شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » حقوق بشر » زندان رجایی‌شهر کرج: ۱۲ اعدام در یک روز
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-06-12 15:52:28Z | | ÿ ÿÿÿ@æá+ 

زندان رجایی‌شهر کرج: ۱۲ اعدام در یک روز

 

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۵ شهریور ۱۳۹۷: طبق اطلاعات جدید، تعداد اعدام‌شدگان صبح چهارشنبه، ۱۴ شهریور، در زندان رجایی‌شهر دست‌کم ۱۲ تن بوده است. پیشتر سازمان حقوق بشر ایران توانسته بوداعدام هفت نفر را تأیید کند اما بر مبنای اسناد و شواهد کنونی، دست‌کم ۱۲ نفر در این زندان روز چهارشنبه اعدام شده‌اند.

سه تن از اعدام شدگان از بند اتباع بیگانه (موسوم به بند افاغنه) بودند که از زندان قزل‌حصار کرج جهت اجرای حکم به زندان رجایی‌شهر منتقل شده بودند.

پیشتر اسامی “مهدی تاجیک، اکبر سلیمی، کاظم ابراهیم خانی و شهاب تقی‌زاده” به عنوان کسانی که در این روز اعدام شدند احراز شده بود. اسامی سه تبعه افغانستان که در بین اعدام شدگان بودند تا لحظه تنظیم این گزارش مشخص نشده است.

بنا بر اطلاعات به دست آمده، اتهام تمام کسانی که حکمشان در این روز به اجرا درآمد، قتل عمد بوده است. به طور معمول زندانیان متهم به قتل عمد در یک روند دادرسی غیر عادلانه به اعدام محکوم می‌شوند. بسیاری از این زندانیان در طی دوران اولیه بازداشت در اداره آگاهی مورد شکنجه قرار میگیرند و اعترافاتی که تحت شکنجه از ایشان اخذ شده، در دادگاه علیه متهمان استفاده می‌شود.

اعدام این ۱۲ زندانی تا لحظه تنظیم این گزارش از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلام نشده است. به نظر میرسد شتاب اجرای احکام اعدام طی روزهای گذشته به دلیل نزدیک شدن به ماه قمری محرم است. این ماه برای مسلمانان و بخصوص شیعیان ماه مقدسی است و مجازات اعدام در این ماه به ندرت صورت می‌گیرد.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۲۴۰ اعدام از میان ۵۱۷ اعدام در سال ۲۰۱۷ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه‌بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود