چهارشنبه , ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » بیسا و هشتم مرداد و سفر جان بولتون مشاور ترامپ به اسرائیل برای گفت‌وگو «درباره رژیم ایران»!

بیسا و هشتم مرداد و سفر جان بولتون مشاور ترامپ به اسرائیل برای گفت‌وگو «درباره رژیم ایران»!

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز یک‌شنبه، ۲۸ مردادماه، برای دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به این کشور رسید.

آقای بولتون در بدو ورود به اسرائیل در توییتر خود نوشت که با نخست وزیر و سایر مقامات ارشد این کشور برای گفت‌وگو درباره مسائل دو جانبه و طیفی از موضوعات امنیت ملی دیدار می‌کند.

رسانه‌های اسرائیل در توضیح بیشتر دستور کار مذاکرات آقای بولتون با مقامات اسرائیلی، به سیاست‌های اسرائیل و آمریکا در ارتباط با تحریم ایران و حضور نظامی ایران در سوریه اشاره کرده اند.

به گزارش شبکه ده تلویزیون اسرائیل، آقای بولتون یک‌شنبه یک دیدار کاری با نخست وزیر اسرائیل دارد و شام یک‌شنبه را نیز مهمان خصوصی او خواهد بود و روز دوشنبه یک بار دیگر با او دیدار می کند.

آقای بولتون قرار است با همتای اسرائیلی خود یعنی مئیر بن شبات، مشاور امنیت ملی این کشور، نیز دیدار کند.

این نخستین بار از زمان انتصاب آقای بولتون به این مقام از پنج ماه پیش است که او از اسرائیل دیدار می‌کند.

او آخرین بار در سال ۲۰۰۴ که مقام بلندپایه‌ای در وزارت خارجه آمریکا در زمان ریاست جمهوری جرج بوش بود، رسما از اسرائیل دیدار کرده بود.

مقامات اسرائیل در پی انتصاب آقای بولتون به مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید با عنوان «دوست واقعی» این کشور از این خبر استقبال کردند.

دولت های اسرائیل و آمریکا در مخالفت با برجام، توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی، سیاست یکسانی دارند.

به نوشته بخش انگلیسی تایمز اسرائیل، آقای بولتون در تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه گذشته نقشی مهم ایفا کرد، اقدامی که مورد استقبال گرم اسرائیل قرار گرفت.

در همین زمینه رسانه‌های اسرائیل ماه گذشته خبر دادند که این کشور و آمریکا برای همکاری موثرتر در ارتباط با ایران، کمیته هماهنگی تشکیل داده اند.

در همین حال مذاکرات آقای بولتون با مقامات اسرائیل در خصوص ایران در شرایطی انجام می شود که دولت آمریکا هفته گذشته از تشکیل «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه خود به ریاست برایان هوک خبر داد.

آقای بولتون بعد از دیدار از اسرائیل به ژنو می رود تا با نیکلای پاترشوف مشاور امنیت ملی روسیه دیدار کند.

کاخ سفید دیدار آقای بولتون با همتای روس خود را «ادامه مستقیم» ملاقات ماه گذشته دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در هلسینکی در فنلاند توصیف کرده است.

به گزارش شبکه ده تلویزیون اسرائیل، آقای بولتون به‌ویژه در خصوص سیاست آمریکا در ارتباط با ایران و امور سوریه با آقای پاترشوف گفت‌وگو خواهد کرد و برای همین است که او پیش از این دیدار برای رایزنی با بنیامین نتانیاهو به اسرائیل آمده است.

به گزارش رویترز، یک مقام رسمی کاخ سفید جمعه تایید کرد که دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در دیدار هلسینکی در خصوص خروج نظامی ایران از سوریه اشتراک سیاست دارند، هر چند که آقای پوتین گفت که عملی کردن این خواسته آسان نیست.

کرملین در برابر گزارش رویترز سکوت کرد.