سه شنبه , ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رئیس‌جمهوری آمریکا روز سوم آبان گفت: علاوه بر بازگشت تمامی تحریم ها علیه تهران در ۱۴ آبان، تحریم‌های بیشتری برای مقابله با «طیف گسترده اقدامات مخرب ایران» اعمال خواهد شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز سوم آبان گفت: علاوه بر بازگشت تمامی تحریم ها علیه تهران در ۱۴ آبان، تحریم‌های بیشتری برای مقابله با «طیف گسترده اقدامات مخرب ایران» اعمال خواهد شد.

ترامپ قرار است دور دوم و شدیدتر تحریم‌ها علیه ایران، که شامل تحریم‌های نفتی می‌شود را ۱۴ آبان اجرایی کند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس می‌گوید بین دولت دونالد ترامپ و برخی از مهم‌ترین هواداران رئیس‌جمهوری آمریکا در کنگره آن کشور، که معتقد به اعمال تحریم‌های سخت‌تری علیه تهران هستند، کشمکش‌هایی شکل گرفته‌است.

رئیس‌جمهوری آمریکا خود روز سوم آبان گفته بود، علاوه بر بازگشت تمامی تحریم ها علیه تهران در ۱۴ آبان، تحریم‌های بیشتری برای مقابله با «طیف گسترده اقدامات مخرب ایران» اعمال خواهد شد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، گفته در صورت تغییر نکردن سیاست منطقه‌ای ایران، آمریکا تحریم‌ها و روش‌های دیگری پیدا خواهد کرد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در واپسین روزهای مهر ماه در یادداشتی در نشریه «فارین افرز» نوشته بود: ایالات متحده در پیگیری کارزار فشار حداکثری برای مقابله با ایران مصمم است.

اما اسوشیتدپرس می‌گوید شماری از قانون‌گذاران محافظه‌کار آمریکا و برخی دیگر از مشاوران خارج از دولت، «نگران هستند» که دولت ممکن است به وعده خود برای اعمال «تحریم‌های حداکثری» علیه تهران عمل نکند.

به گزارش اسوشیتدپرس، این دسته از هواداران ترامپ «خشم‌گین هستند» که این احتمال مطرح شده تحریم‌های ۱۴ آبان، ایران را به‌طور کامل از مولفه اصلی دسترسی به نظام مالی بین‌المللی دور نکند.

در شهریور ماه گذشته ۱۶ سناتور جمهوری‌خواه از وزارت خزانه‌داری آمریکا خواسته بودند تا «تمام اقدامات لازم» را به عمل آورد که ایران از نظام مالی «سوئیفت» اخراج شود. نظام مالی موسوم به سوئیفت تمام نقل‌وانتقال‌های بانکی بین‌المللی را رصد می‌کند.

دولت آمریکا هنوز واکنشی به این گزارش اسوشیتدپرس نشان نداده‌است.