چهارشنبه , ۱۵ تیر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پاسدار سلامی: هیچ تعارضی بین ایران و روسیه وجود ندارد!

پاسدار سلامی: هیچ تعارضی بین ایران و روسیه وجود ندارد!

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ترامپ گفته که ایران در عرض ۱۲ دقیقه خاور‌میانه را می‌تواند کنترل کند، اما اگر بخواهیم در مدت کوتاهی آنها را در خاورمیانه مدیریت کنیم.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شب گذشته (شنبه، 12 آبان) با حضور در برنامه تلویزیونی “نگاه یک” طی سخنانی اظهار داشت: اربعین حسینی(ع) یک جریان خروشانی از انسان‌های بی‌انتهایی است که در آن همه، مانند یک ستاره همدل برای یک هدف واحد حرکتی را انجام می‌دهند، اما هر عنصری که به وحدت امت اسلامی‌ کمک کند، از طرف استکبار مورد هدف قرار خواهد گرفت.

وی افزود: مردم ما و سایر ملت‌های مسلمان در حادثه اربعین علی‌‌رغم دشمنی دشمنان برای جلوگیری از وقوع آن و ایجاد جزر و مدهای سیاسی و فشارهای اقتصادی، در این راهپیمایی شرکت کردند؛ هنر ملت ایران همیشه محاسبات دشمن را به هم می‌ریزد و اربعین بیانگر این بود که ملت ایران هیچ‌گاه سختی‌ها را با اعتقادات خود عوض نمی‌کند، در اربعین مردم به حضرت زینب(س) اقتدا کرده و موجب می‌شوند که آستانه تحمل آنها برای تحمل سختی‌ها بالا رود.

بیشتر بخوانید

جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: حقیقت آن است که اربعین یک‌ بُعد سیاسی خیلی قوی دارد و آن اینکه مسلمانان در مسیر امام حسین(ع) ایستادند و دریای خروشان انسان‌ها در این مسیر قطع نمی‌شود، این امر موجب امید و دلگرمی و آفرینش‌گر حیات جاودانه انسان‌هایی است که به‌دنبال عزت هستند.

سردار سلامی تصریح کرد: 13 آبان روز باشکوهی برای ملت ایران است، آمریکایی‌ها پس از موج جدید تحریم‌ها هم مجبور شدند تا هشت کشور خریدار نفت ایران را از تحریم معاف کنند که جلوه کوچکی از پیروز‌ی ملت ایران است، پس از چهل سال نبرد سهمگین، امروز ملت و نظام ایران در ارتفاع رفیعی نسبت به دشمنان قرار گرفته است؛ دشمن سعی کرد تا ضربه‌های ناگهانی بر ما وارد کند تا بر ملت ایران ملسط شود و رؤیای تسلیم ملت ایران همیشه در ذهن دشمن بوده است و آنها بر مبنای آن عمل کرده‌اند.

وی اضافه کرد: دشمنان سعی کردند ما را در انزوای سیاسی قرار دهند، اما امروز خودِ آنها منز‌وی هستند، با اینکه ترکیه عضو ناتو است، در حال زاویه گرفتن از آمریکاست و آمریکا با چین هم‌ وارد جنگ اقتصادی شده است، صادرات نظامی خود به پاکستان را قطع کرده و اتحادیه اروپا هم در روابطه خود با آمریکا دچار تردید شده و جهان به‌تدریج در حال متحد شدن در مقابل آمریکاست.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا به‌تدریج رو‌ به زوال است و منطق سیاسی خود را از دست داده است، آمریکایی‌ها می‌خواستند از طریق تحریم اقتصادی ما را تسلیم سیاسی کنند. با تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و ضربات سهمگینی که بر پیکره آمریکا وارد شد، تحریم اقتصادی آمریکا علیه ما آغاز شد، اما امروز بعد از چهل سال، تحریم و جنگ هشت‌ساله، کشور ایران علاوه بر اینکه در جبهه‌های وسیع با آمریکا در حال جنگ‌ بوده، به پیشرفت‌هایی دست‌یافته که می‌تواند فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم را نیز دفع کند.

سردار سلامی با یادآوری سیاست‌های آمریکا علیه ایران تأکید کرد: هرچه خطوط فشار از سوی آمریکا بیشتر شده ملت ما ظرفیت بالاتری از خود نشان داده‌اند، آمریکایی‌ها در اِعمال تهدید و تحریم علیه ما به اشباع رسیده‌اند، اِعمال گزینه نظامی علیه ایران ممکن نیست و با شکست مواجه خواهد شد، آمریکا دیگر قادر به اِعمال ائتلاف سیاسی علیه ما نیست و قادر به انزوای اقتصادی ما هم نیست.

وی با توجه به نظریه مقاومت گفت: منطق مقاومت در مقابل آمریکا راه نجات ما است. هرچه آمریکا ما را بیشتر تهدید کند، ما بهتر پیشرفت می‌کنیم، ما امروز می‌توانیم در فضا، صاحب ادعا باشیم و همه نیازهای اساسی و دفاعی را خودمان می‌سازیم، کشور به مرحله‌ای رسیده است که تمام نیازهای خود را در تعامل با سایر کشورها بسازد و از میدان جاذبه قدرت‌ها خارج شود.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه هرچه میزان مقاومت بیشتر باشد، توان آمریکا هم کمتر خواهد بود، تأکید کرد: آن‌قدر ارتباط اروپا با آمریکا در هم تنیده شده که آنها قادر به تصمیم‌گیری مستقل نیستند و این‌که آمریکا با تحقیر با عربستان صحبت می‌کند، به‌خاطر آن است که  آنها راه تعامل با آمریکا را در پیش گرفته‌اند.

سردار سلامی افزود: ما از نبود مدیریت انقلاب و جهادی در کشور رنج می‌بریم و اگر به ظرفیت‌های موجود در کشور نگاه کنیم و اگر مردم با حربه تحریم و عملیات روانی با آگاهی برخورد کنند، تحریم‌ها به‌سادگی قابل خنثی شدن هستند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها به هیچ عنوان قادر به اتخاذ قدرت نظامی نیستند، زیرا توان نظامی آنها فرسوده شده و توان نظامی ما هم پیشرفت کرده است، حد نهایی توان اِعمال فشار آمریکا همین بود ولی نتیجه نگرفتند، آمریکا هیچ‌ یک از اهداف خود در منطقه  را محقق نکرده و در منطقه با فقدان استراتژی مواجه است.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: آمریکا نتوانست فضای تحولات در عراق را به‌نفع خود تغییر دهد و نتوانست بر انتخابات لبنان اثر بگذارد، نتوانست در سوریه و یمن کاری از پیش ببرد و به‌شکل آشکاری شکست خورد.

سردار سلامی ادامه داد: آنچه در  زندگی رئیس‌جمهور جدید آمریکا می‌بینیم، چیزی جز یأس و شکست نیست، مردم ما در طول این چند ماه به این فراخوان‌های وسیع دشمنان پاسخ ندادند و تمام فشارها را تحمل کردند. از زمان ترامپ رفتار مردم ما آگاهانه‌تر شده است، زیرا وی به‌عنوان نماد واقعی شخصیت سیاسی آمریکا ظاهر شده است و نشان داد آمریکا به‌دنبال تحقیر ملت‌ها و رفتارهای فرد‌گرایانه است.

وی آمریکا را حمایت‌کننده از تروریسم و ستمگر خواند و اظهار داشت: واژه‌هایی که آمریکا تحت عنوان دموکراسی با آن صحبت می‌کرد واقعتیش توسط ترامپ نمایان شد و تمسخر او در سازمان ملل نمونه‌ای از آن بود.

جانشین فرمانده کل سپاه تأکید کرد: ما امروز به قدرتی برای ارائه قدرت‌ مؤثر در مقابل قدرت‌هایی مانند آمریکا رسیده‌ایم. خود ترامپ گفت ایران در عرض 12 دقیقه خاور‌میانه را می‌تواند کنترل کند، اما اگر بخواهیم در مدت کوتاهی آنها را در خاورمیانه مدیریت می‌کنیم. اما همان مقدار از دامنه‌های قدرت ما که آشکار است، نشان می‌دهد که قدرت ما توانایی حمله به  منافع حیاتی دشمنان را دارد. صرف داشتن قدرت فیزیکی شرایط تهاجم ایجاد نمی‌کند و آنها شرایط سیاسی حمله به هیچ کشوری را ندارند، زیرا دیگر توان ائتلاف‌سازی ندارند.

سردار سلامی ادامه داد: اقتصاد آمریکا قادر به اداره جنگ‌ جدیدی نیست. نبرد با جمهوری اسلامی مقیاس جنگ‌ را به خارج منطقه خواهد برد، زیرساختار نظامی آمریکا فرسوده شده و آنها تقریباً از خلیج فارس خارج شدند. ناوهای هواپیمابر آمریکا در تیررس موشک‌های بالستیک‌ نقطه‌زنی هستند که توان هدف قرار دادن اهداف متحرک را دارند، قدرت سیاسی قادر به حمل اهداف نظامی آنها نیست.

وی تصریح کرد: ما  نگران هیچ‌ یک از جنبه‌های قدرت آمریکا نیستیم و تمامی جنبه‌های  قدرت آنها رو به افول است، هرچه آنها استراتژی مداخله را انتخاب می‌کنند، بیشتر افول می‌کنند، آمریکا بزرگترین بدهکار جهانی است و این  یعنی رکورد اقتصادی و زوال و شکست قدرت.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه آمریکا خرد راهبردی ندارد، گفت: یک انتحار سیاسی و خودکشی اقتصادی برای آمریکا در راه است، همیشه قدرت‌های بزرگ ناگهان فرو‌ می‌پاشند. مسیر آنها مسیر رشد قدرت اقتصادی و‌ سیاسی و نظامی نیست و منحنی قدرت آمریکا نزولی است، آنها قادر به حل چالش‌های بزرگ سیاسی و‌ اقتصادی نیستند.

وی با بیان اینکه “آمریکایی‌ها در مقابل ما فقط نتوانستن را تمرین کردند”، اظهار داشت: آنها تاکنون نتوانستند ما را شکست دهند و در آینده هم نخواهند توانست ما را شکست دهند. امروز ارکان قدرت آمریکا پوسیده شده و آنها افسرده و خسته شدند. آمریکایی‌ها مجبور‌ شدند از فضای راهبردی به فضای عملیاتی وارد شوند، عمل آمریکایی‌ها موجب‌گسترش نفوذ انقلاب اسلامی در منطقه شد، آنها امروز در حالت تدافعی فرو‌ رفته‌‌اند و آرزوهای آنها به شکست منجر شده است. فردا مردم ایران آمریکا را به زمین خواهند زد.

جانشین فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: ما اگر مشکل اقتصادی داریم ظرفیت‌های بالایی برای حل آن داریم و به‌تدریج از آنها عبور‌ می‌کنیم، مشکلات اقتصادی وجود دارد و سهم کمی از آن به آمریکا مربوط است و بیشتر آن به سبک‌ مدیریتی خود ما بازمی‌گردد، ما از منابع فراوانی برخورداریم و به‌سرعت می‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم، به‌شرط آنکه در مسیر راهبردهای رهبری قرار بگیریم.

سردار سلامی ادامه داد: مدیران ما باید شبانه‌روز‌ کار کنند و‌ مشکلات  را ضربه فنی کنند، نظام ما قدرتمند است و مردم به نظام اعتماد دارند، نظام ما از ایران یک کشور پیشرفته ساخته است.

وی عنوان کرد: برخی کشورها مانند عربستان سعودی، توان اپراتوری تجهیزات خریداری‌شده را هم ندارند.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به تحولات منطقه و نقشه‌های آمریکا در منطقه تصریح کرد: نقشه‌ای که آنها برای منطقه غرب آسیا کشیده بودند، دقیقاً عکس‌ آن اتفاق افتاد، آنها هرکاری می‌توانستند انجام دادند و این راهبرد آمریکایی‌هاست، وقتی در چیزی موفق نمی‌شوند، یعنی ناتوان هستند و به همین دلیل اشتباهات آنها زیاد شده است.

سردار سلامی گفت: قدرت آمریکا، عنکبوتی است و تنها ظاهری فریبنده دارد، آنها هر روز در حال عقب‌نشینی از منطقه هستند، در 13 آبان مردم ما دوباره آمریکا را تشییع جنازه می‌‌کنند، اما در فضای عملیات روانی حجمی که از خود بروز می‌دهند بسیار متفاوت است.

وی درباره حضور ایران در سوریه، عنوان کرد: ایران در سوریه براساس درخواست رسمی دولت سوریه حضور دارد و مدت این حضور به درخواست سوریه بستگی دارد. تا زمانی که سوریه بخواهد آنجا هستیم، بین ما و‌ روس‌ها هیچ تعارضی ‌وجود ندارد، معتقدیم ‌باید سوریه برای بالندگی‌ جبهه مقاومت بماند و‌ روس‌ها هم راهبرد خود را دنبال می‌کنند و در سطح مستشاری هم فقط با ارتش سوریه کار می‌کنیم.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به تحولات یمن گفت: تجاوز سعودی به یمن چیزی جز نفرت نظامی و‌ فرسایش قدرت نظامی آنها نبوده و موازنه در سطح راهبردی به‌نفع یمن در حال تغییر است، یمن توانسته به موشک‌های میان‌برد و دوربرد دست پیدا کند و در زمین هم دست برتر با آنها است؛ دستاورد سعودی‌ها در یمن صفر است و دستاورد سیاسی آنها هم نفرت است، آمریکایی‌ها هم دنبال آن هستند تا آبرومندانه از یمن خارج شوند و سعودی‌ها توان حل این بحران را ندارند.

سردار سلامی ادامه داد: پاسخ سپاه به گروه‌های تروریستی‌ نشان‌دهنده آن است که تهدید را به‌سرعت پاسخ می‌دهیم و دارای قدرت اطلاعاتی هستیم که توان انتخاب هدف به ما می‌دهد و با هر حجمی که بخواهیم می‌توانیم‌ هر هدفی  را نابود کنیم، البته تمام واکنش‌های ما محدود به موشک نیست و رفتار ما با آنهایی که تمایل به عملیاتی شدن تهدید دارند واکنش‌های همین‌گونه خواهد بود.

انتهای پیام/*