دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » موگرینی: حفظ توافق ایران با توجه به تحریم‌های آمریکا، چالش‌برانگیز است !

موگرینی: حفظ توافق ایران با توجه به تحریم‌های آمریکا، چالش‌برانگیز است !

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت حفظ برجام با توجه به بازگشت تحریم‌های آمریکا، کاری چالش‌برانگیز است.

جوان آنلاین: فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با رئیس‌جمهور اتریش در وین، بر تلاش این اتحادیه برای حفظ و ادامه برجام تاکید کرد.

موگرینی همچنین گفت: حفظ برجام با توجه به بازگشت تحریم‌های آمریکا، کاری چالش برانگیز است. وی افزود: «اما ما با همه کشور‌های عضو و شرکایمان در سراسر جهان در حال همکاری هستیم تا اطمینان حاصل کنیم، برجام ادامه می‌یابد.»

دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه‌ای درباره دیدار عصر چهارشنبه (دیروز) موگرینی با رئیس‌جمهور اتریش در وین منتشر کرد. در این دیدار دو طرف درباره مسائلی از قبیل: بالکان و برجام گفتگو کردند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به «الکساندر ون در بلن»، رئیس‌جمهور اتریش گفت: «فرصتی داشتیم تا درباره کاری که برای حفظ توافق هسته‌ای ایران انجام می‌دهیم، گفتگو کنیم؛ توافقی که بعد از مذاکراتی طولانی در وین حاصل شد در نتیجه ما باید روح وین را حفظ کنیم. بار دیگر باید بگویم که (حفظ برجام) به نفع امنیت خود ما است».

این مقام اتحادیه اروپا افزود: «ما معتقدیم ممانعت از تولید سلاح اتمی بوسیله ایران مسئله‌ای حیاتی است و برای یک بار هم که یک توافق عدم گسترشِ کارآمد به دست آمده باید از آن حمایت کرد».

این در حالی است که ایران همواره تاکید کرده که برنامه هسته‌ای تهران تنها برای استفاده صلح آمیز است و گزارش‌های متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم بار‌ها این مسئله را مورد تایید قرار داده است.

پس از خروج آمریکا از برجام، مقام‌های اروپایی بار‌ها اعلام کرده‌اند همچنان به این توافق پایبند هستند و درصدد پیدا کردن راه‌هایی به منظور حفظ منافع ایران برای باقی ماندن در این توافق هستند.