یکشنبه , ۲۱ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » قطار بین مکه، مدینه و جده است، پنج ایستگاه دارد، هر قطار حداکثر می‌تواند ۴۱۷ مسافر را حمل کند!

قطار بین مکه، مدینه و جده است، پنج ایستگاه دارد، هر قطار حداکثر می‌تواند ۴۱۷ مسافر را حمل کند!

پادشاه عربستان قطار سریع‌السیر بین مکه و مدینه را افتتاح کرد

ملک سلمان، پادشاه عربستان، قطار سریع‌السیر ۵ میلیارد دلاری بین مکه و مدینه، دو شهر مقدس مسلمانان را بعد از سال‌ها تاخیر افتتاح کرد

خط حرمین ۴۵۰ کیلومتر طول دارد و مکه و مدینه را از راه جده در نزدیکی دریای سرخ به هم وصل می‌کند. این خط آهن ۳۵ قطار دارد که با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند. قرار است این قطارها از دوشنبه آینده اول اکتبر (۹ مهر) شروع به کار کنند.

تا پایان سال جاری میلادی قطارها روزانه هشت بار در هر دو جهت حرکت می‌کنند و پس از آن قرار است تعداد آن به ۱۲ بار در روز افزایش پیدا کند.

نبیل العامودی، وزیر حمل و نقل عربستان گفت: “سفر بین حرمین حالا کوتاه‌تر و سریع‌تر از هر زمانی شده است. این پروژه نشانه‌ای از تعهد پادشاهی سعودی برای خدمت به اسلام و مسلمین است.”

مسلمانان در هنگام عمره و حج تعمتع بین مکه و مدینه مسافرت می‌کنند. مسافرتی که با اتوبوس حدود ۶ ساعت طول می‌کشد. اما از این به بعد آن‌ها می‌توانند همین سفر را فقط طی دو ساعت انجام دهند.

ایستگاه مکه حدود ۴ کیلومتر با مسجد الحرام فاصله دارد و می‌تواند به حداکثر بیست هزار مسافر در ساعت خدمت‌رسانی کند.

این خط آهن با مشارکت دو کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های فرانسوی، اسپانیایی و چینی ساخته شده است. اتمام این پروژه ۶ سال بیش‌تر از زمانی که برآورد شده بود، طول کشید.