دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » ترامپ: برای دیدار با سران ایران قدمی بر نداشته‌ایم / اگر آنها بخواهند ملاقات کنند مشکلی نیست و اگر نخواهند، اصلا برایم مهم نیست

ترامپ: برای دیدار با سران ایران قدمی بر نداشته‌ایم / اگر آنها بخواهند ملاقات کنند مشکلی نیست و اگر نخواهند، اصلا برایم مهم نیست

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که اخیرا گفته حاضر است بدون پیش شرط با همتای ایرانی خود دیدار کند می گوید دولتش برای بحث درباره چنین گفت و گوهایی پا پیش نگذاشته است. ترامپ گفت: اگر آنها بخواهند ملاقات کنند مشکلی نیست، و اگر نخواهند ملاقات کنند، اصلا برایم مهم نیست.

 دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که اخیرا گفته حاضر است بدون پیش شرط با همتای ایرانی خود دیدار کند می گوید دولتش برای بحث درباره چنین گفت و گوهایی پا پیش نگذاشته است.

به گزارش «انتخاب»، ترامپ در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز گفت: “اگر آنها بخواهند ملاقات کنند مشکلی نیست، و اگر نخواهند ملاقات کنند، اصلا برایم مهم نیست.”

رئیس جمهوری آمریکا روز ۳۰ ژوئیه گفته بود اگر ایرانی ها بخواهند او حاضر به ملاقات با آنهاست.

ترامپ در آن زمان در پاسخ به سوالی درباره شرایطش برای دیدار با مقام های ایرانی چند بار تاکید کرد که هیچ شرطی برای چنین دیداری ندارد.

او گفت: “هیچ شرطی وجود ندارد. اگر آنها بخواهند ملاقات کنند، ما هم ملاقات می کنیم . این هم برای کشور خوب است، هم برای آنها، هم برای ما و هم برای جهان.”

او دو روز بعد گفت: “احساس من این است که آنها به زودی با ما صحبت خواهند کرد. شاید هم نه، اما این هم عیبی ندارد.”

با این حال مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در تشریح شروط چنین مذاکراتی گفت که “اگر ایرانیان تعهد خود برای تغییر اساسی در نحوه رفتار با مردم خود را نشان دهند، رفتار مخرب خود را کنار بگذارند، بتوانند قبول کنند که ارزش دارد که وارد یک توافق هسته‌ای شوند که در عمل مانع از تکثیر سلاح‌های هسته‌ای خواهد، آنگاه رئیس جمهوری [آمریکا] گفته است که آماده است تا بنشیند و با آنها گفتگو داشته باشد.”

مقام های مختلف ایرانی این پیشنهاد را رد کرده اند.

ترامپ در ماه مه اعلام کرد که آمریکا از توافق اتمی با ایران، برجام، خارج می شود.

دولت او اخیرا بخشی از تحریم های مربوط به برنامه اتمی را از سر گرفته است.