دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری

بسته ویژه خبری

 

رایزنی سران طوایف برای آزادی مرزبانان ربوده ‌شده

علی کرد، نماینده میرجاوه در مجلس گفت: “هم اکنون دو سه گروه مردمی (سران طوایف) در آن سوی مرز حضور دارند و در حال رایزنی با معتمدان و سران طوایف آنها هستند تا این موضوع ختم به خیر شود.”او امکان مذاکره مستقیم با ربایندگان برای آزادی مرزبانان را رد کرد وگفت که ربایندگان “مواضع خود را از طریق اطلاعیه‌هایشان بیان می‌کنند و اقدامی برای مذاکره مستقیم صورت نمی‌دهند.”کرد که با تسنیم گفتگو می کرد، افزود، در ایالت بلوچستان پاکستان “نابسامانی” وجود دارد و “با وجود مذاکرات با مسئولان امنیتی و دولتی پاکستان درباره نظارت بیشتر بر مناطق مرزی و قول مساعد آنها اما پاکستان هنوز به تعهدات‌ خود جامه عمل نپوشانده‌ است”سه روز پیش، گروه تروریستی جیش العدل ۱۴ نفر از نیروهای مرزبان ایرانی را در منطقه میرجاور و نزدیکی مرز پاکستان ربود.

روحانی یکشنبه فقط وزرای کار و اقتصاد را معرفی می‌کند

عبدالرضا هاشم‌زایی گفت: من شنیده بودم که یک هفته قبل قرار بوده چهار گزینه برای چهار وزارتخانه معرفی شوند و به دلایلی که استقبال از این چهارگزینه مثبت نبود و این در مصاحبه‌ها و زمزمه‌های نمایندگان هم دیده می‌شد به همین دلیل رییس جمهور این معرفی‌ها را یک هفته عقب انداخت.من امروز شنیدم که رئیس‌جمهور روز یکشنبه بیش از دو گزینه را به مجلس معرفی نخواهد کرد که گزینه‌های وزارت اقتصاد و کار معرفی می‌شوند و معرفی گزینه‌های وزارت راه و شهرسازی و صنایع و معادن به زمانی دیگر موکول خواهد شد/ایلنا

حسن عباسی از خود دفاع کرد

اعضای شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی پس از صدور حکم حسن عباسی به ملاقات و دیدار وی رفتند.بنابراین گزارش، در این جلسه حسن عباسی با اشاره به اینکه حکم صادره بر اثر تجمیع پنج پرونده است و اتهامات وارده نشر اکاذیب و توهین به مسئولین ذکر شده، گفت: در هیچ کدام از پرونده ها نشر اکاذیب اثبات نشده و صرفاً جهت توهین به مسئولین حکم صادر شده است.وی همچنین اضافه کرد: یکی از شکایات این بوده که بنده تفاوت صحبت های آقای رئیس جمهور که می گوید مبنای علوم اسلامی و غیر اسلامی ندارد با صحبت های رهبری که می فرمایند باید مبنای علوم توحیدی باشد را نشان دادم و دادگاه هم با توجه به مستنداتی که ارائه شد تائید کرد که حرف ما درست است. آنچه دادگاه مدعی بود این است که چرا گفته‌اید نظر فلانی با نظر رهبری تفاوت دارد.

عباسی همچنین گفت: این خیلی بد است که بعد از گذشت چهل سال از انقلاب، در کلام مسئولین ما هنوز مشکل توحید داشته باشیم.وی اضافه کرد: اینکه ما باید به عده ای از مسئولین یادآوری کنیم که امثال بنی صدر و منتظری به دلیل خط لیبرالیستی شان برکنار شدند خودش قابل تامل است.وی در ادامه جلسه افزود: من همه تلاشم این است که بدهکار مردم نباشم و ابداً قائل به نقض حکم نیستم. از دانشجویان نیز می خواهم از آنجایی که همه این پرونده ها به سبب مطالبه دغدغه های رهبری بوده است مطلوب است محتوای پرونده ها پیگیری شود نه حکم شخص بنده.عباسی همچنین افزود: در این چندسال تقریبا ماهی نبوده که دادگاه نرفته باشم و با مشکلات قوه قضائیه از نزدیک دست و پنجه نرم نکرده باشم. قوه قضاییه باید اصلاح شود ولی در این بین که مطالبه اصلاح آن را داریم باید حواسمان باشد که جریان مطالبه بوی انقلاب بدهد و ضد انقلاب نتواند از سو استفاده کند.

وی در ادامه با اشاره به نقد برخی جریان‌های سیاسی به قوه قضائیه تاکید کرد: خیلی از این جریان‌ها زمانی نقد به قوه را شروع کردند که پای معاونان و همکاران خودشان به قوه قضائیه افتاد و انتقاد به قوه در ادبیات‌شان خیلی دیرپا نیست. فرق ما این است که من و امثال من در ادبیات مطالبه گری عدالتخواهان نباید مهم باشیم و اصلاح قوه قضاییه جمهوری اسلامی است که مهم است.

موضوع مهمی که پدر اعتقادات مردم را درآورده!

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مهم‌ترین خطری که انقلاب را تهدید می‌کند سلب اعتماد مردم است گفت: فساد و تبعیض است که پدر اعتقادات مردم را درآورده، در حالی که هیچ زمانی در دوران انقلاب کمبودها مردم را ناامید نکرده است.حجت‌الاسلام المسلمین مجتبی ذوالنوری ظهر امروز در همایش جوان مومن انقلابی که به همت بسیج دانشجویی استان قم در پردیس فارابی دانشگاه تهران برگزار شد، با تاکید بر اینکه جوان مومن انقلابی به دنبال تکلیف است اظهار کرد: عشق ولایت رمز ماندگاری و پیروزی ما در دوران دفاع مقدس بود چراکه در این دوران کسی بنده پول، دنیا، آقازادگی و… نبود و تنها عشق ولایت، جوانان را در مسیر دفاع قرار داد.وی تکلیف‌گرایی را در حوزه‌های مختلف شخصی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… مهم خواند و تصریح کرد: در طول تاریخ کسانی که تکلیف‌گرا بودند سرآمد جامعه شدند.

واکنش مشاور روحانی به توئیت سعید جلیلی

حسام الدین آشنا در توئیتی به توئیت سعید جلیلی واکنش نشان داد.حسام الدین آشنا در توئیتی که روی توئیت سعید جلیلی نوشته است به گفته جلیلی پاسخ داده است. جلیلی گفته بود:«دوره ای وعده هلو دادند و دوره ای هم از لولو ترساندند هم آن وعده و هم این ترساندن ، توهمی نبود و نیست.»مشاور رئیس جمهور اما در پاسخ به دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی نوشته است:«نه لولو و نه هلو ، همان طور که فرمودید هیچ کدام این ها مشکل ما نیست. مشکل همان است که فرمودید:توهم!»

انتقاد حکیمی‌پور از تصفیه نیروها در شورای شهر

حکیمی‌پور با بیان اینکه جریان اصلاحات نیاز به بازنگری در گفتمانش دارد و باید ببیند دنبال چه هدفی است، ابراز کرد: در حوزه ساختاری نیاز به بازنگری داریم و باید دنبال یک ساختار پاسخگو باشیم که بدنه جامعه را قانع کند. اصلاح‌طلبی نظر و تئوری نیست بلکه عمل است و باید قانونمند باشد و رفتارهای برتری‌طلبانه و فرصت‌طلبانه و دور زدن قانون اصلاح‌طلبانه نیست.دبیرکل حزب اراده ملت با انتقاد از تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای تبصره زدن بر قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، گفت: با این کارها مردم احساس می‌کنند اصلاح‌طلبان به‌دنبال استثنا کردن عده‌ای هستند. در شورای شهر متأسفانه حتی افرادی را که گرایشات اصلاح‌طلبانه دارند کنار می‌زنند و حذف می‌کنند چون به‌قول خودشان خودی نیستند. شعار “ایران برای همه ایرانیان” را باید رعایت کنیم و یک کارشناس در شهرداری را که همفکر ما نیست ولی خوب کار می‌کند نباید تصفیه کنیم.وی افزود: متأسفانه نقد درون‌جریانی در اصلاحات بسته شده و تا کسی نقد درون‌جریانی انجام می‌دهد می‌گویند قصدشان تضعیف رئیس دولت اصلاحات است. این مسائل نیاز امروز جریان ما است و مشکل جریان اصلاحات حاکمان بی‌حکم‌اند و باید دایره استفاده در افراد بین اصلاح‌طلبان بازتر باشد.

توهین کریمی‌قدوسی به سران قوا برایش دردسرساز شد

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، درباره «خائن» خواندن رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی از سوی یک نماینده عضو جبهه پایداری می‌گوید: در صورت توهین به رؤسای قوا، دادستان کل کشور باید وارد عمل شود.اخیراً ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی، در جمعی سخنرانی می‌کند و با تأکید بر سخنان اخیر رهبر انقلاب درباره ممنوعیت مذاکره با آمریکا، می‌گوید حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و علی لاریجانی، رئیس مجلس می‌خواهند «ناامیدی» را به مردم القا کنند و به همین جهت آن‌ها را «خائن» خطاب می‌کند.محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده فسا در مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار ایرناپلاس می‌گوید: چنانچه فردی به رؤسای قوا توهینی کند، طبق قانون، دادستان کل کشور به‌عنوان مدعی‌العموم، باید وارد عمل شود.

وی ادامه می‌دهد: حتی اگر این افراد شکایت نکنند نیز دادستان می‌تواند به ماجرا وارد شود.این عضو هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در پاسخ به اینکه آیا این هیأت به موضوع وارد خواهد شد یا نه، تصریح می‌کند: بر اساس آنچه درباره وظایف این هیأت تدوین کرده‌اند، باید شکایتی از طرف رؤسای این دو قوه یا معاونان حقوقی‌شان مطرح شود تا ما بتوانیم به این موضوع وارد شویم.وی در همین راستا تأکید می‌کند: اگر شکایتی مطرح شود، قطعاً بررسی خواهیم کرد، در غیر این صورت، این اشکال وجود دارد که بدون طرح شکایت نمی‌توانیم مستقلاً اقدام کنیم.جمالی در پاسخ به اینکه اگر شکایت در هیأت نظارت مطرح و کریمی قدوسی مقصر شناخته شود، پرونده به قوه قضاییه ارجاع داده می‌شود، می‌گوید: اگر این پرونده از طریق قوه قضاییه به ما ارجاع داده شود، هیأت، نظر خود را برای آن‌ها ارسال خواهد کرد. اما اگر این شکایت از طرف اشخاص باشد، نظرمان را به آن‌ها اعلام خواهیم کرد.

چه کسانی به عنوان وزرای پیشنهادی اقتصاد و تعاون به مجلس معرفی می شوند؟

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: طی هفته های اخیر دولت به مجلس اعلام کرده بود که ۴ وزیر پیشنهادی را پس از هفته سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه به مجلس معرفی خواهد کرد. نماینده مردم شاهرود در مجلس شوای اسلامی ادامه داد: اخبار موثق حکایت از این دارد که دولت هفته آینده تنها دو وزیر پیشنهادی اقتصاد و تعاون، کار،رفاه اجتماعی را به مجلس معرفی خواهد کرد. نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: دژپسند به عنوان وزیر پیشنهادی اقتصاد و محمد شریعتمداری به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار،رفاه اجتماعی به مجلس معرفی خواهد شد./ مهر

حضور زنان در ورزشگاه‌ها را به معضل تبدیل نکنیم

بهمن کشاورز، حقوقدان و وکیل دادگستری در روزنامه اعتماد نوشت: در اصل 20 قانون اساسي آمده است: «همه افراد ملت اعم از زن و مرد يكسان در حمايت قانون‌قرار دارند و از همه حقوق انساني‌، سياسي‌، اقتصادي‌، اجتماعي و فرهنگي با رعايت موازين اسلام برخوردارند.» بنابراين اگر اشكال اين باشد كه به زعم بعضي آنچه در ورزشگاه‌ها مي‌گذرد با شؤون خانم‌هاي ايراني انطباق ندارد پاسخ اين خواهد بود كه شان زن ايراني فراتر و مقامش بالاتر از آن است كه با اين مسائل خدشه‌دار شود. ️وقتي خانم‌ها كه در جنگ خود را نشان دادند و در دانشگاه‌ها پيشتاز و پيشرو هستند به سرگرمي و تفريح در اين حد قانع هستند چرا بايد موضوعي را كه مساله محسوب نمي‌شود به معضلي پيچيده تبديل كنيم.

هشدار برای زائران؛ احتمال بروز وبا در گرمای عراق

دبیر کمیته بهداشت و درمان اربعین حسینی: ️عموما مشکلاتی نظیر اسهال وبایی در اثر آب‌های آلوده در خاک عراق در بین زوار دیده می‌شود. بیماری وبا یک تهدید جدی است و سال گذشته تعدادی بیمار در این رابطه داشتیم. ️شانس بیماری وبا در گرما افزایش می‌یابد و اگر یک بیمار دیالیزی با این مشکل رو به رو شود، حتما دچار مشکلی حادتر می‌شود. ️همراه بردن دارو‌های کدئین یا مخدردار به کشور عراق ممنوع است/ میزان

جدیدترین روایت از ماجرای قرارداد کارلوس کی‌روش؛ تمدید شده

محمود شیعی عضو هیئت رییسه فدراسیون فوتبال گفت: قرارداد کی‌روش تمدید شده است. حتی جزییات دیگری درباره قرارداد این مربی و مباحث مربوط در جلسه هیئت رئیسه مطرح شد که همگی در راستای حمایت از تیم ملی است. هیئت رئیسه در حمایت از تیم ملی اتفاق نظر دارد. امیدواریم با تدارکات صورت گرفته پس از سال‌ها شاهد قهرمانی تیم ملی در جام‌ ملت‌ها باشیم. تنها مشکل فعلی ما بحث مسائل مالی است. به شکلی که تا به امروز فدراسیون نتوانسته حتی یک دلار ارز ثانویه دریافت کند اما با همین وضعیت، در حال حاضر دو تیم در آستانه اعزام‌ بین المللی هستند/ تسنیم

اظهارات چاووش‌اوغلو درباره افشای نوار صوتی قاشقجی

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: دستگاه امنیتی اسناد و مدارک تأیید شده‌ای در جریان تحقیقات درباره ربوده شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول به دست آورده است. ما نتایج تحقیقات را با شفافیت به جهان اعلام خواهیم کرد. آنکارا هیچ نوار ضبط شده صوتی درباره پرونده جمال خاشقجی به هیچ طرفی نداده است/ ایسنا

دلالان بازار خودرو فروشنده شدند

بررسی های از آگهی های فروش خودرو در سایت ها و نیازمندی روزنامه ها حکایت از آن دارد که آگهی ها برای فروش هر چه سریعتر خودروها افزایش یافته و مصرف کنندگان واقعی اعم از افرادی که خودرو را به عنوان ابزار کار یا مصرف واقعی خود نیاز دارند وارد بازار شده و خریدار شده اند. به این ترتیب قیمت های کاذب در بازار خودرو شکسته شده و اگر چه هنوز هم این بازار با حباب مواجه است اما نرخ ها تا حدودی به سمت واقعی شدن پیش رفته است. قیمت طی یکی دو روز گذشته با کاهش بیشتری مواجه شده و در برخی مدل های خودروهای داخلی بین ۵ تا ۷ میلیون تومان کاهش را تجربه کرده است/ مهر

احمدی‌نژاد جدید در راه است؟

این روزها بسیاری از تحلیلگران نسبت به تکرار تجربه احمدی نژاد هشدار و انذار می دهند. اکبر ترکان اخیرا اعلام کرد «خطر یک رئیس‌جمهوری غیرقابل پیش‌بینی که مقید به هیچ چیز نیست بزرگ است». این خطر زمانی بیشتر محسوس می شود که زاکانی نیز «انتخابات مجلس شورای اسلامی را دوربرگردان انقلاب خواند». معنا و مفهوم صحبت زاکانی این است که ساختار تشکیلاتی جریان رقیب اصلاحات به جد وقوع چنین اتفاقی را پیگیری می کند. اما از یک مسئله نیز نباید غافل بود و آن اینکه اگر به دلیل ناکارآمدی شورای شهر پنجم، بی تحرکی فراکسیون امید و ضعف دولت در امور اقتصادی، رویگردانی عمومی از جریان اصلاحات شکل بگیرد، خلایی در صحنه سیاسی کشور اتفاق می افتد که خیلی قابل پیش بینی نیست چه جریانی برنده انتخابات شود. اینجاست که یک نامزد غیرجدی ولو آنکه مورد حمایت هیچ جریان یا حزب سیاسی نباشد، می تواند در قامت یک احمدی نژاد جدید ظاهر شود و همه معادلات را به هم بریزد. کما اینکه احمدی نژاد سال 84 به تنهایی و بدون آنکه مورد حمایت حزب خاصی قرار بگیرد برکسی ریاست جمهوری تکیه زد. او از نردبان اصولگرایی بالا رفت و شهردار شد اما به قواعد کار تشکیلاتی پشت پا زد و وقتی فرصت را مغتنم دید حاضر نشد، کسی غیر از خودش رئیس جمهور شود/ نامه نیوز

بازداشت سرکرده‌های مشروبات الکلی مسموم/ پترولیوم اتر می‌فروختند!

سردار احمدعلی گودرزی فرمانده نیروی انتظامی فارس از بازداشت باند ۴ نفره فروش مشروبات الکلی سمی در شیراز خبر داد: ️در پی توقیف یک دستگاه کامیون و دستگیری دو نفر و کشف یک هزار و ۵۴۰ لیتر مشروبات الکی سمی از بار آن خودرو در شیراز توسط ماموران پلیس اطلاعات، شناسایی و دستگیری عاملان اصلی توزیع الکل سمی در دستور کار پلیس قرار گرفت. ماموران پس از تحقیقات فنی و تخصصی مطلع شدند که ۲ نفر عامل و سرکرده اصلی پخش مشروبات الکلی حامل مواد سمی پترولیوم اتر در یکی از استان‌های شمالی کشور خود را از دید پلیس مخفی کرده اند. ️ماموران پلیس اطلاعات با گرفتن نیابت قضائی به آن استان اعزام و در یک عملیات ضربتی موفق شدند هر دو متهم را دستگیر و به استان فارس انتقال دهند. ️این متهمان سرکرده اصلی توزیع‌کننده مشروبات دست‌ساز سمی بوده اند، متهمان در بازجویی فنی و تخصصی به جرم خود اقرار و پس از تشکیل پرونده تحویل مراجع قضائی و از آن طریق روانه زندان شدند. ️در شیراز بر اثر مصرف مشروبات الکلی تاکنون ۴ نفر فوت و ۳۵ نفر مسموم شده اند/ باشگاه خبرنگاران