سه شنبه , ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » خامنه‌ای خواستار تقویت حداکثری نظامی برای «ترساندن دشمن» شد

خامنه‌ای خواستار تقویت حداکثری نظامی برای «ترساندن دشمن» شد

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در یک مراسم ارتشی وضعیت کشورهای سوریه، عراق و لبنان را نمونه‌هایی از آنچه «شکست توطئه‌های آمریکا در منطقه» خواند، دانست.

وی به وضعیت یمن اشاره‌ای نکرد اما اوضاع در سوریه، عراق و لبنان را «نشانه‌هایی از قدرت پروردگار و صدق وعده‌های الهی» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی خامنه‌ای این مطلب را روز یک‌شنبه، ۱۸ شهریور، در مراسمی در دانشگاه علوم دریایی ارتش در نوشهر بیان کرد.

او در ادامه خواستار تقویت حداکثری نظامی جمهوری اسلامی شد و گفت که «براساس آیه شریفه قرآن هرچه می‌توانید بر قدرت خود بیفزایید که اقتدار شما دشمن را می‌ترساند و به عقب‌نشینی وامی‌دارد.»

خامنه‌ای روز جمعه ۱۶ شهریور در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، سوریه را «یک نمونه موفق از مهار آمریکا» دانسته و افزوده بود که «آمریکایی‌ها اکنون در سوریه شکست واقعی خورده‌اند و به اهداف خود نرسیدند».

مقامات ایرانی، سوریه، عراق و لبنان و برخی از کشورهای دیگر از جمله یمن را «عمق استراتژیک» جمهوری اسلامی خوانده‌اند.

با این حال ولادیمیر پوتین اردیبهشت ماه امسال در دیدار با بشار اسد گفته بود که در مرحله استقرار صلح در سوریه، نظامیان خارجی باید این کشور را ترک کنند.

بعد از آن نیز الکساندر لاورنتیف، فرستاده پوتین در امور سوریه، تاکید کرد که این هشدار شامل نیروهای ایرانی و حزب‌الله لبنان هم می‌شود.

در همین حال در انتخابات پارلمانی اخیر در عراق نیز قدرت ایران افول کرده و مقتدی صدر، برنده انتخابات، در پی آن است که با گروه‌هایی ائتلاف کند که فاصله‌شان با ایران زیاد است.

در همین حال یک مقام ارشد نظامی اسرائیل که نامش برده نشده است، روز سه‌شنبه، ۱۳ شهریور، گفته بود که این کشور در ۱۸ ماه گذشته بیش از ۲۰۰ بار به اهدافی که عمدتا متعلق به جمهوری اسلامی ایران در سوریه بوده، حمله کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه همچنین خواستار «افزایش روزافزون ابتکارات، آمادگی‌ها و توانایی‌های» نیروهای مسلح در «میدان‌های علمی، سازمانی، رزمی» شد و به آیه ای از قران استناد کرد که خطاب به مسلمانان می گوید «هرچه می‌توانید بر قدرت خود بیفزایید که اقتدار شما دشمن را می‌ترساند و به عقب‌نشینی وا می‌دارد».

علی خامنه‌ای یک هفته پیش گفته بود که از نظر «سیاسی»، احتمال وقوع جنگ «وجود ندارد»، اما نیروهای مسلح باید توانایی‌های خود را افزایش دهند.

وی روز ۲۲ مرداد با اشاره به سخنان مقام‌های آمریکایی گفته بود: «آمریکایی‌ها اخیراً دربارهٔ ما هم بی‌شرمانه حرف می‌زنند. غیر از تحریم دو چیز دیگر را مطرح می‌کنند؛ یکی مسئله جنگ و یکی مذاکره. شبح جنگ را مطرح می‌کنند تا ترسوها را بترسانند. در مسئله مذاکره هم یک بازی پیش‌پاافتاده می‌کنند.»

رئیس جمهور و فرماندهان نظامی ایران در واکنش به تحریم‌های دوباره آمریکا تهدید به بستن تنگه هرمز کرده‌اند.​ اما دریاسالار جان ریچاردسون، فرمانده عملیاتی نیروی دریایی آمریکا، به ایران هشدار داده که ایالات متحده با استفاده از زور هم که شده آزادی رفت‌وآمد کشتی‌ها در تنگه هرمز را حفظ خواهد کرد.