دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » سخنگوی دستگاه قضا خبر داد: محکومیت ۳۱۱ شهروند به اتهام فساد مالی از حبس تا اعدام !

سخنگوی دستگاه قضا خبر داد: محکومیت ۳۱۱ شهروند به اتهام فساد مالی از حبس تا اعدام !

 یکصد و سی‌امین نشست سخنگوی دستگاه قضا روز گذشته برگزار شد و حجت الاسلام‌والمسلمین اژه‌ای به سؤالات نمایندگان رسانه‌های داخلی درباره سرانجام پرونده‌های سلطان سکه، محیط زیست، واردات خودرو، دادگاه روز‌های گذشته مشایی و جزئیات عزل وکلا پاسخ گفت

نیره ساری
یکصد و سی‌امین نشست سخنگوی دستگاه قضا روز گذشته برگزار شد و حجت الاسلام‌والمسلمین اژه‌ای به سؤالات نمایندگان رسانه‌های داخلی درباره سرانجام پرونده‌های سلطان سکه، محیط زیست، واردات خودرو، دادگاه روز‌های گذشته مشایی و جزئیات عزل وکلا پاسخ گفت. بخش دیگری از صحبت‌های معاون اول به معرفی قضات متخلف بر می‌گشت که وی ضمن اشاره به تلاش‌های قضات زحمتکش و خدوم، به فساد اخلاقی و مالی که توسط برخی قضات انجام می‌شود اشاره کرد و حسب وعده‌های قبلی نام دو قاضی متخلف را رسانه‌ای کرد. لیست ۳۱۱‌نفره مفسدان اقتصادی از حبس تا اعدام، شناسایی و ضبط بخش قابل توجهی از اموال بابک زنجانی، صدور حکم جلب برای فرد متعرض به مأمور نیروی انتظامی، ضبط ۴۲۰‌خودرو، سرنوشت پرونده ۳‌هزار میلیاردی و اعلام وصول بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان در این رابطه نیز بخش دیگری از صحبت‌های سخنگوی دستگاه قضا بود که جزئیات آن را به عموم مردم رساند.
حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در یکصد و سی‌امین نشست خبری توضیحاتی را درباره اتفاقات روز‌های گذشته در قم بیان داشت و گفت: در آنجا مطالبی گفته و شعار‌هایی داده شد و شعاری نوشته شد که این حرف محکوم و رد شد و قوه‌قضائیه هم این موضوع را در دستور قرار داد و در دادسرای ویژه روحانیت پرونده تشکیل شد و دنبال موضوع است و سیستم اطلاعاتی هم قضیه را دنبال می‌کند. وی همچنین در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا در رابطه با مراسم قم عنوان مجرمانه به سخنران هم وارد است؟ گفت: تا جایی که من شنیده‌ام چیزی به عنوان مجرمانه به رحیم‌پور ازغدی وارد نیست.
اعلام اسامی دو قاضی متخلف به اتهام فساد مالی و اخلاقی
سخنگوی دستگاه قضا به قطعی شدن حکم دوقاضی متخلف اشاره کرد و اظهار داشت: رئیس شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری‌۲ اصفهان به نام محمود سعادت فرزند حسینعلی به اتهام فساد اخلاقی در دادگاه عالی قضایی محکوم به سلب صلاحیت قضایی و انفصال دائم از شغل قضایی محکوم شد که حکم وی در تاریخ ۲۲ مردادماه ۹۷ قطعی شد. وی با اعلام نام یکی دیگر از قضات متخلف گفت: مجید شکاری فرزند خسرو رئیس شعبه ۱۰۲۴‌کیفری‌۲تهران به اتهام فساد مالی و اخذ رشوه به سلب صلاحیت قضایی و بازخریدی محکوم شد.
محکومیت ۶ نفر به اعدام در سال‌های اخیر در خصوص مفاسد مالی
سخنگوی دستگاه قضا در خصوص مفاسد مالی اظهار داشت: ۳۱۱‌نفر در رابطه با فساد مالی به اعدام و حبس ابد و حبس‌های‌۲۵ و ۲۰ و ۱۰ و پنج سال و کمتر محکوم شدند که البته کل آمار محکومان اقتصادی ما نیست. وی در تشریح جزئیات این محکومیت‌ها گفت: در خصوص مفاسد مالی در همین سال‌های اخیر، شش‌نفر به عنوان مفسد فی‌الارض محکوم به اعدام شدند. یک نفر هم به ۲۵‌سال حبس، سه نفر به حبس ابد، ۱۴‌نفر به ۲۰‌سال حبس، ۹۵ نفر به پنج تا ۱۰ سال حبس، ۳۶ نفر به ۱۰ تا ۱۵‌سال، ۱۲۴ نفر یک تا پنج‌سال و ۳۴‌نفر نیز به کمتر از یکسال و ۵۴ نفر به انفصال دائم از مشاغل دولتی، ۹۳‌نفر به انفصال موقت از مشاغل دولتی، ۹‌نفر به تبعید از یک تا هفت‌سال و حدود ۷۰ نفر به شلاق محکوم شدند.
وصول بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان در پرونده اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی
سخنگوی دستگاه قضا در خصوص روند قضایی رسیدگی به پرونده‌ها گفت: ۲هزار و ۹۰۰میلیارد تومان بدهی خسروی بود و کل بدهی این فرد برگشت، علاوه بر آن از خود این فرد ۶۲۵میلیارد تومان هم جزای نقدی از این فرد گرفته شد. افراد دیگری هم در این پرونده بودند. بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان در کل این پرونده از متهمان مختلف وصول شد.
محسنی اژه‌ای در ادامه در رابطه با جلسه دادگاه روز شنبه مربوط به اسفندیار رحیم مشایی عنوان کرد: در روز دادگاه دو وکیل این فرد، لایحه عزل خود را به وکیل جدید اعلام می‌کنند.
ارسال پرونده مظلومین‌ها و قاسمی به دادگاه
محسنی اژه‌ای با اشاره به اینکه پرونده وحید مظلومین به دادگاه ارسال شده است، گفت: احتمالاً هفته آینده دادگاه این فرد برگزار می‌شود. این پرونده ۱۸متهم‌دارد و در کیفرخواست صادره برای برخی از این‌ها افساد فی‌الارض مطرح شده است.
وی ادامه داد: مظلومین چند سال پیش هم دادگاهی شد و عنوان افساد فی‌الارض برای این فرد مطرح شد، اما به خاطر اظهار‌نظر‌های حراست بانک مرکزی و اطلاعات تبرئه شد؛ این فرد همان کسی است که دو تن سکه خریده است. وی ادامه داد: پرونده محمد اسماعیل قاسمی، معروف به محمد سالم هم به دادگاه ارسال شده است. این فرد هم همراه محمدرضا مظلومین چند سال پیش دستگیر شد، همچنین سالار آقا خان هم از کسانی است که قبلاً بازداشت بوده است.
محسنی اژه‌ای در خصوص آخرین وضعیت پرونده زنجانی گفت: بار‌ها گفته است که در خارج از کشور پول دارم که چنین چیزی ثابت نشده است، تا کنون موفق نشده است که از موجودی و نقدینگی خودش یا ضامن‌هایی که مدعی است حضور دارند، سندی ارائه دهد.
حکم جلب برای راننده متعرض به مأمور نیروی انتظامی
سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با برخورد راننده لندکروز با مأمور راهنمایی و رانندگی گفت: حکم جلب این راننده صادر شده، اما از اجرای آن اطلاع ندارم. سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر بازداشت «م. ر» متهم بزرگ واردات خودرو اظهار داشت: این فرد بازداشت شده است؛ حسب گزارش وزارت اطلاعات قصد خروج غیر قانونی را داشته است.
این صحبت اژه‌ای در حالی است که رسانه‌ها اسم این فرد را میثم رضایی معرفی کردند که در واقع رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو محسوب می‌شود.
وی در رابطه با پرونده بنیاد تعاون ناجا گفت: این پرونده شاخه‌های مختلفی دارد، چون شرکت‌های زیادی دارد که برای برخی حکم صادر شده و این فردی هم (احمدی‌مقدم) که نام برده شد، در این پرونده متهم بود، اما از صدور حکم آن اطلاع ندارم.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سؤال که برخی افراد و متهمان حرمت نظام را رعایت نمی‌کنند، اخیراً هم رئیس‌جمهور سابق با انتشار فایل‌هایی موضوع توهین به نظام و قوه قضائیه را مطرح می‌کند، مصلحت عدم تعقیب قضایی این فرد چیست؟ گفت: اجازه بدهید با اینکه مردم محرم هستند، اما آن حکمت سرجایش باشد.
محسنی اژه‌ای در خصوص آخرین وضعیت پرونده بازداشت فعالان محیط‌زیستی هم گفت: برای پنج نفر کیفرخواست صادر شده است و به دادگاه می‌روند، اتهام این افراد امنیتی است.