دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » توافق آنکارا – مسکو در مرز فروپاشی!

توافق آنکارا – مسکو در مرز فروپاشی!

با وجود پیشرفت‌های صورت گرفته در اجرای توافق به دست آمده، برخی گروه‌های تروریستی وابسته به هیات تحریر الشام ( جبهه النصره) همچنان کارشکنی می‌کنند و حاضر به تخلیه مناطق تحت اشغال نیستند.

به گزارش مشرق، اواخر شهریورماه امسال، روسای جمهور ترکیه و روسیه به توافقی مشترک درباره سرنوشت شمال سوریه دست یافتند که بر مبنای آن یک منطقه غیرنظامی عاری از گروه های تروریستی در عمق ۱۵ تا ۲۵ کیلومتری استان های حلب، حماه، لاذقیه و ادلب ایجاد شد.

براساس این توافق، تعدادی زیادی از گروه های تروریستی، تجهیزات سنگین نظامی خود را از محدوده خط تماس با ارتش سوریه خارج و به سمت مرکز استان ادلب عقب نشینی کردند تا روند تشکیل منطقه غیر نظامی عاری از سلاح در شمال سوریه به خوبی پیش  رود.

با اجرایی شدن توافق  آنکارا – مسکو، مناطق مهمی از جمله شهرهای «خان طومان، العیس، جسر الشغور، خان شیخون، مورک، سراقب، ارتفاعات کبانی، دشت الغاب و…» در استان های حلب، حماه، لاذقیه و ادلب از اشغال گروه های تروریستی خارج و به منطقه غیر نظامی عاری از سلاح تبدیل شد.

عقب نشینی ۱۵ تا ۲۵ کیلومتری گروه های تروریستی در امتدادهای استان های حلب، ادلب، حماه و لاذقیه در حالی صورت گرفت که نیروهای ارتش سوریه با همراه تجهیزات سنگین نظامی در منطقه حضور دارند.

با وجود پیشرفت های صورت گرفته در اجرای توافق به دست آمده، برخی گروه های تروریستی وابسته به هیات تحریر الشام (جبهه النصره) همچنان کارشکنی می کنند و حاضر به تخلیه مناطق تحت اشغال نیستند.

به گفته منابع میدانی، تروریست هایی که در مناطق اشغالی مقاومت می کنند توافق به دست آمده میان روسای جمهور ترکیه و روسیه را قبول ندارند و روزهای گذشته تحرکات مشکوکی از سوی آنان صورت گرفته است.

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق به جزئیات تحرکات مشکوک گروه های تروریستی اشاره کرد و گفت:

عناصر تروریستی هیات تحریر الشام مقادیر زیادی از گاز کلر و سارین را از شهرک «معره مصرین» در استان ادلب خارج کرده اند.

این منبع میدانی افزود: تروریست های هیات تحریر الشام این محموله مواد شیمیایی را با پوشش خودروهای حمل لبنیات به سمت شهر جسرالشغور در جنوب غرب استان ادلب انتقال دادند.

وی با بیان این که  عناصر تروریستی رسانه ای موسوم به کلاه سفیدها هم در جریان انتقال مواد شیمیایی حضور داشتند، گفت: صدها تن از عناصر تروریستی حزب الترکستانی هم مسولیت اسکورت این محموله را برعهده داشتند.

این منبع میدانی تصریح کرد: با توجه به این که گروه تروریستی هیات تحریر الشام توافق میان دولت های ترکیه و روسیه را نپذیرفته و حامیان منطقه ای و فرا منطقه ای تروریست ها و دولت ترکیه از لبریز شدن صبر دولت سوریه در خصوص کامل نشدن منطقه غیر نظامی عاری از گروه های تروریستی آگاه شده اند، درصدد هستند با اجرای سناریوی دورغین حمله شیمیایی به  دمشق فشار بیاورند.

به گزارش مشرق، حامیان تروریست ها تلاش می کنند تا این حملات شیمیایی را به دولت سوریه نسبت دهند تا از عملیات نیروهای ارتش این کشور برای پاکسازی مناطق اشغالی در محور شمالی جلوگیری کنند.