دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » کشف جسد «خاشقچی» در استانبول !

کشف جسد «خاشقچی» در استانبول !

گزارش تسنیم| اخبار ضد و نقیض درباره سرنوشت «خاشقچی»؛ الخلیج الجدید: جسدش را مثله کردند و برای بن‌سلمان فرستادند

رسانه‌های عربی از قتل جمال خاشقچی خبر داده و جزئیات آخرین ساعات زندگی این فعال رسانه‌‌ای مشهور مخالف سعودی را منتشر کرده‌‌اند.

گزارش تسنیم| اخبار ضد و نقیض درباره سرنوشت «خاشقچی»؛ الخلیج الجدید: جسدش را مثله کردند و برای بن‌سلمان فرستادند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، جمال خاشقچی، نویسنده 59 ساله سعودی روز سه شنبه 10 مهر(دوم اکتبر) پس از آنکه برای ثبت ازدواج خود به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، ناپدید شد که این موضوع به نگرانی‌ها درباره امنیت وی دامن زد، خاشقچی که در گذشته مشاور دولت عربستان بوده، سال گذشته از ترس دستگیری از کشورش خارج شد. او تاکنون بارها به سیاست محمدبن سلمان و همچنین تجاوز نظامی کشورش به یمن انتقاد کرده بود.

مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که وی از سفارت خارج شده اما نامزد وی این موضوع را رد می‌کند. نام وی در فهرست افراد تحت تعقیب بن سلمان قرار داشت. سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرده بود که وی در داخل کنسولگری عربستان است.

طی ساعات اخیر اخبار ضد و نقیضی درباره این فعال رسانه‌‌ای منتقد سعودی منتشر شده است،‌خبرگزاری معتبر رویترز در گزارشی از قتل خاشقچی خبر داده است.

الخلیج الجدید به نقل از یک منبع آگاه نوشت جزئیات ساعات پایانی عمر روزنامه‌نگار مشهور سعودی فاش شده است، جمال خاشقجی که هنگام بازگشت به کنسولگری عربستان در دوم اکتبر(دهم مهر) در استانبول ناپدید شد و منابع ترکیه‌ای گفته‌اند داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

این منبع گفت خاشقچی در داخل کنسولگری تحت بازجویی شدید و شکنجه قرار گرفت که مقامات سعودی هم آن را زیر نظر داشتند، مقاماتی که با هواپیمای اختصاصی به استانبول آمده بودند و تقریبا همان زمانی که خاشقجی وارد کنسولگری شده بود، آنها هم رسیدند.

این منبع افزود خاشقچی زیر شکنجه به قتل رسید، آنگاه جسدش قطعه قطعه شد و عملیات بازجویی و مثله کردن جسدش فیلمبرداری شد و فیلم آن را یکی از مقامات سعودی با خود با عربستان برد و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را در جریان این ویدئو قرار داد.

شامگاه شنبه(14 مهر) خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در ترکیه اعلام کرد خاشقچی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسیده و عملیات قتل وی هدفمند و برنامه‌ریزی شده بود و جسدش هم به خارج از کنسولگری منتقل شد.

منابع امنیتی ترکیه همچنین از ورود 15 سعودی به استانبول با دو فروند هواپیمای خبر دادند که همزمان با حضور خاشقچی در کنسولگری، خود را به آنجا رساندند، این مسئولان بعدا به کشورهایی که از آن بازگشتند، برگشتند، بدون اینکه خاشقچی ساختمان کنسولگری را ترک کرده باشد.

الخلیج الجدید آورده است انتظار می‌رود طی ساعات آینده روابط عربستان و ترکیه در پی این حادثه با تیرگی روبرو شود به ویژه با توجه به اظهارات یاسین اقطای مشاور رئیس جمهوری ترکیه که گفه بود حادثه ناپدید شدن خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول، حمله به ترکیه قلمداد می‌شود، وی از دولت ترکیه خواست این مسئله را مورد توجه قرار  دهد.

مجتهد فعال توئیتر مشهور که هر از چند گاهی اخبار پشت پرده آل سعود را فاش می‌کند، در این باره توئیت کرده است : منابع ترکیه‌ای اصرار می‌کنند که جمال خاشقچی شکنجه شده و بر اثر شکنجه به قتل رسیده است، آنگاه جسدش تکه تکه شده و از این صحنه‌ها فیلمبرداری شده و فیلم آن برای محمد بن سلمان فرستاده شده تا خود آن را مشاهده کند،‌اگر این مسئله مورد تایید قرار گیرد، به نظر می‌رسد که خبر منتقل کردن آن از ترکیه صحت نداشته باشد، گمان می‌رود که ترکیه جزئیات کامل‌تری را اعلام کند.

واکنش کنسولگری سعودی در استانبول به خبر کشته شدن خاشقچی

یک منبع مسئول در کنسولگری رژیم سعودی در استانبول، گزارش رویترز را که به نقل از مسئولان ترکیه از کشته شدن خاشقچی در داخل کنسولگری سعودی خبر داده بود، تکذیب کرد. این منبع مدعی شد این اتهامات صحت ندارد. این منبع ادعا کرد که پادشاهی سعودی به سلامت و امنیت شهروندانش در هر کجا که باشند، پایبند است.

خاشقچی در یک نگاه

جمال خاشقچی، متولد 1958 میلادی در مدینه منوره بود و حدود 60 سال داشت، جمال خاشچی یکی از مشهورترین فعالان رسانه‌ای سعودی بود که مدتی به عنوان سردبیر روزنامه رسمی الوطن سعودی و شبکه ماهواره‌ای العرب الاخباریه فعالیت می‌کرد، وی فارغ‌التحصیل دانشگاه ایندیانا در آمریکا بود، در ابتدای فعالیت رسانه‌ای خود در روزنامه سعودی گازت کار می‌کرد و برای برخی روزنامه‌های عربی و هفته‌نامه‌ها مطلب می‌نوشت.

روزنامه الحیات ستون هفتگی را که به وی اختصاص داده بود، در پی انتقادهایش از محمد بن سلمان در سال 2017 حذف کرد.

خاشقچی در ادامه به عنوان مشاور رسانه‌ای سفیر وقت سعودی در لندن و واشنگتن یعنی ترکی فیصل منصوب شد، در ادامه شاهزاده ولید بن طلال وی را به عنوان مدیر شبکه العرب الاخباریه منصوب کرد که البته فقط برای یک روز برنامه پخش کرد. یکی از تالیفات خاشقچی « عربستان سعودی پس از 11 سپتامبر، و بهار عربی، زمانه اخوان و اشغال بازار سعودی است.

وی از منتقدان حکومت سعودی در عربستان به شمار می رفت، او را از مخالفان عادی‌سازی روابط رژیم سعودی-رژیم صهیونیستی می‌دانستند.

واکنش فعالان فضای مجازی

کاربران در فضای مجازی به خبر کشته شدن جمال خاشقچی واکنش نشان دادند و آن را در راستای سیاست آشکار محمد بن سلمان برای سرکوب هرگونه انتقاد و مخالفت و حذف منتقدان و مخالفان در هر نقطه و هر مکانی دانسته‌اند.

کاربران چند هشتگ «#السعودیه_تغتال_جمال_خاشقجی،  #اغتیال_جمال_خاشقجی و #مقتل_جمال_خاشقجی : سعودی جمال خاشقچی را ترور کرد، ترور جمال خاشقچی، کشته شدن جمال خاشقچی به راه انداخته‌‌اند.

کاربری با انتشار تصویری از کنسول سعودی در استانبول نوشته است چشمان کنسول سعودی، او را رسوا می‌کند و جای هیچ شکی نمی‌گذارد که خاشقچی در داخل کنسولگری سعودی به قتل رسیده است.

کاربر دیگری نوشته است مصاحبه رویترز با کنسول سعودی در استانبول را ببینید، حرکت چشم کنسول دلیل آشفتگی و هراس وی از پیگیری موضوع است…

کاربری هم تاکید کرده است خاشقچی پیش از کشته شدن به شدت شکنجه شده است، پلیس ترکیه جزئیات قتل و شکنجه خاشچی را در مقر کنسولگری سعودی فاش خواهد کرد.

انتهای پیام/

 کشف جسد «خاشقچی» در استانبول

به گزارش مهر، شبکه الجزیره به نقل از منابع آگاه گزارش داد که جسد «جمال خاشقچی» روزنامه نگار مشهور سعودی در یکی از مناطق استانبول ترکیه پیدا شده است.

گزارش‌های اولیه پلیس ترکیه حاکی است که «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود داخل کنسولگری عربستان در ترکیه کشته شده است.منابع خبری می‌گویند که جسد «جمال خاشقچی» روزنامه نگار مشهور سعودی در یکی از مناطق استانبول ترکیه کشف شده است.

خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که وی ترور شده و جسدش از کنسولگری به بیرون منتقل شده است.

یکی از این منابع آگاه گفت: «ارزیابی اولیه پلیس ترکیه این است که آقای خاشقچی داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شده است. ما معتقدیم این قتل با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته و جسد او به بیرون از کنسولگری منتقل شده است».

این در حالی است که کنسولگری عربستان سعودی در استانبول حضور خاشقچی در کنسولگری را تکذیب کرده است.

«یاسین اکتای» مشاور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه شنبه شب در واکنش‌ به ناپدید شدن «جمال خاشقچی» منتقد سیاسی رژیم سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول گفت که «آنچه علیه خاشقچی صورت گرفته، جنایت است».

وی در ادامه خواستار محاکمه عاملان ناپدید شدن منتقد سیاسی سعودی شد و تاکید کرد که ورود خاشقچی به کنسولگری عربستان روشن است، اما هیچ نشانه‌ای درباره خروجش از ساختمان کنسولگری وجود ندارد.