دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه!

آخرین تحولات خاورمیانه!

 

حمله موشکی یمن به تأسیسات نفتی عربستان، اعلام موضوع اصلی نشست ایران، ترکیه و روسیه، اعلام ریاست بر حشدالشعبی از سوی حیدرالعبادی و تهدید اسرائیل برای هدف قرار دادن مواضع ایران در عراق، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به صدور مجوز واردات نفت ایران با نفتکش‌ها و بیمه ایرانی از سوی دولت هند نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ خبرگزاری رویترز روز دوشنبه در خبری اختصاصی اعلام کرد، هند قرار است با وجود اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران به خرید نفت از تهران ادامه دهد.

بر این اساس، پس از اینکه دو شرکت‌ معروف حمل و نقل دریایی هند (SCI و SCI.NS) به بهانه تحریم‌ های آمریکا، سفر به ایران را متوقف کرده بودند، دولت هند به پالایشگاه های دولتی این کشور اجازه داد تا با استفاده از نفتکش ها و بیمه ایران به واردات نفت از تهران ادامه دهند.

صدور مجوز واردات نفت ایران با نفتکش‌ها و بیمه ایرانی از سوی دولت هند/تهدید اسرائیل برای هدف قرار دادن مواضع ایران در عراق/

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، هشتم ماه مارس سال جاری میلادی (هجدهم اردیبهشت) به بهانه های واهی و یکجانبه از این توافق خارج شد و تهدید کرده بود که تحریم های واشنگتن علیه تهران که بر اساس توافق مذکور در زمان دولت قبلی این کشور تعلیق شده بود را بازمی گرداند.

حمله موشکی یمن به تأسیسات نفتی عربستان

دوشنبه‌شب، یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله یک فروند موشک بالستیک «بدر۱» را به سمت شهرک اقتصادی «جازان» واقع در جنوب عربستان شلیک کردند.

منابع سعودی مدعی شدند، سامانه دفاعی موشکی عربستان این موشک بالستیک را رهگیری و منهدم کرده است.

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، شنبه شب گذشته، با یک فروند موشک بالستیک کوتاه‌برد، محل تجمع شبه نظامیان ائتلاف سعودی را در ساحل غربی هدف قرار دادند.

صدور مجوز واردات نفت ایران با نفتکش‌ها و بیمه ایرانی از سوی دولت هند/تهدید اسرائیل برای هدف قرار دادن مواضع ایران در عراق/

حملات موشکی یمن امسال در حالی افزایش پیدا کرده که حملات ائتلاف سعودی به یمن به بهانه بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، بیش از سه سال است که آغاز شده و موجب کشته شدن بیش از ۵۰ هزار یمنی شده است.

ارتش یمن و انصارالله حملات موشکی خود به عربستان را از آغاز سال ۲۰۱۸ که یمنی‌ها آن را «سال موشکی یمن» می‌نامند، افزایش داده و حتی چندین نقطه حساس عربستان را در عمق خاک این کشور هدف قرار داده‎اند.

اعلام موضوع اصلی نشست ایران، ترکیه و روسیه

ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه در جریان گفت وگو با شبکه «روسیا ۲۴» تأکید کرد: موضوع محوری نشست سه جانبه میان ایران، روسیه و ترکیه، مسأله آزادسازی ادلب خواهد بود.

وی در ادامه افزود: روسیه، ایران و ترکیه کشورهای تضمین کننده روند آستانه هستند و به همین دلیل، نقش بسیار مهمی دارند. برگزاری نشست سه جانبه میان آنها بسیار مهم است و مطمئنم هدف اصلی این نشست، بررسی مسأله آزاد سازی ادلب خواهد بود و این همان چیزی است که ملت سوریه منتظر آن است.

صدور مجوز واردات نفت ایران با نفتکش‌ها و بیمه ایرانی از سوی دولت هند/تهدید اسرائیل برای هدف قرار دادن مواضع ایران در عراق/

قرار است نشست سران ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه شانزدهم شهریور در ایران برگزار شود.

اعلام ریاست بر حشدالشعبی از سوی حیدرالعبادی

دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: حیدر العبادی، فرمانده کل نیروهای مسلح و رئیس هیأت بسیج مردمی (حشد شعبی) از مقر این هیأت برای اطلاع از اوضاع آن بازدید کرد.

در این بیانیه آمده است، العبادی قهرمانی‌های نیروهای حشد شعبی و جانفشانی‌هایشان که پیروزی علیه تروریسم را رقم زد و ادامه تلاش‌هایشان برای سازندگی و بازسازی کشور را ستود.

العبادی طبق این بیانیه بر تمایل خود برای حفظ حقوق نیروهای مبارز و تأمین هرگونه حمایتی از آنها تأکید کرد.

العبادی که دوره نخست وزیری‌اش تمام شده است، روز پنجشنبه با صدور دستوری، فالح الفیاض را از ریاست حشد شعبی و دستگاه امنیت ملی و مشاور امنیت ملی برکنار کرد.

تهدید اسرائیل برای هدف قرار دادن مواضع ایران در عراق

«گادی آیزنکوت»، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی در واکنش به گزارش اخیر رویترز، مبنی بر استقرار موشک های بالستیک ایران در عراق گفت: ما با هر نوع تهدید ایران در هر مکانی برخورد خواهیم کرد.

در همین حال، «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز به طور ضمنی اشاره کرد که تل آویو مواضع ایران در داخل خاک عراق را هدف قرار خواهد داد.