دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آتش زدن کنسولگری رژیم ایران در بصره درارتباط با تحولات مربوط به حشدالشعبی است!

آتش زدن کنسولگری رژیم ایران در بصره درارتباط با تحولات مربوط به حشدالشعبی است!

 

برخی گزارشها از عراق حکایت از آن داشته که  یک واحد نظامی ضدشورش موسوم به تیپ “کرمعلی” ارتش عراق ، بجای سرکوب تظاهرات  کنندگان در شهر بصره  با مردم خشمگین و جان برکف اعلام همبستگی کرد!

از جانب دیگر استخوانبندی سازمان حشدالشعبی درپی برکناری مسئول ال آن که از افسران سپاه قدس قاسم سلیمانی بود دچار فروپاشی اساسی شده و بخشهایی از آن به داخل مرزهای ایران گریخته اند!

حمله معترضان در بصره به کنسولگری ایران و به آتش کشیدن آن. سفارت ایران: کنسولگری ایران در بصره کاملا سوخت / کسی را متهم نمی کنیم؛ کار وحشیانه ای بود / قاسمی: کارکنان کنسولگری آسیب ندیده اند / خواهان اشد مجازات عاملان حمله هستیم

در پی بروز برخی ناآرامی‌ها از شب گذشته در شهر بصره عراق، اکنون برخی منابع از تعرض به کنسولگری جمهوری ایران در این شهر خبر می‌دهند.

حمله معترضان در بصره به کنسولگری ایران / انتشار گزارش هایی در مورد به آتش کشیده شدن کنسولگری

رویترز از حمله و ورود معترضان در بصره به کنسولگری ایران خبر داد.

به گزارش «انتخاب»؛ خبرگزاری رویتز به نقل از منابع امنیتی عراق نوشت که معترضان در شهر بصره که از سه‌شنبه این هفته در اعتراض به شرایط نا به سامان خدمات رسانی اعتراضاتی داشتند، شامگاه جمعه به کنسول‌گری ایران در این شهر حمله کرده‌اند.

در همین حال، برخی از کاربران عراقی در توییتر از به آتش کشیده شدن کنسولگری ایران خبر داد.

مسئول اطلاع‌رسانی کنسولگری ایران در واکنش به این اتفاقات گفت: کنسولگری ایران کاملا سوخته است.

وی افزود: تعرض به ساختمان و آتش زدن آن وحشیانه است.

این دیپلمات ایرانی اضافه کرد: گروه مشخصی را متهم به آتش زدن مقر خود در بصره متهم نمی‌کنیم.

قاسمی: خواهان اشد مجازات عاملان حمله به سرکنسولگری ایران در بصره هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن حمله وحشیانه به سرکنسولگری ایران در بصره گفت: خواهان اشد مجازات عاملان هستیم.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص تعرض مهاجمان ناشناس و تحریک شده به سرکنسولگری جمهوری اسلامی در بصره اظهار داشت: متاسفانه این خبر صحت دارد و حمله و تهاجم وحشیانه و به آتش كشيدن ساختمان سركنسولگری ايران خسارات مالی زیادی به بار آورد و البته بر اساس تمهیدات اندیشیده شده قبلي و تهديدات انجام شده از روز قبل، خوشبختانه تاكنون خبری از آسیب دیدن کارکنان این مکان دیپلماتیک دریافت نکردیم.

قاسمی ضمن محکوم کردن این اقدام خلاف موازین و با یادآوری مسئولیت خطير دولت عراق در حفاظت از اماکن دیپلماتیک، در عین حال نسبت به دست های آشکار و پنهانی که در صدد تخریب روابط دوستانه دولت و ملت ایران و عراق هستند هشدار داد و از دولت عراق مصرا خواست هر چه سریع تر نسبت به شناسایی، دستگیری و مجازات آمران و عاملان این جرم سنگین اقدام نمایند.‌

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: با توجه به اطلاع و هشدار قبلی به مقامات دولت عراق، بدیهی است مسئولیت هرگونه اهمال و تعلل امنیتی بر عهده دولت عراق بوده و انتظار داریم در شناسایی و اشد مجازات مهاجمین تعجیل نمایند.‌