سه شنبه , ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پس از حمله و هجوم وحشیانه، رضا خندان همسر نسرین ستوده در خانه‌اش بازداشت شد!

پس از حمله و هجوم وحشیانه، رضا خندان همسر نسرین ستوده در خانه‌اش بازداشت شد!

 

نسرین ستوده نیز روز ۲۳ خرداد امسال در خانه خود بازداشت شده بود و ازآن روز تاکنون در زندان به سر میبرد!

او وکیل پرونده‌های فعالان سیاسی و اجتماعی بوده و پیش از این نیز به دفعات با برخوردهای قضایی و امنیتی روبه‌رو شده است.

او در ماه‌های اخیر وکالت چند نفر از زنانی را به عهده داشته است که در اعتراض به حجاب اجباری در خیابان‌ها روسری خود را برداشتند و بر سر چوب زدند؛ حرکت اعتراضی‌ای که به “دختران خیابان انقلاب” مشهور شد.

به گزارش بی بی سی فارسی در روزهای گذشته خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، از تشکیل دو پرونده جدید برای نسرین ستوده خبر داده بود.

ایرنا به نقل از پیام درفشان، وکیل مدافع خانم ستوده، نوشته است که شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب علاوه بر اتهام تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبر جمهوری اسلامی، به اتهام جاسوسی برای موکلش حکم صادر کرده است در حالی که “در کیفرخواست صادره از سوی دادسرا این اتهام نبود.”

خود آقای درفشان دو روز پیش از این همراه دو وکیل دیگر، فرخ فروزان و هدی عمید، در تهران بازداشت شد.

نسرین ستوده از ده روز پیش اعلام کره که در اعتراض به بازداشت و نحوه پی‌گیری پرونده‌اش اعتصاب غذا می‌کند.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، پیش‌تر گفته بود: “برای همسرم وثیقه ۶۵۰ میلیونی صادر شده ولی او چنین وثیقه‌ای را قبول نمی‌کند.”

او اتهامات علیه همسرش را “تبانی، اجتماع و تبلیغ علیه نظام” توصیف کرد.

آقای خندان همچنین به نقل از همسرش اتهامات را “بی اساس” و “ساختگی” دانسته بود. او گفت که خانم ستوده در بازداشت موقت و در بند عمومی زنان بازداشتگاه اوین در حبس است.

خانم ستوده که وکالت شماری از زندانیان سیاسی از جمله متهمان حوادث بعد از انتخابات ۱۳۸۸ ایران را به عهده داشت، در شهریور ۱۳۸۹ هم بازداشت شده بود.

او بعد از چند دوره اعتصاب غذا در شهریور ۱۳۹۲ به همراه چند چهره سیاسی دیگر از زندان آزاد شد.

خانم ستوده از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر بود که با دیگر اعضای آن چون نرگس محمدی، عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف زاده نیز برخوردهای سنگین قضایی شده است.

خانم ستوده در انجمن حمایت از کودکان و کمپین یک میلیون امضاء برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان نیز فعالیت داشته است.