چهارشنبه , ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » دستهبندی نشده » ملاقات رهبران آلمان و اسرائیل؛ تاکید مقام آلمانی بر هدف مشترک با آمریکا در مورد ایران!

ملاقات رهبران آلمان و اسرائیل؛ تاکید مقام آلمانی بر هدف مشترک با آمریکا در مورد ایران!

 

به گزارش بی بی سی فارسی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در این کشور ملاقات کرده و ایران از جمله موضوعات مورد مذاکره بوده است. همزمان وزیر خارجه آلمان بر اشتراک اهداف آن کشور و آمریکا در مورد ایران تاکید نهاده است.

سفر صدراعظم آلمان به اسرائیل در حالی صورت گرفته که دو طرف در مورد برخی مسایل از جمله نحوه برخورد با برنامه‌ هسته‌ای و سیاست منطقه‌ای ایران اختلاف نظر داشته و انتقاداتی را متوجه یکدیگر کرده‌اند.

نخست وزیر اسرائیل به خصوص از موضع آلمان و سایر کشورهای اروپایی امضاکننده توافق هسته‌ای با ایران – برجام – به خاطر خودداری از تبعیت از آمریکا و خروج از این توافق به شدت انتقاد کرده است. دولت اسرائیل معتقد است که توافق هسته‌ای فقط به طور موقت زمان دسترسی جمهوری اسلامی به اسلحه اتمی را به تعویق انداخته و مانع از اتمی شدن این کشور نشده است.

وی همچنین گفته است که لغو تحریم‌های هسته‌ای پس از دستیابی به برجام پول کافی در دسترس حکومت ایران قرار داد تا، به گفته او، به جای اینکه صرف بهبود وضعیت مردم ایران شود، برای حمایت از “سازمان‌های تروریستی و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه” و دنبال کردن برنامه‌های موشکی با هدف آسیب رساندن به کشورهای منطقه و تهدید موجودیت اسرائیل به کار برود.

+ برجام بدون آمریکا؛ ایران می‌گوید پیشنهاد اروپا تکرار برنامه نفت در برابر غذا نیست

+ باقیماندگان در برجام ‘ساز و کار جدیدی’ را برای ارتباط مالی با ایران ایجاد می‌کنند

+ انتقاد پومپئو از طرح ایجاد کانال ارتباط مالی با ایران

حق نشر عکس Reuters
Image caption روستای خان احمر – تصمیم دولت اسرائیل به جابجایی ساکنان روستا با انتقاد کشورهای اروپایی از جمله آلمان مواجه شده است

درمقابل، دولت آلمان برخی از سیاست‌های دولت بنیامین نتانیاهو به خصوص در زمینه احداث شهرک‌های یهودی نشین در اراضی اشغالی فلسطینیان را مورد انتقاد قرار داده و مخالفت خود را با آنها ابراز داشته است.

از جمله اخیرا شماری از مقامات آلمانی از تصمیم دولت اسرائیل برای انتقال ساکنان روستای خان احمر، واقع در نزدیکی بیت‌المقدس، و تخریب این روستا انتقاد کردند. روستای بدوی خان احمر با جمعیت حدود ١٨٠ نفر بین دو شهرک یهودی نشین واقع شده است و دولت اسرائیل، با اتهام تلاش برای ساختمان سازی و توسعه بدون مجوز این منطقه، خواستار تخلیه این روستا بوده است.

اوایل تابستان سال جاری، دادگاه عالی اسرائیل به تعلیق اجرای سیاست دولت رای داد اما چندی پیش در حکم نهایی خود، دولت اسرائیل را در این مورد مجاز دانست.

سازمان ملل و بسیاری از کشورهای جهان علیه هرگونه دخل و تصرف در این روستا به عنوان بخشی از اراضی اشغالی در جنگ هشدار داده‌اند. در آستانه سفر خانم مرکل به اسرئیل، ساکنان این روستا تظاهراتی علیه تصمیم دولت اسرائیل برگزار کردند و با حمل پلاکاردهایی از صدراعظم آلمان خواستند این موضوع را با نخست وزیر اسرائیل در میان بگذارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption پومپئو و ماس – ماس از هدف مشترک با آمریکا سخن گفته اما ا فزوده است که مسیرهای رسیدن به این هدف ممکن است متفاوت باشد

مقامات اسرائیلی گفته‌اند که هدف از جابجایی ساکنان بدوی این روستا، فراهم کردن امکانات بهتر برای زندگی آنان است اما منابع فلسطینی این نظر را رد کرده و هدف اسرائیل را تصرف این اراضی عنوان کرده‌اند.

پیش از ورود صدراعظم آلمان، میری رگو، وزیر فرهنگ اسرائیل از صدراعظم آلمان خواست از طرح موضوع این روستا خودداری ورزد و افزود که اظهارات مقامات آلمانی در این مورد را مداخله در امور داخلی اسرائیل تلقی می‌کند.

در سفر به اسرائیل، خانم مرکل را چند تن از وزیران و مقامات ارشد دولت آلمان همراهی می‌کنند. به گفته سخنگوی دفتر صدراعظم آلمان، هدف اصلی از این سفر گسترش همکاری با اسرائیل به خصوص در زمینه فناوری جدید است.

در خبری دیگر در مورد سیاست آلمان نسبت به ایران، هایکو ماس، وزیر خارجه این کشور که برای ملاقات با مایک پومپئو، همتای آمریکایی خود به واشنگتن سفر کرده، از اشتراک اهداف کلی دو کشور در برخورد با ایران سخن گفته است.

وزیر خارجه آلمان که پس از دیدار با آقای پومپئو با خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت که در این ملاقات در مورد نگرش دو طرف نسبت به برنامه هسته‌ای و جنبه‌های دیگر رفتار جمهوری اسلامی نیز گفتگو شد.

در حالیکه آقای پومپئو پیشتر نارضایی عمیق خود را از تلاش کشورهای اروپایی برای حفظ ارتباط مالی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران ابراز داشته بود، آقای ماس گفته است که “در نهایت، ما و آمریکایک هدف واحد را در مورد ایران دنبال می‌کنیم اما راه‌هایی را که در پیش گرفته‌ایم متفاوت است.”

وزیر خارجه آلمان تاکید کرد که آن کشور در مورد برنامه موشکی بالستیکی ایران احساس نگرانی می‌کند. وی گفت که دولت او نیز تاکید دارد که ایران باید از سوریه خارج شود.