یکشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » اهداف اسرائیل در خصوص ایران برای سال 2019 ! اسرائیل: طی دو سال ۲۰۰ حمله علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده ایم!

اهداف اسرائیل در خصوص ایران برای سال 2019 ! اسرائیل: طی دو سال ۲۰۰ حمله علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده ایم!

بمباران هایی که قاچاق سلاح به سوی لبنان توسط رژیم ایران را دچار اختلال کرده است! افشای سند سری اهداف وزارتخارجه اسرائیل!

سند سری در مورد اهداف وزارت امور خارجه اسرائیل برای سال 2019 که توسط هاآرتص به‌ دست ‌آمده است، اظهار می‌دارد، اکنون‌ که ایالات‌متحده از معاهده هسته‌ای ایران خارج‌ شده است، این وزارتخانه باید اقدام به ایجاد سیستم فشاری کند که دستیابی به توافقی بهتر و بهبودیافته را که نقایص توافق قبلی را مرتفع سازد، تضمین کند.

به گزارش «تابناک»؛ هدف اصلی مشخص ‌شده در فهرست اهداف وزارت خارجه اسرائیل در سال گذشته، در درجه نخست و پیش از همه «ایجاد خطوط قرمز» و «جلوگیری از پیشرفت مؤثر ایران در برنامه هسته‌ای با توجه به توافق هسته‌ای» بوده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر که همچنین در نقش وزیر امور خارجه نیز هست، در جلسات متعدد گفته، برای اصلاح توافق هسته‌ای با ایران این توافق باید کامل از نو نوشته شود.

 

مسأله ایران اکنون در رأس دستور کار سرویس‌های خارجی اسرائیل قرار دارد و این دستور کار مطابق با روح سیاست نتانیاهو در قبال ایران تحت عنوان «توقف ایران ـ در بعد هسته‌ای، تروریسم، موشک و سرکوب» است. سند اهداف وزارت خارجه همچنین بیان می‌کند، باید گفت وگویی با جامعه بین‌المللی شکل بگیرد که موضوع آن حذف کامل ایران و نایبان آن در سوریه از هر توافقی در آینده بر سر این کشور و از هر چیزی که مربوط به احیای سوریه باشد؛ یکی دیگر از مسائل مهمی که در تمام سال گذشته نتانیاهو، نهادهای دفاعی و دیپلمات‌های اسرائیلی را به خود مشغول کرده است. در سال جاری، یک بند دیگر به فهرست اهداف منطقه‌ای اضافه شده که این امر شامل «تنوع بخشیدن به کشورهایی است که اسرائیل به آن‌ها متکی است، از جمله ایجاد و تقویت روابط با روسیه.»

هرچند سال گذشته اهداف اصلی در رابطه با ایالات‌متحده، «همکاری با دولت در راستای احیای پروسه دیپلماتیک با فلسطینی‌ها» بوده است، برای سال آینده، هدف آماده‌سازی برای تکمیل تلاش‌های دولت ایالات‌متحده در راستای تجدید روندهای دیپلماتیک با مشارکت کشورهای عملگرای خاورمیانه و شرکای جامعه جهانی است.

در یک تغییر رویکرد نسبت به سال گذشته، این وزارتخانه در سال جاری به دنبال تقویت «شناسایی قدس به ‌عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا و از مسیر ایجاد یک کمپین در کشورهای دیگر» است. تاکنون تنها گواتمالا و پاراگوئه به این درخواست‌ها پاسخ داده‌اند، اما مذاکرات با سایر کشورها در این خصوص ادامه دارد. در رابطه با ایالات‌متحده، همچنین «اصل روابط خوب با دو حزب» و «تقویت روابط با حزب دموکرات»، در سند سال جاری تأکید شده، اما این بار مسأله با توجه به آمادگی برای انتخابات میان‌دوره‌ای، نوامبر 2018 اهمیت بیشتری را به خود اختصاص داده است.

منابع دیپلماتیک خبر داده‌اند، طی سال گذشته، پس از انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ و اقدامات او در خاورمیانه، ترس زیادی وجود دارد که در انتخابات میان‌دوره‌ای، دموکرات‌ها دست بالاتر را داشته باشند.

در خصوص بحران غزه، مقامات ارشد اسرائیل می‌گویند، سیاست خارجی باید بر «دستیابی به آرامش طولانی‌مدت در نوار غزه»، با «تأکید بر پیشگیری از بحران انسانی» باشد؛ هشداری که در اهداف سال 2018 پیدا نبود. تقویت روابط با مصر و اردن مرتب در این سند اظهار شده، ولی ترکیه بار دیگر از اهداف اصلی دیپلماتیک اسرائیل در سال 2019 حذف شده است.

وزارت امور خارجه اسرائیل، تحت هدفی با نام «استفاده از دارایی‌های اسرائیل در سطوح دوجانبه برای دستیابی به اهداف بین‌المللی، با تأکید بر بهبود مستمر در آرا به نفع اسرائیل [در نهادها و انجمن‌های بین‌المللی]، رسماً هدف خود را مطرح کرده که البته در سال گذشته نیز مشهود بود: ایجاد ائتلاف‌ها مانند گروه ویسگراد، مثلث هلنیک و کشورهای بالتیک.

همچون سال‌های گذشته، پیشبرد صادرات دفاعی اسرائیل، از جمله فناوری‌های اینترنتی، هدف اصلی اسرائیل است؛ همچنین ترویج همکاری امنیتی و مبارزه با تروریسم با تأکید بر دفاع به دلیل جنگ علیه اسلام، به‌ عنوان پایه‌ای بر همکاری‌های استراتژیک در منطقه، اروپا و دیگر عرصه‌های دیپلماتیک و تقویت این همکاری‌ها برای رسیدن به دستاوردهای دیپلماتیک.

همچنین سند امسال دوباره در خصوص پراکندگی یهودیان، «تقویت روابط با جریان‌های مختلف و برقراری گفت وگو با عناصر کلیدی لیبرال در جهان یهود و خارج از آن» مورد تأکید قرار گرفته است.

مقام های دولت اسرائیل در اظهار نظری نادر تایید کرده اند که ارتش این کشور در کمتر از دو سال گذشته بیش از ۲۰۰ حمله علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده است.

روزنامه های اسرائیلی سه شنبه گزارش دادند که آی دی اف، وزارت دفاع اسرائیل، در گزارشی فاش کرده که ارتش این کشور در یک سال و نیم گذشته بیش از ۲۰۰ حمله هوایی علیه اهداف ایران در سوریه انجام داد و بیش از ۸۰۰ راکت و خمپاره هم به سوریه شلیک کرده است.

آی دی اف گفت که هدف از این عملیات جلوگیری از تثبیت نظامی ایران در سوریه بود و باعث شد ایران چندین پایگاه در سوریه را تخلیه کند.

به گزارش بی بی سی وزارت دفاع اسرائیل همچنین گفت که این عملیات نظامی قاچاق سلاح توسط ایران را مختل کرد.

بعد از آن “اسرائیل کاتز” وزیر اطلاعات اسرائیل روز سه شنبه در نطقی در یک کنفرانس در کالج “آی دی سی هرزلیا” گفت: “همین حالا این خبر به نام منابع مطلع ارتش منتشر شده و من هم می توانم از آن نقل قول کنم که اسرائیل در دو سال گذشته بیش از ۲۰۰ عملیات نظامی در داخل سوریه انجام داده است.”

او افزود: “اهمیت این مساله را در ارتباط با حفظ خط قرمز (اسرائیل) درک کنید، یعنی ممانعت از کارهایی که ایران انجام داده، انجام می دهد یا قصد انجام آنها علیه اسرائیل از سوریه را دارد.”

یک سخنگوی ارتش اسرائیل در پاسخ به سوال خبرگزاری رویترز در مورد این اظهارات گفت که این کشور “طی یک سال و نیم اخیر حدود ۲۰۰ حمله در داخل سوریه انجام داده است.”

این اظهار نظری نادر از سوی اسرائیل در مورد حمله به اهدافی در سوریه است.

پیشتر در روز سه شنبه سوریه گفت که راکت های شلیک شده از جنگنده های اسرائیلی علیه اهداف نظامی در نزدیکی شهر حما را ساقط کرده. اما سخنگوی ارتش اسرائیلی از تایید یا تکذیب این گزارش ها خودداری کرد.

رویترز به نقل از منابع مطلع در منطقه گزارش می دهد که اسرائیل از سال ۲۰۱۳ حملاتی را علیه آنچه مظنون است محموله های سلاح برای گروه حزب الله لبنان، و همچنین محل استقرار نیروهای ایرانی در سوریه باشد شروع کرد.

در اوت ۲۰۱۷ هم فرمانده وقت نیروی هوایی اسرائیل به روزنامه هاآرتص گفت که این کشور “تقریبا ۱۰۰ حمله” در سوریه انجام داده است.

روز دوشنبه آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل اشاره کرد که کشورش ممکن است به آنچه مظنون است اهداف نظامی ایران در عراق باشد حمله کند.

به نوشته رویترز یک مقام ارشد ارتش اسرائیل روز سه شنبه گفت که اسرائیل بر این باور است که ایران از خاک عراق به عنوان مجرایی برای انتقال سلاح به سوریه استفاده می کند. این مقام به شرط فاش نشدن نامش صحبت می کرد.

رویترز روز ۳۱ اوت گزارش داده بود که ایران تعدادی موشک بالستیک در اختیار گروه‌های وابسته به خود در عراق قرار داده است.

یک “مقام عالیرتبه ایرانی” به رویترز گفت که”منطق این اقدام این است که اگر ایران هدف حمله قرار بگیرد، طرح پشتوانه‌ای هم داشته باشد” و افزوده که تعداد موشک‌های ارسال شده به عراق زیاد نیست و از چند ده فروند تجاوز نمی‌کند اما در صورت لزوم، امکان انتقال تعداد بیشتری هم وجود دارد.

در مورد حملات قبلی اسرائیل در سوریه اطلاعات قطعی کمی وجود دارد.

از طرفی اسرائیل در بسیاری از موارد رسما عملیات این چنینی خود را رد یا تایید نمی‌کند و از طرف دیگر هم سوریه و متحدانش هم اطلاعات چندانی درباره میزان خسارت‌ها و تلفات حملات اسرائیل منتشر نمی‌کنند.

دو روز پیش، چندین انفجار یک فرودگاه نظامی در حومه دمشق را به لرزه در آورد، اما دولت سوریه اخبار منتشر شده در مورد حملات موشکی اسرائیل به این فرودگاه را رد کرد.

در پی آن انفجارها، رسانه دولتی سوریه گفتند مشکلات فنی باعث انفجار در انبار مهمات فرودگاه شده است.

بیشتر بخوانید: