یکشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » طرح مخفی عمليات گسترده‌ تهیه شده توسط مثلث “كاخ سفيد، اسراييل، عربستان – امارات” علیه نظام حاکم بر ایران!

طرح مخفی عمليات گسترده‌ تهیه شده توسط مثلث “كاخ سفيد، اسراييل، عربستان – امارات” علیه نظام حاکم بر ایران!

 

حسین موسویان سفیر اسبق جمهوری اسلامی در آلمان و مذاکره کننده اتمی سابق که اکنون عضو مؤسس حزب اعتدال و توسعه است و در دولت محمد خاتمی معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی، درباره استراتژی امریکا در برابر جمهوری اسلامی گفته است:

اخيرا در نشستي در امريكا در مورد «روابط ايران و امريكا بعد از برجام» صحبت داشتم. علاوه بر من، يك سياستمدار بازنشسته امريكا كه سابقه مسئوليت‌هاي بسيار كليدي در دولت‌هاي گذشته امريكا را داشته نيز صحبت كرد. او به حضار گفت كه كاخ سفيد در اتحاد با اسراييل و عربستان و امارات عمليات گسترده‌اي طراحي و آغاز كرده كه بخش سنگين‌تر آن در قالب «عمليات مخفي» است. دامنه برنامه آشكار و مخفي اين مثلث، از فروپاشي نظام مالي تا تجزيه ايران به دو قسمت تعريف شده است.

چند روز پيش در نشستي در يكي از كشورهاي حاشيه خليج‌فارس شركت داشتم كه چهار كارشناس برجسته و صاحب‌نظر ايراني ديگر هم از تهران حضور داشتند. با وجودي كه نمايندگان جبهه كشورهاي عربي دشمن يعني عربستان و امارات و بحرين در اين نشست شركت نداشته و از كشورهاي عربي دوست مثل عمان و قطر و عراق شركت داشتند، با وجود اين مواضع اعراب حاضر در جلسه، يكپارچه ضد ايراني بود و نقش ايران را صرفا مداخله و اجراي سياست‌هاي ثبات‌زدا مي‌خواندند.

اكنون موضوع عمده بسياري از نشست‌هاي انديشكده‌هاي مهم جهان در مورد تاثير سياست‌هاي مشترك امريكا، اسراييل، عربستان و امارات بر آينده ايران و تحولات منطقه است. اولين و مهم‌ترين تحولي كه در دستور بررسي است، مربوط به تاثير تحريم‌ها بر اوضاع اقتصادي ايران است. از زماني كه ترامپ خروج از برجام را اعلام كرده تا به امروز كه حدود 6 ماه بيشتر نمي‌شود و دور اول تحريم‌هاي امريكا هم از سه ماه قبل آغاز شد، ارزش پول ملي ايران از يك دلار حدود 3500 تومان به 15000 سقوط كرده است. اين واقعه‌اي است كه حتي جان بولتون هم باور نمي‌كرد! همين موضوع مهم‌ترين مشوق مثلث ضد ايران به استمرار و تشديد برنامه‌هاي ضد ايران شده است.

لذا با آغاز دور دوم تحريم‌ها ، همه چشم‌ها قبل از هر چيز متوجه سقوط يا افزايش ارزش پول ملي ايران خواهد بود. لذا مجموعه دستگاه‌هاي حاكميتي ايران در مظان آزمايشي بزرگ هستند. معادله هم اين است: هر چه اوضاع اقتصادي بدتر، تورم و گراني و بيكاري و سقوط ارزش پول ملي ايران بيشتر شود، مثلث امريكا، اسراييل، عربستان و امارات فشارها را بيشتر و بيشتر افزايش خواهند داد.

دومين موضوع مهم ميزان «اتحاد يا اختلاف» گردانندگان ايران است. همه اميد آنها اين است كه با افزايش فشارها هم شرايط اقتصادي ايران وخيم‌تر شود، و هم مسوولان به جاي حل مشكلات، يكديگر را تخطئه و متهم كرده و با اتهامات متقابل به جان هم بيفتند تا  همه مسوولان اين كشور نزد ملت و جامعه جهاني بي‌آبرو شوند و هم مردم به نااميدي كامل برسند.

سومين محور هم روند تخريب يا بهبود روابط خارجي ايران است، به ويژه روابط با اروپا و كشورهاي عربي. روابط با اروپا از اين بابت مهم است كه تخريب كامل آن مي‌تواند كاخ سفيد را در ايجاد اجماع جهان غرب عليه ايران موفق كند. روابط با كشورهاي همسايه بخصوص كشورهاي عربي نيز از اين بابت مهم است كه امريكا و اسراييل را در ايجاد اجماع عربي عليه ایران موفق خواهد کرد.

منبع: پیک نت