شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » ترامپ «راهبرد ملی مقابله با تروریسم» را امضا کرد: رژیم ایران جز اصلی ترین تهدیدهای پیش روی آمریکاست!

ترامپ «راهبرد ملی مقابله با تروریسم» را امضا کرد: رژیم ایران جز اصلی ترین تهدیدهای پیش روی آمریکاست!

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با امضای «راهبرد ملی مقابله با تروریسم» خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران را از جمله دستاوردهایش در این زمینه برشمرد.

 

بنابر گزارش وبسایت کاخ سفید، ترامپ در مقدمه راهبرد جدید آمریکا برای مقابله با تروریسم نوشت: «در دولت من، تلاش‌های آمریکا برای در هم شکستن تروریست‌ها شتاب گرفت.من به حضور آمریکا در توافق وحشتناک با ایران خاتمه دادم. توافقی که ثروتی بادآورده برای ایران و گروه‌های نیابتی‌اش فراهم می‌کرد و تأمین مالی سوء رفتار ایران در جهان بود».

وی با تأکید بر اهمیت «راهبرد ملی مقابله با تروریسم» که نخستین بار در سال ۲۰۱۱ تدوین شد گفت: ما برای حفاظت از ملت بزرگ‌مان از تمامی ابزارهای قدرت آمریکا استفاده می‌کنیم و دشمنان‌مان را شکست خواهیم داد.

در متن ۳۴ صفحه‌ای این راهبرد، از «تروریست‌های رادیکال»، «نظام ایران به مثابه بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم» و «دیگر اشکال تروریسم» به عنوان اصلی‌ترین تهدیدهای پیش روی ایالات متحده یاد شده است.

جان بولتون نیز با اشاره به تحریم‌های آمریکا بویژه از آبان امسال گفت: هدف این است که هیچ‌گونه استثنایی در زمینه خرید نفت از ایران برای کشورهای دیگر قائل نشویم، تا احتمالا فروش نفت تهران را به صفر برسانیم. وی افزود: «من نمی‌گویم که لزوما به این هدف دست خواهیم یافت ولی هیچ کسی نباید درباره این هدف دچار وهم و خیال شود».

مشاور امنیت ملی آمریکا، روز پنجشنبه ۱۲ مهر اذعان کرد که ایران از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ تاکنون «بانک مرکزی جهانی برای تروریسم بین‌المللی» بوده است.

به گزارش «انتخاب»، جان بولتون که «راهبرد ملی برای مقابله با تروریسم» را تشریح می‌کرد، اظهار داشت: «گروه‌های تروریستی افراطی مهمترین تهدید فراملی برای آمریکا و منافع خارجی آن هستند».

وی با اشاره به این راهبرد که تمرکز آن روی ایران نیز هست، گفت ایالات متحده همچنین با تهدیدهای ایران روبروست که به ادعای او، «بانک مرکزی جهانی برای تروریسم بین‌المللی» است.

بولتون در بخش دیگری از سخنان روز پنجشنبه‌اش با اشاره به تحریم‌های آمریکا بویژه از روز ۱۴ آبان امسال گفت: هدف این است که هیچ‌گونه استثنایی در زمینه خرید نفت از ایران برای کشورهای دیگر قائل نشویم، تا احتمالا فروش نفت تهران را به صفر برسانیم.

بولتون می‌گوید که هدف آمریکا «این است که هیچ استثنایی از تحریم‌ها علیه صادرات نفت و گاز ایران وجود نداشته باشد و خلاصه صادرات نفتی آن به صفر برسد».

وی افزود: «من نمی‌گویم که لزوما به این هدف دست خواهیم یافت ولی هیچ کسی نباید درباره این هدف دچار وهم و خیال شود».

مشاور امنیت ملی آمریکا تصریح کرد: «شما می‌توانید امکان کاهش تا رسیدن به نقطه صفر را در نظر بگیرید، گرچه شاید فورا به تحقق نپیوندد».