پنجشنبه , ۶ آذر ۱۳۹۹
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها

اخبار ویژه روزنامه‌ها

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند /

کیهان

انتخاب: اصلاح‌طلبان بر لبه پرتگاه قرار گرفته‌اند

یک سایت اصلاح‌طلب هشدار داد اصلاح‌طلبان به خاطر کارنامه بد خود بر لبه پرتگاه سقوط قرار گرفته‌اند.

«انتخاب» که به محسن هاشمی گرایش دارد، می‌نویسد: در ‏شورای شهر تهران، هر 21 کرسی در اختیار اصلاح‌طلبان است. در این شرایط طبیعی است که هیچ بهانه دیگری از این جریان برای ‏کوتاهی در امور مدیریت شهری وجود ندارد. ‏

با وجود این حساسیت‌ها، اخبار خوشی از درون شورا به گوش نمی‌رسد. در ماجرای انتخاب شهردار جدید، رقابت‌های حزبی ‏درون جناحی به شکل مخرب آن بالا گرفته. برخی که خود را تمام و کمال صاحب حق می‌دانند و حاضر نیستند ذره‌ای از خواسته ‏خود کوتاه بیایند؛ حتی تحت هیچ شرایطی حضور یک اصولگرا در شورای 21 نفره را هم تحمل نمی‌کنند. نتیجه این تنش آن شده ‏که در نهایت از میان 5 گزینه نهایی شهرداری، افرادی وجود داشته باشند که هرگز در حد و اندازه‌های شهرداری نیستند.

این اتفاق در اردیبهشت ماه امسال برای انتخاب جایگزین محمدعلی نجفی هم رخ داد و یکی از دو گزینه نهایی، در نهایت فقط یک رای به دست آورد که نشان از نحوه بالا آمدن و انتخاب او داشت. ریشه این اتفاقات در یک تفکر نادرست است. برخی جریانات اصلاح‌طلبی، برای لاپوشانی تمامیت‌خواهی خود، پشت یک گزاره نادرست سنگر گرفته‌اند و آن اینکه هر 21 عضو شورای شهر باید اصلاح‌طلب بمانند!
دسته‌ای از اصلاح‌طلبان، همه سهم موفقیت‌های انتخاباتی را به نام «تکرار» خاتمی نوشتند. آنها با تحلیل‌های غلط خود رفته رفته، ‏دیگر عوامل اصلی موفقیت در چند انتخابات اخیر را فراموش کردند. این افراد سهم ویژه آیت‌الله هاشمی و نقش بی‌بدیل او در یکپارچگی ‏اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان، اتفاقات سیاسی رخ داده در آن سال‌ها و نیز عقلانیت به کار رفته در ائتلاف اصلاحات – اعتدال را ‏نادیده گرفتند. ‏
این تفکر وقتی خطرناک‌تر می‌شود که این دسته از اصلاح‌طلبان تصور می‌کنند در هر زمان و مکانی، خاتمی «تکرار» کند، ‏مردم هم لیست را «تکرار» می‌کنند. ‏

در حالی که تاریخ – آن هم نه زمان‌های دور بلکه همین تاریخ متاخر – به خوبی نمایانگر ‌اشتباه راهبردی این افراد است. خاتمی ‏در سال 80 و در اوج محبوبیت خود 22 میلیون رای از مردم گرفت. اما یک سال بعد در سال 80 لیست‌های منسوب به او در ‏انتخابات شورا ناکام ماندند و یک تجربه تلخ تاریخی برای اصلاح‌طلبان رقم خورد. این شکست در سال 84 هم تکرار شد و در ‏حالی که مصطفی معین، نزدیک‌ترین کاندیدا به خاتمی تصور می‌شد، او با حدود 4 میلیون رای، نفر پنجم انتخابات شد.

نیازی نیست راه دوری برویم؛ خود خاتمی در سال 92 و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری هم با لیست اصلاح‌طلبان برای ‏شورای شهر تهران، عکس یادگاری گرفت و پشت آنها ایستاد. اما این لیست کمتر از نیمی از کرسی‌های شورا را به دست آورد و ‏نتوانست اکثریت پارلمان شهری را تصاحب کند. ‏

گویا دسته‌ای از اصلاح‌طلبان تمامیت‌خواه، منافع حزبی خود را به مصلحت مردم ترجیح داده‌اند.

شیوع این تفکر خطرناک و ادامه باندبازی و سهم‌خواهی و تمامیت‌خواهی در میان برخی اصلاح‌طلبان قطعاً سم مهلکی است.

اعتراف ماکرون به تقسیم کار با ترامپ درباره برجام

رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید آمریکا پذیرفته است دیگر کشورها در توافق با ایران(برجام) باقی بمانند.

امانوئل ماکرون در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان و در پاسخ این سوال که آیا اروپا خواهان جایگزینی یورو به جای دلار در پاسخ به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران است؟ گفت: فکر می‌کنم امروز یورو جایگزین چندان مناسبی برای دلار نیست، چرا که در واقع یک امر فرامرزی بین‌المللی برای دلار وجود دارد و ما اروپایی‌ها در تقویت یورو در برابر دلار ناکام ماندیم، البته در این زمینه اقدامات مهمی انجام داده‌ایم اما همچنان ناکافی است.

رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: با این حال من از نزدیک سرگرم گفت‌وگو با موسسات مالی در سطح اروپا و دیگر همتایان خود هستم تا ظرفیتی را به وجود آوریم که وابستگی هرچه کمتری به دلار داشته باشیم.
ماکرون افزود: فکر می‌کنم برای نظم و ثبات اقتصاد جهانی شما نیازمند یک پول قوی مانند دلار و همچنین جایگزینی برای آن همچون یورو هستید.

وی همچنین گفت رئیس‌جمهور آمریکا پذیرفت که دیگر کشورها در توافق هسته‌ای با ایران بمانند.

اظهارات ماکرون، موید سخنان 5 سال پیش روحانی است که گفته بود اروپایی‌ها(نسبت به آمریکا) آقا اجازه هستند.

از سوی دیگر همین سخنان ماکرون تایید می‌کند که خروج آمریکا از برجام و ماندن 3 کشور اروپایی در برجام برای پایبند نگه داشتن ایران به تعهدات یکطرفه در ازای وعده نسیه، تقسیم کار مشترک میان آمریکا و اروپاست و اروپا قصد ندارد با آمریکا بر سر تحریم‌های ایران درگیر شود.

خبر «انتخاب» از بازیچه شدن شورای شهر در خدمت سران اصلاح‌طلبان

یک سایت حامی دولت تصریح کرد در ماجرای معرفی نامزدهای تصدی شهرداری تهران، به دستور سران اصلاحات و برای حذف رقبا، از گزینه‌های فیک «دروغین» استفاده شده است.

«انتخاب» با اشاره به اینکه «اعضای شورای شهر تهران پس از ارائه برنامه چهار گزینه شهرداری تهران، آخوندی 16 رای، پیروز حناچی 11 رای، تقوی‌نژاد 10 رای و انصاری 3 رای کسب کردند و در جلسه روز سه‌شنبه از میان این حناچی و آخوندی، یک نفر به‌عنوان شهردار تهران انتخاب خواهد شد»، نوشت: سران اصلاحات که پشت پرده رای‌گیری‌های شورا هستند، از اعضای حزب اتحاد که همزمان عضو شورا هستند خواسته‌اند با رای دادن به چهره‌های «فیک»، مانع رای‌آوری چهره‌های دیگر شوند. بر این اساس، ابتدا با رای دادن به 4 گزینه حزب اتحاد (آخوندی، حناچی، انصاری، کشت‌پور» مانع حضور چهره‌هایی چون محسن هاشمی در لیست 5 نفره شدند و در انتخاب اخیر نیز، با رای دادن به آخوندی در کنار گزینه فیک دیگر خود (حناچی) بازی انتخاب شهرداری تهران را با روش ادوار پیشین خود به اتمام رساندند.

این اتفاق البته در دور پیشین توسط حزب اعتماد ملی انجام شده بود و آنان نیز با آوردن گزینه‌های فیکی چون مکارم، رقبا را از صحنه حذف کردند و افشانی بازنشسته را بر کرسی شهرداری نشاندند.
در همین حال برخی رسانه‌ها در خبری به نقل از مقام آگاه در دولت، مدعی شدند روحانی با شهردار شدن آخوندی مخالف است.

اصلاح‌طلبان دوباره دومینوی رسوایی و شکست را به حرکت درآورده‌اند

یک کانال تلگرامی اصلاح‌طلب تصریح کرد روند شکست اصلاح‌طلبان مجددا از شورای شهر کلید خورده است.

کانال فردای ایران می‌نویسد: سال 1377 از عبدالله نوری و عطریانفر و جمیله کدیور گرفته تا سعید حجاریان و ابراهیم اصغرزاده و حکیمی‌پور به شورای شهر تهران رفتند. نتایج شورای اول تهران یک پیروزی مطلق برای اصلاح‌طلبان شد و البته از اینجا بود که به جای فتح سنگر به سنگر، شکست‌های قدم به قدم آغاز شد.

شورای شهر تهران در مجادله کارگزارانی‌ها به رهبری عبدالله نوری و مشارکتی‌ها به لیدری سعید حجاریان به دنبال شهردار جایگزین کرباسچی بودند و پس از کش‌وقوس‌های فراوان به مرتضی الویری رسیدند. الویری اما هیچ‌گاه جانشین شایسته‌ای برای کرباسچی نشد و در این ناتوانی به کناری رفت. پس از او نیز ملک مدنی با قامتی کوچک بر این صندلی بزرگ تکیه زد و گرچه در تاریخ سیاسی دیگر دیده نشد اما با اشتباهات فاحش خود تاریخ‌ساز شد و به همین راحتی شورای اول پس از 3 سال با درگیری‌های اعضا و شهردارش منحل شد.

نتایج درگیری‌ها به زودی خود را نشان داد. انتخابات شورای دوم در سال 81 اولین فتح اصولگرایان شد که به شهردار شدن محمود احمدی‌نژاد انجامید و پس از آن انتخابات مجلس هفتم و در نهایت ریاست‌جمهوری 1384 شکست‌های مفتضحانه‌ای برای اصلاح‌طلبان بود که منشأ آن چیزی جز منفعت‌طلبی شخصی و عدم مدیریت صحیح در شورای شهر اول نبود. واینگونه بود که کشتی اصلاح‌طلبان به گل نشست. این کانال با اشاره به ترکیب شورای شهر پنجم می‌نویسد: تیم یکدست امید بر شورای پنجم نشست به امید اینکه تدبیری امیدوارکننده برای شهر بیندیشد. این بار به جای «عبدالله نوری، محسن هاشمی بود و به جای سعید حجاریان، مرتضی الویری.» اما مثل آن زمان که دعوای مشارکتی‌ها/کارگزارانی‌ها برای انتخاب شهردار بالا بود این بار هم جنگ ائتلاف اتحادی‌ها – اعتماد ملی‌ها در برابر کارگزارانی‌ها به قوت خود باقی بود. گویی پس از 20 سال باز هم در بر همان پاشنه لنگانی می‌چرخید که پاشنه آشیل اصلاح‌طلبان شده بود!

انتخاب محمدعلی نجفی، چَک اول کارگزاران بود که مثل روال این سالهای نجفی با افتضاح به استعفا انجامید و البته چک دوم را این بار ائتلاف اعتماد ملی- اتحاد به کارگزاران زد با انتخاب محمدعلی افشانی برای شهرداری تهران. گویی این چک‌ها بیشتر بر صورت مردم می‌نشست که پس از دولت حالا باید جنگ فرسایشی احزاب چپ را در شورا مشاهده کنند آن‌هم با نیروهای دسته دوم‌شان.

وای که چه بد روزگاری! آن زمان که نیروهای درجه یک در شورای شهر به میان آمدند، آن سرنوشت سیاه نوشته شد و حالا درجه دوها همان استراتژی تکراری جنگ احزاب را به راه انداختند و قطعا نتیجه اشتباه و کار تکراری از پیش مشخص است. امروز ارائه لیست 30 نفره شورا برای انتخاب سومین شهردار در حدود یک‌سال کاری شورای پنجم گویای همه‌چیز است؛ شعارهای 76، رنگی خاکستری و شکلی بدلی به خود گرفته است؛ گردش نخبگان را در وجود فرزندان وزرای اسبق اصلاحات، شایسته‌سالاری را در حضور معاونین و وزرای اخراجی دولت ناامید، مدیران متخصص  را در سهم‌های گرفته شده احزاب از کاندیدا و اعتقاد به آرمان‌های اصلاحات را در استانداران قالیبافی اصلاح‌طلب شده می‌توان دید.

گویی تجربه تاریخی، درسی برای چپ‌ها نشده است و آنانی که از تاریخ درس نمی‌گیرند شکست‌شان حتمی است. تیر آخر چپ‌ها اگر به هدف ننشیند باید منتظر نتایج تکراری تاریخ بود؛ انتخابات مجلس98، ریاست‌جمهوری 1400 و ادامه دومینوی شکست‌وار چپ‌ها.

کاهش 60 درصدی تولید مسکن شاهکار وزارت آخوندی

ارگان شهرداری تهران با اشاره ضمنی به کوتاهی‌های وزارت راه و شهرسازی نوشت؛ تولید مسکن در سال 96 با کمبود 60 درصدی روبرو بوده است.

در حالی‌که بنابر آمار رسمی دولت، قیمت مسکن در یک سال گذشته حداقل 73 درصد افزایش داشته، روزنامه همشهری در گزارشی می‌نویسد: در سالی‌که گذشت فقط 402 هزار واحد مسکونی تکمیل و به بازار عرضه شد؛ اما برآوردها نشان می‌دهد برای تامین نیاز بازار باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود.کمبود 60 درصدی تولید مسکن، دولت را در تامین نیاز مسکن شهروندان در سال‌های آینده با چالش مواجه می‌سازد. تشویق سرمایه‌گذاری در بخش مسکن به یک ضرورت تبدیل شده و دولت مصمم است سرمایه‌گذاران را به ساخت‌وساز در مناطق شهری با بافت فرسوده سوق دهد.

خراسان

ارتباط ارباب رجوع با کارمندان را زودتر قطع کنید

طبق بخشنامه روزهای اخیر یک مسئول مهم دولتی به همه سازمان ها و ادارات، با یادآوری بخشنامه اول خردادماه امسال رئیس جمهور، از مخاطبان خواسته شده با توجه به ضرورت قطع ارتباط ارباب رجوع با کارکنان دستگاه ها، برای ارائه خدمات به صورت تماما الکترونیکی به مراجعان در اسرع وقت اقدام کنند چراکه از ابتدای دی ماه امسال، ادارات مربوط مورد ارزیابی قرار گرفته و نتایج آن به استحضار رئیس جمهور نیز خواهد رسید.

دولتی ها دیگر سوار موتور بنزینی نمی شوند

یک مسئول ارشد اجرایی با ارسال ابلاغیه ای خطاب به اعضای کابینه، از آن ها خواسته با توجه به الزامات مطرح شده در قانون هوای پاک، تا پایان امسال کلیه ناوگان موتورسیکلت های ملکی خود را که در شهرهای دارای اولویت کاهش آلودگی هوا تردد می کنند، به موتورسیکلت های برقی تبدیل کنند و شماره گذاری موتورسیکلت های بنزینی نیز منوط به اسقاط یک دستگاه موتورسیکلت فرسوده خواهد بود اما موتورسیکلت های برقی از این شرط، معاف هستند.

ایران

تکذیب ادعای اعدام دسته جمعی 22 نفر در اهواز

خبر اول اینکه،  طوفان خبری اعدام دسته جمعی22 مظنون مرتبط با حوادث تروریستی اهواز کذب بود. شب یکشنبه به یکباره خبری در فضای مجازی پیچید مبنی بر اینکه این 22 نفر بدون طی مراحل دادرسی و به‌صورت دسته جمعی در زندان اهواز اعدام شده‌اند. این خبر بسرعت در سایت‌های فارسی زبان خارج از کشور بازنشر شد. آن هم در حالی که مطرح‌کنندگان این خبر هیچ سندی برای اثبات صحت ادعای خود ارائه نکردند. دیروز کمتر از 12 ساعت بعد از انتشار این خبر دست‌کم از سوی  5 مقام مسئول شامل استاندار خوستان، دادستان عمومی و انقلاب اهواز، فرماندار اهواز و دو نماینده مجلس تکذیب شد. غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در واکنش به انتشار خبری مبنی‌ بر اعدام 22 نفر از بازداشت‌شدگان مرتبط با حادثه تروریستی اهواز به ایرنا گفت: این خبر کذب محض است. شریعتی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا اطلاعی از مراحل دادرسی افراد بازداشت‌شده مرتبط با این حادثه تروریستی دارد یا خیر گفت: تفهیم اتهام صورت گرفته است، اما باید این اطلاعات را از دادگستری بپرسید.
عباس حسینی پویا، دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان نیز به میزان گفت: پرونده متهمان حادثه تروریستی اهواز در دادسرای عمومی و انقلاب اهواز در مرحله تحقیقات مقدماتی در حال رسیدگی است.

لیست نهایی 14 استاندار  بازنشسته کشور

خبر دیگر اینکه،  لیست نهایی 14 استاندار کشور که بازنشسته هستند و وزیر کشور در آخرین نشست استانداران با آنان خداحافظی کرده است، منتشر شد. یک منبع آگاه در وزارت کشور به ایرنا گفت: استانداران آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، تهران، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قم، همدان و یزد بازنشسته هستند و بنابراین باید از سمت خود کناره‌گیری کنند.

نامه فعالان محیط زیستی به رئیس قوه قضائیه

شنیدیم که،بیش از هزار نفر از متخصصان محیط زیست، هنرمندان و فعالان مدنی حامی محیط زیست کشور در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه، با بیان اینکه بازداشت شدگان محیط زیستی از کارشناسان خوشنام حیات وحش و فعالان محیط زیست کشور هستند، خواستار دادرسی منصفانه این افراد شدند. به گزارش ایرنا، امضاکنندگان که در بین آنها نام چهره‌های سرشناس و پیشکسوت محیط زیست، متخصصان دانشگاهی، مدیران، کارشناسان و محیط‌بانان سازمان حفاظت محیط زیست، جامعه هنری و فعالان مدنی حامی محیط زیست نیز دیده می‌شود، با تأکید بر ضرورت حفظ امنیت کشور و برخورد با کسانی که بخواهند مخل این امنیت شوند، خطاب به آیت‌الله آملی لاریجانی نوشتند که بازداشت شدگان مورد نظر از خوش سابقه‌ترین فعالان و کارشناسان محیط زیست بوده که همواره در چارچوب قانون، بی مزد و منت جوانی خود را نثار حفاظت از تنوع زیستی ایران کرده‌اند.

پمپئو «ظریف» را به دروغگویی متهم کرد

دست آخر اینکه، وزیر امورخارجه امریکا در اظهاراتی بی‌شرمانه علیه محمدجواد ظریف، با متهم کردن وی به دروغ‌پراکنی مدعی شد که امریکا هرگز غذا و دارو را هدف تحریم‌های خود علیه ایران قرار نداده است. به گزارش ایسنا، مایک پمپئو با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود به گزارش اخیر نشریه نیوزویک و توئیت ظریف وزیر امور خارجه ایران در این رابطه واکنش نشان داد. نیوزویک در گزارش اخیر خود اظهارات پمپئو را منتشر کرده بود که در یک مصاحبه گفته بود اگر رهبران ایران می‌خواهند که مردم این کشور غذا داشته باشند، باید یک تصمیم بگیرند. پمپئو در پیام روز گذشته خود این گزارش نیوزویک را ساختگی توصیف کرد و در اظهاراتی زننده نوشت: «شرم بر نیوزویک که به ظریف کمک کرد تا دروغ‌پراکنی کند. حقیقت این است که امریکا هرگز غذا و دارو را تحریم نکرده و چنین کاری نمی‌کند. این کالاها و تراکنش‌های مالی مرتبط با نیازهای بشردوستانه از تحریم‌ها مستثنی هستند.» ظریف در واکنش به گزارش نیوزویک در پیامی توئیتری این صحبت‌های مایک پمپئو را «جنایت علیه بشریت» خوانده بود. او در پیام خود نوشته بود: «ما فراموش نخواهیم کرد. وزیر امور خارجه مایک پمپئو در اقدامی از روی استیصال برای اعمال هوا و هوس‌های امریکایی علیه ایران، به‌طور آشکار مردم ایران را تهدید به گرسنگی دادن که یک جنایت علیه بشریت است، می‌کند».

آرمان

توضیح وزارت خارجه درباره جرم امنیتی یکی از کارکنان

سخنگوی وزارت امور خارجه، در مورد جرم امنیتی یکی از کارکنان این وزارتخانه که عصر روز یکشنبه سخنگوی قوه قضائیه در نشست با رسانه‌ها آن را مطرح کرد، توضیحاتی را ارائه داد. بهرام قاسمی در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران در خصوص جرم امنیتی یکی از کارکنان وزارت امور خارجه اظهار کرد: این خبر موضوع تازه‌ای نیست و فرد موردنظر در سال ۹۴ بازداشت و در اوایل سال ۹۵ محکوم شده و اواخر همان سال هم در دادگاه تجدیدنظر از تخفیف در برخی مجازات‌ها برخوردار شد. وی هم‌اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود است. این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان افزود: وزارت امور خارجه در طول ۴۰ سال گذشته همواره از کارنامه درخشانی در حوزه نیروی انسانی متخصص و متعهد برخوردار بوده است.

پرداخت سپرده مالباختگان گبه و گلیم

دادستان کرمانشاه گفت: مرحله اول پرداخت سپرده مالباختگان مکتب«گلیم، گبه و فرش کرمانشاهان» تا پایان این هفته انجام می‌شود. محمدحسین صادقی اظهار کرد: در این پرونده جمعا یازده هزار و 713 نفر مالباخته شکایت کرده اند که 8942 نفر در مرحله اول مشمول دریافت بخشی از سپرده‌های‌شان هستند. در این مرحله 38 میلیارد تومان بین مالباختگان قابل توزیع است که به تناسب و بصورت عادلانه بین مالباختگان توزیع می‌شود.

برگزاری دادگاه صرافان در 23 آبان

وکیل مدافع یکی از متهمان پرونده صرافان گفت: دومین جلسه رسیدگی به اتهامات آن‌ها برگزار شد و جلسه بعدی دادگاه به روز چهارشنبه موکول شده است. کریم بخنوه اظهار کرد: در دومین جلسه دادگاه نسبت به اتهامات سه نفر از صراف‌ها رسیدگی و آخرین دفاعیات از آن‌ها گرفته شد و جلسه رسیدگی به اتهامات دو نفر دیگر از متهمان این پرونده به روز چهارشنبه -23 آبان‌ماه- موکول شده است. وی افزود: بر اساس موافقت ریاست دادگاه شعبه سوم، نماینده حقوقی بانک مرکزی و 3نفری که متهمان ادعا داشتند بازرس بوده‌اند نیز در تاریخ 14 آبان‌ماه دعوت شدند و توضیحات خود را در خصوص این پرونده ارائه کرده‌اند و امیدواریم که برای جلسه بعدی دادگاه نیز دعوت شده و مواجهه صورت گیرد.

حضور مستشاری دانشجویان واساتید دافوس

فرمانده دانشگاه دافوس گفت: ما به صورت مستشاری، نیروهایی در سوریه داشته‌ایم که از تجربیات‌شان در کلاس‌های دانشگاه استفاده می‌کنیم و این موضوع هم مربوط به دانشجویان دانشگاه ما می‌شود و هم به استادان که ما از هر دو گروه، نیروهایی را به عنوان مستشار در سوریه داشته‌ایم. امیرحسین ولیوند با بیان این‌که«دانشگاه دفاع ملی ماموریت محور است»، اظهار کرد: در حال حاضر در دانشگاه دفاع ملی مشغول زمینه‌سازی برای تبادل استاد با دانشگاه‌های خارجی هستیم که این امر پیش از انقلاب انجام می‌شد و در پی آن هستیم که در شرایط فعلی هم این روند را پیگیری کنیم. وی افزود: عمده دانشجویان ما درک تجربی از دفاع مقدس ندارند و ما باید با استفاده از پیشکسوتان عرصه جنگ و دفاع مقدس این درک را به آنان منتقل کنیم، به خصوص که طیف کسانی که جنگ را تجربه کرده‌اند به مرور کمتر می‌شود.

پاسخ بی‌شرمانه وزیر خارجه آمریکا به ظریف

وزیر امورخارجه آمریکا با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود به گزارش اخیر نشریه نیوزویک و توئیت محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در این رابطه واکنش نشان داد. نیوزویک در گزارش روز جمعه خود اظهارات مایک پمپئو را منتشر کرده بود که در یک مصاحبه گفته بود اگر رهبران ایران می‌خواهند که مردم این کشور غذا داشته باشند، باید یک تصمیم بگیرند. پمپئو در پیام خود این گزارش نیوزویک را ساختگی توصیف کرد و در اظهاراتی زننده نوشت: شرم بر نیوزویک که به ظریف کمک کرد تا دروغ‌پراکنی کند. محمدجواد ظریف در واکنش به گزارش نیوزویک در پیامی توئیتری این صحبت‌های مایک پمپئو را «جنایت علیه بشریت» خواند. وی در پیام خود نوشت: ما فراموش نخواهیم کرد. وزیر امور خارجه مایک پمپئو در اقدامی از روی استیصال برای اعمال هوا و هوس‌های آمریکایی علیه ایران، به‌طور آشکار مردم ایران را تهدید به گرسنگی دادن، که یک جنایت علیه بشریت است، می‌کند. وی نیز همانند پیشینیانش خواهد فهمید که باوجود تلاش‌های آمریکا، ایران نه‌ تنها بدون قربانی کردن تمامیتش دوام خواهد آورد، بلکه پیشرفت نیز خواهد کرد.

نگرانی‌ناشی از تحریم‌ها برطرف شود

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: دولت باید سیستم نظارتی خود را تقویت و سعی کند اوضاع اقتصادی کشور را در اختیار خودش بگیرد و وزارت‌خارجه نیز باید نگرانی مردم را بابت شروع تحریم‌ها برطرف کند. علی صوفی اظهار کرد: اولویت امروز کشور بر طرف کردن مشکل اقتصادی است که باید به شکل تامین مایحتاج‌ مردم، امنیت نرخ ارز، ‌تامین بسته‌های حمایتی برای اقشار آسیب‌پذیر، جلوگیری از احتکار، گرانی‌های بدون توجیخ و کم‌بودها نشان داده شود. وی ادامه داد: دولت باید سیستم نظارتی خود راتقویت کند و سعی کند اوضاع اقتصادی کشور را در اختیار خودش بگیرد. طبعا باید واحدهای دیپلماتیک وزارت خارجه برای دور زدن تحریم‌ها و برای ارتباط با کشورهایی که می‌توانند در این حوزه به ما کمک کنند، بیشتر وقت بگذارند و تلاش کنند. صوفی تشریح کرد: وزارت خارجه تا جایی که می‌تواند باید تلاش کند تا از طریق 1+4 یا کشورهایی که با آن‌ها مبادله تجاری داریم به نوعی رفتار کنند که کشور بتواند ارز مورد نیاز خود را در قبال فروش نفت بازگرداند تا از این طریق نگرانی مردم را از شروع تحریم‌های جدیدی آمریکا بر طرف کند.