سه شنبه , ۴ آذر ۱۳۹۹
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

درخواست عربستان برای کاهش یک میلیون بشکه ای نفت در بازارهای جهانی، درخواست رئیس جمهور عراق از امارات برای کمک به بغداد، عملیات موشکی الحشد الشعبی علیه داعش در خاک سوریه و شلیک صد موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به جدال توییتری ظریف و پمپئو بر سر تحریم ها نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه در پیامی توئیتری به افشاگری‌های محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد.

وزیر خارجه آمریکا در این خصوص ادعا کرد: شرم بر فیک نیوزویک که به ظریف برای دروغ‌پراکنی کمک می‌کند. حقیقت این است آمریکا هیچ گاه غذا و دارو را تحریم نکرده و نمی‌کند. اینها مستثنا هستند؛ همان طور که تراکنش‌های مالی مرتبط با نیازهای انسانی مستثنا هستند.

جدال توییتری ظریف و پمپئو بر سر تحریم ها/درخواست عربستان برای کاهش 1 میلیون بشکه ای نفت در بازارهای جهانی/عملیات موشکی الحشد الشعبی علیه داعش در خاک سوریه/ شلیک 100 موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل

ظریف در توئیترش خطاب به پمپئو نوشت: «وزیر پامپئو آن‌قدر وقاحت دارد که تهدید می‌کند با صدمه زدن به مردم عادی ایران، جرم علیه بشریت مرتکب می‌شود؛ بعد، به رسانه‌ها بابت انعکاس سخنان خودش حمله می‌کند. او باید یا مسئولیت سخنانش را بپذیرد یا از کارهایی که آمریکا انجام می‌دهد تبری‌ جوید. نمی‌توان یک بام و دو هوا داشت.»

جدال توییتری ظریف و پمپئو بر سر تحریم ها/درخواست عربستان برای کاهش 1 میلیون بشکه ای نفت در بازارهای جهانی/عملیات موشکی الحشد الشعبی علیه داعش در خاک سوریه/ شلیک 100 موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل

وزیر امور خارجه آمریکا در این توئیت به مصاحبه چند روز گذشته روزنامه نیوزویک با وی اشاره داشت. پمپئو در این مصاحبه مدعی شد، به نفع ایران است به خواسته های آمریکا گوش دهد؛ اگر نه مردم این کشور تاوان آن را خواهند پرداخت.

وی گفت: اگر ایران می خواهد مردم این کشور بتوانند زندگی کنند به خواسته های آمریکا تن دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی تأکید کرده بود: «درست مثل یمن، آقای پمپئو ایران را مسئول عواقب تحریم های غیرقانونی آمریکا ـ که مانع دسترسی مردم ایران به سرویس های بانکی برای غذا و دارو شده است ـ قلمداد می کند. ما طبیعتا به رغم تلاش‌های آمریکا اینها را برای مردم خود فراهم خواهیم کرد، ولی آمریکا باید برای جنایات علیه بشریت علیه مردم ایران و یمن مؤاخذه شود.»

درخواست عربستان برای کاهش یک میلیون بشکه ای نفت در بازارهای جهانی

«خالد الفالح»، وزیر نفت عربستان روز دوشنبه از کشور‌های تولیدکننده نفت خواست تا صادرات خود را یک میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

الفالح در نشست کمیته مشترک وزارتی کشور‌های تولیدکننده نفت عضو و غیر عضو اوپک در ابوظبی گفت، کشور‌های تولید کننده نفت باید یک میلیون بشکه در روز از میزان عرضه نفت خود در بازار جهانی کم کنند.

الفالح افزود: طبق تحلیل های فنی و میزان ذخایر نفتی، برای توازن در بازار باید تولیدنفت، یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

عربستان یکشنبه شب پیش از این نشست از برنامه خود برای کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ نفت از ابتدای ماه دسامبر آینده (آذر – دی) خبر داده بود.

«محمد بن حمد الرمحی»، وزیر نفت سلطنت عمان در نشست کمیته کنترل بازار نفت در ابوظبی گفت: بیشتر اعضای اوپک و صادرکنندگان نفت متحد با این سازمان از کاهش عرضه جهانی نفت خام حمایت می‌کنند و این موضوع ریاض را با توجه به مخالفت بین المللی با مواضع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، وادار به همکاری خواهد کرد.

براساس گزارش فرانس پرس تولید کنندگان عمده نفت در نشست ابوظبی، خواستار راهبرد جدید برای اصلاح تولید نفت برای ایجاد توازن بین عرضه بالا و تقاضای کم در بازار شدند.

با اینکه ترامپ با شروع تحریم های نفتی علیه ایران، خواستار افزایش تولید نفت از سوی کشورهای تولید کننده همانند عربستان شده بود، معافیت های نفتی که ایران دریافت کرده، باعث شد، کشورهای تولید کننده به فکر راهی برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت باشند.

درخواست رئیس جمهور عراق از امارات برای کمک به بغداد

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق که در دومین مقصد سفر منطقه ای خود وارد ابوظبی پایتخت امارات شد، در دیدار با محمد بن زاید ولیعهد این کشور، خواستار کمک امارات در بازسازی این کشور شد.

صالح در دفتر یادبود ملاقات ها نوشت: از برادران خود درخواست داریم که از عراق برای بازسازی حمایت کنند.

امارات در کنفرانس بازسازی عراق که بهمن ماه سال گذشته در کویت برگزار شد، 500 میلیون دلار به این کشور اختصاص داد.

جدال توییتری ظریف و پمپئو بر سر تحریم ها/درخواست عربستان برای کاهش 1 میلیون بشکه ای نفت در بازارهای جهانی/عملیات موشکی الحشد الشعبی علیه داعش در خاک سوریه/ شلیک 100 موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل

منابع خبری امارات هم با انتشار اخبار مربوط به این دیدار به جزییات گفت وگوها اشاره نکردند.

محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی مهر ماه گذشته و بعد از انتخاب برهم صالح به عنوان رئیس جمهوری عراق درگفت‌وگوی تلفنی با او گفت: دولت امارات خواهان و مشتاق تقویت روابط برادرانه با عراق است.

ولیعهد ابوظبی که به دلیل بیماری برادرش عملا اداره کشور را بر عهده دارد، در گفت‌وگوی تلفنی با برهم صالح با تبریک انتخاب وی به عنوان رئیس جمهوری عراق گفت: دولت امارات متحده عربی، مشتاق تقویت و گسترش روابط برادرانه با عراق است.

وی افزود: گسترش روابط بین دو کشور عراق و امارات، باعث ارتباط نزدیک بین ملت دو کشور و تحقق منافع مشترک خواهد شد.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز بر لزوم گسترش روابط کشورهای منطقه و بخصوص همسایه تأکید و اظهار کرد: دولت عراق دست دوستی به طرف همه همسایگان و دوستان در جهان دراز می‌کند.

عملیات موشکی الحشد الشعبی علیه داعش در خاک سوریه

یکی از مسئولان گروه «الحشد الشعبی» در غرب الانبار روز دوشنبه اظهاراتی را درباره حملات موشکی نیروهای آن به مواضع داعش در داخل اراضی سوریه عنوان کرد.

«قاسم مصلح» فرمانده عملیات نیروهای الحشد الشعبی (نیروهای داوطلب مردمی عراق) در غرب الانبار گفت، با حملات موشکی به پایگاه‌های داعش در خاک سوریه، ۱۳ عنصر تروریستی کشته شده و هفت تروریست دیگر زخمی شده‌اند.

وی افزود: «مواضع داعش در مناطق سوری «المراشدة»، «موزان وسوسة» و «الباغوز الفوقانی« هدف دقیق موشک‌های الحشد قرار گرفته‌اند که در نتیجه آن یک بیمارستان میدانی و انبار سلاح تروریست‌ها منهدم شده است.»

به گزارش شبکه خبری المنار، فرمانده عراقی تأکید کرد، در این حمله موشکی، یک بیمارستان منهدم و ۱۳ تن از عناصر داعش کشته و هفت تن دیگر زخمی شدند.

جدال توییتری ظریف و پمپئو بر سر تحریم ها/درخواست عربستان برای کاهش 1 میلیون بشکه ای نفت در بازارهای جهانی/عملیات موشکی الحشد الشعبی علیه داعش در خاک سوریه/ شلیک 100 موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل

الحشد الشعبی عراق پیشتر گفته بود، با تمام توان در نوار مرزی مشترک با سوریه برای مقابله با هرگونه نفوذ احتمالی تروریست‌ها، حضور خواهد داشت.

شلیک صد موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل

شب گذشته خبرنگار الجزیره در نوار غزه از زخمی شدن دست‌کم پنج صهیونیست در حملات موشکی تلافی‌جویانه گروه‌های مقاومت فلسطین به مواضع اشغالگران قدس در مناطق همجوار غزه خبر داد.

آژیر‌های خطر در شهرک‌های صهیونیست‌نشین همجوار نوار غزه و همچنین در منطقه البحر المیت و شرق النقب به صدا درآمده است.

اتاق مشترک گروه‌های مقاومت فلسطین از موشک‌باران مواضع و شهرک‌های صهیونیست‌نشین برای گرفتن انتقام خون هفت شهید فلسطینی تجاوزات اخیر ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه خبر داد.

بر اساس این گزارش، مقاومت فلسطین، ده‌ها موشک به شهرک‌های صهیونیست‌نشین و مواضع نظامی رژیم صهیونیستی شلیک کرد.

خبرنگار الجزیره نیز از حملات توپخانه‌ای و موشکی ارتش رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف نوارغزه خبر داد.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند گروه‌های فلسطینی در مدت چهل دقیقه، صد موشک به مواضع اسرائیلی شلیک کردند.

ارتش رژیم صهیونیستی از شهرک‌نشینان خواسته است به پناهگاه‌ها بروند.

الجزیره در خبر فوری دیگری از نشست فوری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در پی تحولات جدید غزه خبر داد.

خبرنگار این شبکه افزود: تعداد مجروحان صهیونیست به ۱۳ تن افزایش یافته است.

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی تهدید کرده است، طی ساعات آینده، این رژیم حملات خود به نوار غزه را تشدید خواهد کرد.

وزارت بهداشت فلسطین از شهادت دست‌کم سه فلسطینی و زخمی شدن ۹ تن دیگر در حملات ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه از عصر روز دوشنبه خبر داد.

بر اساس این گزارش، اشرف القدره سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد، محمد زکریا اسماعیل التتری ۲۷ ساله و محمد زهدی حسن عوده ۲۲ ساله در حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به شمال نوار غزه به شهادت رسیدند، همچنین حمد محمد موسی النحال جوان ۲۳ ساله در حملات ارتش رژیم صهیونیستی به شرق رفح در جنوب نوار غزه به شهادت رسید، ۹ فلسطینی هم در نتیجه حملات ارتش رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف نوار غزه به بیمارستان‌ها منتقل شدند.

حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به نوار غزه از عصر روز دوشنبه همچنان ادامه دارد.

الجزیره از تلاش‌های مصر و نماینده سازمان ملل متحد و میانجی‌گری آن‌ها برای برقراری آرامش در نوار غزه خبر داد.