چهارشنبه , ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور !

خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور !

 

*** 

کنایه یک اصلاح‌طلب به «ناگفته‌های روحانی»

«حسین کمالی»، فعال اصلاح‌طلب و دبیر حزب اسلامی کار، طی یادداشتی در شماره شنبه گذشته روزنامه آرمان امروز، پیرامون حضور رئیس‌جمهور روحانی در مجلس برای پاسخ به سؤال قانونی نمایندگان پارلمان نوشته است:

«(در) آخرین گفت‌وگویی که دکتر روحانی با مردم از طریق تلویزیون داشتند، اعلام کردند که ناگفته‌هایی دارند و در مجلس به آنها خواهند پرداخت که اکنون تاکید می‌شود در انتظار صحبت‌های ایشان هستیم و امیدواریم ناگفته‌های ارزشمند و قابل شنیدن برای ملت داشته باشند. البته دکتر روحانی باید با توجه به شرایط جامعه سخن بگوید و به سوالات مردم پاسخ دهد.»[۱]

در همین حال، مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس هم در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا اظهار کرده است: مگر مقصر مشکلات امروز رئیس‌جمهور است؟…افراد دیگری هم در کشور وجود دارند که باید پاسخ دهند. [۲]

*تحلیلگران معتقدند رئیس‌جمهور روحانی بر خلاف مسئله‌ای که خود و اصلاح‌طلبان با عنوان «طرح ناگفته‌ها» بیان می‌کنند اما هیچ صحبت خاص و تعیین‌کننده‌ای در مجلس نخواهد داشت.

چه اینکه مردم و افکار عمومی ایران، پیش از آقای روحانی تجربه‌های بزرگی از ادعای گفتن حقیقت در پیشگاه ملت، بگم بگم و… را از سر گذرانده‌اند!

تجربه‌هایی که وقوع آنها نشان داد در پس گریه‌های خاتمی، فیلم مخفیانه احمدی‌نژاد و غیره هیچ حقیقت مهم و تغییر دهنده‌ای وجود ندارد. زیرا در نظام جمهوری اسلامی ایران هیچ رویه‌ای بر خفیّات و مغیّبات ابتنا ندارد و رهبر معظم انقلاب نیز بیان کرده‌اند که هیچ حرف درگوشی با مردم ندارند.

بر همین مبنا، در قبال رئیس‌جمهور روحانی هم حقیقتی غیر از کم‌کاری و تعلل دولت در قبال مسائل اقتصادی وجود ندارد و حنای همیشگی کنایه به رهبری نظام و نهادهای مهمی مثل سپاه پاسداران و کلیدواژه‌هایی مثل «نمی‌گذارند» یا «دولت پنهان» نیز دیگر هیچ رنگی ندارد.

فلذا باید دید آقای روحانی در دوراهی خیر و شرّ «عزم کار جهادی و عذرخواهی از مردم» یا «حاشیه‌سازی» کدامیک را در مجلس برمی‌گزیند؟

لازم به توضیح است که اگرچه آقای پزشکیان از زمره «اصلاح‌طلبان نجیب» تلقی می‌شوند اما اصرار ایشان به اینکه «فقط روحانی مقصّر نیست»! این گزاره را به اذهان تداعی می‌کند که پس لابد رهبری معظم نظام یا سپاه پاسداران، مسئول مشکلات موجود کشور هستند…

***

کنسرت مهران مدیری؛ از یادمان «بانو» تا شیرخشک‌هایی برای برره!

«مهران مدیری»، چهره شهیر سینمایی و تلویزیونی و از کمدین‌های کشورمان، سرانجام کنسرت خود را در برج میلاد برگزار کرد.

کنسرتی که اگرچه رسانه‌های اصلاح‌طلب قبل از آن، عملیات تخریبی فراوانی را علیه مهران مدیری انجام داده بودند و حتی ارگان حزب کارگزاران یعنی روزنامه سازندگی رسماً از این نوشت که به دلیل شائبه‌های مطرح شده در پرونده ثامن، باید دید میزان استقبال از این کنسرت چقدر خواهد بود! [۳] اما بازی طور دیگری ورق خورد و کنسرت مدیری با استقبال بی‌نظیری مواجه شد.

در همین حال، خبر دیگری نیز از این کنسرت بازنشر گسترده‌ای یافت و آن اعلام مهران مدیری بود مبنی بر اینکه عواید این کنسرت صرف خرید شیر خشک برای کودکان مناطق محروم می‌شود!

او در ابتدای اجرایش در شب نخست این کنسرت خطاب به حضّار گفته بود:

یک ماه پیش چند نفر از دوستان ما از خیریه به دفتر من آمدند و گفتند یک ماه است پول نداریم برای بچه‌های نیازمند شیر خشک بخریم و به آن‌ها آب قند می‌دهیم. همانجا بود که تصمیم گرفتیم کل درآمد هر دو شب کنسرت را شیر خشک بخریم و به نیازمندان بدهیم!

*استقبال گسترده از کنسرت آقای مدیری نشان داد، اصلاح‌طلبان همچنان باید گزینه مورد انتقاد خود در فضای هنری کشور یعنی «مهران مدیری» را تحمل کنند و حنای فضاسازی چپ‌ها علیه چهره‌های معقول و محبوب مردم، دیگر رنگی ندارد.

در این میان اما کسی نفهمید ماجرای ادعای مهران مدیری در زمینه نبود شیر خشک برای بچه‌های نیازمند از کجا آمد!؟

آیا این ماجرا هم مثل ادعای تناول گوشت گربه در یکی از شهرهای کشور نبود؟

جالب آنکه همزمان با انتشار این خبر، محمد نفریه، مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی با رد کمبود شیرخشک در مراکز نگهداری کودکان، از مهران مدیری خواست که خیریه و مرکز مورد اشاره را به بهزیستی معرفی کند.[۴]

بر اساس اطلاعات ما، گویا آقای مدیری هم چند وقتیست به بیماری سیاه‌نمایی و «آفریقا نمایی» برخی سلبریتی‌ها مبتلی شده و در اینجا و آنجا به بیان حرف‌های تلخ از وضعیت کشور که از نظر ما و بنا به آمار و مستندات موجود، بعضا غیر واقعی هستند، علاقه نشان داده است.

و این مسیری است که یقینا به ناکجا ختم می‌شود…

در همین حال بایستی به یک حاشیه مهم روی داده در کنسرت مدیری هم اشاره کرد و آن اینکه آقای مدیری با سابقه حضور در جبهه، سابقه موضع‌گیری درست سیاسی و فرهنگی و کاریزمای معقولی که در میان مردم ایران دارند، ترانه یک خواننده لس آنجلسی را اجرا کردند، به طوری که برخی می‌گویند مدیری در حین اجرای این ترانه گریه هم کرده است!

فی‌الحال اینکه در قلب مردم جا گرفتن حتما کار بسیار سختی است اما از آن سخت‌تر، خوش عاقبت شدن و در قلوب مردم ماندن است.

گفتنیست، پیش از این، رضا کیانیان، از بازیگران سینمای کشور هم طی اظهاراتی سیاه‌نمایانه در مراسم تشییع مرحوم ضیاءالدین درّی، از این گفت که ۴۰ سال است یک روز خوش ندیده است!

این در حالی بود که کیانیان، ۶ سال قبل در مصاحبه با ایسنا گفته بود که احساس جوانی می‌کند و اگر در ۹۹ سالگی هم بمیرد، جوانمرگ شده است.

***

خیانت یا محاسبه غلط؟ یک فعال اصلاح‌طلب در خبرگزاری دولت می‌گوید دچار تفرقه هستیم…

«جهانبخش خانجانی»، عضو حزب کارگزاران و سخنگوی وزارت کشور در دولت اصلاحات، طی مصاحبه‌ای که خبرگزاری دولتی ایرنا آنرا منتشر کرد، گفته است:

به نظر بنده مشکلی که وجود دارد اینکه نوعی یکپارچگی بین دولت، مردم و مجموعه حاکمیت وجود ندارد. منظور من از دولت، قوه مجریه است و منظور از حاکمیت، مجموعه قوا و نهادهای تحتنظر رهبری و دستگاههای دیگر هستند. به نظر می‌رسد تعامل حداکثری در روابط و همدلیهای این قوا وجود ندارد. بنده اعتقادم بر این است که دو مقوله در کشور ما با مشکل مواجه شده است.

او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح می‌کند:

بعد از سال ۸۸ طرفین دعوی در شرایط متعارف حضور ندارند که بشود صحبت کرد. بخشی از گفتهها مجددا سبب التهاب و یک عواقبی میشود که از بیان آن خودداری میکنیم. ولی شاهدیم که این وقایع جامعه را تکه‌تکه کرد. علاوه بر اینکه مفهوم توسعه و مفهوم منافع ملی تحت فشار قرار گرفت و همین سبب شد که امروز یک بر هم فشردگی خاصی در اعمال و در بخشهای مختلف دیده می‌شود.[۵]

*اظهارات این فعال اصلاح‌طلب در حالیست که مقام معظم رهبری، ۲ هفته قبل در بیانات مهمی تصریح کردند: در کشور هیچ بن بستی وجود ندارد زیرا مشکلات کشور شناخته شده است و برای همه آنها نیز راه حل‌های شناخته شده‌ای وجود دارد و فقط باید مسئولان کمر همت ببندند.

ایشان همچنین فرمودند: هرکسی که اعلام کند، ما به بن بست رسیده‌ایم، یا جاهل است و یا حرف او خائنانه است.

رهبر انقلاب اسلامی دستگاههای تبلیغاتی اعم از صدا و سیما، مطبوعات و وبگاههای فضای مجازی را به مراقبت از ایجاد ناامیدی در جامعه، توصیه مؤکد کردند و گفتند: انتقاد اشکالی ندارد اما نباید مردم را ناامید کرد. گاهی در یک روزنامه یا در یک برنامه تلویزیونی و رادیویی، به‌گونه‌ای سخن گفته می شود که گویا همه درها بسته است؛ در حالی که اینگونه نیست.[۶]

صحبت‌های خانجانی مبنی بر وجود تفرقه در جامعه و تکه تکه شدن فضای عمومی کشور منطقی به نظر نمی‌رسند!

چه اینکه نظام اسلامی از سال ۸۸ تاکنون، به اجماعی بیسابقه بر لزوم حفظ امنیت کشور و جلوگیری از اغتشاش دست یافته است، چندین انتخابات و حتی انتخابات مجلس نهم که مورد تحریم اصلاح‌طلبان قرار گرفته بود با وحدت و شکوه برگزار شده و ایران با وحدت خود همچنین توانسته است در مقابله فتنه منطقه‌ای تکفیر بایستد و کشورهای هم‌پیمان خود را نیز حمایت کند.

از همه مهمتر ایستایی و زمین نخوردن کشور در مقابل تهدیدات اقتصادی دشمنان بوده است که در یک دهه اخیر و با شدت یافتن این حملات؛ جز با وحدت عمومی در ایران در تمام منصه‌های فکری، سیاسی و اقتصادی ممکن و میسور نبود.

خانجانی همچنین بعنوان یک فعال سیاسی باید بداند که یک جامعه متشتت و بدون وحدت، در هیچ امری اعم از سیاست، اقتصاد یا امنیت قادر به تصمیم‌گیری نیست، دچار بحران امنیتی است و از همه مهمتر، حکومت مرکزی آن هر لحظه دستخوش تحولات مختلف است.

لازم به اشاره است که جریان سیاسی خاص، طی سالیان اخیر، مدام تکرار می‌کند که جامعه ایران دچار تفرقه و «شکاف» شده است و مردم هم دچار «ناامیدی» هستند.

جالب آنکه چپ‌ها در حین این کنایه‌های متوالی، حتی صراحتا ابراز کرده‌اند که رژیم شاه نیز به دلیل وجود شکاف بود که سقوط کرد!

***

۱_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/۲۳۰۸۷۳

۲_ https://khabarfarsi.com/u/۵۸۵۳۴۳۱۹

۳_ mshrgh.ir/۸۸۳۴۸۵

۴_ mshrgh.ir/۸۸۷۰۶۶

۵_http://www.irna.ir/fa/News/۸۳۰۰۴۲۶۰

۶_http://www.leader.ir/fa/content/۲۱۸۶۱