شنبه , ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

استقرار تجهیزات گسترده روسیه در اطراف البوکمال سوریه، ارسال سه گردان موشکی «اس-۳۰۰» با صد‌ها موشک به سوریه، تلاش خزانه داری آمریکا برای حفظ دسترسی ایران به سوئیفت و پهلو گرفتن ناوشکن «USS ROSS» آمریکا در جنوب اسرائیل، از جمله مهم ترین عناوین خبری و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به واکنش ترامپ و سناتورهای آمریکای به ناپدید شدن جمال خاشقجی نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ «لیندسی گراهام»، سناتور برجسته و جمهوریخواه آمریکا روز دوشنبه در واکنش به ماجرای ناپدید شدن ناگهانی «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد برجسته سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول گفت، در صورت اثبات ادعاها در خصوص قتل این روزنامه نگار به دست مقامات ریاض، عربستان سعودی «بهای سنگینی» خواهد پرداخت.

«جمال خاشقجی»، روزنامه نگار و مقاله نویس سعودی در روزنامه واشنگتن پست، سه شنبه هفته گذشته (دوم اکتبر) پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ناپدید شده است.

لیندسی گراهام، در حساب توئیتری خود نوشت، ریاض باید «پاسخ های صادقانه» بدهد و همچنین افزود: سناتورهایی همچون «باب کورکر» جمهوریخواه و «بن کاردین» دموکرات نیز با وی در خصوص این موضوع اتفاق نظر دارند.

گراهام در این پیام توئیتری نوشت: «ما موافقیم که در صورت اثبات ادعاها مبنی بر خطاکاری دولت عربستان سعودی، این مسأله برای روابط عربستان ـ آمریکا ویرانگر خواهد بود و آنها باید بهای سنگینی بپردازند؛ چه اقتصادی و چه غیره».

پیش از این، سناتور «مارکو روبیو» نیز در واکنش به اخبار منتشره درباره قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار مشهور سعودی و منتقد ریاض در استانبول اعلام کرد: «اگر این خبر عمیقاً تأسف آور درست باشد، آمریکا و جهان متمدن باید با قوت به آن واکنش نشان دهد».

این سناتور جمهوریخواه در ادامه افزود: «من (در این باره) تمام گزینه ها را در مجلس سنا مورد بررسی قرار خواهم داد.»

واکنش ترامپ و سناتورهای آمریکای به ناپدید شدن جمال خاشقجی/تلاش خزانه داری آمریکا برای حفظ دسترسی ایران به سوئیفت/ ارسال سه گردان موشکی «اس-۳۰۰» با صد‌ها موشک به سوریه/پهلو گرفتن ناوشکن «USS ROSS» آمریکا در جنوب اسرائیل

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از چند روز سکوت نسبت به سرنوشت جمال خاشقچی از مخالفان حکومت سعودی ابراز نگرانی کرد.

وی که در جمع خبرنگاران در کاخ سفید صحبت می‌کرد گفت: من درباره این موضوع نگرانم. داستان های بدی درباره آن وجود دارد که دوست ندارم درباره آن بشنوم، امیدوارم به زودی (سرنوشتش) مشخص شود. در حال حاضر کسی چیزی درباره آن نمی‌داند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا نیز در حساب توئیتری خود نوشت: از شنیدن اخبار خاشقچی بسیار متأثر شدم. اگر درست باشد یک روز تراژیک است. خشونت علیه روزنامه نگاران تهدیدی برای آزادی بیان و حقوق بشر است. جهان آزاد واکنش خود را محفوظ می‌دارد.

استقرار تجهیزات گسترده روسیه در اطراف البوکمال سوریه

برای نخستین بار پس از تسلط ارتش سوریه بر ساحل غربی رود فرات، تجهیزات و نیروی گسترده‌ روسیه در اطراف البوکمال مستقر شد.

رسانه های سوریه دوشنبه شب اعلام کردند: ده ها تن از نظامیان روسیه به همراه تجهیزات گسترده ارتش این کشور پس از ورود به اطراف البوکمال در چند منطقه در نزدیکی مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه مورد حمایت آمریکا مستقر شدند.

پیش از این، نیروهای ارتش سوریه نیز تجهیزات گسترده ای را به سوی منطقه السیال در ریف البوکمال ارسال کرده بودند.

این نیروها شامل جوانان ساکن شهر دیرالزور بودند که با افزایش حملات گروه تروریستی تکفیری داعش به مواضع ارتش سوریه در این منطقه مستقر شدند.

حضور نیرو و تجهیزات ارتش روسیه در شرق سوریه همزمان با عملیات ارتش این کشور علیه باقی مانده‌های گروه تروریستی داعش در شرق دیرالزور و همچنین عملیات نیروهای کرد در اطراف شهرک هجین به عنوان آخرین پایگاه های داعش انجام شده است.

ارسال سه گردان موشکی «اس-۳۰۰» با صد‌ها موشک به سوریه

یک مقام ارشد نظامی روسیه دوشنبه شب به وقت تهران گفت: مسکو سه گردان سامانه «اس-۳۰۰ پی. ام» با هشت پرتابگر، همراه با بیش از صد موشک سطح به هوای هدایت شونده برای هر یک از این یگان‌های موشکی را رایگان به دولت سوریه اهدا کرده است.

به نوشته خبرگزاری «تاس» این مقام نظامی ارشد روسیه گفت: «سه یگان موشکی اس -۳۰۰ پی. ام که هر یک به هشت پرتابگر مجهز هستند، یکم اکتبر (دوشنبه گذشته) به سوریه ارسال شدند.»

واکنش ترامپ و سناتورهای آمریکای به ناپدید شدن جمال خاشقجی/تلاش خزانه داری آمریکا برای حفظ دسترسی ایران به سوئیفت/ ارسال سه گردان موشکی «اس-۳۰۰» با صد‌ها موشک به سوریه/پهلو گرفتن ناوشکن «USS ROSS» آمریکا در جنوب اسرائیل

این مقام ارشد نظامی با ذکر ارسال رایگان این سامانه‌ها به سوریه گفت: «این سامانه‌ها قبلا در یکی از هنگ‌های نیروی هوا فضای روسیه که اکنون از «اس-۴۰۰» استفاده می‌کند، مستقر بودند. سامانه‌های اس-۳۰۰ با تعمیر‌های عالی در شرکت‌های‌های دفاعی روسیه، در شرایط خوبی قرار دارند و قادر به انجام وظایف هستند.»

روسیه قصد داشت، بنا بر توافق صورت گرفته در سال ۲۰۱۰، این سامانه را به سوریه ارسال کند. به دنبال سرنگونی یک فروند هواپیمای شناسایی «ایلوشین-۲۰» این کشور در آسمان سوریه و کشته شدن هفده خدمه آن در هفته‌های گذشته، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه از تجهیز دمشق به این سامانه موشکی خبر داد.

تلاش خزانه داری آمریکا برای حفظ دسترسی ایران به سوئیفت

تارنمای «واشنگتن فری بیکن» نوشت: برخی مقام های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تلاش می کنند تا دسترسی ایران به بازارهای مالی بین المللی را حفظ کنند.

این تارنمای آمریکایی نوشت: مقام های ارشد وزارت خزانه داری دولت آمریکا از جمله مقام هایی که امیدوار به حفظ توافق هسته ای هستند تلاش می کنند تا ایران به سیستم بانکی سوئیفت متصل بماند.

سوئیفت یک سیستم پولی بین المللی است که تراکنش های مالی فرامرزی از طریق آن انجام می شود.

به گفته منابع آگاه، مقام های سوئیفت هفته گذشته در واشنگتن دیدارهایی با مقام های دولت آمریکا انجام دادند تا اطمینان حاصل کنند که ایران همچنان به سیستم بانکی بین المللی دسترسی خواهد داشت.

واکنش ترامپ و سناتورهای آمریکای به ناپدید شدن جمال خاشقجی/تلاش خزانه داری آمریکا برای حفظ دسترسی ایران به سوئیفت/ ارسال سه گردان موشکی «اس-۳۰۰» با صد‌ها موشک به سوریه/پهلو گرفتن ناوشکن «USS ROSS» آمریکا در جنوب اسرائیل

منابع گفتند: در حالی که ترامپ و مقام های ارشد امنیت ملی در کاخ سفید مانند جان بولتون اعلام کرده اند که سوئیفت و اروپایی ها باید تعاملات بازرگانی خود را با ایران پایان دهند، گروهی از مقام های وزارت خزانه داری قاطعانه با این اقدام مخالفت هستند. این مساله در آستانه دور بعدی تحریم های آمریکا علیه ایران که چهارم نوامبر (13 آبان) اعمال می شود، به اختلافات شدید داخلی در دولت آمریکا دامن می زند.

یک مقام آمریکایی که در حوزه ایران فعالیت می کند، اظهار داشت: ترامپ از دولت خواسته تا همه تحریم های دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و برخی تحریم های دیگر بازگردانده شود، زیرا این اقدام به معنای فشار حداکثری است.

وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: در دوره اوباما، سوئیفت به دلیل تهدیدهای ناشی از تحریم ها دسترسی ایران را قطع کرده بود. افرادی در دولت هستند که فکر می کنند، می توانند رئیس جمهوری را متقاعد کنند تا در مقابسه با اوباما موضع ضعیف تری در برابر ایران اتخاذ کند. این یک راهبرد جسورانه است. باید دید آیا تلاش آنها جواب می دهد.

برخی جزئیات این اختلاف های داخلی در دولت ترامپ توسط روزنامه واشنگتن پست افشا شده بود. این روزنامه از «استیو منوچین» وزیر خزانه داری به عنوان مقامی نام برد که پیشتاز تلاش ها برای حفظ دسترسی ایران به سیستم مالی بین المللی است.

گفته می شود، سران کنگره آمریکا از این تلاش ها مطلع بوده و با آن مخالف هستند.

ناوشکن «USS ROSS» آمریکا در جنوب اسرائیل

ناوشکن «USS ROSS» آمریکا امروز دوشنبه در بندر «اشدود» (Ashdod) واقع در جنوب فلسطین اشغالی پهلو گرفته است.

بر اساس اعلام این رسانه، ناوشکن مذکور آخرین بار در سال ۱۹۹۹ میلادی در این بندر پهلو گرفته بود.

واکنش ترامپ و سناتورهای آمریکای به ناپدید شدن جمال خاشقجی/تلاش خزانه داری آمریکا برای حفظ دسترسی ایران به سوئیفت/ ارسال سه گردان موشکی «اس-۳۰۰» با صد‌ها موشک به سوریه/پهلو گرفتن ناوشکن «USS ROSS» آمریکا در جنوب اسرائیل

این ناوشکن مجهز به موشک های «تام هاوک» بوده که سال گذشته در تهاجم آمریکا علیه سوریه مورد استفاده قرار گرفته بود.

این در حالی است که قرار است روز پنجشنبه سفارت آمریکا در سرزمین های اشغالی مراسم ویژه ای به مناسبت ۲۳۴مین سال تشکیل نیروی دریایی آمریکا برگزار کند.