دوشنبه , ۲۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » تلاش‌های جدید دولت ترکیه برای الحاق مناطق شمالی عفرین به خاک ترکیه!

تلاش‌های جدید دولت ترکیه برای الحاق مناطق شمالی عفرین به خاک ترکیه!

نیروهای ارتش ترکیه درصدد هستند حومه شمالی شهر عفرین را در شمال غرب استان حلب به بهانه ساخت پایگاه های نظامی از وجود غیرنظامیان تخلیه کنند.

به گزارش مشرق، خبرها از شمال سوریه حاکیست، نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی موسوم به سپر فرات به بهانه نظامی کردن مناطق اشغالی، ماجراجویی جدید را در دستور کار قرار داده اند.

براساس اطلاعات به دست آمده از منابع میدانی، نیروهای ارتش ترکیه و گروه تروریستی درصدد هستند حومه شمالی شهر عفرین را در شمال غرب استان حلب به بهانه ساخت پایگاه های نظامی از وجود غیرنظامیان تخلیه کنند.

به گفته منابع میدانی، خانواده های گروه های تروریستی که پیشتر در این مناطق مستقر شده بودند هم شامل این قانون می شوند و باید این مناطق را ترک کنند تا فضا برای اقدامات مخرب ارتش ترکیه فراهم شود.

براساس اعلام نیروهای ارتش ترکیه و گروه های تروریستی، غیرنظامیان باید از شهرک های حومه شمالی عفرین از جمله «زعره، خلیل، علی کار و هیاملی» خارج شوند؛ این شهرک ها در نزدیکی مرزهای ترکیه واقع شده اند.

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق به جزئیات اهداف دولت ترکیه در این محور اشاره کرد و گفت: آنکارا درصدد است با ساخت پایگاه های نظامی و تغییر بافت جمعیتی شهرک ها، حومه شمالی شهر عفرین را در یک تجاوز آشکار به خاک خود الحاق کند.

این منبع میدانی با بیان این که دولت ترکیه به دنبال امتیاز گیری بیشتر از دولت سوریه در مذاکرات سیاسی است، گفت: الحاق این مناطق مرزی به خاک ترکیه برخلاف قوانین بین المللی است.

وی با توضیح این که حتی به مردم این شهرک ها اجازه داده نمی شود وسایل خود را از مناطق اشغالی خارج کنند و فقط به آنان دستور خروج داده شده، افزود: دولت ترکیه تلاش می کند با ساخت مدارس و تکمیل زیرساخت های منطقه، مقدمات را برای ورود شهروندان خود آماده کند.

در حال حاضر، وضعیت در مناطق اشغالی در حومه شمال شهر عفرین امنیتی گزارش شده و نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی میزان بازرسی ها را در ایستگاه های ورودی شهرک ها افزایش داده اند.

به گزارش مشرق، همزمان با تحرکات نیروهای ارتش ترکیه در مناطق اشغالی شمال غرب استان حلب، گروه تروریستی هیات تحریر الشام (جبهه النصره)   درصدد حمله به نیروهای ارتش ترکیه و تروریست های موسوم به سپر فرات در حومه شهر عفرین است تا دامنه نفود خود را در این محور افزایش دهد.

براساس اطلاعات به دست آمده، سرکرده های میدانی هیات تحریر الشام جلسات و نشست های مختلفی را هم با تروریست های داعشی برگزار کرده اند و در تلاش هستند از کمک آنان در این محور استفاده کنند؛ قابل ذکر است تروریست های داعشی مدتی قبل موفق شدند از زندان های تروریست های فیلق الشام در منطقه جندریسه (جنوب غرب عفرین) فرار کنند.