یکشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آیا بین مقام ارشد دولتی و مدیر تلگرام توافقی صورت گرفته است؟

آیا بین مقام ارشد دولتی و مدیر تلگرام توافقی صورت گرفته است؟

به گزارش سایت مشرق، سیده حمیده زرآبادی یکی از اعضای مجلس شورا پس از مصاحبه رئیس پلیس فتا که در طی آن مدعی شده بود که دوازده میلیون کاربر ایرانی با استفاده از فیلترشکن از موانع ایجاد شده بر سر فعالیتهای آزاد تلگرام عبور میکنند ادعا کرد که مسئولان نظام با بنیانگذار تلگرام گفتگوهای مخفیانه ای را انجام داده اند.

پیش از این رئیس پلیس فتا و رسیدگی کارشناسانه به جرائم اینترنتی با ارائه آمارهایی مدعی شده بود که در ایران  پنج میلیون کاربر فضای مجازی در سال ۹۲ به ۵۰ میلیون کاربر در سال ۹۷ افزایش یافته‌ است و اکنون اینترنت نسل چهار حتی در بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک نیز توسعه یافته است. سایتهای همسریابی و صیغه در کشور فعالیت می‌کنند اما هیچ متولی برایشان وجود ندارد.حدود ۱۰ تا ۱۲ ملیون نفر از VPN و فیلترشکن‌ها استفاده می‌کنند. اما بعد از فیلتر تلگرام، شاهد کاهش استفاده از تلگرام و ریزش کاربران آن بوده‌ایم، اما همچنان بیشترین جرائم در تلگرام و پس از آن در اینستاگرام رخ می‌دهد. امروز پلیس با اینستاگرام، تلگرام، گوگل و … در حال دست و پنجه نرم کردن است تا امکان نظارت و پیگیری جرائم رخ داده در این فضا برایشان فراهم شود، اما متاسفانه برخلاف آنکه در اینستاگرام گزارش‌های مختلفی از وضعیت امنیتی و جرائم به آمریکا، فرانسه، انگلیس و دیگر کشورها ارائه داده است، به دلیل مسائلی چون تحریم‌ها و … چنین خدماتی به ایران داده نمی‌شود.

از جانب دیگر به گزارش مشرق، سیده حمیده زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 35 نماینده درخواست داشته‌اند  برای بررسی مذاکرات بین مسئولان کشورمان با مدیرعامل تلگرام، ماده 236 آیین‌نامه داخلی مجلس اعمال شود، گفت: این موضوع در کمیسیون بررسی و قرار بر این شد تا جمع‌بندی نهایی این موضوع در غالب گزارشی به صحن علنی پارلمان ارائه شود.

وی با اعلام اینکه نماینده سوال کننده از آذری جهرمی وزیر ارتباطات در جلسه‌ای که برگزار شد، معتقد بود مذاکرات بین دولتمردان و مدیران تلگرام به صورت مخفیانه انجام شده است، ادامه داد: مسئولان وزارت ارتباطات این موضوع را رد کردند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه  نماینده سوال کننده معتقد بود در حال حاضر برخی خدمات در اختیار تلگرام در قالب هاتگرام و تلگرام طلایی گذاشته شده که به نظر می‌رسد در جلسه‌ مسئولان دولتی با مدیران تلگرام بر سر این موضوع توافقی صورت گرفته است، افزود: مسئولان وزارت ارتباطات این موضوع را نیز رد کردند.

نماینده مردم قزوین در مجلس با اعلام اینکه گزارش کمیسیون صنایع درباره این موضوع در چند روز آینده در اختیار هیئت‌رئیسه مجلس قرار داده می‌شود، گفت: باید درباره این موضوع در صحن علنی پارلمان رای گیری انجام شود و اگر نمایندگان تشخیص دهند تخلفی در این زمینه رخ داده، گزارش تدوین شده در غالب ماده 236 آیین‌نامه داخلی مجلس برای بررسی به قوه قضائیه ارجاع داده می‌شود.

منبع: تسنیم