دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » روزنامه اکسپرس انگلستان : مردم می گویند رهبران رژیم ایران مقصر مشکلات هستند، نه آمریکا

روزنامه اکسپرس انگلستان : مردم می گویند رهبران رژیم ایران مقصر مشکلات هستند، نه آمریکا

روزنامه اکسپرس چاپ لندن نوشت: در دور جدید اعتراضات در ایران، مردم، رهبران حکومت جمهوری اسلامی ایران را مقصر گرانی و مشکلات کشور می دانند. همزمان، علی خامنه ای در یک اظهارنظر جدید، هرگونه مذاکره با آمریکا را رد کرد و گفت درباره مذاکرات برجام نیز اشتباه کرده است.

این روزنامه بریتانیایی در گزارشی نوشته است: معترضان در ایران در بحبوحه تورم فزاینده ، نرخ بیکاری بالا و سقوط ارزش ریال خشم خود را از رهبران رژیم ایران نشان می دهند و نه از پرزیدنت ترامپ که تحریم ها علیه حکومت ایران را احیا کرده است. معترضان هفته گذشته به خیابان ها ریختند تا خشم خود را از فساد گسترده، مشکلات اقتصادی و بی عدالتی نشان دادند.

اکسپرس به نقل از یکی از معترضان می نویسد رهبران حکومت ایران می خواهند ترامپ را برای بدبختی مردم مقصر نشان دهند در حالی که علی خامنه ای باید سرزنش شود.

روز دوشنبه ۲۲ مرداد، خامنه ای در یک سخنرانی با بیان اینکه مذاکره با آمریکا ممنوع است، گفت که او در مذاکرات برجام نیز اشتباه کرد که از اجازه مذاکره داد چرا که مذاکره کنندگان به گفته او «از خطوط قرمز تعیین شده عبور کردند.»

این گفته های رهبر رژیم ایران در حالیست که پرزیدنت ترامپ در ماههای اخیر در پی اعلام خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد که دولت او آماده مذاکره با مقام های ایران بر سر اختلافات مطرح شده است و دستیابی به یک توافق «سازنده» است.

از دی ماه سال گذشته تا امروز چند هزار تجمع، راهپیمایی و تظاهرات در ایران برگزار شده است. در تازه ترین دور، هفته پیش هزاران نفر در اعتراض به سقوط ارزش ریال، افزایش بهای مواد غذایی و فساد دولتی به خیابان های شهرهای بزرگ آمدند. اعتراض ها در شهرها و روستاهای ایران اغلب با شعارهایی علیه گرانی و بیکاری آغاز می شود اما به سرعت به اعتراض علیه دولت تبدیل می شود.

خبرگزاری فرانسه نیز روز دوشنبه در گزارشی به نقل از تحلیلگران نوشت، خروج آمریکا از توافق اتمی و نگرانی از احیای تحریم ها به سقوط ارزش ریال دامن زد اما در عین حال بسیاری بر این باورند که این عوامل تنها به مشکلات دیرینه اقتصادی ایران شدت بخشیده است و به اعتراض ها علیه مدیریت اقتصادی و فساد گسترده دامن زده است.

ایران با شرایط اقتصادی سختی حتی پیش از آغاز این تحریم‌ها روبرو است. ارزش دلار چند برابر شده و اثرات تورمی موجب اعتراضات مردم در شهرهای بزرگ شده است.

نرخ دلار و سکه از شهریور ماه گذشته همزمان با اعلام پرزیدنت ترامپ مبنی بر احتمال خروج آمریکا از برجام، ناگهان رو به افزایش گذاشت و هر دلار آمریکا از ۳۷۰۰ تومان به حدود ۱۱ هزار تومان در ماه جاری رسید.