چهارشنبه , ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » واکنش مایک پمپئو و سایر مقامات عالیرتبه وزارتخارجه آمریکا به دیدارهای جان کری و محمدجوادظریف!

واکنش مایک پمپئو و سایر مقامات عالیرتبه وزارتخارجه آمریکا به دیدارهای جان کری و محمدجوادظریف!

انتقاد آقای مایک پومپئو وزیرخارجه آمریکا  کوتاه زمانی بعد از واکنش خشم آلود  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفت. پمپئو رویه جان کری  را “ناشایست” خواند!

آقای ترامپ ملاقات میان جان کری و وزیر خارجه ایران را “غیرقانونی” خوانده بود.


به گزارش رادیوفردا : «وزیر خارجه پیشین ایالات متحده با بزرگترین حامی ترور در جهان دمخور بوده و طبق گفته خودش با آنها صحبت می‌کرده و به آنها گفته که صبر کنید تا کار این دولت به پایان برسد. نظیر چنین چیزی را در تاریخ ایالات متحده نمی‌توانید پیدا کنید. یک وزیر خارجه نباید چنین رفتاری می‌داشته است. این رفتار بسیار ناشایست است.»

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان اما اظهارات سخنگوی جان کری را در گزارش خود منعکس کرده که با رد اعتراض مایک پومپئو گفته که آقای کری قبلا گزارشی از گفت‌وگوهای خود با مقامات ایرانی به آقای پومپئو ارائه داده بود تا در جریان قرار بگیرد که مقامات ایرانی چگونه فکر می‌کنند.

مت سامرز اظهار داشت: «جان کری مانند همه وزرای خارجه سابق ایالات متحده با همتایان سابق خود در اقصی نقاط جهان در ارتباط است و اوایل امسال نیز در یک مکالمه تلفنی طولانی با مایک پومپئو با ذکر جزییات توضیح داد که مقامات ایران چه دیدگاه‌هایی دارند.»

وی سپس تاکید کرد که آقای کری هم «مانند نزدیک‌ترین متحدان آمریکا، اعتقاد دارد تعهداتی که ایران تحت توافق هسته‌ای داده اهمیت بسیاری دارد».

پیش از این دونالد ترامپ نیز در توییتی با حمله به جان کری، رفتار او را غیرقانونی و به زیان مردم آمریکا دانسته بود.

وی نوشت: «جان کری جلسات غیرقانونی با رژیم بسیار متخاصم ایران داشته است و این اقدام تنها می‌تواند کار بزرگ ما را و به زیان مردم آمریکا تحت تاثیر قرار دهد. او به آنها گفته است تا رفتن دولت ترامپ صبر کنید! آیا او بر اساس قانون ثبت‌نام عوامل خارجی فعالیت خود را ثبت کرده است؟ باعث تاسف!»

جان کری خود گفته است که هدف او از این دیدارها دادن مشاوره به محمد جواد ظریف برای مواجهه با سیاست‌های آمریکا نبوده بلکه وی سعی کرده است بفهمد که چطور می‌توان مسائل را با ایران حل و فصل کرد.

منبع: سی‌ان‌ان، رادیو فردا؛ س.ن

به گزارش بی بی سی فارسی مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا گفته دیدار مقام‌های سابق این کشور با مقام‌های ایرانی به تضعیف موضع ایالات متحده در برابر ایران می‌انجامد. او از جان کری، وزیرخارجه سابق، به علت دیدار با جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به شدت انتقاد کرده است.

اخیرا جان کری، وزیر خارجه دولت باراک اوباما که نقش اصلی را در به انجام رساندن مذاکرات و دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران – برجام – برعهده داشت، در مصاحبه‌ای گفت که در ماه‌های اخیر “سه -چهار بار” با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ملاقات کرده است.

در واکنش به انتشار این گزارش، رئیس جمهوری آمریکا در صفحه توییتر خود نوشت: “جان کری ملاقات‌های غیرقانونی با رژیم بسیار معاند ایران داشته که تنها می‌تواند به تضعیف تلاش بزرگ ما و به زیان مردم آمریکا تمام شود.” آقای ترامپ در ادامه افزوده است که “او [جان کری] به آنان گفته که صبر کنند تا دوره دولت ترامپ تمام شود! آیا او در چارچوب قانون ثبت ارتباط عوامل با خارج ثبت نام کرده بود؟ بد است!”

عصر جمعه (۱۴ سپتامبر) هم مایک پومپئو در کنفرانس خبری وزارت خارجه به خبرنگاران گفت روابط تجاری با ایران از اوایل ماه نوامبر “از اساس” تغییر خواهد کرد.

آمریکا قرار است بخش اصلی تحریم‌های خود علیه برنامه هسته‌ای ایران را از چهارم نوامبر بازگرداند و آقای پومپئو هم امروز با تاکیدی دوباره بر شدت و گستردگی این تحریم‌ها به خبرنگاران گفت کانون این تحریم‌ها فروش نفت ایران و قطع روابط بانکی ایران از جمله توقف نظام بانکی سویفت خواهد بود.

واکنش به سخنان مایک پومپئو

ساعتی پس از اظهارات آقای پومپئو، یک سخنگوی جان کری در واکنشی شدید‌الحن گفت: “بیاید، به جای منحرف کردن افکار، در مورد واقعیتها حرف بزنیم، نه واقعیتهای جایگزین (ساختگی)، وزیر خارجه [سابق] کری با همتایان سابقش از تمام کشورها در تماس است. مانند همه وزرای سابق پیش از خودش. او حتی در یک تماس تلفنی طولانی با وزیر خارجه (فعلی) پومپئو مفصل و با جزییات کامل فهمش از دیدار با طرف ایرانی را با او در میان گذاشت. هیچ چیزی از دولت ترامپ مخفی نگه داشته نشده. آقای کری مانند متحدان آمریکا، معتقد است که پایبندی ایران به تعهداتی که براساس برجام داده باید ادامه یابد. توافقی که سال‌ها برای رسیدن به آن مذاکره شده. آنچه او (کری) برایش تلاش می‌کرد کاملا با سیاست آمریکا در آن زمان همخوانی دارد. این دیدارها با همتایان خارجی هیچ چیز عجیبی نیست، چه برسد به این‌که غلط و برخلاف رویه و بی‌سابقه باشد. وزیر سابق خارجه هنری کسینجر دهه‌هاست همین دیدارها را با همتایان چینی و روسی خود داشته. آنچه بی‌سابقه و خلاف اصول است، ربودن تریبون وزارت خارجه برای بازی‌های سیاسی‌ست.”

ند پرایس، از مشاوران ارشد سابق دولت آقای اوباما هم در واکنش به سخنان آقای پومپئو گفته: “مایک پومپئو تنها برای یک مخاطب سخن می گفت و تنها تلاش در جلب رضایت رئیس خودش بود.”

آقای پرایس هم ضمن تاکید بر مطلع بودن وزارت خارجه فعلی از گفتگوهای آقای کری با وزیرخارجه ایران، گفته: “چه طور وقتی سناتور کاتن برای آیت‌الله خامنه‌ای نامه نوشت آقای پومپئو چیزی نگفت. یا وقتی که جان بینر، رئیس سابق مجلس نمایندگان از یک رهبر خارجی (بنیامین نتانیاهو) دعوت کرد که برای متوقف کردن مذاکرات و توافق هسته‌ای به کنگره برود و در حضور همه نمایندگان سخنرانی کند، کسی چیزی نگفت.”

اخبار مرتبط

حق نشر عکس AFP
Image caption ترامپ ملاقات کری با وزیر خارجه ایران را “غیرقانونی” و اقدامی در تضعیف سیاست دولت و به زیان مردم آمریکا توصیف کرده است

روز گذشته جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا، در مصاحبه‌ای اذعان کرد در دو سال اخیر با مقام‌های ارشد ایرانی دیدارهایی داشته است.

آقای کری گفت در نروژ، مونیخ و چند نشست بین‌المللی دیگر با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، ملاقات کرده است. او گفته مجموعا “سه-چهار بار” با آقای ظریف دیدار کرد.

او گفته کارش مشاوره دادن به جواد ظریف، برای مواجهه با سیاست خارجی دونالد ترامپ نبوده است، بلکه خواسته در دیدارهایش متوجه شود “ایران ممکن است چه کاری برای بهبود مناسبات منطقه انجام دهد؟ بحران یمن چه طور حل می‌شود؟ برای صلح در سوریه چه کار خواهند کرد؟”

آقای کری گفته است که به صراحت از محمدجواد ظریف خواسته است که موضع جامعه جهانی درباره برنامه موشکی ایران و حمایتش از حزب‌الله را درک کند.

وزیر خارجه سابق آمریکا گفته است: “ایرانی‌ها آماده مذاکره هستند تا این مسایل را حل کنند، اما دولت دونالد ترامپ خط دیگری را دنبال می‌کند.”

آقای کری گفت به نظر می‌رسد که دولت دونالد ترامپ به دنبال تغییر رژیم در ایران است و می‌خواهد با ضربه به اقتصاد و منزوی کردن ایران، این سیاست را دنبال کند.

وزیر خارجه سابق آمریکا هشدار داده است که آمریکا پیش از این در برنامه‌های تغییر حکومت‌ها موفق نبوده و همچنین هیچ مقام ایرانی از موضع تسلیم با آمریکا مذاکره نخواهد کرد.‌

وزیران خارجه و دفاع آمریکا گفته‌اند که به دنبال تغییر حکومت ایران نیستند و می‌خواهند جمهوری اسلامی “رفتارش را تغییر دهد”. هرچند خود دونالد ترامپ گفته است امکان دارد که حکومت ایران به واسطه سیاست‌های او سقوط کند.

آقای ترامپ در عین حال گفته حاضر به مذاکره با رهبران ایران است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز چهارشنبه نیز در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز گفت تحریم‌ها ایران را تحت فشار گذاشته است و مقام‌های ایرانی خود را در موقعیت ضعف می‌بینند و باید مساله موشک‌های بالستیک خود را حل کنند.

در همین حال، ناظران می‌گویند مقام‌های ایران ممکن است هر گونه مذاکره با دولت آقای ترامپ را به تاخیر بیندازند تا نتایج انتخابات میان دوره‌ای در این کشور مشخص شود چرا که اگر دموکرات‌ها بتوانند قدرت در مجالس کنگره آمریکا را به دست بگیرند ممکن است مانع از تندورهای آقای ترامپ در سیاست خود نسبت به ایران شوند.