یکشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » قطعنامه جدید مجلس نمایندگان آمریکا برعلیه توسعه طلبیهای رژیم ایران ودخالتهایش در گوشه و کنار دنیا!

قطعنامه جدید مجلس نمایندگان آمریکا برعلیه توسعه طلبیهای رژیم ایران ودخالتهایش در گوشه و کنار دنیا!

مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل همکاری  رژیم ایران با جبهه پولیساریو در صحرای غربی، یک قطعنامه علیه تهران صادر کرد.

براساس این گزارش، این قطعنامه همچنین از قطع روابط دیپلماتیک مغرب با ایران به خاطر حمایت این کشور و همچنین نیروهای حزب الله از جبهه پولیساریو حمایت کرده است.  وزارت خارجه نظام ایران مواضع وزارت خارجه مغرب درباره  ارتباط سفارت جمهوری اسلامی با جبهه پولیساریو را رد کرده است.

به گزارش مشرق، مجلس نمایندگان آمریکا با صدور یک قطعنامه دو حزبی همکاری  جبهه پولیساریو در صحرای غربی با نیروهای حزب الله لبنان و ایران برای بی ثبات کردن شمال آفریقا را محکوم کرد.

این قطعنامه که توسط «جو ویلسون»، «کارلوس کوربلو» و «گری کانلی» تدوین و ارائه شده است می‌گوید که مغرب یک متحد قوی و شریک آمریکا برای صلح وثبات در شمال آفریقا و خاورمیانه باقی خواهد ماند. این قطعنامه همچنین از تلاشهای سازمان ملل برای دستیابی به یک قطعنامه صلح در صحرای غربی حمایت کرده است.

در این قطعنامه آمده است که آمریکا از طرح خومختاری منطقه صحرا تحت حاکمیت دولت مغرب که به مدت 10 سال موضع ایالات متحده است حمایت می‌کند و آن را جدی و معتبر می‌داند.

این قطعنامه با اشاره به قطعنامه 1441 شورای امنیت سازمان ملل، که مورد حمایت واشنگتن است، از اقدامات مخرب و غیرسانده جبهه پولیساریو در منطقه صحرا انتقاد کرده و خواستار خروج فوری پولیساریو از مناطق منطقه صحرا است که تحت کنترل این جبهه قرار دارد.

«ناصر بوریطه» وزیر خارجه مراکش در آن زمان گفته بود که کشورش، روابط خود را با ایران به‌دلیل حمایت ایران و حزب‌الله لبنان از جبهه پولیساریو قطع خواهد کرد. تصمیم مغرب برای قطع روابط با تهران مدتی بعد از سفر «محمد ششم» پادشاه این کشور به ریاض صورت گرفت.

جبهه پولیساریو، جنبشی واقع در صحرای غربی است و کنترل بخشهایی از این منطقه را در اختیار دارد. این جنبش خواستار جدایی صحرای غربی از مغرب است.

منبع: فارس