چهارشنبه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » ای الیوم بررسی کرد؛ چرا نتانیاهو ایران را تهدید می‌کند و چرا تهدیداتش را عملی نمی‌کند؟ ر

ای الیوم بررسی کرد؛ چرا نتانیاهو ایران را تهدید می‌کند و چرا تهدیداتش را عملی نمی‌کند؟ ر

نخست وزیر اسرائیل بار دیگر به تهدیدات خود در مورد ادامه بمباران سوریه، با وجود واگذاری اس ۳۰۰ به ارتش سوریه، بازگشت. این تهدیدات نتانیاهو با هدف آرام کردن اسرائیلی هاست که از ارتش سوریه، افزایش قدرت موشکی حزب الله و نیز مواضع ایران در مورد پاسخ دادن به هر تجاوز اسرائیل به نیرو‌های ایرانی در سوریه، بیم دارند.
رای الیومنتانیاهو بار دیگر تهدید به ارسال جنگنده های خود به سوریه کرد، اما چرا تهدیداتش را عملی نمی کند؟ ایا می تواند روسیه را به چالش بکشد و پاسخ احتمالی ایران را تحمل کند؟

رای الیوم نوشت: نخست وزیر اسرائیل بار دیگر به تهدیدات خود در مورد ادامه بمباران سوریه، با وجود واگذاری اس ۳۰۰ به ارتش سوریه، بازگشت.

به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب زبان ادامه داد: این تهدیدات نتانیاهو با هدف آرام کردن اسرائیلی هاست که از ارتش سوریه، افزایش قدرت موشکی حزب الله و نیز مواضع ایران در مورد پاسخ دادن به هر تجاوز اسرائیل به نیرو‌های ایرانی در سوریه، بیم دارند.

واگذاری موشک‌های اس ۳۰۰ روسیه به نیروی هوایی سوریه که می‌تواند جنگنده‌های متجاوز اسرائیلی را ساقط کند، باعث آشفتگی سران اسرائیل در هر دو بخش سیاسی و نظامی شده است و پس از ساقط شدن جنگنده روسی «ایل ۲۰» در ماه گذشته، تا کنون، اسرائیلی‌ها هیچ حمله‌ای به اهداف ایرانی یا سوری در عمق سوریه نداشته اند.

نتانیاهو اکنون در دو جهت حرکت می‌کند تا با تنگنایی که دولتش با آن مواجه است، مقابله کند:

۱-تلاش برای ترتیب دادن دیداری با رئیس جمهور روسیه در مسکو، در راستای بازگرداندن هماهنگی روسی اسرائیلی، به زمان پیش از بحران سقوط جنگنده روسی و بازگشت اب‌های روابط بین دو دولت، به مجاری سابق.

۲-فشار بر دولت آمریکا برای به دست آوردن سامانه‌های تسلیحاتی که بتواند خطر موشک‌های اس ۳۰۰ روسیه را از بین برده و از جنگنده‌هایی که به سوریه یورش می‌برند، حمایت و پشتیبانی کند.

در مورد نکته اول، می‌بینیم که اصرار نتانیاهو برای دیدار با پوتین در مسکو، نشان دهنده حالتی از ناامیدی و یأس اوست؛ رئیس جمهور روسیه که بار‌ها دیدار با نتانیاهو را رد کرده است، این بار نیز برای پذیرفتن درخواست نخست وزیر اسرائیل عجله‌ای ندارد.

اما در مورد نکته دوم، که مربوط به تلاش نتانیاهو برای دست یافتن به سامانه‌های دفاعی آمریکا در برابر اس ۳۰۰ روسیه، باید گفت: بعید نیست که واشنگتن به این درخواست اسرائیل پاسخ مثبت بدهد، اما این به معنای به چالش کشیدن مسکو و شخص پوتین و تحریک اوست، که نمی‌تواند به راحتی از کنار آن بگذرد و این احتمال وجود دارد که با تجهیز ارتش سوریه به اس ۴۰۰، به این تحریکات پاسخ دهد.

هر تجاوز جدید اسرائیل به سوریه می‌تواند موجب شعله ور شدن فتیله جنگ با ایران شود و چه بسا نصیحت سردار حسین سلامی به نتانیاهو مبنی بر اینکه باید شنا کردن در دریای مدیترانه را یاد بگیرد، چرا که در روز‌های اینده مجبور به فرار می‌شود، نشان دهنده برقراری توازن در ترس‌های و نگرانی‌های تازه‌ای در منطقه است و می‌تواند به تمام تجاوز‌های اسرائیل پایان دهد.

نمایشنامه‌ای که نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل علیه ایران بازی کرد، نتایجی کاملا معکوس داشت، بویژه پس از آنکه ثابت شد عکس‌هایی که بعنوان مکان تاسیسات هسته‌ای مخفی ایران نمایش داد، متعلق به یک کارگاه فرش و دومی، مربوط به ورزشگاه فوتبالی در شمال سوریه است.

نتانیاهو بحران زده است و استفاده او از زبان تهدید نشان دهنده این بحران است. اما اگر نتانیاهو به هرچه بگوید عمل می‌کند، چرا به سرعت جنگنده‌های خود را به سوی سوریه نمی‌فرستد؟

پاسخ ان است که وی می‌ترسد پاسخی دور از انتظار دریافت کند که باعث سرنگونی او و دولتش شده و بر مهاجرت یهودی‌ها بیفزاید.