چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » العرب تحلیل کرد: پیام تهران به ترامپ از بصره

العرب تحلیل کرد: پیام تهران به ترامپ از بصره

به دنبال ادامه ناآرامی ها و تظاهرات در جنوب عراق، ایالات متحده کنسولگری خود در بصره را بسته و نیروهای مورد حمایت ایران را مسئول غیر مستقیم هر گونه خسارتی برای آمریکایی ها دانست. در این میان، صحبت از آن است که تهران تلاش می کند استراتژی رئیس جمهور آمریکا را با هدف گرفتن موجودیت ایالات متحده در عراق، به آشفتگی بکشاند.

العرب نوشت: به دنبال ادامه ناآرامی ها و تظاهرات در جنوب عراق، ایالات متحده کنسولگری خود در بصره را بسته و نیروهای مورد حمایت ایران را مسئول غیر مستقیم هر گونه خسارتی برای آمریکایی ها دانست. در این میان، صحبت از آن است که تهران تلاش می کند استراتژی رئیس جمهور آمریکا را با هدف گرفتن موجودیت ایالات متحده در عراق، به آشفتگی بکشاند.

به گزارش «انتخاب»؛ این روزنامه چاپ لندن در ادامه آورده است: در همین رابطه، وزیر خارجه امریکا، مایک پومپئو، از تمام کارمندان غیر ضروری خواست که بصره را ترک کرده و خدمات کنسولگری را در سفارت آمریکا در بغداد، پیگیری کنند.

یکی از تحلیلگران عراقی در گفتگو با العرب مدعی شد:«هدف گرفتن کنسولگری آمریکا منعکس کننده روش معروف ایران، یعنی تکیه بر شبه نظامیان خود برای انجام عملیات و نشان دادن میزان قدرت ایران است، بدون اینکه خود مستقیما وارد عمل شود».

وی تاکید می کند که آنچه در بصره جریان دارد، پیامی سیاسی برای ایالات متحده است؛ مبنی بر اینکه ایران می تواند حضور آمریکا در عراق و دیگر کشورها را با استفاده از نیروهای نیابتی خود هدف بگیرد. در واقع تهران به دنبال آن است تا با اینگونه اقدامات، میزان جدیت ترامپ در اجرای تحریمهای ایران و اصرار او بر تشکیل ائتلافی منطقه ای علیه آن را بسنجد؛ و با توجه به نفوذ گسترده ایران در عراق، تهران به دنبال آن است تا وارد معامله ای با واشنگتن شود، که براساس آن، در مقابل موافقت واشنگتن با قبول بقای ایران در سوریه، ایران نیز در عراق به امریکا ضربه نزند.

تحلیلگران بر این عقیده اند که ایران تلاش می کند از طریق تنش زایی در عراق، بر تصمیم آمریکا در مورد ادامه تحریمها، تاثیر بگذارد، بویژه آنکه دور دوم این تحریمها از ماه آینده اجرایی می شود و هنوز هیچ شاخصی برای عقب نشینی آمریکا از این تصمیم و پاسخ مثبت آن به تلاش شرکتهای اروپایی برای در نظر گرفتن استثناهایی در ضمن تحریمها، دیده نمی شود.