جمعه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » دو روز بعد از امضای یک توافقنامه دفاعی میان ایران و سوریه، اسرائیل می گوید که مثل گذشته علیه تلاش های ایران برای تثبیت استقرار نظامی در سوریه اقدام خواهد کرد.

دو روز بعد از امضای یک توافقنامه دفاعی میان ایران و سوریه، اسرائیل می گوید که مثل گذشته علیه تلاش های ایران برای تثبیت استقرار نظامی در سوریه اقدام خواهد کرد.

به گزارش بی بی سی توافق دفاعی ایران و سوریه، اسرائیل را ‘منصرف نمی‌کند’

دو روز بعد از امضای یک توافقنامه دفاعی میان ایران و سوریه، اسرائیل می گوید که مثل گذشته علیه تلاش های ایران برای تثبیت استقرار نظامی در سوریه اقدام خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه گفت: “نیروهای دفاعی اسرائیل به اقدامات شدید و مصمم خود علیه تلاش های ایران برای استقرار نیرو و سیستم های پیشرفته تسلیحاتی در سوریه ادامه خواهند داد.”

او در مراسمی برای نامگذاری تاسیسات اتمی اسرائیل به نام شیمون پرز نخست وزیر سابق افزود: “هیچ توافقی میان سوریه و ایران ما را منصرف نخواهد کرد؛ هیچ تهدیدی هم ما را منصرف نخواهد کرد.”

وابسته نظامی ایران در دمشق پیشتر به رسانه های ایران گفته بود که مشاوران نظامی این کشور براساس توافقی که این هفته امضا شد در سوریه خواهند ماند.

به گزارش منابع خبری ایران ابوالقاسم علی نژاد وابسته نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران در دمشق گفت: “ادامه حضور مستشاران ایران در سوریه یکی از موارد توافق نامه دفاعی و فنی میان تهران و دمشق است که در جریان دیدار وزیر دفاع کشورمان با همتای سوری وی به امضا رسید.”

او همچنین گفت: “حمایت از تمامیت ارضی و استقلال حاکمیت سوریه نیز در این توافق نامه تاکید شده است.”

روز دوشنبه اعلام شد که ایران و سوریه موافقتنامه ای برای همکاری های امنیتی امضا کرده اند که در جریان سفر امیر حاتمی وزیر دفاع ایران به دمشق انجام شد.

بنابه گزارش ها وزیر دفاع ایران بعد از امضای آن سند گفت “مهم‌ترین بند” توافق همکاری نظامی با سوریه شامل بازسازی نیروهای مسلح و صنعت نظامی و دفاعی این کشور است.

با این حال جزییات کامل این توافق علنی نشد.

آقای حاتمی در اشاره به موفقیت های ارتش سوریه با حمایت ایران و روسیه در شکست دادن شورشیان مسلح این کشور گفت: “مبارزه با تروریسم در سوریه با رهبری و فرماندهی این کشور و نیروهای جبهه مقاومت به مراحل پایانی خود رسیده است.”

ایران هم همچون روسیه و سوریه کلیه شورشیان مخالف را “تروریست” خطاب می کند.

وزیر دفاع ایران همچنین گفت: “روابط دو کشور ایران و سوریه، محکم و پایدار است و تمامی شایعات و فرافکنی‌هایی که در این باره وجود دارد تاثیری در ارتباط مستحکم‌مان‌ که از ‌بدو پیروزی انقلاب اسلامی پایه‌گذاری شده‌، نخواهد داشت.”

اسرائیل تاکنون ده ها حمله هوایی علیه مواضعی در سوریه انجام داده که از جمله برای جلوگیری از انتقال سلاح های پیشرفته به حزب الله لبنان و علیه پایگاه های نظامی ایران در سوریه بوده است. گفته می شود شماری از نیروهای ایرانی در این حملات کشته شده اند.

آقای نتانیاهو چهارشنبه گفت: “ما برای جلوگیری از تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه تلاش می کنیم. تلاش ما در دنبال کردن این هدف بی امان خواهد بود همانطور که برای لغو توافق اتمی بد ایران بی وقفه تلاش کردیم.”