شنبه , ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری !

بسته ویژه خبری !

 

توصیه اخلاقی آیت‌الله جوادی آملی به رسانه‌ها

آیت‌الله جوادی آملی در شرح سی و پنجمین کلمه از کلمات قصار حضرت بیان داشت: سی و پنجمین جمله قصار این است که «مَنْ أَسْرَعَ إِلَی النَّاسِ بِمَا یکْرَهُونَ قَالُوا فِیهِ [مَا] بِمَا لَا یعْلَمُونَ»؛ اولاً ما موظفیم اسرار دیگران را حفظ کنیم، یک؛ و اگر کسی نقصی دارد و ما خواستیم امر به معروف و نهی از منکر کنیم، آرام، آهسته و مخفیانه با خود او در میان بگذاریم، دو؛ مشکل ما این است که نهی از منکر که واجب است را انجام نمی‌دهیم؛ اما غیبت و بدگویی که حرام است را انجام می‌دهیم. کسی که در جلسه‌ای نشسته و نقص دیگری را می‌گوید، کار حرام انجام می دهد. اگر واقعاً خیرخواه هستید و خیر او و خیر جامعه را می‌خواهید، آرام به خودش بگویید و هدایتش بکنید. برای خندیدن و خنداندن، در روزنامه و رسانه نقص اشخاص را نوشتن و آبروی اشخاص را بردن، نهی از منکر نیست بلکه اشاعه فحشاست.

دایی: رئیس هلال احمر گفت، در یک چک پول را به ما بدهید

دایی درباره اطلاعیه هلال احمر راجع به اینکه از او درخواست نکردند تا پول جمع‌آوری شده را به این سازمان بدهد، توضیح داد: فکر می‌کنم روابط عمومی هلال احمر اطلاعیه زد که ما از دایی نخواستیم که پول‌ها را به این سازمان بدهد. مطمئن باشید که این روابط عمومی احتمالا در جریان ماجرا نیست. من با شخص رئیس هلال احمر که فکر می‌کنم آقای پیوندی باشد صحبت کردم. او با من تماس گرفت و در پیشنهادی دوستانه به من گفت که در یک چک پول را به ما بدهند تا در تلویزیون به نمایش گذاشته شود تا مردم به هلال احمر اعتماد کنند. من این پیشنهاد را قبول نکردم و گفتم که مردم پولشان را به من سپردند و به من اطمینان کردند. من باید پول را آنطور که مردم می‌خواهند هزینه کنم. خدا را شکر تا الان هم این اتفاق افتاده است.

صدیقی: امام شراب و قمار و پاسور را از دست جوانان گرفت و به دستشان قرآن و اسلحه داد

صدیقی، امام جمعه موقت تهران در مراسم ختم پدر سردار حاجی‌زاده با بیان اینکه امام دین خود را ایفا کرد و اسلام را از انزوا بیرون آورد و این شراب و قمار و پاسور را از دست جوان گرفت و به یک دستشان قرآن و در دست دیگرشان اسلحه داد، گفت: چه اتحادی نشان داد. امام یک جوان سیزده ساله را به عنوان رهبر خود معرفی کرد.

کنایه علم‌الهدی به جهانگیری

آیت‌الله علم‌الهدی، نماینده، ولی فقیه در استان خراسان‌رضوی گفت: همه قدرت نظام ما به‌دلیل وابستگی مردم است و این مهم صرفاً با شفافیت ادامه پیدا می‌کند. مشکلات را با مردم مطرح کنید و راستش را بگویید. بعد از پنج سال یک آقایی از مسئولان بگوید اختیار تغییر منشی هم نداشتم و این روراستی نیست. شما پنج سال است برنامه‌ریز و سیاست‌گذار‌ید و اگر اختیار انتخاب منشی نداشتی چرا ماندی؟ مانع را برای مردم چرا عنوان نکردید؟

فقط ۲۰ درصد مردم چابهار به آب شرب دسترسی دارند

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها گفت: مردم شهرستان چابهار ۲۰ درصد از آب شرب بهره‌مندند، آن هم شهرستان و استانی که دقیقا کنار دریای عمان است و اگر مسئولان دست دراز کنند می‌توانند از آب این دریا برداشته و به مردم بدهند. عزیز سارانی اظهار داشت: مردم شهرستان چابهار ۲۰ درصد از آب شرب بهره‌مندند، آن هم شهرستان و استانی که دقیقا کنار دریای عمان است و اگر مسئولان دست دراز کنند می‌توانند از آب این دریا برداشته و به مردم بدهند. وی افزود: تصفیه‌کن‌های بزرگ آب جهت شیرین‌سازی هزینه‌های زیادی را در بر دارد که دولت زیر بار این هزینه نمی‌رود و نمایندگان شورای عالی استان‌ها تقریبا یک سال و نیم است که پیگیر این موضوع هستند. مشکلی که به دلیل خشکسالی ۲۰ سال است گریبانگیر مردم منطقه شده و با قطع شدن آب رودخانه هیرمند، این استان وضعیت مناسبی ندارد. چاه‌ها همه خشک شدند و تنها چشم امید مردم به بارندگی در کشور افغانستان است که رودخانه هیرمند در آنجا جریان پیدا کرده و آب آن به اینجا منتقل شود که البته تاکنون این اتفاق صورت نگرفته است. /ایلنا

کنایه سیدجواد هاشمی به سن و سال مسئولان

سیدجواد هاشمی، تهیه‌کننده و کارگردان فیلم «پیشونی سفید۲» پس از استقبال تماشاگران و به خصوص کودکان و خانواده‌ها این این فیلم گفت:قسمت سوم پیشونی سفید و همچنین فیلمی به نام «ترنادو» را برای بچه‌ها ساخته‌ام و من تا زمانی که زنده‌ام فقط می‌خواهم برای کودکان فیلم بسازم. متأسفانه مسئولین کشور ما پیر شده‌اند و هیچ کدامشان فضای بچه‌ها و لزوم فیلم ساختن برای آن‌ها را متوجه نمی‌شوند. امیدوارم سن مسئولان کشور جوان شود و بچه‌دار شوند تا متوجه شوند که برای کودکان باید فیلم ساخت. / ایسنا

دست ایران از یک میزبانی بزرگ کوتاه ماند

کمیته اجرایی فیفا امروز میزبان جام جهانی فوتسال 2020 را اعلام کرد که بر این اساس کشور لیتوانی به عنوان میزبان این رقابت ها انتخاب شد. فدراسیون فوتبال ایران در چند وقت اخیر تلاش‌هایی برای گرفتن میزبانی جام جهانی فوتسال انجام داده بود و در همین راستا مهدی تاج دیداری با اینفانتینو رئیس فیفا داشت؛ اما در نهایت میزبانی جام جهانی فوتسال 2020 به ایران نرسید.

ادعای رویترز درباره اخراج یک دیپلمات ایرانی از فرانسه

رویترز به نقل از برخی منابع مدعی شد فرانسه یک ماه پیش، یک دیپلمات ایرانی را در چهارچوب اتهام مربوط به تلاش برای بمب‌گذاری در اجلاس گروهک تروریستی منافقین اخراج کرده است. /باشگاه خبرنگاران

تورم ثروتمندان از فقرا پیشی گرفت

مرکز آمار، محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» را بین ١٥. ٧ درصد برای دهک اول تا ١٧. ٧ درصد برای دهک دهم برآورد کرده است. نرخ تورم کل کشور در مهر ماه ١٣٩٧ برابر ١٣. ٤ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ١٢. ٧ درصد برای دهک اول تا ١٤. ٣ درصد برای دهک دهم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ١٥. ٧ درصد برای دهک اول تا ١٧. ٧ درصد برای دهک دهم است. مرکز آمار همچنین در مورد گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» تورم را بین ١٠. ٤ درصد برای دهک اول تا ١٣. ٦ درصد برای دهک دهم برآورد کرده است.

توصیه انقلابی امام جمعه تهران به رئیس جمهور

امام جمعه موقت تهران گفت: من در اینجا توصیه‌ای به رئیس‌جمهور محترم دارم. بیایید اساس بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد و بر مبنای صفر را بنیان بگذارید که کاری انقلابی است. این کار اگر امروز مشکلات ما را حل نکند، اما بعد‌ها مورد احترام و تحسین شما می‌شود. آینده را باید با نگاه بلندمدت دید. امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه دولت باید صادقانه با مردم سخن بگوید، تأکید کرد: مردم اگر سخن صادقانه را بشنوند همراهی می‌کنند؛ این مردم هشت سال دفاع مقدس را حمایت کردند؛ همین ملت در برابر تحریم‌ها ایستادند و از دستیابی انقلاب اسلامی به دانش و فناوری هسته‌ای حمایت کردند. دولت باید به گونه‌ای حرکت کند که اعتمادساز باشد.

نماینده مجلس: روحانی انگیزه ای برای فعالیت ندارد

سیدمحمدجواد ابطحی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، در ارزیابی خود نسبت به چهار وزیر پیشنهادی دولت، اظهار داشت: فکر می کنم آقای روحانی دچار روزمرگی شده و انگیزه و امیدی برای فعالیت ندارد. وی افزود: جابجایی و معرفی وزرای پیشنهاد شده از سوی دولت در حالی که افراد توانمندتری داشتیم نشان می دهد که آقای روحانی هم خود انگیزه ای برای کار کردن ندارد و هم تحت فشار گروه های سیاسی قرار دارد.

نامه محرمانه اطلاعات سپاه به مجلس درباره شایعه گرین‌کارت

یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت که اطلاعات سپاه طی نامه رسمی به مجلس، ادعای واگذاری ۲۵۰۰ گرین کارت به مقامات ایرانی درجریان مذاکرات برجام را تکذیب کرد. علیرضا رحیمی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:«پس از تکذیب توسط دکتر ظریف، سازمان اطلاعات سپاه نیز طی نامه رسمی به مجلس، ادعای واگذاری ۲۵۰۰ گرین کارت به مقامات ایرانی در جریان مذاکرات برجام را (که توسط یک نماینده مجلس مطرح شده بود) تکذیب کرد. ‏با مهر محرمانه بر نامه رسمی، بجای معرفی مرتکب به دادگاه عملا از او حفاظت کرده اند.»

پیش بینی عضو هیأت رییسه مجلس از وضعیت وزرای پیشنهادی

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید گفت: قطعا دو وزیر از چهار وزیر پیشنهادی مجلس می‌تواند رای اعتماد بگیرد. علیرضا رحیمی اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص و وضعیت فعلی اقتصادی کشور، انتظار می‌رفت که رییس جمهور گزینه‌هایی در سطح وزارت و با سابقه وزارتی در دو وزارتخانه راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت معرفی می‌کرد تا بتواند موتور سنگین صنعت و راه و شهرسازی را به حرکت درآورده و به سمت مطلوبی برساند. وی توضیح داد: به نظر می‌رسد وزرای پیشنهادی دو وزارتخانه صمت و راه و شهرسازی مسیر سختی پیش رو دارند گرچه وزیر پیشنهادی صمت به دلیل سابقه نمایندگی مجلس توانسته مقداری جو مجلس را تکان داده و به حرکت درآورد منتها فضا بیشتر احساسی و رفاقتی است تا اینکه فضای حرفه‌ای و مدیریتی نسبت به آقای رحمانی وجود داشته باشد. این عضو هیأت رییسه مجلس با اشاره به وزیر پیشنهادی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آقای شریعتمداری گزینه مطلوبی است. به رغم جوسازی‌های سنگین که علیه ایشان مطرح شد، اما گزینه خوبی است و در حقش بی‌انصافی و اجحاف شده است. وی با بیان اینکه شریعتمداری با حضور در تمامی کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها به طور قاطع از عملکردش دفاع می‌کند، گفت: فضای مجلس به نفع ایشان بوده و توانسته تا حدودی نمایندگان را اقناع کند. اگر امثال آقای شریعتمداری برای سایر وزارتخانه‌ها معرفی می‌شدند، می‌توانست امتیاز و اعتبار کابینه روحانی بیشتر شود ولی به هر حال باید منتظر نظر مجلس و رایزنی‌های وزرا باشیم. /خانه ملت

روایت مازنی از حواشی ماجرای شهردار تهران در قانون منع به کارگیری بازنشستگان

عضو فراکسیون امید در تشریح حواشی ماجرای شهردار تهران در قانون منع به کارگیری بازنشستگان، گفت :اختلافات درون گفتمان اصلاحات به گونه‌ای در خدمت توپخانه مخالفان اصلاحات قرار گرفت. رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از برخی قضاوت‌ها نسبت به طرح مستثنی شدن شهردار تهران از قانون منع بکارگیری بازنشستگان، گفت: استفسار حق نمایندگان و پاسخ مثبت یا منفی حق مجلس است. احمد مازنی با بیان این که طرح یک فوریتی استفساریه درباره شمول یا عدم شمول «قانون اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان» بر شهردار تهران با قضاوت غیر منصفانه‌ای روبه رو شد، اظهار کرد: طبق اصل نود و هشتم قانون اساسی مرجع تفسیر قانون اساسی، شورای نگهبان و بر اساس اصل هفتاد و سوم مرجع تفسیر قانون عادی، مجلس شورای اسلامی است، در این مورد بین حقوقدانان اختلاف نظر پدید آمد گروهی شهردار تهران را مشمول استثنا می‌دانند و گروه دیگر شهردار تهران را مشمول استثنا نمی‌دانند؛ بنابراین، جمعی از نمایندگان مجلس با مشورت صاحب نظران از جمله اعضاء شورای شهر تهران راه حل را طرح استفسار از مجلس دانستند تا پاسخ آری و یا خیر مجلس به این اختلاف نظر حقوقی پایان دهد و فصل الخطاب این بحث ها در سطح جامعه باشد. /ایلنا

آخرین دستاوردهای پیگیری ورود زنان به ورزشگاه ها در مجلس

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در زمینه ورود زنان به ورزشگاه‌ها گشایش‌های خوبی رخ داده است، اما نیازمند تدوین پروتکل هایی برای تضمین امنیت اجتماعی در این زمینه هستیم. ناهید تاج‌الدین اظهار کرد: موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها مدت‌ها است که در فراکسیون زنان به طور پیوسته پیگیری شده و بعضا نتایج خوبی هم در پی داشته است باید بگویم روند بررسی ورود زنان به ورزشگاه ها از طریق وزارتخانه‌های ورزش و جوانان، وزارت کشور و نیروی انتظامی و از سوی دیگر معاونت زنان ریاست جمهوری در حال پیگیری است و گشایش های خوبی هم صورت گرفته، اما نیازمند تدوین پروتکل هایی برای تضمین امنیت اجتماعی در این زمینه هستیم. /ایسنا

موضع گیری توئیتری آقای سخنگو درباره سابقه نظرات مجمع تشخیص و شورای نگهبان

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در صفحه شخصی‌اش در توئیتر توضیحاتی درباره سابقه نظرات شورای نگهبان پیرامون مصوبات مجلس و در راستای نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه کرده است. متن کامل یادداشت کدخدایی به شرح زیر است: سابقه نظرات شورای نگهبان نشان می‌دهد که بارها مصوبات مجلس با اعلام مجمع تشخیص مصلحت، به دلیل مغایرت یا عدم انطباق با سیاست‌های کلی ابلاغی، از سوی شورای نگهبان با ایراد اصل 110 قانون اساسی مواجه و مصوبه جهت اصلاح به مجلس اعاده شده است.

نامه‌ی رسول خادم از مجارستان به رئیس جمهور!

رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی در نامه ای به دکتر روحانی رئیس جمهور با بیان اینکه در ابتدای صف مسئولیت پذیرش نواقص هستیم، اعلام کرد: با تدارکات فعلی بخش قابل توجهی از این نواقص کاهش نخواهد یافت و این موضوع مورد پذیرش قهرمانان ملی و مردم نیست. وی در بخشی از نامه خود نوشت: ایستاده ایم تا همه دنیا صدای سرود ملی “ایران” را بشنوند، در زمان اشتباهات فنی و شکست قهرمانانمان نیز، در ابتدای صف مسئولیت پذیرش نواقص هستیم. اما برای رقابت با حریفان مدعی در جهان ورزش، بخش قابل توجهی از این نواقص بدون تدارکات لازم، قابل کاهش نخواهد بود و ادامه آن مورد پذیرش قهرمانان ملی و مردم حمایت کننده ایشان نیست.