یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » اقتصاد ایران » بلومبرگ: فولکس‌واگن هم به فعالیت در ایران خاتمه می‌دهد

بلومبرگ: فولکس‌واگن هم به فعالیت در ایران خاتمه می‌دهد

پس از خروج شرکت‌های دایملر، پژو و رنو از صنعت خودرو سازی ایران، فولکس‌واگن نیز قرار است به فعالیت در ایران پایان دهد. این شرکت سال گذشته برای فروش دو مدل از تولیدات خود با شرکت ماموت خودرو قرارداد امضا کرده بود.

شبکه خبری بلومبرگ به نقل از یک مقام‌ آمریکایی گزارش داده که دولت آمریکا موفق شده شرکت خودروسازی فولکسواگن را به همکاری در زمینه تحریم‌ها علیه ایران ترغیب کند و به این ترتیب این شرکت تقریبا به تمامی فعالیت‌های خود در ایران پایان خواهد داد.

به گفته ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان که هدایت این مذاکرات را بر عهده داشته، مقامات آمریکایی و نمایندگان فولکس‌واگن روز سه‌شنبه ۱۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) پس از چند هفته گفتگو، بر سر جزئیات این همکاری به توافق رسیدند.

گرنل اضافه کرده فولکس واگن اجازه خواهد داشت به دلایل انسان‌‌دوستانه، به طور بسیار محدود، به برخی از فعالیت‌هایش در ایران ادامه دهد.

مقامات فولکسواگن تا کنون در باره این خبر اظهارنظر نکرده‌اند. به نوشته بلومبرگ هرچند سهم فعالیت‌های این شرکت خودروسازی آلمانی در بازار ایران چندان زیاد نیست، اما همکاری این کمپانی با آمریکا بر سر تحریم‌های ایران دستاورد نمادین مهمی برای ایالات متحده در قبال اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.

پس از خروج آمریکا از برجام در ماه اردیبهشت امسال، اتحادیه اروپا اعلام کرد همچنان به توافق هسته‌ای با ایران پایبند باقی خواهد ماند. به همین منظور نیز این اتحادیه قوانینی را در راستای حمایت از شرکت‌های فعال در بازار ایران به تصویب رساند.

با این حال بسیاری از این شرکت‌ها از بیم از دست دادن بازارهای مالی و تجاری آمریکا از ادامه فعالیت در ایران صرف‌نظر کردند. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا به هنگام اعلام خروج این کشور از برجام تهدید کرده بود، شرکت‌های بین‌المللی باید میان ایران و آمریکا، یک گزینه را انتخاب کنند.

او ماه ژوئیه نیز با تکرار این تهدیدها هشدار داده بود شرکت‌های اروپایی در صورتی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نادیده بگیرند و خلاف آن عمل کنند، مشمول تحریم خواهند شد.

بر باد رفتن دو قرارداد تجارتی

کمپانی فولکسواگن تابستان سال گذشته اعلام کرده بود برای نخستین بار پس از ۱۷ سال قصد فروش محصولات خود در ایران را دارد. به همین منظور نیز این کمپانی با کمپانی ماموت خودرو به عنوان نماینده رسمی خود در ایران قرارداد امضا کرد. به موجب این قرارداد مقرر شده بود مدل “تیگوان کامپکت اس‌‌یو‌وی” (Tiguan compact SUV) و همچنین مدل “پاسات” در شماری از فروشندگی‌های مجاز در تهران و حومه به فروش برسند.

پس از خروج آمریکا از برجام شرکت‌‌های خودروسازی دایملر، پژو رنو نیز از تعلیق فعالیت‌های خود در ایران خبر دادند.

بخش نخست تحریم‌های آمریکا علیه ایران که تجارت خودرو را نیز شامل می‌شد، روز ۱۵ مرداد به اجرا درآمد. مرحله دوم تحریم‌ها که صنعت نفت را هدف گرفتهاند، از روز ۱۳ آبان اجرایی خواهد شد.