یکشنبه , ۲۱ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » عملیات پلیس فرانسه علیه یک گروه شیعه «هوادار علی خامنه‌ای»!

عملیات پلیس فرانسه علیه یک گروه شیعه «هوادار علی خامنه‌ای»!

رادیو فردا –      پلیس فرانسه بامداد سه‌شنبه، دهم مهرماه، به اماکن یک انجمن اسلامی شیعه در این کشور به نام «مرکز زهرای فرانسه» یورش برد. در پی این عملیات، سه فرد مرتبط با این مرکز بازداشت شدند.
عکسی که تلویزیون فرانسه ۲۴ از این عملیات منتشر کرد.

عکسی که تلویزیون فرانسه ۲۴ از این عملیات منتشر کرد.

ژرار کلمب، وزیر کشور فرانسه، اعلام کرد که این سه نفر به اتهام در اختیار داشتن غیرقانونی سلاح بازداشت شده‌اند.بیش از ۲۰۰ پلیس فرانسه در عملیات تفتیش ۱۲ مکان مرتبط با محل زندگی رهبران این گروه شیعه در شهر «گراند سینت» در شمال فرانسه شرکت داشتند.خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات محلی می‌گوید که این عملیات جزئی از سیاست پیش‌گیرانه «جلوگیری از تروریسم» است.خبرگزاری آلمان در همین زمینه گزارش کرد که ۱۱ نفر در این عملیات مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.مقام‌های محلی بخش «گراند سینت» می‌گویند که رهبران «انجمن زهرا» در فرانسه اعلام کرده‌اند که از «چندین سازمان تروریستی و جنبش‌هایی که با ارزش‌های جمهوری [فرانسه] مخالفت می‌کنند»، حمایت می‌کنند.در صفحه هواداران انجمن زهرا، تصاویری از پرچم‌های گروه‌های شیعی هوادار ایران در عراق و نقل قول‌هایی از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دیده می‌شود.آنها همچنین تصاویر شماری از افراد با لباس نظامی و سربندهای «یازهرا» در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده‌اند.بنیان‌گذار مرکز زهرای فرانسه فردی به نام «یحیی قواسمی» است که در سال ۲۰۰۹ این مرکز را افتتاح کرده و در این سال‌ها «از گروه حزب‌الله لبنان و علی خامنه‌ای» ابراز حمایت کرده است.یحیی قَواسمی از فرانسویان الجزایری‌تبار است و در رسانه‌های جمهوری اسلامی نیز مطرح بوده و ازجمله خبرگزاری فارس چندی پیش نقل قولی از وی منتشر کرد مبنی بر این‌که جمهوری اسلامی ایران «عنصری گریزناپذیر در حل مسائل خاورمیانه و تثبیت‌کننده در منطقه است».گزارش می‌شود که به دستور وزارتخانه‌های کشور و دارایی فرانسه، دارایی‌های «مرکز زهرا» نیز از سوی مقامات مسدود شده‌است.این در حالی است که فرانسه در همین روز اعلام کرد که دارایی‌های متعلق به وزارت اطلاعات ایران را نیز در ارتباط با یک «طرح بمب‌گذاری» مربوط به ماه ژوئن مسدود کرده است.وب‌سایت «مرکز زهرا» می‌نویسد که این انجمن اسلامی شیعه در شبکه‌های اجتماعی ۸۰۰۰ «دنبال‌کننده» دارد و هدف این انجمن «انتشار پیام اسلام از طریق فیلم، رادیو، نوشته‌ها و برگزاری کنفرانس است.»در سال ۲۰۱۵ بر اثر حملات اسلام‌گرایان افراطی سنی‌مذهب در فرانسه، نزدیک به ۲۴۵ نفر کشته شدند.گروه حکومت اسلامی مسئولیت بیشتر این حملات را به عهده گرفت. اعضای این گروه، اقلیت شیعه را تکفیر کرده‌اند.

منابع: خبرگزاری‌های فرانسه و آلمان/ ب. ب./ ف. دو / پ.پ

فرانسه دارایی‌های متعلق به وزارت اطلاعات ایران را مسدود کرد
۱۰/مهر/۱۳۹۷

رادیو فردا    به نوشته خبرگزاری رویترز، دولت فرانسه روز سه‌شنبه گفت که این کشور دارایی‌های متعلق به سرویس‌های اطلاعاتی ایران و دو شهروند ایرانی را در واکنش به «طرح حمله به همایش مجاهدین خلق» در ماه ژوئن مسدود کرده است.

فرانسه پیش از این یک دیپلمات ایران و دو نفر دیگر را در این رابطه بازداشت کرده و به تهران هشدار داده بود منتظر «یک پاسخ قوی» در این ارتباط باشد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، دارایی‌های مسدودشده متعلق به بخش امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران و یکی از دیپلمات‌های مظنون به دست داشتن در آن «طرح حمله» است.

در این ارتباط، وزارتخانه‌های کشور، امور خارجه، و اقتصاد فرانسه در اقدامی کم‌سابقه یک اطلاعیه مشترک صادر کرده و با اشاره به «طرح حمله» به همایش مجاهدین خلق در خاک فرانسه نوشتند که «این اقدام شدیداً‌ جدی است و نمی‌توان آن را بی‌پاسخ گذاشت.»

این بیانیه با اشاره به مسدود کردن اموال یادشده نیز نوشته است: «با اتخاذ چنین تصمیمی، فرانسه بر مصمم بودن خود در مبارزه علیه تروریسم، در هر شکل آن، به‌ویژه در خاک خود، تأکید می‌کند.»

خبرگزاری‌ها اطلاعات بیشتری در این مورد منتشر نکرده و مسئولان جمهوری اسلامی هم هنوز واکنشی به این خبر نداشته‌اند.

همایش «شورای ملی مقاومت» نهم تیرماه که گفته می‌شود «طرح حمله» به آن خنثی شده است، در حومه پاریس برگزار شد و به گفته سازمان مجاهدین خلق، بیش از ۲۵ هزار نفر در آن شرکت داشتند.

از جمله سخنرانان این مراسم، رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک و از چهره‌های نزدیک به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بود.

شش نفر در این ارتباط در بلژیک، فرانسه و آلمان بازداشت شدند که مدتی بعد اعلام شد دو نفر از آنها آزاد شده‌اند.

دستگیری اعضای گروهی که گفته می‌شودقصد بمب‌گذاری در این همایش را داشتند پس از آن صورت گرفت که سازمان موساد اطلاعاتی حساس در اختیار مقام‌های فرانسه، آلمان و بلژیک قرار داد.

روز دوشنبه نیز اعلام شد که دادگاهی در آلمان با استرداد دیپلمات ایرانی که متهم به دست‌داشتن در برنامه‌ریزی برای حمله به گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در پاریس است، موافقت کرده است.

این دیپلمات اسدالله اسدی نام دارد که در سفارت ایران در وین کار می‌کرد و اوایل ماه ژوئیه سال جاری برای تحقیقات مشترک در آلمان، بلژیک و فرانسه درباره این پرونده در ایالت بایرن آلمان بازداشت شد.

بر اساس بیانیه دادگاه، وی از آن رو که در خارج از کشور محل خدمت خود (اتریش) و در مرخصی به سر می‌برده، نمی‌تواند از مصونیت دیپلماتیک استفاده کند.

دولت اتریش اندکی پس از بازداشت اسدی در آلمان به طور رسمی از تهران خواسته بود مصونیت دیپلماتیک این دیپلمات را لغو کند.

«اسدالله اسدی» متهم است که در ماه مارس سال جاری «حمله انفجاری» به همایش مجاهدین خلق را به یک زوج ساکن در آنتورپ در بلژیک سفارش داده بود. این زوج نیز بازداشت شده‌اند.

در بیانیه تازه مشترک سه وزارتخانه فرانسه نام ایرانی دیگر مظنون به دست داشتن در این «طرح» «سعید هاشمی مقدم» ذکر شده اما نقش او در این «طرح» مشخص نشده است.

در این اطلاعیه از برونو لومیر، وزیر اقتصاد فرانسه، نقل قول شده که در این رابطه گفته است: «ما باید مجراهای تأمین مالی تروریست‌ها را بخشکانیم تا به فعالیت‌های غیرقابل تحمل خود خاتمه بدهند.»

او در مورد محل و ماهیت این دارایی‌ها توضیحی نداد.

برخی روزنامه‌های فرانسوی این اقدام را با عملیات روز سه‌شنبه پلیس فرانسه علیه یک انجمن شیعی در شمال فرانسه مرتبط دانسته‌اند.

حدود ۲۰۰ نفر از مأموران پلیس فرانسه روز سه‌شنبه طی عملیاتی به بازرسی ۱۲ ساختمان یک گروه شیعی به نام «انجمن زهرای فرانسه» در شمال فرانسه اقدام کرده و چندین نفر را را نیز دستگیر کردند.
با استفاده از رویترز و آسوشیتدپرس / پ.پ