یکشنبه , ۲۱ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها

اخبار ویژه روزنامه‌ها

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

*****

کیهان

اتلاف معادل یک سال بودجه عمرانی با حذف کارت سوخت

بی‌تدبیری در حذف چند ساله کارت سوخت و افزایش مصرف و قاچاق بنزین، موجب از بین رفتن 44 هزار میلیارد تومان شده است.

به گزارش روزنامه فرهیختگان در سال ۸۰ مصرف روزانه بنزین حدود 45/8 میلیون لیتر بود که طی پنج‌سال این میزان با رشد ۶۱ درصدی به روزانه 73/7 میلیون لیتر در سال ۸۵ رسید. این افزایش چشمگیر مصرف بنزین با هشدارهای کارشناسی منجر به اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین در قالب مصرف با کارت سوخت (از سال ۸۶) شد.

این اقدام به‌زودی آثار مثبت خود را نشان داد، به‌طوری که طی 9 سال اجرای سهمیه‌بندی بنزین، میزان مصرف نه‌تنها افزایش نیافت، بلکه با کاهش دو درصدی از روزانه 73/7 میلیون لیتر در سال 85 به روزانه 71 میلیون لیتر در سال 94 رسید.

با این حال با القای ناکارآمدی کارت سوخت از سوی دولت، از سال 94 بنزین تک‌نرخی و کارت سوخت کنار گذاشته شد. علاوه‌بر افزایش قاچاق بنزین، یکی از مهم‌ترین پیامدهای این اقدام، افزایش مصرف بود، به‌طوری که مصرف بنزین از روزانه 71 میلیون لیتر در سال 94 به روزانه 91/7 میلیون لیتر در سال جاری رسیده است.

محاسبات نشان می‌دهد طی اجرای طرح کارت سوخت میزان مصرف بنزین به‌طور میانگین سالانه دو درصد افزایش یافته است که اگر کارت سوخت در سال 94 حذف نمی‌شد، با تداوم این امر میزان مصرف روزانه بنزین در سال 95 باید به 72/4 میلیون لیتر، در سال 96 به حدود 73/8  میلیون لیتر و در سال 97 به حدود 75/3 میلیون لیتر در روز می‌رسید. بر این اساس، درصورت وجود کارت سوخت در سال 95 مصرف بنزین حدود 839 میلیون و 500 هزار لیتر، در سال 96 بیش از چهارمیلیارد لیتر و در سال 97 نزدیک به 6 میلیارد لیتر کمتر مصرف می‌شد.

به عبارت دیگر، اگر کارت سوخت حذف نمی‌شد، طی سه‌سال اخیر حدود 10 میلیارد و 840 میلیون لیتر در مصرف بنزین صرفه‌جویی می‌شد که با احتساب قیمت فوب خلیج‌فارس برای بنزین و در نظر گرفتن میانگین نرخ ارز، طی سه‌سال اخیر هزینه اضافه مصرف بنزین (بدون کارت سوخت) حدود 44 هزار میلیارد تومان است. این موضوع از این منظر دارای اهمیت است که کل بودجه تخصیص داده شده دولت به بخش عمرانی کشور در سال 96 تقریبا حدود 44 هزار میلیارد تومان است.

به نام اصلاح‌طلبی به کام اپوزیسیون فراری

هفته‌نامه اصلاح‌طلب «صدا» که با مدیرمسئولی علی راعی و سردبیری محمدجواد روح منتشر می‌شود در دوره جدید خود طی اقدامی عجیب و کم‌سابقه، مواضع افراد، رسانه‌ها و جریانات اپوزیسیون و ضد انقلاب را به صورت ویژه پوشش می‌دهد.

به گزارش «راه دانا» این نشریه در بخش «رصد صداها» که به بررسی و ارزیابی تحولات سیاسی داخلی اختصاص دارد، مواضع اپوزیسیون را در کنار مواضع اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در حوزه‌های مختلف بازتاب و منعکس می‌کند!

مواضع شبکه‌هایی چون من و تو، بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا و حتی ایران اینترنشنال که به تازگی خبر حمایت سعودی‌ها از این تلویزیون فارسی زبان افشا شده است، در نشریه این هفته صدا منتشر شده است.

همچنین افرادی چون امید دانا، علی افشاری، حسین قاضی‌زاده و محمدجواد اکبرین نیز مواضع اخیرشان در موضوعات مختلف در این نشریه به چاپ رسیده است! به نظر می‌رسد عادی‌سازی حضور ضد انقلاب در فضای رسانه‌ای کشور و قبح‌زدایی از انعکاس مواضع رسانه‌های ضد ایرانی اهداف این نشریه اصلاح‌طلب بوده باشد.

ضمن اینکه قرار گرفتن مواضع اپوزیسیون در کنار مواضع اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در این نشریه، نوعی رسمیت بخشی به افراد و جریان‌های ضد انقلاب تلقی خواهد شد.

اعتماد: داخل دولت دعواست کاسه‌اش را سرمطبوعات می‌شکنند

روزنامه اعتماد (روزنامه حامی دولت) از اینکه رئیس دفتر رئیس جمهور، مسئولیت اظهارات انتقادی معاون اول رئیس‌جمهور را بر سر مطبوعات شکسته، ابراز ناخرسندی کرد.

این روزنامه در سرمقاله خود خطاب به دولت نوشت: در حوادث و سوانح روزگار یک طوری رفتار نکنید که آخرش همه عالی و بی‌عیب و نقصند و تنها این مطبوعات فلان فلان شده‌اند که سه نقطه‌اند و عیش ملت و دولت را منغص می‌کنند.

آقای جهانگیری گله و گله‌گزاری کرده، آقای آخوندی با آن لحن شدید و غلیظ استعفا داده، اخبار اختلاف و افتراق به بیرون درز پیدا کرده- مدت‌هاست که درز پیدا کرده- آخرش مقصر ما مطبوعاتی‌هاییم. آقای واعظی مصاحبه کرده گفته «این رسانه‌ها بودند که سوء استفاده کردند…» سوء استفاده؟ تو که نوشم نئی، نیشم چرایی؟ شما که به داد مطبوعات بیچاره نمی‌رسید لااقل فحش‌شان ندهید و متهم‌شان نکنید.

یکی دیگر گلایه کرده، یکی دیگر استعفا داده، یکی دیگر جواب آنها را داده، حالا ما مقصریم و ما سوء استفاده کرده‌ایم؟ از چه؟ از که؟ شما را به خدا به من بگویید برای اصلاحات چه کسی بیش از مطبوعاتی‌ها هزینه داده و می‌دهد؟ همین الانش بینی و بین‌الله هزینه دفاع از تدبیر و امید را چه کسی دارد می‌پردازد؟ شما که الحمدلله خیرتان به ما نمی‌رسد و لطف‌تان شامل حال ما نمی‌شود لااقل «شر» به سراغ‌مان نفرستید.

کاغذ که از دولتی سر مدیریت‌تان دو برابر شده، فیلم و زینک هم با تدبیر به موقع‌تان با بدبختی و من بمیرم تو بمیری باید بخریم. توزیع هم که افتضاح بود و هست و خواهد بود. چهار تا روزنامه برای شرکت‌ها و ادارات‌تان می‌خریدید آن هم که بودجه‌اش را قطع کردید. لااقل اختلافات درون‌گروهی‌تان را روی سر ما نریزید و به حساب ما منظورشان نکنید.

آخر این چه فرمایش است که می‌فرمایید؟ «روزنامه‌ها معرکه درست کردند؟» این چه حرفی است که می‌گویید «آقای جهانگیری آن روز طنز می‌فرمودند و رسانه‌ها آن را از سر شیطنت جدی گرفتند و معرکه درست کردند»؟ ما تا حالا می‌گفتیم دولت در امر اطلاع‌رسانی ضعیف است و خوب عمل نمی‌کند. امروز فهمیدیم کلاً و جزئا از ما خوشش نمی‌آید و دنبال بهانه است تا خط و ربطش را سوا کند.

مادامی که دست به خواب قالی دولت و کابینه و دفتر بکشیم جلسه پشت جلسه می‌گذارند که «اطلاع رسانی حق همه است» و روزنامه‌ها سرشان به سر شاه می‌ماند و اگر رکن چهارم دموکراسی نباشد ما به هیچ کجا نمی‌رسیم و… اما همین که از در نقد وارد شویم و ضعف‌ها و خطاها را به سمع و نظر اساتید جلیل‌القدر برسانیم، چهره‌شان درهم می‌رود و حال‌شان بد می‌شود و با دیدن چهره و شنیدن اسم‌مان کهیر می‌زنند.

جواب سنتی‌اش این است که «آیینه چون عیب تو بنمود راست / خودشکن آیینه شکستن خطاست»، اما جواب مدرنش این است که کاش (آرزو که عیب ندارد. کاش و صد هزار بار کاش) رئیس دفتر رئیس جمهور ارباب رسانه را احضار کند و متواضعانه از آنها بابت نقد قدرت تشکر کند و بگوید که به خاطر تذکر بجایی که فرمودید ما جلسه اضطراری تشکیل دادیم و در رفع و حل و فصل اختلافات کوشیدیم.

وزیر مستعفی پس از 5 سال: دولت روحانی، فاقد گفتمان است!

وزیر مستعفی راه و شهرسازی می‌گوید: دولت روحانی فاقد گفتمان است.

عباس آخوندی در گفت‌وگو با روزنامه دنیای اقتصاد اظهار داشت: آقای روحانی، جریان «نه به جلیلی» را نمایندگی می‌کرد وگرنه آقای روحانی فاقد هرگونه گفتمانی بود. اینکه می‌فرمایید فقدان گفتمان؛ قبول دارم که اصلاً «اعتدال‌» یک روش است. اعتدال اصلاً «گفتمان» نیست.

گفتمان یک نظام معرفتی سامان‌یافته است و باید ظرفیت آن را داشته باشد تا هدف مشخصی را تعقیب و مشکلی را حل کند و بتواند یک نظریه‌ای را در حوزه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی پیاده سازد. اما صحبت در بحث اعتدال بر سر روش است که ما روشمان افراط و تفریط نیست. بنابراین حرف شما درست است؛ یعنی در واقع بزرگ‌ترین نقطه ضعف دولت یازدهم و دوازدهم نداشتن گفتمان غالب است که ثمر منفی و سردرگمی‌اش را در همین تنگنای ارزی اخیر نشان داد.

وی در عین حال توضیح نداد که چرا پنج سال در دولت فاقد گفتمان حضور داشت و خود وی دارای کدام گفتمان بود که کارنامه‌ای پرخسارت و خالی از عایدی را به جای گذاشته است؟!

وی در ادامه این مصاحبه گفت: مسئله ما با آمریکا و جهان زمانی حل و فصل می‌شود که تصویر روشن و در عین حال واقعی و درست از موقعیت ایران در منطقه و جهان داشته باشیم و در این مورد در درون ایران به اجماع نسبی دسترسی پیدا کرده باشیم.

این بدین مفهوم است که این فقط در یک صورت محقق می‌شود که شکاف اجتماعی داخلی تا حدی پر شده باشد. از جمله موضوع‌های اختلافی شدید که یکی از ریشه‌های شکاف اجتماعی موجود در ایران است، موقعیت‌یابی ایران در سطح منطقه و جهان است. در حال حاضر سیاست منطقه‌ای ایران با سیاست تعامل حداکثری ایران با جهان در تباین است. فارغ از اینکه کدام یک از این سیاست‌ها درست است، مهم این است که بدانیم پیگیری موازی هر دو ممکن نیست.

در پیگیری سیاست‌های متعارض استادیم و به روی مبارک نمی‌آوریم. ولی در عالم واقع، تعارض و تضاد قابل جمع نیست. لذا، در عمل این موضوع هم به تعارض داخلی می‌انجامد و موجب عدم تصمیم‌گیری در سطح بین‌المللی می‌شود و هم دنیا را به فهم پارادوکسیک و متضاد از ایران وا می‌دارد.

آخوندی می‌گوید: اشکال کار در این بود که ما با اتکا به قدرت نرم، مبتنی بر و با استفاده از ساختارهای حقوقی مورد پذیرش جهان در پی موقعیت‌یابی جدیدی در جهان بودیم، حال آنکه دیگرانی بودند که مبتنی بر قدرت سخت در پی دست و پنجه نرم کردن با سایران بودند. هنوز در ایران مشخص نیست که آیا می‌خواهیم متکی به قدرت نرم و با مجموعه قواعد و نظام حقوقی جهان کار کنیم یا می‌خواهیم متکی به قدرت سخت باشیم و در واقع موقعیت برتر نظامی یا تولید صنعتی سنگین را به دست بیاوریم.

وی می‌افزاید: برجام سیاسی نیاز داشت با یک برجام تجاری، مالی و بانکی تکمیل شود. از سال 2008 ما در لیست سیاه FATF رفته بودیم. می‌گویند که چرا بعد از برجام توانستیم از ثمره آن در حوزه اقتصاد به اندازه کافی استفاده کنیم؟ خیلی روشن بود چون ما در لیست سیاه FATF بودیم. درست است که در حوزه سیاسی برجام را امضا کرده بودیم، ولی در حوزه اقتصاد یا مبادلات بانکی در لیست سیاه بودیم و کسی که در لیست سیاه است با جهان نمی‌تواند مبادله داشته باشد. ما همان زمان باید مسئله FATF را حل می‌کردیم.

ما در کنار برجام امنیتی یا سیاسی، یک برجام تجاری، پولی، مالی درست می‌کردیم که بتوانیم از چتر امنیتی که برجام سیاسی ایجاد کرده بود، از آن ظرفیت برای آن استفاده می‌کردیم.

آخوندی می‌گوید: رئیس‌جمهور باید در حضور سران 4+1 می‌گفت من معتقد به حل مسائل FATF هستم و تمام پیامدهای آن را می‌پذیرم، به قول علما و لو بلغ ما بلغ.

درباره این مصاحبه شایان ذکر است 1- روزنامه دنیای اقتصاد در مصاحبه مفصل 3 صفحه‌ای، حتی یک خط هم از کارنامه و کفایت خود آخوندی در قریب 20 سال وزارت و به ویژه پنج سال اخیر نپرسیده؛ مخصوصاً از این منظر که رونق بخش مسکن و چرخش چرخ اقتصاد و تأمین مسکن مردم، کمترین ارتباطی با برجام و FATF نداشت اما این وزیر بی‌کفایت، تورم حداقل 83 درصدی در یک سال را برجای گذاشت. به این معنا خود وی نیز فاقد گفتمان و  برنامه بود؛ به نحوی که حتی عرضه نداشت یک واحد از «مسکن اجتماعی» ادعایی را به عنوان نمونه بسازد و به مردم و کارشناسان نشان دهد.

2- وقتی توافق و معاهده برجام، با دهن‌کجی مطلق رژیم آمریکا و بی‌تفاوتی اروپا به این نقض عهد مواجه شده، آخوندی چگونه رویش می‌شود از برجام‌های دیگر و هماهنگ شدن با هنجارهای غرب حرف بزند؟ ترجمه این حرف او، غیر از تن دادن به دیکته‌های تمام‌نشدنی غرب است؟ در این صورت، او نسخه قجری و پهلوی می‌پیچد هر چند که ژست روشنفکری می‌گیرد.

3- چرا وقتی برجام پرخسارت را به ملت به عنوان دستاورد بزرگ تحمیل می‌کردند، نگفتند برجام‌ها و خسارت‌های دیگر در راه است؟ و برعکس گفتند تحریم‌های مالی و بانکی در روز اجرای برجام لغو می‌شود؟ آن روز چرا همین آقای آخوندی خفه‌خون گرفته بود و با هواپیماهای دروغین عکس یادگاری می‌گرفت و احتمالاً مشغول کارچاق‌کنی بود؟ وقتی ظریف می‌گوید حتی با الحاق به FATF هیچ تضمینی برای لغو تحریم‌ها نیست، وزیر بی‌سواد و مستعفی برای چه دوباره در باغ سبز نشان می‌دهد و مشکل اقتصاد را، عدم انعقاد برجام‌های 2 و 3 می‌داند؛ جز برای فرار از پاسخگویی درباره کارنامه پرخسارت خود که چند برابر شدن قیمت مسکن در دوره مسئولیت وی، یکی از مفاد آن است؟!

مخالف‌خوانی جهانگیری، بخشی از دعوای کارگزاران و اعتدال و توسعه است

«گلایه‌های اخیر جهانگیری و معرفی وزرای موردنظر واعظی به مجلس نشان می‌دهد که برنده اصلی در انتخابات 96 اعتدال و توسعه بوده و این نتیجه غیرقابل انتظار؛ موجب تیرگی روابط کارگزاران و دولت شده است.»

سیاست‌نامه نیوز از رسانه‌های همسو با دولت نوشت: اختلاف میان حزب کارگزاران و دولت یک بار دیگر بالا گرفته و این طور که معلوم است، حسن روحانی در دوگانه کارگزاران و اعتدال و توسعه انتخاب خود را کرده است. هرچقدر هم که واعظی تکذیب کند و توضیح دهد که نقش جهانگیری در دولت کم‌رنگ نشده؛ گلایه‌های بی‌سابقه اسحاق جهانگیری و مصاحبه‌های اخیر کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران حاکی از انباشت دلخوری‌ها میان این حزب و رئیس‌جمهور است.

اولین نشانه‌های کدورت میان جهانگیری و دولت با گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر استعفای وی همراه بود. برخی از اصلاح‌طلبان نگران تبعات ادامه همکاری با دولت بودند و به معاون اول بی‌اختیار توصیه  می‌کردند حساب خود را از دولت روحانی جدا کند و به فکر انتخابات 1400 باشد. جهانگیری اما چنین نکرد. خواست خودش بود یا (به گفته برخی منابع خبری غیررسمی) توصیه سیدمحمد خاتمی؛ فرقی نمی‌کند. او در دولت ماندنی شد و سنگینی بار ضعف مدیریتی در عرصه اقتصاد را به دوش گرفت. خاصه آن وقت که از ارز 4200 تومانی گفت.

اصلاح‌طلبان از یک سو سپردن این مسئولیت به جهانگیری را مقدمه ترمیم روابط او و دولت تلقی کردند و از سوی دیگر نگران شدند. نگران اینکه پیامدهای عدم موفقیت در سامان‌دهی بازار ارز دامن آنان را بگیرد. چنانچه کرباسچی اخیرا در گفت‌وگویی با روزنامه شرق سعی کرد گناه این تصمیم را از دامن جهانگیری و اصلاح‌طلبان پاک کند.

صمیمیت میان دولت و مهره کارگزاران، حتی بعد از اعلام تصمیم ارزی دولت هم چندان دوام نیاورد. رئیس‌جمهور بعد از مواجهه با موج گسترده انتقادات و درخواست‌های ترمیم کابینه دست به یک اقدام نمایشی زد و به جای سازمان برنامه، سخنگویی دولت را از نوبخت گرفت. این اقدام آب پاکی را روی دست اصلاح‌طلبان و به‌خصوص کارگزارانی‌ها ریخت.

رویارویی اخیر کارگزاران و اعتدال توسعه را باید شاخصی برای ارزیابی نسبت دولت با هر یک از این دو حزب به شمار آورد. اصلاح‌طلبان کهنه‌کار در کارگزاران از استراتژی اقتصادی دولت انتقاد کردند و جوانان اعتدال توسعه، عصبانی شدند! تا همین جای کار هم معلوم شد که رئیس دولت در زمین کدام حزب و جریان سیاسی بازی می‌کند.

عدم حضور دبیرکل کارگزاران در جلسه روحانی با اصلاح‌طلبان نیز نشانه دیگری از شکرآب بودن روابط این حزب و دولت است. تیره و تار بودن روابط کارگزاران و دولت را از دلخوری مستتر در جملات کرباسچی می‌توان فهمید. آنجا که می‌گوید: «از نظر من این‌چنین نبود که حضور و عدم حضور من نقش خیلی تعیین‌کننده‌ای داشته باشد. … این جلسات حالت تشریفاتی دارد و خیلی در رفتار روحانی تاثیرگذار نیست.»

خراسان

دردسر 2.5 میلیارد دلاری واردکنندگان برای تسویه با دولت

بر اساس گزارش جدید یک مسئول اقتصادی به تعدادی از مدیران ارشد دولتی، اعلام شده بسیاری از واحدهای تولیدی طی سال های قبل برای تأمین مواد اولیه و قطعات خطوط تولید به صورت ریفاینانس یا یوزانس (مدت دار) شش ماهه و یک ساله اقدام کرده اند اما هم اکنون با سررسید شدن اعتبارات اسنادی فوق و تغییر شرایط ارز اختصاصی، امکان تسویه حساب با بانک عامل امکان پذیر نیست که بر اساس تخمین ها، این تعهدات ارزی حدود 2.5 میلیارد دلار برآورد می شود.

دستور ویژه به 3 وزیر درباره واردات روغن

یک مسئول ارشد اجرایی با ارسال ابلاغیه ای طی روزهای اخیر خطاب به وزیران صنعت، بهداشت و جهادکشاورزی، متذکر شده با توجه به اختیارات ناشی از اصل 138 قانون اساسی، هیئت دولت موافقت کرده با عنایت به این که نمونه برداری و تطابق نتایج با استانداردهای مربوط به محموله های روغن خام متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایران که در بنادر جنوبی کشور قرار دارند، انجام شده و سلامت آن ها توسط سازمان غذا و دارو نیز تایید شده، برای ترخیص و عرضه این محموله ها اقدام شود.

ایران

اخراج یک دیپلمات ایرانی از فرانسه

خبر اول اینکه،وزارت خارجه فرانسه ادعا کرد یک عضو سفارت ایران در این کشور را اخراج کرده است. به گزارش ایسنا، رویترز ضمن انتشار این خبر ادعا کرد، فرد اخراج شده از عوامل اطلاعاتی کشورمان بوده است. چندی پیش بود که وزارت خارجه فرانسه در ادعایی واهی ایران را به بمبگذاری در همایش منافقان متهم کرد.

اعتراف اسرائیل به جاسوسی علیه ایران

خبر دیگر اینکه،روزنامه اسرائیلی هاآرتص ادعا کرده شرکت اطلاعات تجاری «مکعب سیاه» در اسرائیل، برای ردگیری دارایی‌های متعلق به ایران، از مقام‌های دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق امریکا، جاسوسی می‌کرده است.

به گزارش بی بی سی، هاآرتص اظهارات کارکنان سابق و فعلی شرکت خصوصی «مکعب سیاه» و همچنین مکاتبات داخلی آن شرکت را مبنای گزارش خود عنوان کرده است. پنج ماه پیش چند رسانه غربی گزارش‌هایی از جاسوسی این شرکت از مقام‌های امریکایی منتشر کردند و نوشتند که هدف آن تضعیف توافق هسته‌ای با ایران بوده است.

حال هاآرتص عنوان می‌کند هدف مکعب سیاه آن بوده است که دارایی‌های ایران را به منظور ضبط شناسایی کند و همچنین در صورتی که بانک یا مقامی به ایران برای پنهان کردن دارایی‌هایش کمک کرده بود، علیه آنها نیز پرونده‌ای راه بیندازد.

بازداشت خبرنگار روزنامه ابتکار

شنیدیم که،«پویان خوشحال»، خبرنگار روزنامه ابتکار به اتهام هتاکی به ساحت مقدس امام حسین(ع) و ائمه هدی(ع) بازداشت شد.

به گزارش فارس، وی در حالی که قصد خروج از کشور را داشته، دستگیر شده است.۲۹ مهر ماه روزنامه «ابتکار» در گزارشی که با عنوان «بیماری در کمین زائران بی‌ملاحظه» با نام «پویان خوشحال» منتشر شد از آسیب‌های بهداشتی که در ایام اربعین در کمین زائران شهر کربلا است سخن گفت؛ در بخشی از این گزارش این خبرنگار به جای استفاده از عبارت «شهادت امام حسین(ع)» از عبارت «درگذشت امام حسین(ع)» استفاده کرده بود.

گاف بی‌بی‌سی درباره توئیت سفیر ایران

با خبر شدیم که،توئیت حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن، کار دست بی‌بی‌سی فارسی داد. به گزارش ایرنا، بعیدی‌نژاد در توئیتی نوشته بود:«آقای جانسون سفیر آقای ترامپ در لندن شرکت‌های تجاری را تهدید کرده است که یا باید با ایران کار کنند یا با امریکا.

این ادبیات تهدیدآمیز و زورمدارانه حداقل از سوی یک شخص تاجر که شرکت پدر بزرگش «جانسون‌اند جانسون» سال‌ها حتی در زمان تحریم در ایران فعالیت داشته است یک دورویی آشکار است.» بی‌بی‌سی اما به اشتباه بوریس جانسون را با وودی جانسون اشتباه گرفت و برای آنکه به زعم خود نشان دهد سفیر ایران اشتباه می‌کند، نوشت: «پدر بوریس جانسون نویسنده و سیاستمدار و پدربزرگش دارای اصالت ترکیه عثمانی بود که بعدها نام خانوادگی جانسون را انتخاب کرد و در زندگینامه آنان اشاره‌ای به ارتباط با شرکت دارویی و بهداشتی جانسون و جانسون دیده نمی‌شود.»

مسئولان بی.بی.سی فارسی پس‌ازآنکه ساعت‌ها بعد متوجه این اشتباه فاحش شدند، مطلب قبلی را حذف و بخش‌های اصلی خبر قبلی را تغییر دادند.

جلسات مشترک واشنگتن و عامل قتل خاشقجی برای «تغییر رژیم» در ایران

دست آخر اینکه،تارنمای امریکایی دیلی بیست شامگاه پنجشنبه گزارش داد:«احمد عسیری» مشاور ولیعهد سعودی که اکنون از جمله عوامل قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگارمنتقد عربستانی معرفی شده، سال 2017 در دیدار با مشاوران رئیس جمهوری امریکا، درباره راهبردهایی با هدف براندازی حکومت ایران گفت‌وگو کرده بود.

به گزارش تابناک این دیدارها هم‌اکنون موضوع تحقیقات «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده روسیه در انتخابات گذشته ریاست جمهوری امریکا است. برمبنای گزارش این رسانه، در این دیدارها «جرج نادر» از جمله نزدیکان هیأت حاکمه امارات، «جوئل زمِل» استراتژیست صهیونیستی در حوزه رسانه، «استیو بنن» و «مایکل فلین» مشاوران وقت رئیس جمهوری امریکا و نیز برخی از دیگر اعضای تیم انتقال قدرت ترامپ حضور داشته‌اند. برمبنای اطلاعاتی که در اختیار دیلی بیست قرار گرفته، موضوع دیدارها، به‌کارگیری راهبردهایی در حوزه‌های اقتصادی، اطلاعاتی و نظامی برای تضعیف و براندازی حکومت ایران بوده است.

آرمان

تیغ صداوسیما بر «دلدادگان»؟!

شنیده شد که سریال «دلدادگان» در حالی به ایستگاه پایانی رسید که به نظر می‌رسد پایان داستان با آنچه عوامل فیلم انتظار داشتند، متفاوت است. پانته‌آ بهرام با انتشار ویدئویی از نقش‌آفرینی شخصیت افسانه در اینستاگرام نوشت؛ پایان افسانه این نبود، اگر بدقولی صداوسیما نبود!! افسانه برای نجات پسرش، توسط هاتف کشته می‌شد و…

تکذیب بازداشت سرمربی توسط اینترپل

شنیده شد که پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی، خبر دستگیری سرمربی لیگ‌یکی توسط اینترپل را تکذیب کرد. پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی اعلام کرد: در پی انتشار خبری مبنی بر «بازداشت سرمربی لیگ‌یکی، توسط اینترپل»، پس از استعلام از فرماندهی انتظامی فارس مشخص شد این خبر صحت ندارد و هیچ‌گونه بازداشتی از سوی ماموران پلیس بین‌الملل در ورزشگاه 50هزا نفره پارس‌آباد شیراز صورت نگرفته است.

روحانی انگیزه‌ای برای فعالیت ندارد!

شنیده شد که سیدمحمدجواد ابطحی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی در ارزیابی خود نسبت به چهار وزیر پیشنهادی دولت، اظهار داشت: فکر می‌کنم آقای روحانی دچار روزمرگی شده و انگیزه و امیدی برای فعالیت ندارد .وی افزود: جابه‌جایی و معرفی وزرای پیشنهادشده از سوی دولت در حالی که افراد توانمندتری داشتیم نشان می‌دهد که آقای روحانی هم خود انگیزه‌ای برای کارکردن ندارد و هم تحت فشار گروه‌های سیاسی قرار دارد.

ناکامی ایران در میزبانی جام‌جهانی فوتسال 2020

شنیده شد که کمیته اجرایی فیفا دیروز میزبان جام جهانی فوتسال 2020 را اعلام کرد که بر این اساس کشور لیتوانی به عنوان میزبان این رقابت‌ها انتخاب شد. فدراسیون فوتبال ایران در چند وقت اخیر تلاش‌هایی برای گرفتن میزبانی جام جهانی فوتسال انجام داده بود و در همین راستا مهدی تاج دیداری با اینفانتینو رئیس فیفا داشت اما در نهایت میزبانی جام جهانی فوتسال 2020 به ایران نرسید.

کنایه به سن و سال مدیران

شنیده شد که سیدجواد هاشمی، تهیه‌کننده و کارگردان فیلم «پیشونی‌سفید۲» پس از استقبال تماشاگران و به‌خصوص کودکان و خانواده‌ها از این فیلم گفت: قسمت سوم پیشونی‌سفید و همچنین فیلمی به نام «ترنادو» را برای بچه‌ها ساخته‌ام و تا زمانی که زنده‌ام فقط می‌خواهم برای کودکان فیلم بسازم. متاسفانه مسئولان کشور ما پیر شده‌اند و هیچ‌کدامشان فضای بچه‌ها و لزوم فیلم‌ساختن برای آنها را متوجه نمی‌شوند. امیدوارم سن مسئولان کشور جوان شود و بچه‌دار شوند تا متوجه شوند که برای کودکان باید فیلم ساخت.

شهادت 2 بسیجی در سروآباد

شنیده شد که دو نفر از نیروهای بسیجی بومی روستای ژیوار بخش اورامان شهرستان سروآباد توسط اشرار ضدانقلاب به شهادت رسیدند. ایرج اداک و کمال فتحی از بسیجیان مستقر در پایگاه هانه‌ لار منطقه حفاظت‌شده کوسالان بودند که پس از پایان شیفت کاری ساعت هشت صبح پنجشنبه گذشته در مسیر بازگشت به منازل خود به دست اشرار ضدانقلاب به شهادت رسیدند. اشرار ضدانقلاب به دلیل اینکه توان مقابله رودرو با نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را ندارند با این اقدامات کور درصدد ایجاد ناامنی در منطقه هستند. مردم شهیدپرور کردستان به‌ویژه منطقه اورامان از این اقدامات تروریستی به‌شدت ناراحت هستند و ضمن محکوم‌کردن آن خواستار برخورد جدی با بانیان شهادت این افراد هستند.

جاسوسی برای مصادره دارایی‌های ایران

شنیده شد که یک شرکت جاسوسی صهیونیستی عملیاتی را برای شناسایی دارایی‌های ایران در سراسر جهان و معرفی آنها جهت مصادره هدایت کرده است. فارس نوشت؛ رسانه صهیونیستی هاآرتص عملیات یک شرکت جاسوسی این رژیم برای شناسایی دارایی‌های ایران در سراسر جهان و معرفی آنها جهت مصادره به نفع خانواده‌های قربانیان ادعایی عملیات‌های «تروریستی» را فاش کرده است.

سال گذشته برخی از رسانه‌ها خبری منتشر کردند مبنی بر اینکه یک شرکت جاسوسی اسرائیلی به نام «بلک کیوب» از برخی اعضای دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا که در شکل‌گیری توافق هسته‌ای برجام نقش داشته‌اند، جاسوسی کرده است. افشاگری‌های سال گذشته آشکار ساخت جاسوس‌های شرکت اسرائیلی با هویت‌های جعلی با برخی از مقام‌های سابق آمریکایی تماس گرفته و تلاش کرده بودند با آنها درباره ایران گفت‌وگو کنند.

مسلمان‌شدن خواننده زن ایرلندی

شنیده شد که یک زن خواننده اهل ایرلند اعلام کرد مسلمان شده و نام خود را نیز تغییر داده است. شفقنا نوشت؛ شینید اوکانر خواننده معروف ایرلندی اعلام کرد به دین اسلام گرویده است و به این اقدام افتخار می‌کند. این خواننده معروف ایرلندی اعلام کرد که از مسیحیت کاتولیک خارج شده و به اسلام گرویده است. شینید اوکانر ۵۱ساله چند روز پیش در حساب توئیتر خود اعلام کرد علاوه بر تغییر دین، نام خود را نیز «شهدا» گذاشته است. شیخ عمر القدری، رئیس شورای اسلامی صلح و ادغام ایرلند، ویدئویی از حضور این خواننده مشهور در دفترش و ادای شهادتین وی را منتشر کرده است. شینید اوکانر با بازخوانی ترانه «هیچ‌چیز مثل تو نیست» پرینس در سال ۱۹۹۰ به شهرت جهانی رسید.

گاف بی‌بی‌سی درباره توئیت بعیدی‌نژاد

شنیده شد که بخش فارسی بنگاه خبرپراکنی بریتانیا (بی‌بی‌سی) در اشتباهی فاحش، نظرات سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در مورد «وودی جانسون» سفیر آمریکا در انگلیس را با «بوریس جانسون» وزیر خارجه سابق انگلیس اشتباه گرفته و پس از چند ساعت، گاف خود را پنهانی اصلاح کرد.

حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن درباره این اشتباه بی‌بی‌سی در صفحه توئیتر خود نوشت؛ «بی‌بی‌سی فارسی در اشتباهی فاحش، خطاب توئیت سفیر ایران در لندن به وودی جانسون سفیر آمریکا در لندن را با بوریس جانسون وزیرخارجه سابق بریتانیا اشتباه گرفت و بعد هم ضمن خودداری از عذرخواهی، خبر را ساعت‌ها بعد پنهانی اصلاح کرد.

متاسفانه این نشانی از سیاست‌زدگی حاکم در این شبکه است.» سفیر ایران در لندن روز چهارشنبه در پیامی توئیتری نوشته بود: «آقای جانسون سفیر آقای ترامپ در لندن شرکت‌های تجاری را تهدید کرده است که یا باید با ایران کار کنند یا با آمریکا. این ادبیات تهدیدآمیز و زورمدارانه حداقل از سوی یک شخص تاجر که شرکت پدربزرگش، «جانسون اند جانسون»، سال‌ها حتی در زمان تحریم در ایران فعالیت داشته است یک دورویی آشکار است.»