جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اقتصاد ایران » افزایش قیمت دلار در بازار آزاد ایران / دلار مرز ۱۲ هزار تومان را رد کرد

افزایش قیمت دلار در بازار آزاد ایران / دلار مرز ۱۲ هزار تومان را رد کرد

گزارش‌ها از بازار آزاد ارز و سکه در ایران حاکی از ثبت رکوردهای تازه در قیمت دلار و سکه است.

بر اساس این گزارش‌ها دلار در بازار غیررسمی ایران روز دوشنبه با بهای ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد و قیمت سکه نیز به ۴ میلیون و ۵۸۵ هزار تومان رسیده‌است.

این ارقام، رکورد تازه‌ای در برابری دلار و ریال ایران و نیز بهای سکه به حساب می‌آیند.

بنا بر گزارش‌ها، روز دوشنبه در بازار آزاد قیمت یورو ۱۴ هزار و ۱۵۰ تومان، قیمت پوند ۱۵ هزار و ۷۴۴ تومان و قیمت درهم امارات ۳۳۱۱ تومان دادوستد شد.

در بازار آزاد، سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۵۸۵ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۱۱ هزار تومان معامله شد.

خبرگزاری ایسنا روز یک‌شنبه در گزارشی نوشت که علت بالا رفتن لحظه‌ای قیمت‌ها در بازار ارز و سکه، «شدت گرفتن تقاضا» بوده‌است.

بازارهای مالی ایران که در ماه‌های گذشته به شدت آشفته بوده‌است، بعد از ارائه سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی در ۱۶ مرداد، برای مدت کوتاهی به آرامش رسید تا جایی که قیمت دلار تا زیر ده هزار تومان رسید.

با این حال، در روزهای اخیر قیمت ارز و سکه طلا به صورت جهشی بالا رفته‌است که به گفته خبرگزاری ایسنا، «بررسی دلیل رشد قیمت ارز به برخی خبرها و سیگنال‌ها از سوی مسئولان برمی‌گردد و بخشی دیگر به تقاضای پیش رو».

این خبرگزاری از قول «فعالان بازار» خبر داده که «اکنون فروشنده عادی در بازار بسیار کم پیدا می‌شود و اگر هم فروشنده‌ای هست افرادی هستند که برای نوسان‌گیری دست به معامله می‌زنند».