شنبه , ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها!

اخبار ویژه روزنامه‌ها!

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

*********

کیهان

قیمت ارز و سکه و خودرو هم به نظارت استصوابی ربط دارد؟!

روحانی چه باید می‌گفت که در پاسخ پرسش سؤالات نمایندگان نگفت؟ این ادعا، متهمان سوءمدیریت را از اتهام نمی‌رهاند.

روزنامه جوان در یادداشتی نوشت: وجه مشترک عدم رضایت بی‌بی‌سی، روشنفکران و اصلاح‌طلبان از سخنان روحانی چیست؟ و چرا حربه «حقایق را بگو»، «بگم‌بگم»، «پشت پرده را بگو»، «موانع را بگو»، «مصلحت را بگو»، «واقعیت را به مردم بگو» در کشور ما به دالانی برای فرار از کم‌کاری، بی‌تدبیری، بی‌برنامگی، پوشاندن ضعف‌ها و در یک کلام فرار از پاسخگویی تبدیل شده است؟ این حقایق چیست و چه کسی مانع روحانی برای حل مسائل کشور است؟

برای پاسخ به این سؤال ابتدا باید «مسئله» را شناخت. الآن مسئله کشور چیست؟ مسئله اصلی رشد سرسام‌آور قیمت طلا، ارز، مسکن، خودرو، کالاها و… و ورود چندهزار خودروی قاچاق به کشور که رئیس‌جمهور شخصاً مسببین را به دستگاه قضا معرفی کرد و دست داشتن افرادی در بانک مرکزی و وزارت صمت در توزیع رانتی و بی‌حساب و کتاب طلا و ارز که البته این موضوع به اثبات رسیده است. آیا حل این مسائل به حضور در سوریه یا عدم به رسمیت شناختن اسرائیل بستگی دارد؟ آیا با آمریکا مذاکره نکردیم؟ و روحانی حال حاضر را برای مذاکره مساعد می‌داند؟ اگر خروج آمریکا از برجام اثر روانی به قیمت‌ها دارد باید به عنوان «حقایق پشت پرده» و «موانع رئیس‌جمهور» به خورد ملت داده شود؟ واقعاً پشت پرده‌ای که دولت را معاف از پاسخگویی و بی‌گناه، بی‌تقصیر و فاقد اختیار در حل مسائل معرفی می‌کند، چیست؟ قیمت ارز، طلا، خودرو و مسکن مربوط به نظارت استصوابی است؟ مربوط به سوریه است؟ سپاه ارز و سکه را آن طور به حراج گذاشته؟ سیاست منطقه‌ای ما قاچاق را سامان‌یافته کرده است؟ بیت رهبری فرمان رشد قیمت‌ها را صادر کرده است؟ رهبری مانع کنترل قیمت‌ها و توزیع درست ارز و سکه است؟ آیا قیمت دلار در ترکیه هم مربوط به سپاه و بیت رهبری و نظارت استصوابی است؟ از قضا «مسئله امروز» کشور صددرصد مرتبط با خود دولت است.

نه‌تنها دولت فاقد تدبیر و طرح و برنامه کارآمد برای پیشگیری و کنترل و اصلاح است که مدیران و کارکنان دولت در گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت محور خیانت و فساد موجودند و مرکزیت دولت نیز منکر این نیست؟ حال از روحانی می‌خواهید بی‌عرضگی را پشت کدام راز مخفی کند؟ پشت کدام حقایق پنهان شود؟ مردم را دنبال کدام نخود سیاه بفرستد؟ آیا آیت‌الله جنتی روحانی را تهدید کرده است که اگر سکه، ارز، مسکن و خودرو را گران نکنید، بیچاره خواهی شد؟ یک بار برای همیشه این بازی را که ریشه آن در بی‌تقوایی از یک سو و پنهان کردن بی‌عرضگی‌ها از سوی دیگر است تمام کنید. بله اگر عده‌ای از جنس زیباکلام‌ها معتقدند به رغم خروج ترامپ از برجام و صدها توهین و تهمت به نظام جمهوری اسلامی شما بروید زانو بزنید که «ما غلط کردیم و هر چه شما بفرمایید» حق با ایشان است و حتماً رهبری مانع خواهد شد، اما همه نابسامانی‌های موجود قبل از ۱۶ مرداد که موعد تحریم آمریکا بود شروع شد. نه درآمد ارزی کاهش یافته و نه فروش نفت منتفی است. پس مشکل کجاست؟حربه نخ‌نما و حقه‌بازانه «نمی‌گذارند» را تمام کنید.

جو عمومی مجلس معترض رویکرد اقتصادی دولت است

«سؤال از رئیس‌جمهور خاتمه نیافته است. نمایندگان به دلیل ضعف دولت ناراحتند.»

به گزارش تابناک، حدود سه هفته پیش، علی ربیعی- که پنج سال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود- در مجلس شورای اسلامی استیضاح و برکنار شد و همچنین هفته گذشته، مجلس پس از یک سال، رأی اعتماد خود را از مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی پس گرفت.

نمایندگان مجلس پس از آن از پاسخ‌های رئیس‌جمهور قانع نشدند و تنها یک پاسخ از پنج پاسخ- با اختلاف یک رأی- توانست از نمایندگان رأی مثبت بگیرد. جو مجلس نشان می‌دهد نمایندگان تصمیم گرفته‌اند تا اگر دولت تصمیمی برای تغییر تیم اقتصادی نگرفته، خود دست به کار شود. جو عمومی در مجلس نیز به گونه‌ای است که دیگر فضاهای گذشته حاکم نیست و حتی لابی‌ها و قول و قرارهای پشت پرده نیز اثرات خود را از دست داده است. نمایندگان بر این باورند که مطالبات مردمی و فشارهایی که از سوی موکلانشان به آنها وارد شده، باعث ایجاد این فضا گشته است.

سلمان خدادادی در این خصوص اظهار داشت: پرسش و پاسخ‌ها و رأی نمایندگان ملت به سؤالاتی که هفته گذشته از رئیس جمهور شد، نشان می‌دهد، نمایندگان از مدیریت ناراضی هستند و در واقع این رأی، رأی مردم به وضعیت اقتصادی است.

وی گفت: در این روز نشان داده شد که مردم در مورد گرانی، وضعیت ارز و قاچاق و سایر موارد از مدیریت کشور رضایت ندارند. برخی می‌گویند، روز سؤال تمام شده؛ اما به نظر من، این موضوع تمام شدنی نیست و دوباره دولت باید در این موارد بازنگری کند که اگر نشود، مجلس باز هم به سراغ مسئولان مستقیم این کار خواهد رفت.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: مجلس در نخستین مرحله به رئیس جمهور نامه نوشت، ولی وقتی به نامه جواب داده نشد، خود رأساً وارد شد و وزیر اقتصاد و وزیر کار را برکنار کرد و بعد از آن هم از رئیس‌جمهور سؤال کرد. امروز هم وضعیت فرقی نکرده و مجلس اگر ببیند دولت در کارهای خود تجدیدنظر نکرده است، به سراغ وزرای دیگر خواهد رفت.

یادآور می‌شود مجلس امروز درباره سرنوشت سؤالات مطرح شده از رئیس‌جمهور تصمیم می‌گیرد.

در همین حال غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی از نمایندگان حامی دولت گفت: هم‌اکنون مجلس به دلیل ضعف دولت، بسیار خشمگین است، حال آنکه انتظار بر این بود، در این شرایط، دولت کمی بیشتر تلاش می‌کرد، ولی می‌بینیم که حتی حاضر نیستند، برخی واقعیات را نیز به مردم بگویند.

وی خاطرنشان کرد: اگر از من می‌پرسید، باید بگویم در این شرایط، وزرا سعی کنند که گذرشان به مجلس نیفتد، چون فعلاً فضا در مجلس مناسب حال وزرا نیست.

ایمن‌آبادی در ادامه گفت: معلوم نیست با این وضعیت، چند تن از اعضای کابینه بتوانند در دولت بمانند! با توجه به عملکرد نادرست رئیس دولت و تیم همراهش در یک سال گذشته و حال و هوای فعلی مجلس، اگر هر وزیری گذرش به مجلس بیفتد، قطعاً استیضاحش رأی می‌آورد؛ بنابراین، توصیه می‌کنم وزرای محترم ترتیبی دهند تا گذرشان به مجلس نیفتد، چون اگر چنین شود آن رود که برای دو تن دیگر رفت.

اذعان رئیس بانک مرکزی به کوتاهی دولت درقبال نقدینگی

رئیس بانک مرکزی گفت علت اتفاقات بازار ارز در رشد نقدینگی است اما ما به تداوم نقدینگی اصرار داریم!

به گزارش ایلنا و ایسنا، عبدالناصر همتی در همایش بانکداری اسلامی با اشاره به جلسه اخیر مقام معظم رهبری گفت: در این جلسه مقام معظم رهبری نکات مهمی را تاکید کردند و خواستار جلوگیری از اتفاقات بازار ارز شدند. این اتفاقات که در بازار ارز صورت گرفته ناشی از ناترازی در ترازنامه بانک‌ها و رشد وحشتناک نقدینگی است و جالب آنکه ما هم به تداوم نقدینگی اصرار داریم و تلاشی برای کنترل آن مشاهده نمی‌کنیم و تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد این مشکلات نیز ادامه خواهند داشت.

همتی ناترازی در ترازنامه سیستم بانکی را سرچشمه مشکلات اقتصادی دانست و افزود: دلیل عمده افزایش نقدینگی و فشار نقدینگی در سایر متغیرها ناترازی در ترازنامه سیستم بانکی است و تا زمانی‌که این مشکل حل نشود نمی‌توان راه‌حلی را ارائه کرد. هرچند کسری بودجه و اثر سیاست‌های مالی دولت در بخش پولی موثر بود اما منشاء افزایش نقدینگی و حجم شبه‌پول که 90 درصد نقدینگی را تشکیل می‌دهد ناترازی در ترازنامه بانک‌ها است.

وی ادامه داد: معنی ندارد که این بانک‌ها مشکلات خود را به بانک مرکزی تحمیل کنند و اقتصاد کشور را به ورطه نابودی بکشند و ما قطعا با این شرایط مقابله خواهیم کرد.

رئیس بانک مرکزی با تاکید بر مشکل نقدینگی گفت: ما در سال 88 اعلام می‌کردیم مشکل اصلی کشور نقدینگی است حالا هم این را بیان می‌کنیم. این نشان می‌دهد که ما باید جسارت جراحی در اقتصاد داشته باشیم و اجازه ادامه این روند را ندهیم حتی مقام معظم رهبری ما را موظف کردند تا با اضافه برداشت بانک‌ها، بنگاه‌داری بانک‌ها و … مقابله جدی کنیم و این وظیفه شرعی ما است.

وی گفت: به اینکه فشاری که آمریکا در حوزه ارزی و نقل و انتقال برای ما داشت درست نبود خود را در تله سیاست این کشور قرار دهیم. در این شرایط ارز تک‌نرخی نمی‌توانست کارایی داشته و موفق باشد از این رو سیاست ارزی تغییر کرد. ذخایر ارزی ناموس بانک مرکزی است و با سیاستی که در حال اجرا داریم بتوانیم آن را حفظ و افزوده کنیم.

یادآور می‌شود بخش اول سخنان رئیس بانک مرکزی، اذعان به بی‌عملی تیم اقتصادی درمقابل افزایش نقدینگی بلکه مشارکت در این روند مخرب است و سوال این است که چرا اراده جدی در دولت برای مهار نقدینگی ویرانگر وجود ندارد؟ نقدینگی در 5 ساله دولت روحانی از 430 هزار میلیارد تومان به 1600 هزار میلیارد تومان رسید.

اما درباره فراز پایانی سخنان آقای همتی نیز باید از دولتمردان سوال کرد چرا در بحبوحه زمزمه خروج آمریکا از برجام، ذخایر ارزی محافظت نشد بلکه با تصمیمی مشکوک، 18 میلیارد دلار ارز ظرف دو ماه به رانت‌جویان واگذار شد؟ چرا دولت، مقصران و متهمان اصلی این خطای بزرگ و پرخسارت را معرفی نمی‌کند؟!

کارشناسان اقتصادی: پاسخ‌های روحانی مطلقاً قانع‌کننده نبود

کارشناسان اقتصادی معتقدند توضیحات روحانی درباره سوءمدیریت دولت قانع‌کننده نبوده است.

سایت فرارو از سایت‌های حامی دولت، به نقل از مسعود دانشمند کارشناس اقتصادی نوشت: ما زمانی می‌توانیم انتظار داشته باشیم نمایندگان قانع شوند که حرف جدید و مناسبی برای گفتن باشد. زیرا الان همه در جریان مشکلات کشور هستند. ما همچنان با مشکلات جدی در حوزه‌های مختلف مثل قاچاق، بیکاری، افزایش نقدینگی، کاهش ارزش پول ملی و … مواجه هستیم خب در چنین شرایطی وقتی رئیس‌جمهور به مجلس می‌روند و دوباره همان حرف‌های تکراری را بیان می‌کنند، باید به نمایندگان حق بدهیم که قانع نشوند. به نظر من آنچه رخ داد به هیچ عنوان سیاسی‌کاری نبود، به دلیل توضیحات ضعیف و تکراری رئیس‌جمهور بود.

وی ادامه داد: «به عنوان مثال زمانی که آقای روحانی دولت را دراختیار گرفتند، دلار 3400 تومان بود الان به 11 هزار تومان هم رسیده. این یعنی ارزش پول ملی ما به شدت کاهش پیدا کرده. خب این را همه می‌دانند، توضیحات آقای روحانی غیرمنطقی است و به همین دلیل نباید انتظار داشت نمایندگان از این توضیحات   قانع شوند. ضمن اینکه یک نفر یا دو نفر نبودند و تعداد زیادی از نمایندگان از توضیحات رئیس‌جمهور قانع نشدند و این نشان می‌دهد که حتی حامیان ایشان هم خیلی رضایت نداشتند.»

دانشمند افزود: «مدتی قبل نماینده‌ها از آقای روحانی خواستند که تیم اقتصادی دولت را تغییر دهد و آقای روحانی هم می‌توانست با همکاری مجلس تیم اقتصادی را تغییر دهد و یک رضایت نسبی درمیان نمایندگان ایجاد کند و از سوی دیگر یک پالس مثبت به جامعه و بازار بفرستد و می‌توانست یک مسکن باشد تا بازار کمی آرام شود.

این کارشناس اقتصادی می‌گوید:  «روز اول سیاست دولت آقای روحانی برای کنترل تورم، حبس نقدینگی بود و نه بر مبنای توسعه تولید ملی. راهکار دولت این بود که نقدینگی را حبس کند تا با کاهش خرید، قیمت‌ها کاهش پیدا کنند یا در همان سطح بمانند. اما دولت از این پول حبس شده درجریان تولید استفاده نکرد. اگر این کار را انجام می‌دادند یک چرخه ایجاد می‌شد که تورم را هم کاهش می‌داد و تولید را هم رونق می‌داد.»

همچنین وحید شقاقی‌شهری در گفت‌وگو با فرارو عنوان کرد: «پاسخ‌های آقای روحانی در جلسه پرسش، مشابه همان آمارها و گزارش‌هایی بود که تیم اقتصادی دولت طی ماه‌های اخیر منتشر کرده بود و در اختیار کمیسیون‌های مجلس قرار داده بود. یعنی هیچ تغییر اساسی و بنیادینی در صحبت‌های آقای روحانی قابل مشاهده نبود. متاسفانه حرف‌های روحانی تکراری بود و منطقی است که نمایندگان قانع نشوند.»

او تصریح کرد: «به عقیده من یک بخش عمده مشکلات اقتصادی به دلیل ضعف مدیریتی تیم دولت است و اگر تیم اقتصادی عملکرد بهتری داشت، قطعا دست رئیس‌جمهور برای دفاع بازتر بود. اما برداشت من این است که مشکلات و سوءتدبیرها به اندازه کافی نشان‌دهنده واقعیت‌های تیم دولت است و این کار رئیس‌جمهور را به شدت سخت کرد. واقعیت این است که طی ماه‌های اخیر تیم اقتصادی دولت آنقدر اشتباهات فاحش داشته که هیچ جای دفاعی نگذاشته است و موجب نارضایتی‌ همه مردم و اقشار مختلف جامعه شده است. مجموع این مسائل موجب شد که آقای روحانی با دست‌های خالی به مجلس برود و این را به وضوح می‌توانستیم در سخنرانی ایشان مشاهده کنیم. لذا همین مسائل موجب شده که نمایندگان از پاسخ‌های آقای روحانی قانع نشوند و تعداد آرای منفی بسیار بالا بود و این نشان می‌داد که آقای روحانی حتی حامیان خود در مجلس را هم نتوانست به طور کامل قانع کند.

تمام واقعیت‌های اقتصادی خلاف توجیهات دولت است

با سوء مدیریت‌های پیاپی دولت، پیش‌بینی می‌شد که نمایندگان ملت از پاسخ‌های رئیس‌جمهور در مجلس قانع نشوند.

روزنامه قدس از قول وحید شقاقی کارشناس اقتصادی نوشت: در خصوص توضیحات رئیس‌جمهور در مجلس باید گفت که در شرایط فعلی پای هرکس و هر مقام دولتی به مجلس باز شود با همین برخورد و به عبارتی عدم اقناع نمایندگان مردم روبه‌رو خواهد شد. شخصاً منتظر بودم رئیس‌جمهور نتواند نمایندگان را قانع کند چرا که مباحثی مانند تداوم رکود، کاهش ارزش پول ملی و رشد شدید نرخ ارز، ناموفق بودن برجام و… اصلاً تازگی نداشت و پیش‌تر نیز برخی وزرای اقتصادی نتوانسته بودند نمایندگان را راضی کنند. بنابراین قطعاً رئیس‌جمهور هم نمی‌توانست پاسخ قانع کننده بدهد.

به عبارتی بی‌نظمی و به هم ریختگی نظام اقتصادی در طول عمر دولت و بویژه در ماه‌های اخیر حداقل در حوزه ارزی و تجاری کاملاً مشهود است. حاشیه‌های ارز 4200 تومانی و تغییر بسته ارزی را همه دیدند.

از سویی پاسخ این پنج سؤال را باید در شواهد موجود در جامعه و زندگی مردم دید. ظرف 9 ماه ارزش پول ملی 150 درصد افت کرده است. تدابیر اشتباه پی‌درپی باعث تشدید رکود، بیکاری، قاچاق و… شده و عملکرد دولت اصلاً قابل قبول نیست و آمارهای رئیس‌جمهور و تیم اقتصادی با واقعیت جور نیست. مثلاً رشد اقتصادی سال 95 که 12/5 درصد گزارش شده به دلیل پررنگ شدن رد پای نفت در اقتصاد است و این سهم حدود 9 درصد به نفت برمی‌گردد.

همچنین تک‌رقمی شدن تورم هم کاملاً مصنوعی و در اثر رکود، کاهش تقاضای مصرفی مردم و کاهش سرمایه‌گذاری رخ داد. در واقع اگر قرار بود به صورت واقعی تک رقمی شود، می‌بایست بهره‌وری بالا می‌رفت و هزینه تولید و قیمت تمام شده کاهش می‌یافت.

از طرفی دوستان از کاهش قاچاق و به نصف رسیدن آن حرف می‌زنند. اگر واقعاً این طور است و از 25 میلیارد دلار به حدود 12 میلیارد یا مثلاً 15 میلیارد دلار رسیده، چرا پرونده‌های مکشوفه و واقعیت‌های گمرک این را تأیید نمی‌کنند.

درباره کاهش آمار بیکاری به 12 درصد هم وقتی نرخ تشکیل سرمایه ثابت نزدیک به صفر است، این مسئله بی‌معنی است. در این صورت چطور اشتغال ایجاد شده؟ از چه محلی؟

خراسان

تذکر به مدیران دولتی درباره استادان با مدرک غیرحضوری

بر اساس ابلاغیه یک مقام مسئول به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، ضمن تشریح مصوبه وزارت علوم در زمینه تبدیل وضعیت اعضای هیئت علمی پیمانی به رسمی- آزمایشی، به مدیران مربوط یادآوری شده طبق این ابلاغیه مصوبه جدید، مدارک دانش آموختگی غیرحضوری و نیمه حضوری داخل و خارج از کشور برای متقاضیان تبدیل وضعیت، دارای تراز مناسب ارزش یابی نبوده و با توجه به کثرت متقاضیان با مدارک حضوری از دانشگاه های معتبر، افراد دارای مدرک مذکور در اولویت رسیدگی نیستند.

دستور یک وزیر درباره وقت قانونی اقامه نماز

یک مقام مسئول در کابینه با ارسال بخشنامه ای به همه دستگاه های زیرمجموعه خود، به آن ها یادآوری کرده در عین اهمیت و ضرورت برگزاری منظم و باشکوه نماز جماعت در مراکز تابعه، مخاطبان این ابلاغیه باید در خصوص اختصاص زمان قانونی به نماز در وقت فضیلت آن که شامل 20 دقیقه می شود، دقت لازم را مبذول و بر حضور مدیران بخش های مختلف و ادارات در نماز جماعت نظارت داشته باشند.

ایران

ناگفته های  مؤسسه‌های مالی غیرمجاز

خبر اول اینکه نظرسنجی دانشجویان ایران (ایسپا)  جزئیات جالبی را از وضعیت و زندگی سپرده‌گذاران مؤسسه‌های مالی غیرمجاز برملا می‌کند، جزئیاتی مانند اینکه فقط 1.3 درصد سرمایه‌گذاران این مؤسسات، سپرده‌های بیش از 200 میلیون تومان داشته‌اند که در مجموع به 9.928 میلیارد تومان بالغ می‌شده است. به گزارش ایرنا، این رقم نه تنها بیش از نیمی از کل سپرده‌های این مؤسسات بوده است و در مقابل، 85 درصد سپرده‌گذاران زیر 10 میلیون تومان سپرده داشته‌اند که مبلغ سپرده‌های این افراد به‌ طور متوسط کمتر از یک میلیون تومان بوده است. همچنین 0.14 درصد افراد صاحب حساب، بیش از 25 درصد کل سپرده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند که به‌ طور میانگین هرکدام 2.6 میلیارد تومان در این مؤسسات، حساب داشته‌اند. از مجموع کل صاحبان حساب‌، کمتر از 1.3 درصد آنها سپرده بالای 200 میلیون تومان داشتند که البته 54 درصد رقم کل سپرده‌ها را تشکیل می‌دهد. همچنین بررسی‌های چهار مؤسسه مالی اعتباری فرشتگان، ثامن ‌الحجج، البرز و افضل نشان می‌دهد، سپرده‌گذاران بیش از 200 میلیون تومانی در این مؤسسات، ساکن تهران بوده و عموماً در مناطق شمالی 1، 2، 3 و 6 زندگی می‌کنند و در اکثر موارد سپرده‌ها را از محل فروش اموال تأمین کرده‌اند. همچنین ساکنان مشهد و نیز استان‌های خراسان (شمالی، جنوبی و رضوی) و نیز سه استان ساحلی شمال سهم بیشتری از صاحبان حساب و سپرده را نسبت به جمعیت خود داشته‌اند. پاسخگویان این نظرسنجی، میانگین سود دریافتی را 24.1 درصد اعلام کرده‌اند، 13 درصد هم سودهایی بالای 28درصد و 61 درصد از سپرده‌گذاران کلان هم سود بالای26 درصد دریافت می‌کردند.

ادعای رویترز درباره موشک‌های ایران و واکنش تهران

خبر دیگر اینکه خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از منابع غربی، عراقی و ایرانی مدعی شد، ایران به متحدان خود در عراق موشک‌های بالستیک داده و ظرفیت‌های آنها را به منظور ایجاد بازدارندگی علیه حملات به منافعش در منطقه و ایجاد امکانات مقابله با دشمنان منطقه‌ای توسعه می‌دهد. به گزارش تابناک، رویترز در گزارش خود مدعی شده است که این خبر را از سه مقام ایرانی، دو منبع اطلاعاتی عراقی و دو منبع اطلاعاتی غربی به دست آورده و اینکه ایران طی چند ماه گذشته، موشک‌های بالستیک کوتاه‌بردی را به متحدانش در عراق منتقل کرده است. این گزارش به نقل از 5 نفر از منابع مذکور مدعی شد که ایران به آن گروه‌ها کمک می‌کند که ساخت موشک‌های خود را آغاز کنند.سخنگوی وزارت امور خارجه، اما این ادعا را بشدت تکذیب کرد و آن را ادعایی واهی، بی‌معنی و مضحک دانست.به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی افزود: آنچه توسط برخی کانون‌های شناخته شده و برخی رسانه‌ها تحت عنوان انتقال موشک‌های ایرانی به عراق مطرح و منتشر شده است، سخن و کلامی بی ربط و از اساس دروغ و صرفاً با هدف ایجاد هراس نزد کشورهای منطقه و در ادامه سیاست‌های ایران‌هراسی و ایران گریزی مطرح شده است. یک مقام عراقی که البته نامی از او ذکر نشده است، در واکنش به این ادعا در گفت‌وگو با روزنامه الحیات چاپ لندن گفت: «این گزارش ها دقیق نیست و در اطلاعات وارد شده اشکال وجود دارد. موشک‌های وارد شده در گزارش، ساخت الحشد الشعبی هستند و در جشن‌های پیروزی بر داعش بطور رسمی از آنها رونمایی شد.»

پشیمانی وندی شرمن از قضاوتش درباره ایرانی‌ها

شنیدیم که  معاون پیشین وزیر امور خارجه امریکا و سرپرست تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای این کشور از اینکه پیش‌تر گفته بود فریبکاری بخشی از ژن ایرانیان است، ابراز تأسف و پشیمانی کرد.به گزارش ایسنا، وندی شرمن سرپرست تیم مذاکره‌کننده امریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران در گفت‌وگو با شبکه
سی بی اس نیوز یادآور شد که این سخن اش در پاسخ به یک سناتور کمیته روابط مجلس سنا به  طرح شعارهایی علیه او  در خیابان‌های تهران منجر شد.

بازداشت دو وکیل دیگر

خبر رسیده که  وکیل مدافع آرش کیخسروی از بازداشت دو نفر دیگر از وکلای داگستری خبر داد. ابوذر نصراللهی در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص بازداشت این دو وکیل دادگستری، اظهار کرد: روز جمعه تعدادی از وکلا از جمله پیام درفشان که وکیل مدافع آرش کیخسروی وکیل دادگستری زندانی است، در منزل ایشان (کیخسروی) در کرج حضور داشت که بازداشت شد. وی افزود: فرخ فروزان نیز یکی دیگر از وکلایی است که روز جمعه به همراه آقای درفشان بازداشت شد. وکیل‌مدافع پیام درفشان گفت:‌ وکلای دادگستری بازداشت شده در حال حاضر تحت نظر هستند.  آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی دو وکیل دادگستری، ۲۷ مردادماه در پی حضور در مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شدند.

جوانفکر، مشایی و بقایی امروز در دادگاه

دست آخر اینکه اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی و علی اکبر جوانفکر امروز در دادگاه‌های انقلاب و کارکنان دولت محاکمه می‌شوند. به گزارش ایرنا، اسفندیار رحیم مشایی در نامه‌ای اعلام کرد جلسات را به رسمیت نمی‌شناسد و قصد حضور در دادگاه را ندارد مگر اینکه او را به اجبار از زندان به دادگاه انقلاب منتقل کنند.

آرمان

استیضاح وزیر دوای همه دردها نیست

عضو فراکسیون امید با بیان این‌که رئیس جمهوری از نظر قدرت اجرایی مبسوط‌الید نیست، گفت: به هرحال اینها عوامل مهمی است که از طرف نمایندگان هم مورد پذیرش قرار گرفته و این‌که فراکسیون امید با استیضاح وزیر اقتصاد موافقت نکرد نشات گرفته از همین تحلیل است که آقای کرباسیان مهره‌ای است که در این چرخه خیلی نمی‌تواند تاثیرگذار باشد. محمدرضا تابش با اشاره به موافقت مجلس با استیضاح وزیر اقتصاد، افزود: آنچه در مجلس متجلی شد نشات‌ گرفته از جوی بود که در کشور حاکم است به هرحال مردم کم تحمل شده‌اند، با مشکلات عدیده معیشتی مواجه هستند و قدرت خریدشان کم شده است. ما باید برای حل مشکلات برنامه عملی داشته باشیم و البته در درازمدت هم نسبت به اصلاح ساختار اقدام کنیم، چرا که با این ساختار فرسوده هر کس رئیس جمهور یا وزیر اقتصاد باشد راه به جایی نخواهد برد. وی تصریح کرد: مجلس متاثر از تحولات جامعه می‌خواست این پیام را بدهد که همگام با مردم از وضعیت اقتصادی راضی نیست، گرچه استیضاح وزیر دوای همه دردها نیست اما شاید از نظر ابراز هم‌دردی با مردم مسکن باشد.

حمایت پاکستان از موضع ایران در برجام

وزیر امور خارجه پاکستان در دیدار با محمد جواد ظریف حمایت پاکستان از موضع ایران در پایبندی به توافق هسته‌ای را ابراز کرد. شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: در شرایط حساس فعلی پاکستان در خصوص توافق هسته‌ای از ایران حمایت می‌کند. ظریف در سفر دو روزه خود به پاکستان با عمران خان، نخست‌وزیر این کشور و همچنین همتای پاکستانی خود دیدار و با قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش این کشور نیز گفت‌وگو کرد. دیدار وزیر امور خارجه ایران از پاکستان در حالی صورت گرفته است که هر دو کشور روابط پرتنشی را با واشنگتن تجربه می‌کنند.

دور جدید گفت‌وگوهای ایران و انگلیس

دور جدید گفت‌وگوهای دوجانبه ایران و انگلیس برگزار شد. صبح شنبه با حضور سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و آلیستر برت معاون وزیر خارجه انگلیس در امور غرب و آسیا و شمال آفریقا دور جدید گفت‌وگوهای دوجانبه ایران و انگلیس برگزار شد. همکاری‌های اقتصادی دو جانبه در پی خروج آمریکا از برجام، نحوه‌ تامین سازوکارهای پولی و مالی بین دو کشور به رغم تحریم‌های آمریکا اصلی‌ترین محورهای گفت‌وگو این دو دیپلمات ارشد ایرانی و انگلیسی است. در این دیدار طرفین همچنین در خصوص آخرین تحولات منطقه به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.روزنامه گاردین پس از سفر برت به تهران گزارش کرده است که آلیستر برت در سفر خود به ایران گفت‌وگو در خصوص وضعیت نازنین زاغری و آینده توافق هسته‌ای ایران را در دستور کار خود قرار داده است.

رایزنی برای گفت‌وگو درباره سوریه و ایران

یک هیات آمریکایی برای رایزنی درباره مسائل منطقه‌ای و ایران قرار است به اراضی اشغالی، ترکیه و اردن سفر کند. وزارت امورخارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جیمز جفری دستیار ویژه وزیر امورخارجه در امور سوریه و جوئل ریبرن فرستاده دولت درخصوص سوریه به اراضی اشغالی، ترکیه و اردن سفر می‌کنند و این سفر از روز اول سپتامبر (10 شهریورماه) شروع شده و تا 4 سپتامبر ادامه خواهد داشت. بنابر گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه آمریکا، جیمز جفری در اسرائیل با مقامات ارشد دولتی درباره موضوعات مورد نگرانی هر دو طرف شامل سوریه و ایران رایزنی خواهد کرد. در ترکیه و اردن نیز این دو مقام آمریکایی با رهبران و دیگر مقامات ارشد این کشورها دیدار و درباره سوریه گفت‌وگو خواهند داشت.

واکنش به ادعای ارسال موشک به عراق

سخنگوی وزارت امور خارجه، ادعای مطرح شده اخیر در خصوص انتقال موشک‌های بالستیک از سوی ایران به عراق را به شدت تکذیب کرد و آن را ادعایی واهی، بی‌معنی و مضحک دانست. بهرام قاسمی افزود: آن چه توسط برخی کانون‌های شناخته شده و برخی رسانه‌ها تحت عنوان انتقال موشک‌های ایرانی به عراق مطرح و منتشر شده است، سخن و کلامی بی ربط و از اساس دروغ و صرفا با هدف ایجاد هراس نزد کشورهای منطقه و در ادامه سیاست‌های ایران‌هراسی و ایران گریزی مطرح شده است؛ اخباری کاملا کذب و مضحک که هدفی جز تحت تاثیر قرار دادن روابط خارجی ایران، به‌خصوص روابط با همسایگان را در بر ندارد.

تکلیف «اعتماد ملی» روشن شد

دبیرکل حزب اعتماد ملی در نامه‌ای با اشاره به نظر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در مورد ضرورت برگزاری دوباره انتخابات شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، از الیاس حضرتی خواست تا مقدمات برگزاری کنگره این حزب با حضور اکثریت اعضا را به منظور برگزاری مجدد انتخابات شورای مرکزی حزب اعتماد ملی فراهم کند. سایت حزب اعتماد ملی در اطلاعیه‌ای نوشت: هفته گذشته بهرام سرمست مدیرکل سیاسی وزارت کشور در نشستی خبری از تأیید اساسنامه و مرامنامه حزب اعتماد ملی از سوی وزارت کشور خبر داد و با اشاره به بررسی گزارش مجمع عمومی حزب اعتماد ملی در جلسه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: «از نظر کمیسیون انطباق اساسنامه و مرامنامه حزب اعتماد ملی با قانون جدید مورد تأیید است اما انتخابات اعضای شورای مرکزی و بازرسان این حزب باید مجددا برگزار شود.» مدیرکل سیاسی وزارت کشور تأکید کرد: «براساس نامه آقای کروبی دبیرکل این حزب، آقای حضرتی به عنوان قائم‌مقام معرفی شده است و در این شرایط کمیسیون ماده ۱۰ احزاب نفیا و اثباتا وارد موضوع تعیین ارکان حزب نمی‌شود.»