به گزارش روزنامه لوموند به نقل از وزارتخانه‎های خارجه و کشور فرانسه این حمله تروریستی قرار بود روز سی‌ام ژوئن گذشته علیه تجمع سازمان مجاهدین خلق ایران در ویلپنت، در حومه پاریس انجام شود.

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی گفت وزارت اطلاعات ایران دستور طرحریزی حمله تروریستی به تجمع مخالفان ایرانی از جمله سازمان مجاهدین خلق را صادر کرده که قرار بود روز سی‌ام ژوئن در حومه پاریس برگزار شود اما این طرح حمله ناکام ماند.

این منبع دیپلماتیک که خواست نامش فاش نشود گفت:«وزارت اطلاعات ایران دستور انجام این عملیات تروریستی را صادر کرده است».

ژان ایو لودریان، برونو لومر و ژرار کلن، وزرای امورخارجه، اقتصاد و کشور فرانسه با انتشار یک بیانیه مشترک نوشتند: «این اقدام فوق العاده خطرناک در خاک ما، نمی‌تواند بدون پاسخ باشد».

این بیانیه میافزاید که فرانسه «اقدامات پیشگیرانه، هدفمند و متناسبی» را در چارچوب تصویب اقداماتی ملی برای انسداد دارایی‌های ایران اتخاذ کرده که به مدت شش ماه اعمال خواهد شد.

همچنین وزیر امورخارجه فرانسه در این بیانیه تأکید کرده که «حمله خنثی شده ویلپنت ضرورت یک رویکرد سختگیرانه در روابط با ایران را تأیید می‌کند.»

از سوی دیگر مشاور امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه نیز در این خصوص اعلام کرد تهران قول داده تا طی هفته‌های آینده اطلاعاتی «مرتبط با موضوع» به پاریس ارائه دهد تا از این طریق ادامه روابط دیپلماتیک دو کشور را به شکل عادی میسر سازد.

او در ادامه گفت دولت فرانسه روز سه شنبه 2 اكتبر در بیانیه‌ای که در روزنامه رسمی این کشور منتشر شده، اعلام کرد، دارایی‎های سرویس‌های وزارت اطلاعات ایران به علاوه دو تن از دیپلمات‌های ایرانی متهم به ارتباط با طرح حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین خلق ایران در پاریس، را به مدت 6 ماه مسدود کرده است.

اسدالله اسدی متولد 22 دسامبر 1971 در ایران و یکی از دیپلمات‌های ایرانی است که در طرح حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در فرانسه متهم و بازداشت شد.

این دیپلمات در آلمان بازداشت شده بود و روز دوشنبه اول اکتبر دادگاهی در آلمان حکم استرداد او به بلژیک را در ارتباط با پرونده طرح حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین خلق ایران صادر کرد.

نیروهای ویژه پلیس فرانسه صبح روز سه شنبه 2 اکتبر همچنین به یک مرکز اسلامی و چندین منزل مسکونی در منطقه گراندسانت، واقع در شمال فرانسه یورش برده و یازده نفر مضنون به همکاری با تروریسم را بازداشت کردند.

پلیس ویژه فرانسه گفته است، 200 نفر از نیروهای این پلیس طی یک روز 12 عملیات بازرسی از مراکز مشکوک اسلامی را انجام داده که در این عملیات 11 نفر بازداشت شدند.

پلیس فرانسه گفته است در خانه‌های برخی از این افراد اسلحه یافت شده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، همچنین تمام سپرده‌ها و اموال وابسته به مرکز ایرانی موسوم به «مرکز الزهرا» در فرانسه توقیف شده است.

گفتنی است که «مركز الزهراء » در فرانسه یکی از مهمترین مراکز شیعه مورد حمایت ایران در اروپا است که شامل چند انجمن، از جمله «حزب علیه صهیونیسم»، «اتحادیه شیعیان فرانسه» و « فرانسه ماریان تیلی» که اکنون حساب‌های مالی همه این انجمن‌ها برای مدت 6 ماه مسدود شد.

مقامات فرانسوی معتقدند که این انجمن‌ها و نهادهای مورد حمایت ایران به «تروریسم» مشروعیت بخشیده و از سازمان‎های متهم به اعمال تروریستی که وابسته به ایران هستند، حمایت می‌کنند.

مقامات فرانسوی ضمن توضیح این که مقادیری سلاح و مواد دیگر از منازل، اماکن و مراکز تفتیش شده، کشف و ضبط گردیده است، گفتند در این رابطه 11 نفر بازداشت شده‌اند که 3 تن از آنها به منظور انجام تحقیقات بیشتر همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

یک منبع آگاه فرانسوی نزدیک به روند تحقیقات گفت:« در منازل بعضی از افراد که مورد تفتیش واقع شده سلاحهایی با مجوز قانونی در مالکیت خود دارند،.

مقامات پلیس فرانسه عملیات تفتیش و بازداشت‌های صورت گرفته در این کشور را که راس ساعت 4:00 بامداد انجام شده «در چارچوب مبارزه با تروریسم» ارزیابی کردهاند.

پلیس فرانسه تاکید کرد که فعالیت های مرکز الزهرا را بیش از پیش زیر نظر خواهد گرفت زیرا که رهبران این مرکز به طور آشکار از این سازمان‌های تروریستی و تحرکاتی که اشاعه افکار مغایر با ارزش‌های جمهوری است» حمایت می‌کنند.