یکشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه:

آخرین تحولات خاورمیانه:

برکناری غیرمنتظره و شبانه رئیس حشدالشعبی عراق توسط العبادی، اعلام پایبندی ایران به برجام از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعلام آمادگی معارضان سوری برای توافق با دولت سوریه در ادلب و طرح قطر برای “خریدن ترامپ” با ۱۶ میلیون دلار از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به درخواست فرانسه از ایران برای مذاکره موشکی نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، وزیر امور خارجه فرانسه بار دیگر درخواست مذاکره در مورد برنامه موشکی ایران و نقش منطقه ای جمهوری اسلامی را مطرح کرد.

ژان ایو لودریان روز دوشنبه اعلام کرد که ایران نمی تواند از مذاکره بر سر موضوعات بغرنجی همچون برنامه موشک های بالستیک خود و یا نقشش در مناقشات خاور میانه اجتناب کند.

درخواست تکراری فرانسه برای مذاکره در مورد برنامه موشکی ایران در حالی مطرح می شود که مقامات سیاسی و نظامی ایران بارها بر «غیر قابل مذاکره بودن» موضوعات دفاعی کشور تاکید کرده اند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران پیش تر گفته است: «ملت ایران به عهد خود وفادار است اما به‌صراحت به همه دنیا می‌گوید ما راجع به سلاح و دفاع کشورمان با کسی مذاکره نخواهیم کرد. ما هر مقدار سلاح و امکانات و هر مقدار موشک مورد نیاز کشور باشد، می‌سازیم و انبار می‌کنیم. به کسی ربطی ندارد که ملت ایران برای دفاع خود چه تصمیمی را اتخاذ کرده و راجع به قدرت دفاعی و بنیه دفاعی با کسی مذاکره نخواهیم کرد.»

برکناری غیرمنتظره و شبانه رئیس حشدالشعبی عراق توسط العبادی

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز پنجشنبه فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی و مشاور امنیت ملی این کشور را برکنار کرد.

به گزارش السومریه نیوز، دفتر نخست وزیری عراق در بیانیه ای اعلام کرد: فالح الفیاض به علت ورود به فعالیت های سیاسی و حزبی و تمایلش به در دست گرفتن مسئولیت سیاسی و با توجه به اینکه این فعالیت ها با سمت های امنیتی سازگاری ندارد، از مسئولیت خود به عنوان مشاور امنیت ملی، رئیس الحشد الشعبی و سرویس های امنیت ملی برکنار می شود.

همچنین در این بیانیه به قانون اساسی عراق مبنی بر ضرورت بی طرفی دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی و نیز اساسنامه الحشد الشعبی در این مورد استناد شده است.

برکناری غیرمنتظره و شبانه رئیس حشدالشعبی عراق توسط العبادی/درخواست فرانسه از ایران برای مذاکره موشکی / اعلام پایبندی ایران به برجام از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی/اعلام آمادگی معارضان سوری برای توافق با دولت سوریه در ادلب

بیانیه مذکور می افزاید: از زمان صدور این دستور فالح الفیاض از سمت های خود به عنوان مشاور امنیت ملی، ریاست الحشد الشعبی و سرویس های امنیت ملی برکنار می شود.

گفتنی است، فالح الفیاض در انتخابات پارلمانی عراق که اخیرا برگزار شد، کاندیدا شده بود.

اعلام پایبندی ایران به برجام از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه، بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد.

این دومین گزارش سه ماهه آژانس از بعد از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام در ماه میلادی می است.

به اذعان آژانس، ایران به چارچوب سطح غنی‌سازی اورانیوم، ذخیره مجاز برای غنی‌سازی و دیگر موارد ذکر شده در توافق هسته‌ای مقید بوده است.

برکناری غیرمنتظره و شبانه رئیس حشدالشعبی عراق توسط العبادی/درخواست فرانسه از ایران برای مذاکره موشکی / اعلام پایبندی ایران به برجام از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی/اعلام آمادگی معارضان سوری برای توافق با دولت سوریه در ادلب

در گزاشی که ماه میلادی می منتشر شد، سازمان انرژی اتمی ایران را به همکاری بیشتر با بازرسین آژانس در راستای اعتمادسازی تشویق کرد و ظاهراً در گزارش امروز نیز این مسئله ذکر شده است.

اعلام آمادگی معارضان سوری برای توافق با دولت سوریه در ادلب

«میخائیل بوگدانف» معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که معارضان سوری آماده توافق با دمشق در خصوص ادلب هستند.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت: نباید به تروریست های تکفیری مستقر در ادلب اجازه داد تا از غیرنظامیان به عنوان سپرهای انسانی استفاده کنند.

بوگدانف همچنین اظهار داشت: ما آماده گفتگو با دی میستورا پیرامون ایجاد گذرگاه های انسانی در ادلب هستیم.

برکناری غیرمنتظره و شبانه رئیس حشدالشعبی عراق توسط العبادی/درخواست فرانسه از ایران برای مذاکره موشکی / اعلام پایبندی ایران به برجام از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی/اعلام آمادگی معارضان سوری برای توافق با دولت سوریه در ادلب

وی همچنین بار دیگر ضمن انتقاد شدید از حضور نیروهای ائتلاف آمریکایی در سوریه گفت: این نیروها باید جای خود را به نیروهای داخلی ارتش سوریه بدهند.

طرح قطر برای “خریدن ترامپ” با ۱۶ میلیون دلار

دولت قطر برای نفوذ و تأثیرگذاری بر سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با هزینه‌ در طول سال گذشته میلادی لابی‌گری کرده است.

به گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال، قطر ۱۶.۳ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ برای لابی‌گری و تأثیرگذاری بر سیاست آمریکا در منطقه هزینه کرده است، در حالیکه این رقم در سال ۲۰۱۶، ۲ /۴ میلیون دلار بوده در واقع قطر چهار برابر نسبت به سال ۲۰۱۶ در سال ۲۰۱۷ هزینه کرده است.

این دولت حاشیه خلیج فارس دوستان، دانشگاهیان و چهره‌های رسانه‌ای نزدیک به رئیس جمهوری را تشویق کرده است تا بتوانند بر سیاست آمریکا اثر بگذارند.

قطر که در ماه ژوئن ۲۰۱۷ توسط عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین مورد محاصره و تحریم قرار گرفته است، یک لیست ۲۵۰ نفره از افراد تأثیرگذار بر ترامپ تهیه کرده است تا بدین شکل بتواند سیاست آمریکا را به نفع خود تغییر دهد.

به نوشته این روزنامه، قطر همچنین در سال ۲۰۱۷، ۲۳ شرکت لابی را در مقایسه با هفت شرکت در سال ۲۰۱۶ به خدمت گرفته است.

این لیست توسط جوی آلاهام، رئیس مجموعه رستوران‌های معروف در نیویورک و نیک موزین مشاور پیشین تد کروز که به دلیل خدماتشان سه میلیون دلار دریافت کردند، تهیه شده است. در این لیست مایک هوکابی فرماندار پیشین آرکانزاس پدر سارا سندرز و آلن درشویتز یک استاد دانشگاه طرفدار اسرائیل نیز  قرار داشتند.

یکی از نکات قابل توجه این است هم درشویتز و هم  هوکابه بعد از محاصره قطر به این کشور سفر کرده‌اند و به خاطر سفر این فرماندار پیشین ۵۰ هزار دلار پرداخت شده است. همچنین هوکابه در جریان سفرش به دوحه در پیامی در توییتر اعلام کرد این شهر بسیار زیباست.