پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رسانه‌های ژاپنی: واردات نفت از ایران احتمالا در ماه آینده متوقف می‌شود

رسانه‌های ژاپنی: واردات نفت از ایران احتمالا در ماه آینده متوقف می‌شود

رسانه‌های ژاپنی می‌گویند توکیو موفق نشده آمریکا را قانع کند در مورد واردات نفت از ایران، معافیت‌هایی برای ژاپن در نظر بگیرد. بنا بر این گزارش‌ها انتظار می‌رود ژاپن واردات نفت از ایران را در ماه اکتبر متوقف کند.

روزنامه تایمز ژاپن، ۱۱ شهریور ماه به نقل از «منابع آگاه» گزارش داده که انتظار می‌رود مصرف‌کنندگان عمده نفت در ژاپن، تحت فشارهای ایالات متحده، واردات نفت از ایران را در ماه اکتبر (ماه آینده) متوقف کرده و جایگزین‌های دیگری برای تامین انرژی بیابند.

به گفته تایمز ژاپن از آن‌جایی‌که نفت ایران ارزان‌تر از دیگر کشورها است، جایگزین کردن آن با منابع دیگر نیز به معنی افزایش هزینه‌ها و در نتیجه افزایش بهای سوخت فسیلی در ژاپن خواهد بود.

آژانس خبری جی‌جی نیز گزارش مشابهی را روز یک‌شنبه منتشر کرده و می‌گوید احتمال این‌که توکیو موفق شود از معافیت ایالات متحده برخوردار شود، خیلی کم است.

گزارش‌های شبیه به این در چند روز گذشته در منابع معتبر دیگر نیز بازتاب پیدا کرده بودند. هفته پییش موسسه رسانه‌ای «نیکه‌ی»، در گزارشی گفته بود شرکت‌های ژاپنی به خاطر فشارهای واشینگتن و تحریم‌های آمریکا علیه تهران، از صادرات نفت ایران دست می‌کشند.

جایگزینی برای نفت ایران؟

ژاپن از مهم‌ترین واردت‌کنندگان نفت ایران است. ماه پیش ریو مینامی، مدیر کل امور نفت و گاز وزارت اقتصاد ژاپن، به «اس‌پی گلوبال» گفته بود کشورش به دنبال دریافت معافیت موقت برای واردان نفت ایران، پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا است.

به گفته ریو مینامی «آمریکا درخواست کرده واردات نفت از ایران را متوقف کنیم، اما ایران برای تضمین امنیت بخش انرژی، اهمیت فوق‌العاده‌ای برای ما دارد». این مقام دولت ژاپن گفته بود توقف صادرات نفت ایران، قابل جایگزینی نیست و به «افزایش مشخص بهای نفت» می‌انجامد.

با این حال گزارش‌های تازه نشان می‌دهند تلاش‌های توکیو برای برخوردارشدن از معافیت‌ها نتیجه‌ای نداشته‌است.

وب‌سایت نشریه نیکه‌ی می‌گوید شرکت‌هایی مانند «جی‌اکس‌تی‌جی»، «فوجی» و «شووا شل سیکو» با کمبود نفت روبه‌رو خواهند شد و باید این کمبود را از عربستان سعودی و جاهای دیگر تامین کنند. تایمز ژاپن می‌گوید این شرکت‌ها باید اوایل همین ماه تصمیم بگیرند آیا تا زمان پیش‌گرفتن اقدامات لازم، به واردات نفت از ایران ادامه دهند یا نه، هرچند همین الان هم انتقال پول نفت به ایران با مشکلات زیادی روبه‌رو است.