یکشنبه , ۲۱ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها!

اخبار ویژه روزنامه‌ها!

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

*********

کیهان

سایت حامی دولت/ آقای روحانی، لااقل عذرخواهی می‌کردی!

یک سایت حامی دولت نوشت: چه فرقی است میان روحانی و احمدی‌نژاد که هر دو مشکلات را به عهده نگرفتند؟

«انتخاب» نوشت: پس از هفته‌ها پیش‌بینی، پیشنهاد، مخالفت و اظهارنظر درباره طرح «سؤال از رئیس‌جمهور»، سرانجام روز 6 شهریور 97، حسن روحانی در مجلس حاضر شد و پاسخ‌های او نه نمایندگان مجلس را قانع کرد، نه افکار عمومی و نه بدنه اجتماعی حامی او را.

رسانه‌ها می‌گفتند او چه‌ها که نخواهد گفت! نشد! هیچ نگفت و مورد انتقاد شدید قرار گرفت، اما اطرافیان رئیس‌جمهور به‌به و چه‌چه کردند و انتقادات را رد!

گروه‌های سیاسی دوباره به حضور امروز روحانی در مجلس نیز امید بسته بودند؛ اما باز هم نشد! روحانی با مجموعه‌ای از سخنان تکراری و کلیشه‌ای آمده بود؛ عین همانها که هر روز تکرار می‌کند و در گفت‌وگوهای تلویزیونی‌اش گفت! همانها که نزدیکانش به او مشورت داده‌اند و حالا همانها آمده‌اند و می‌گویند روحانی غوغا کرده است! چه غوغایی؟! کجاست تأثیرات این «غوغای مؤثر» در جامعه، جز ناراحتی و گلایه و عصبانیت جامعه از انفعالی محض و خروجی‌ای هیچ؟!

آقای آشنا، یکی از همان مشاوران همیشه در صحنه و بسیار مؤثر در ذهن رئیس‌جمهور که آنقدر مرید چشم و گوش بسته ایشان است که می‌گوید «روحانی باید سال 72 رئیس‌جمهور می‌شد»، امروز نیز چنین افاضات فرموده‌اند «معلوم شد می‌توان توهین نکرد، بگم بگم نکرد، فیلم مخفی نشان نداد، دیگران را متهم نکرد و پاسخ سؤالات را با آرامش و متانت ارائه نمود.»

به نظر می‌آید این قبیل اظهارات از سوی مشاوران رئیس‌جمهور، برای توجیه اشتباه مهلک خود در مشورت‌های اخیرشان به روحانی است. چه فرقیست میان خروجی پراشکال و بی‌فایده نطق احمدی‌نژاد در مجلس، با خروجی نطق امروز روحانی؟ یکی بگم‌بگم کرد و افتضاح خروجی‌اش هیچ تر از هیچ بود و این یکی منفعلانه و برمدار کلیشه، «هیچ» نگفت و خروجی‌اش نیز «هیچ» بود!

چه فرقیست میان احمدی‌نژاد و روحانی که هر دو مشکلات را به عهده نمی‌گیرند؟ یکی گرانی‌ها را دروغ خوانده و مردم را به خرید گوجه فرنگی از میوه‌فروشی محلشان راهنمایی می‌کرد و دیگری، نه تنها منشأ این اتفاقات را عملکرد تیم ضعیف اقتصادی‌اش در سالهای اخیر نمی‌داند، بلکه حتی حاضر نیست یادآوری کند که در تلویزیون و در برابر چشم میلیونها ایرانی گفت: «دلار 4700 تومان کذب است و پایین می‌آید»! و حالا بعد از این همه انتظار، نه حتی عذرخواهی می‌کند و نه مشاورانش به چنین چیزی ایمان دارند! چندان که «واعظی» گفت «روحانی باید بابت چه عذرخواهی کند؟!»

«پشت پرده را افشا کن» خالی‌بندی و سرگرمی است

عضو همکار نشریات زنجیره‌ای توقیف شده، شگرد «گفتن پشت پرده‌ها» را به استهزا گرفت.

احمد زیدآبادی نوشت: «همین که قرار به سخنرانی یا مصاحبه یا حضور حسن روحانی در مجلس می‌شود؛ عده‌ای اینجا و آنجا نغمه ساز می‌کنند که او «ناگفته‌ها» را خواهد گفت و «پشت پرده‌ها» را افشا خواهد کرد! تعدادی هم به او نامه می‌نویسند و هشدار می‌دهند که مبادا سکوت یا احتیاط پیشه کند و پشت پردۀ مشکلات کشور را ناگفته بگذارد چرا که در غیر این صورت، مردم از او رویگردان می‌شوند.
روحانی اما در این موارد، همیشه همان سخنانی را تکرار می‌کند که بارها در مراسم رسمی و نشست‌های عادی مطرح کرده است.

این ماجرا برای رؤسای جمهور قبلی هم تکرار شده. سید محمد خاتمی پس از اصرار اطرافیان به او برای بیان «رازهای مگو» سرانجام اعلام کرد که هر ۹ روز یک بار برای دولتش بحران درست کرده‌اند. گویا به زعم خود رازی را بر ملا کرد که جامعه از آن بی خبر مانده بود!. محمود احمدی‌نژاد هم با همۀ غوغایی که با «بگم بگم» های خود به راه انداخت؛ تمام هنرش پخش فیلمی در مجلس بود که سعید مرتضوی از یکی از برادران لاریجانی برایش تهیه و تدارک دیده بود!

با این حساب، آیا واقعاً راز هولناک و ماجرای محیرالعقولی پشت پرده‌ وجود دارد گهگاه به افشای آن فراخوانده می‌شوند؟ و اگر وجود دارد؛ آیا کسی جز رئیس جمهور از آن آگاه نیست؟ و اگر چنین است؛ رئیس جمهور حتماً باید آن را در سخنرانی و مصاحبۀ خود افشا کند و راه دیگری برای افشاگری قابل تصور نیست؟

به نظر من دامن زدن به این ماجرای «پشت پرده» چیزی جز نوعی سرگرمی و تفنن نیست. اصلاً ما را چه کار به پشت پرده؟ چرا همین روی پرده را نمی‌چسبیم؟

رئیس جمهوری که موانع و معضلات رسمی و علنی کارآمدی دولت خود را نادیده می‌گیرد و تصویری «دل خوشکنک» از اوضاع ترسیم می‌کند؛ خود مانع تحرک خود است؛ بنابراین، اصلاً نوبت به پشت پرده نمی‌رسد که بخواهیم آن را عامل ناکارآمدی آن تلقی کنیم!»

تحریم‌های جدید برخلاف توقع ترامپ مردم ایران را ضدآمریکایی‌تر کرد

اقدامات تحریمی جدید برخلاف انتظار آمریکا، موجب تحریک احساسات ضد آمریکایی در میان ملت ایران می‌شود.

پایگاه اینترنتی «کانترپوئن» در گزارشی نوشت: رویکرد تحریمی واشنگتن، اروپا را در موضع ضعف و انفعال قرار داده است. اروپا اکنون کاملاً خلع سلاح عمل می‌کند.

آمریکا امیدوار است حاکمیت ایران را به توافق جدیدی که بسیار سختگیرانه‌تر از توافق کنونی است وادار کند یا در صورت شکست، آشوب مردمی را برانگیزد که به براندازی منجر شود اما برخلاف تصور آمریکایی‌ها، این اقدام موجب تحریک و انسجام بیشتر احساسات ضد آمریکایی در میان ملت ایران می‌شود.

کانتر پوئن در ادامه می‌نویسد: این سؤال مطرح می‌شود که چرا این تحریم‌ها علیه ایران اعمال شدند؟ چرا این فشارها علیه ایران اعمال می‌شوند؟ معمولاً دلایل کلی و البته نظری در این زمینه مطرح می‌شود؛ اینکه ایران کشوری اسلام‌گرا و خودکامه است و پیمان منع گسترش سلاح‌های جمعی را نقض می‌کند. اما نفوذ اسرائیل بر رئیس‌جمهور آمریکا همواره برای جهانیان تعجب‌آور است.

از دیدگاه عربستان سعودی هم کنترل بخش گسترده‌ای از منطقه توسط ایران فاجعه‌بار است.

ایران در عراق با اکثریت جمعیت شیعه، در سوریه که در آن شیعیان در برابر اهل سنت در اقلیت هستند اما کمابیش از طریق بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و به لطف حمایت مستقیم نیروهای ایرانی و حزب‌الله لبنان قدرت را در اختیار دارند، در لبنان که حزب‌الله به لطف حمایت تهران به طور گسترده کنترل را به دست دارد، در یمن که ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند و ریاض نتوانسته است علیرغم جنگی خونبار آنها را تسلیم کند،‌ نفوذ دارد.

نمایندگان همسو نیز از بی‌محلی‌های دولت شاکی هستند

نمایندگان همسو و هماهنگ با دولت می‌گویند رئیس‌جمهور حتی با آنها نیز همدلی و همراهی نمی‌کند.

بهروز نعمتی که چشمک‌زدن و هم‌پوشانی‌های او با تیم وزارت خارجه در کمیسیون ویژه بررسی برجام معروف است، به روزنامه فرهیختگان گفت: دوبار با نامه از رئیس‌جمهور خواستیم کابینه را ترمیم کند اما صلاح ندانست.

«شاید آقای رئیس‌جمهور به این نتیجه نرسیدند و شاید هم موانعی برای این موضوع در مقابل داشتند، از این رو به هر ترتیب دوستان در مجلس ترجیح دادند خود دست‌به‌کار شوند.»

وی فوری‌ترین و اصلی‌ترین کار دولت برای مدیریت وضع موجود را انتخاب یک تیم هماهنگ اقتصادی دانست و تصریح کرد: «آقای رئیس‌جمهور باید فردی را نیز به‌عنوان مسئول امور اقتصادی کشور که در واقع هماهنگ‌کننده بین مجموعه‌های اقتصادی باشد، معرفی کند.»

مهم آن است که این ناهماهنگی‌ها در دولت وجود نداشته باشد.

همچنین جعفرزاده ایمن‌آبادی دیگر نماینده همسو با دولت گفت: «ارتباط و تعامل رئیس‌جمهور با مجلس ضعیف است. ما از آقای احمدی‌نژاد خوش‌مان نمی‌آمد و نمی‌آید و به او انتقاد هم داریم، ولی به یاد دارم یک بار قرار بود برای مشکلات منطقه نزد ایشان بروم و کمتر از 48 ساعت توانستم ایشان را ملاقات کنم. این در حالی است که اکنون فراکسیون مستقلین که فراکسیون حامی دولت به شمار می‌آید، حداقل دو ماه است که تلاش می‌کند، اما نمی‌تواند از آقای روحانی وقت ملاقات بگیرد.» عضو فراکسیون مستقلین مجلس ادامه داد: «ما در حالی که دو ماه است در نوبت هستیم تا یک ساعت با رئیس‌جمهور صحبت کنیم و نمی‌توانیم او را ببینیم، چطور می‌توانیم از ایشان حمایت کنیم.»

وی اضافه کرد: «ما نمی‌دانیم مشکلات آقای رئیس‌جمهور چیست، چون دسترسی به ایشان نداریم. برخی از وزرای ایشان هم برج عاج‌نشینند و کم‌لطفی دارند، لذا ما نمی‌دانیم این حرف‌ها را به چه کسی باید گفت.» وی با اشاره به تلاش‌های فراکسیون مستقلین جهت ارتباط‌گیری با رئیس‌جمهور با هدف کمک به دولت پیش از دو استیضاح اخیر تاکید کرد: «به من گفتند تقاضای کتبی بدهید. اگرچه من مخالفت کردم، اما همکاران گفتند اشکالی ندارد و تقاضای کتبی بدهیم. هر چه بود، این اقدام برای من خیلی سنگین بود، اما درنهایت تقاضای کتبی دادم. بوروکراسی از این بیشتر؟! با این حال اما هنوز هم ایشان وقت نداده‌اند.»

چرا حتی یک اقتصاددان در دولت حضور ندارد

«آنچه اتفاق افتاد این است که اقتصاددان‌ها را کنار گذاشته‌اند. در دولت دوازدهم که نگاه می‌کنید هیچ اقتصاددانی حضور ندارد.»

سایت فرارو ضمن انتشار این مطلب، از قول حمید دیهیم کارشناس اقتصادی نوشت: اگر نگاهی به دیگر کشورها بیندازید، می‌بینید که درمیان وزرای آنها چند اقتصاددان حضور دارد. علتش این است که به هیچ عنوان نمی‌توان با یک اقتصاددان سیاست‌های اقتصادی را پیش برد یا برنامه‌ریزی کرد. ضمن اینکه افرادی که اقتصاد نخوانده‌اند، ایده‌های آرمانی دارند و فکر می‌کنند که همه آنها قابل اجراست. تنها یک اقتصاددان است که می‌داند چه برنامه‌هایی قابل اجرا است و چه برنامه‌هایی صرفا رویا و خیالات است. اما همانطورکه اشاره کردم تنها یک اقتصاددان برای یک دولت کافی نیست. زیرا به عنوان مثال زمانی که لازم است توضیحاتی درباره برنامه‌ها و سیاست‌ها بدهد، باید چندین ساعت صرف توضیح دادن به افراد غیراقتصادی کند و با توجه به کمبود وقت معمولا نادیده گرفته می‌شود. ازسوی دیگر وقتی چندین اقتصاددان در تیم دولت حضور داشته باشند برنامه‌های پخته‌تری هم ارائه می‌کنند.»

وی ادامه داد: الان در دولت دوازدهم که نگاه کنید می‌بینید هیچ اقتصاددانی حضور ندارد. منظورم از اقتصاددان فردی است که تحصیلات اقتصادی داشته باشد و الان با مدرک دکترای اقتصاد در دولت فعالیت کند.

وی افزود: تا زمانی که به این نتیجه نرسیم که باید در دولت چند اقتصاددان حضور داشته باشد و سیاست‌های اقتصادی اصلاح شود نمی‌توانیم مشکلات اقتصادی را به صورت دایمی حل و فصل کنیم.

آمریکایی‌ها با همین ادبیات شما به بدعهدی و تحریم معتاد شدند

افرادی که ذهنیت آمریکایی‌ها درباره ایران را به غلط شکل دادند، باید پاسخگوی عملکرد خود درباره معتاد شدن آمریکا به تحریم و بدعهدی باشند.

روزنامه جوان درباره اظهارات ظریف وزیر خارجه که گفته بود: «آمریکایی‌ها به تحریم اعتیاد پیدا کرده‌اند» نوشت: مجموعه رفتار، مواضع و جهت گیری برخی از مسئولان و رسانه‌های داخلی، آمریکایی‌ها را به این «ذهنیت» رسانده که با اعمال تحریم، جامعه ایرانی تحت تأثیر عملیات روانی طیفی در داخل کشور، رفع تحریم‌ها را حتی به قیمت چشم پوشی از برخی از منافع عینی ملی اولویت می‌دانند.

اگر در فرایند تبلیغات انتخاباتی سال ۹۲ برخی از نامزدهای انتخابات عنصراساسی شعارخود را «برداشته شدن تحریم به هرقیمت» عنوان می‌کردند این تلقی در طرف غربی به وجود آمدکه اعمال تحریم‌ها باعث شده، اولویت نامزدهای ریاست‌جمهوری در ایران نه توسعه درون زا و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی برای پیشرفت بلکه «برداشته شدن تحریم‌ها» باشد.

وندی شرمن در مصاحبه رسمی، ذهنیت‌سازی از مناظرات انتخاباتی سال ۹۲ را اینگونه بیان می‌کند: «زمانی که انتخابات در ایران برگزار شد، نتایج آن باز هم کورسویی از امید به وجود آورد… بالاخره این گونه به نظر می‌رسد که اوباما در ایران کسی را دارد که می‌تواند با او مذاکره کند». اوباما تنها چند روز بعد از توافق ژنو ۳ در آذر ۹۲ بیان می‌کند: «برای اینکه این تحریم‌ها ادامه پیدا کنند باید برای مثال بزرگ‌ترین بانک‌های جهان را تحریم می‌کردیم. یا باید کشورهایی را از مبادلات ما حذف می‌کردیم و چنین اقداماتی درقبال بزرگ‌ترین طلبکاران ما می‌توانست موجب از بین رفتن اقتصاد ما بشود.»

همین روند (ذهنیت سازی برای آمریکا از سوی سیاستمداران داخلی) با آغاز مذاکرات رسمی میان ایران و ۱+۵ و حین مذاکرات دو طرف نیز ادامه یافت به طوری که با اظهار جملاتی مانند «خزانه کشور خالی است» یا «آمریکایی‌ها با یک بمب می‌توانند تمام سیستم دفاعی ما را از کار بیندازند» این تلقی در آمریکایی‌ها به وجود آمد که تشدید فشارها می‌تواند ایران را وادار به امضای یک توافق بد کند.

اینکه وندی شرمن در دی ماه سال ۹۲ با چاشنی گستاخی نسبت به رئیس‌جمهور و ملت ایران (بعد از توزیع سبدکالا)، بیان می‌کند: «حسن روحانی به وعده خود عمل کرد و پول‌های حاصل از توافق ژنو ۳ را میان نیازمندان ایرانی توزیع کرد» بدان معناست که ذهنیتی که برخی مقامات ایرانی برای آمریکایی‌ها ساخته‌اند حول این محور قرار می‌گیرد که اوضاع بد معیشتی مردم تنها با مساعدت آمریکایی‌ها در آزادسازی بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران بهبود پیدا می‌کند.

سخنان وندی شرمن بدان معناست که آمریکایی‌ها برآورد دقیق و مناسبی از طرز تفکر و نوع نگاه برخی از سیاستمداران داخلی دارند و به این یقین رسیده‌اند که این طیف داخلی تنها راه علاج کشور و گره گشایی از مشکلات اقتصادی را تعدیل مواضع در برابر غرب می‌دانند.

روحانی باید از مردم و نمایندگان عذرخواهی می‌کرد

پاسخ‌های دیروز رئیس‌جمهور به سؤالات نمایندگان، واکنش‌های متفاوتی درمیان حامیان سیاسی او داشت.

صادق زیباکلام که انتظار داشته روحانی به سؤالات اقتصادی نمایندگان مردم، پاسخ سیاسی و فرافکنانه بدهد، نوشت:

اما عبدالله ناصری عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به سایت انتخاب می‌گوید: درست است که کشور دچار بحران آب شده اما آقای رئیس‌جمهور با هر مصیبتی بود موفق شدند یک سطل حلبی پر از آب لوله‌کشی خنک، خالص و کاملا تمیز با خود به مجلس بیاورند و آن را با جسارت و شهامت کم‌نظیری ریختند بر سر همه امیدها و انتظاراتی که پیرامون حرف زدن ایشان ماه‌هاست به‌وجود آمده.
او البته توضیح نداده که روحانی درباره سؤال بر سر تورم، سوءمدیریت ارزی، قاچاق، بیکاری و از این قبیل، چه جواب دیگری باید می‌داده است.

روحانی باید صادقانه و شجاعانه از مردم و نمایندگان عذرخواهی می‌کرد که من به توصیه دلسوزان اقتصادی توجه نکردم. همه در این 5 سال خطاب به روحانی می‌گفتند، تیم اقتصادی ناهماهنگ است و بسیاری معتقد بودند که اگر برای برون‌رفت از رکود اقتصادی، کار جدی نشود و فقط سعی و تلاش متمرکز بر کنترل نرخ تورم شود، عملا یک روز این زخم کهنه، سر باز خواهد کرد.

وی تاکید کرد: روحانی و تیم اقتصادی‌اش و بالاخص سازمان برنامه بودجه به گواه اقتصاددانان فعالیت اقتصادی تاثیرگذار و صحیح نداشته‌اند. فردی به ریاست سازمان برنامه و بودجه گمارده شده که الفبای اقتصاد را نمی‌داند و حتی نصیحت اقتصاددانان را هم گوش نمی‌دهد.

مدیرعامل اسبق ایرنا با اشاره به لطمات رویکرد فعلی روحانی به بزرگان اصلاحات و اعتدال که همواره از او حمایت کرده‌اند، گفت: من معتقدم روحانی سرمایه بسیار عظیمی را از دست داد.

در همین حال شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت به «امتداد» گفت: اشتباه روحانی این بود که هیچ انتقادی را به طور مشخص نپذیرفت و همه را توجیه کرد. او باید می‌پذیرفت که در فروش ارز به نرخ 4200 تومان برای همه نیازها دولت دچار اشتباه محاسباتی شده است.

خراسان

افشای دور زدن قانون توسط برخی شوراها

در حالی که بر اساس قانون، شوراهای اسلامی موظفند ظرف مهلت یک هفته درباره ارسال مصوبات خود به هیئت تطبیق مصوبات شوراهای اسلامی با قوانین دستگاه های اجرایی مربوط اقدام کنند، گزارش یک مسئول اجرایی به مدیران ارشد دولت نشان می دهد برخی مصوبات بدون طی مراحل قانونی، سهوی یا عمدی از سوی شوراهای اسلامی شهر یا روستا به هیئت مذکور ارسال نمی شود یا بدون هماهنگی و از طریق مجاری فراقانونی، مصوبات مغایر با قانون به اجرا گذاشته می شود.

مراقب آبروریزی برخی شهروندان در گرجستان باشید

بر اساس بخشنامه جدید یک مقام مسئول به تعدادی از تشکل ها و فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری و خدمات مسافری، با یادآوری قوانین و مقررات سختگیرانه کشور گرجستان در خصوص جرایم مربوط به قاچاق مواد مخدر و محصولات روان گردان، متذکر شده نهادهای حاکمیتی و مسئولان بخش خصوصی باید نظارت جدی تر و سختگیرانه تری را در خصوص افراد عازم این کشور در قالب تورهای مسافرتی مد نظر قرار دهند تا جلوی تکرار اتفاقات تلخ برای شهروندان ایرانی گرفته شود.

ایران

گفت‌وگوی وزیر خارجه انگلیس با ظریف درباره «زاغری»

خبر اول اینکه یک روزنامه انگلیسی ادعا کرد: وزیر امور خارجه انگلیس روز جمعه با محمدجواد ظریف درباره نازنین زاغری گفت‌وگو کرده است. به گزارش ایسنا به نقل از تلگراف، ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری اعلام کرده است که جرمی‌هانت، وزیر خارجه انگلیس به نازنین زاغری بیشتر از وظایفش به عنوان وزیر امور خارجه اهمیت می‌دهد. جرمی‌هانت خود روز یکشنبه اعلام کرد که روز جمعه با محمدجواد ظریف صحبت کرده است اما صحبت‌هایش کافی نبوده‌اند. وی با انتشار توئیتی اعلام کرد که برای آزادی زاغری به تلاشش ادامه خواهد داد. پنجشنبه گذشته نازنین زاغری به منظور دیدار با خانواده‌اش به مدت سه روز از زندان اوین به مرخصی رفت.

واکنش امریکا به اظهارات فرمانده نیروی دریایی سپاه

خبر دیگر اینکه وزیر خارجه امریکا به اظهارات فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره تنگه هرمز واکنش نشان داد و مدعی شد ایران بر تنگه هرمز اشراف ندارد. به گزارش ایلنا، مایک پومپئو در توئیتر خود مدعی شد: جمهوری اسلامی ایران کنترلی بر تنگه هرمز ندارد. تنگه هرمز یک آبراه بین‌المللی است. وی اضافه کرد: امریکا به همکاری با شرکایش برای اطمینان از آزادی دریانوردی و جریان آزاد تجاری در این آبراه بین‌المللی ادامه می‌دهد. گفتنی است دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده جدید نیروی دریایی سپاه گفته بود: حضور نیروهای خارجی در خلیج فارس و دریای عمان به دقت رصد می‌شود. خلیج فارس خانه ماست و می‌توانیم با کمک کشورهای همسایه امنیت آن را تأمین کنیم و نیازی به حضور کشورهای بیگانه از جمله امریکا وجود ندارد.

وضعیت پرونده احتکار دارو در البرز

باخبر شدیم که سخنگوی سازمان تعزیرات درخصوص آخرین وضعیت پرونده انبار احتکار دارو در استان البرز که گفته می‌شود متعلق به یکی از بستگان وزیر دولت یازدهم است، گفت: این فرد دو پرونده داشته است. یکی از این پرونده‌ها به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون تومان و دیگری به ارزش ۵ میلیارد تومان بوده است. سید یاسر رایگانی در گفت‌وگو با مهر افزود: پرونده یک میلیارد و 200 میلیون تومانی حکم صادر و اجرا شده است. تمامی داروهای انبار این خانم با هزینه شخصی خود معدوم شده است. این داروها به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون تومان بوده است. سخنگوی سازمان تعزیرات درخصوص پرونده دیگر این فرد گفت: پرونده ۵ میلیاردی این فرد که مربوط به قاچاق دارو است، مفتوح بوده و به دلیل اینکه در صلاحیت تعزیرات نبود، به دادسرای استان کرج ارجاع داده است.

توصیه فرانسه به دیپلمات‌هایش درباره سفر به ایران

خبر رسیده که  فرانسه از دیپلمات‌های خود خواست از سفرهای غیرضروری به ایران پرهیز کنند. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،  فرانسه با تکرار ادعاهای اثبات‌نشده پیشین، از دیپلمات‌های خود خواست فعلاً سفرهای غیرضروری‌شان به ایران را به تعویق بیندازند و دلیل این تصمیم را تغییر رفتار تهران نسبت به فرانسه بیان کرده است.
برخی منابع خبری هم این موضع فرانسه را مرتبط به ادعای دست داشتن دیپلمات ایرانی در تلاش برای بمبگذاری در نشست مجاهدین در پاریس دانستند.

اروپا، ایران را به امریکا ترجیح داد

شنیدیم که تارنمای «واشنگتن فری بیکن» به نقل از یک مقام ارشد کنگره با اشاره به تلاش اروپا برای حفظ برجام و انزوای امریکایی‌ها نوشت که اروپایی‌ها همکاری با ایران را به امریکا ترجیح داده‌اند. به گزارش ایرنا، یک مقام ارشد کنگره که نخواست نامش فاش شود، به این تارنمای امریکایی گفت: تا چند ماه پیش اروپایی‌ها مسیر متفاوتی داشتند اما حالا کاملاً آشکار است که آنها در تصمیمی سنجیده بر آن شده‌اند تا ایران را به ما ترجیح دهند. وی افزود: ما نمی‌خواهیم  به کشورهای دیگر بگوییم چه کاری بکنند اما این مسأله روابط آنها رانه تنها با جمهوریخواهان بلکه با کنگره مسموم کرده و وارد تنش می‌کند.

بقایی ۱۱ شهریور محاکمه می‌شود

دست آخر اینکه حمید بقایی معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم که از ۲۲ اسفند ۹۶ و به دلیل محکومیت به مجازات جرایمی همچون اختلاس و تصرف غیرقانونی در اموال دولتی در حبس به سر می‌برد، یکشنبه ۱۱ شهریور محاکمه خواهد شد. به گزارش ایسنا، وی به اتهام توهین محاکمه می‌شود.

آرمان

دولت تاجر خوبی نیست

یک مرجع تقلید شیعه با انتقاد از وضعیت بیکاری کشور، بر لزوم واسپاری امور اقتصادی به مردم تاکید کرد و گفت: دولت تاجر خوبی نیست. آیت‌ا…جعفرسبحانی در دیدار با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحمدعلی شهیدی، نماینده ولی فقیه، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران بیان کرد: خداوند ان‌شاءا… نظام و دولت ما را هدایت کند تا اشتغال توسعه پیدا کند؛ امروز فرزند یکی از محققین ما نزد بنده آمده که من ۹ ماه است بیکار هستم و از این دست مراجعات برای ما زیاد است. لذا باید کار به دست مردم داده شود تا مردم کار ایجاد کنند. وی افزود: کشاورزی یکی از کارهای بسیار خوبی است که باید توسعه هم داده و حمایت شود؛ اگر کار دست مردم و نه دولت باشد، بسیاری از امور حل می‌شود زیرا دولت تاجر خوبی نیست. وی بیان کرد: روزهای جمعه مسئولان هر استان قبل از نماز پیش مردم بیایند و مردم بتوانند مشکلات خود را به صورت مستقیم بیان کنند که نمونه آن در تبریز در حال انجام است.

عصبانیت عربستان از اظهارات فرمانده ایران

مشاور انرژی عربستان در واکنش به اظهارات فرمانده نیروی دریایی سپاه که گفته بود ایران کنترل کامل تنگه هرمز را در دست دارد، گفت، اگر ایران تنگه هرمز را ببندد، احتمال دارد شورای امنیت سازمان ملل مجوز اقدام نظامی را صادر کند. این مقام عربستانی اظهار کرد، ایران نمی‌تواند تنگه هرمز یا باب‌المندب را به طور کامل یا جزئی ببندد. وی افزود: توقف کامل صادرات ایران با تحریم‌های فعلی محتمل نیست. ایران پیشتر تهدید کرده بود که در واکنش به هرگونه اقدام خصومت‌آمیز از سوی آمریکا، تنگه هرمز را خواهد بست و مسیر اصلی حمل‌ونقل نفت را مسدود خواهد کرد. علی اکبر ولایتی، ‌مشاور رهبری در امور بین‌الملل نیز اظهار کرده بود، در صورتی که ایران اجازه نداشته باشد نفتش را از طریق این تنگه صادر کند، هیچ کشور دیگری از خاورمیانه هم قادر به انجام این کار نخواهد بود.

جنگ جهانی علیه سوریه تمام نشده

وزیر دفاع ایران در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت که با سوریه توافقنامه‌ای امضا کردیم که مهمترین بندهای آن نوسازی نیروهای مسلح است. امیر حاتمی تاکید کرد، بیشتر اراضی سوریه که تحت اشغال تروریست‌ها بود، اکنون تحت کنترل دمشق قرار دارد. حاتمی با بیان اینکه جنگ جهانی علیه سوریه هنوز به پایان نرسیده، گفت: جنگ در سوریه به پایان نرسیده است، زیرا همچنان برخی از اراضی این کشور تحت اشغال تروریست‌ها و عناصر مسلح قرار دارد. او اظهارکرد: دولت سوریه این حق را دارد که به هرگونه تجاوزگری پاسخ دهد، همچنانکه به تجاوزات قبلی پاسخ داد. امیر حاتمی همچنین نشست با بشار اسد را خیلی خوب ارزیابی کرد و گفت: اسد روحیه بسیار بالایی برای مبارزه با تروریست‌ها دارد. وی افزود: حضور نیروهای ایرانی در سوریه به درخواست دمشق است و هیچ کشور سومی حق ندارد درباره این مساله اظهار نظر کند.

از صفر تا صد یک جت را خودمان می‌سازیم

جانشین فرمانده کل ارتش گفت: می‌توانیم از صفر تا صد یک جت را خودمان بسازیم که با نمونه‌های خارجی هم قابل مقایسه نیست. امیر سرتیپ محمد حسین دادرس در پاسخ به این پرسش که در حال ارتش جایگاهش در اقتدار نیروهای مسلح چیست، گفت: نیروهای مسلح تحت هدایت مقام معظم رهبری و هردو دست‌های توانایی برای نظام هستند، ما امروز هم تجهیزات نظامی داریم هم آنها را می‌سازیم و هم توان به روزرسانی آنها را در اختیار داریم. وی با اشاره به ساخت نخستین جنگنده ایرانی در روزهای اخیر، اظهار کرد: این موفقیت‌مان را به رهبری تبریک می‌گویم که می‌توانیم از صفر تا صد یک جت را خودمان بسازیم که با نمونه‌های خارجی هم قابل مقایسه نیست چرا که بسیار از آنها به روزتر است و قطعاً رصد تهدیدات خارجی ما را به اینجا رسانده که بتوانیم تجهیزات نظامی را خودمان بسازیم.

فهمیدیم دزد شرکت اکتشافات کجا متواری شده

وزیر نفت با اشاره به حضورش در کمیسیون انرژی مجلس گفت: 5 سوال از بنده در کمیسیون انرژی مطرح شد که به این سوالات پاسخ داده و در حال حاضر مراحل قانونی خود را طی می‌کند. بیژن زنگنه با بیان اینکه یکی از سوالات مربوط به گازرسانی به زابل و انتقال گاز به کشورهای همسایه بود، افزود: سوال دیگر مربوط به تأمین قیر، تنظیم آیین نامه‌های اجرایی برنامه ششم توسعه در حوزه نفت و گاز و سوال دیگر مربوط به اجرای قرارداد فاز 11 پارس جنوبی بود. وی با اشاره به اینکه سوال یکی دیگر از نمایندگان مربوط به تخلف فردی در شرکت اکتشاف وزارت نفت بود، ادامه داد: یکی دیگر از نمایندگان سوالی در خصوص خرید و سفارش کشتی و شناور دریایی داخلی مطرح کرد که مقرر شد تمام این موارد پیگیری و مراحل قانونی خود را طی کند. وزیر نفت، تصریح کرد: دزد شرکت اکتشافات نفت هنوز دستگیر نشده و در خارج از کشور به سر می‌برد، البته مشخص شده که به کدام کشور متواری شده است.

پنکه جلوی تریبون برای روحانی؟

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهورنسبت به عکسی جلسه سوال از رئیس‌جمهوری که از سوی یک رسانه منتشر شده‌ بود واکنش نشان داد. پرویز اسماعیلی در حساب توئیتری خود نوشت:«علاوه بر پخش زنده، صدها دوربین سخنان رئیس‌جمهور در مجلس را از همه زوایا پوشش دادند. اما فقط یک رسانه پنکه‌ای را دیده که نه مردم، نه عکاسان و تصویربرداران شریف، و نه هیچ کدام از حاضران در مجلس ندیده‌اند. دروغ اعتماد را از مردم می‌گیرد.»