یکشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

انتصاب فرستاده ویژه ترامپ در امور ایران، واکنش اردوغان به سقوط 30 درصدی ارزش لیر، پیش بینی آمریکا درباره کاهش ۵۰ درصدی فروش نفت ایران و تأکید مجدد چین بر مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت از جمله خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به آماده سازی ارتش سوریه برای عملیات آزادسازی ادلب نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ نیروهای مسلح سوریه از دیگر استان ها برای حضور در عملیات آزادسازی ادلب در نقطه تجمع وارد شده اند.

پایگاه خبری دمشق الان به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد، مقدمات آغاز عملیات ارتش سوریه برای پاکسازی استان ادلب از تروریسم فراهم شده است.

این منبع افزود: نیروها و تجهیزات از همه استان ها برای مشارکت در این عملیات در مرزهای استان ادلب مستقر شده است.

بالگردهای ارتش سوریه روز گذشته نیز با پخش اطلاعیه هایی بر فراز روستاها و شهرک های استان ادلب واقع در مرز ترکیه، از ساکنان این مناطق خواستند به آشتی ملی بپیوندند.

در این اطلاعیه ها آمده است، تا کی شما و خانواده هایتان می خواهید در ترس زندگی کنید و کودکان شما تا کی بدون آینده بمانند. جنگ به پایان خود نزدیک شده و زمان پایان یافتن خونریزی فرا رسیده است.

در این اطلاعیه آمده است، از شما می خواهیم مانند بسیاری از ساکنان سوریه به آشتی محلی و ملی بپیوندید. همکاری شما با ارتش سوریه سبب می شود از دست تروریست ها نجات یابید و سلامتی شما و خانواده هایتان حفظ شود.

همه با هم برای بازگرداندن امنیت و ثبات به کشور و بازسازی آن تلاش کنیم.

انتصاب فرستاده ویژه ترامپ در امور ایران

یکی از مشاوران ارشد وزارت خارجه آمریکا که با دیدگاه های فعلی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در خصوص ایران مخالف است، قرار است به عنوان فرستاده ویژه امور ایران معرفی شود.

دیلی وایر به نقل از یک منبع آشنا با این موضوع گزارش داده، قرار است «برایان هوک» که مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا و مدیر برنامه ریزی سیاسی است، به زودی به عنوان فرستاده ویژه امور ایران معرفی شود.

انتصاب فرستاده ویژه ترامپ در امور ایران/آماده سازی ارتش سوریه برای عملیات آزاد سازی ادلب / واکنش اردوغان به سقوط 30 درصدی ارزش لیر؛ خدا را داریم/تأکید مجدد چین بر مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران

بر اساس این خبر، هوک که در زمان «رکس تیلرسون» وزیر خارجه پیشین آمریکا به وزارت خارجه آورده شده، به عقیده حامیان ترامپ، از مخالفان دیدگاه های رئیس جمهور آمریکا در جریان کمپین تبلیغاتی سال ۲۰۱۶ به شمار می رود.

بر پایه این خبر، هوک با خروج آمریکا از برجام مخالف و بر این باور بوده که باید توافق هسته ای غرب با ایران را کمی تغییر داد که به نظر می رسد، سیاست های او نسبت به سیاست های ترامپ در خصوص ایران کمی ملایم تر باشد

واکنش اردوغان به سقوط 30 درصدی ارزش لیر

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی از شهروندان کشورش خواست، کمپین‌ها علیه ترکیه را نادیده بگیرند. وی با اشاره به آمریکا گفت: اگر آنها دلار دارند، ما هم خدا و مردم را داریم.

به گزارش حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جریان سفری به شهر زادگاهش در استان ریزه در سخنرانی خطاب به مردم این استان گفت: ما تلاش‌های فراوانی انجام خواهیم داد و سعی خواهیم کرد، اگر خدا بخواهد تمامی ۸۱ استان کشورمان را مدرن‌تر کنیم.

انتصاب فرستاده ویژه ترامپ در امور ایران/آماده سازی ارتش سوریه برای عملیات آزاد سازی ادلب / واکنش اردوغان به سقوط 30 درصدی ارزش لیر؛ خدا را داریم/تأکید مجدد چین بر مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران

وی افزود: فقط بدانید، ما الان بهتر از دیروز هستیم و فردا هم بهتر از امروز خواهیم بود؛ بنابراین نگران نباشید.

پس از آنکه ارزش واحد پول ترکیه در مقابل دلار آمریکا ۳۰ درصد کاهش یافت، اردوغان گفت: کمپین‌های متنوعی وجود دارد. به آنها اهمیتی ندادیم. فراموش نکنید که اگر آنها دلارهایشان را دارند، ما هم مردم و خدایمان را داریم. من خواهان صبر و غیرت شما هستم.

پیش بینی آمریکا درباره کاهش ۵۰ درصدی فروش نفت ایران

دولت ترامپ پیش بینی می‌کند، کشورهای مشتری نفت ایران را متقاعد خواهد کرد تا واردات نفت خام از تهران را به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

دو مقام نزدیک و آشنا به تلاش های دولت ترامپ برای قطع فروش نفت خام تهران، گفتند: دولت ترامپ پیش بینی می کند، کشورها را متقاعد خواهد کرد تا واردات نفت از ایران را حداکثر یک میلیون بشکه در روز کاهش دهند؛ آن هم زمانی که تحریم های انرژی از اوایل نوامبر اعمال شود.

بر اساس این گزارش پیش بینی های اعلام شده درباره کاهش فروش نفت ایران بین 700 هزار تا یک میلیون بشکه در روز در نوسان است. هرچند این رقم کاهش چشمگیر و مهم برای جمهوری اسلامی به شمار می رود، کمتر از هدف تعیین شده قبلی از سوی دولت ترامپ است که قصد داشت کل فروش نفت ایران را از اوایل نوامبر قطع کند.

آمارهای بلومبرگ نشان می دهد، ایران طی سال گذشته، به طور میانگین روزانه 2.1 میلیون بشکه نفت خام صادر کرده است. هرگونه کاهش صادرات نفت می تواند تبعاتی را برای اقتصاد ایران به همراه داشته باشد.

تحریم های آمریکا در شرایطی دوباره علیه ایران اعمال می شود که ترامپ در ماه می خروج ایالات متحده از توافق هسته ای را اعلام کرده است.

انتصاب فرستاده ویژه ترامپ در امور ایران/آماده سازی ارتش سوریه برای عملیات آزاد سازی ادلب / واکنش اردوغان به سقوط 30 درصدی ارزش لیر؛ خدا را داریم/تأکید مجدد چین بر مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران

در ماه جولای، برایان هوک از مقام های ارشد دولت آمریکا که تلاش های واشنگتن برای اعمال تحریم های نفتی علیه ایران را هدایت می کند، گفته بود، هدف اصلی از اعمال تحریم ها، به صفر رساندن درآمد ایران از محل فروش نفت خواهد بود.

پیش از توافق هسته ای 2015 میلادی و زمانی که تحریم های نفتی علیه ایران اعمال می شد، حدود 1.2 میلیون بشکه از نفت خام ایران از بازارهای جهانی حذف شده بود. ولی دولت اوباما توانست به این هدف درباره کاهش صادرات نفت ایران همراه با حمایت متحدان اروپایی اش دست یابد، متحدانی که امروز مخالف تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای و اعمال مجدد تحریم ها هستند.

بلومبرگ افزود: در شرایطی که آمریکا برای متقاعد کردن برخی متحدانش مثل ژاپن و کره جنوبی برای قطع واردات نفت از ایران مشکل خاصی نداشته، گویا با کشورهایی مثل چین و هند که 50 درصد نفت صادراتی ایران را تشکیل می دهند، با مشکلات بیشتری روبه روست.

دو مقام آگاه اعلام کردند، مقام های چینی ماه گذشته به یک هیأت وزارت خارجه آمریکا گفته اند که واردات نفت از ایران را کاهش نخواهند داد.

تأکید دوباره چین بر مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران

روز جمعه وزارت خارجه چین بار دیگر مخالفت خود را با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران اعلام کرد.

«لو کانگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به پرسشی درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: «چین همواره معتقد بوده اعمال تحریم‌ها در هر موقعیتی یا تهدید به اعمال آنها نمی‌تواند مناقشات را حل کند. تنها گفت‌وگو و مذاکره می‌تواند مشکلات را حل کند.»

وی همچنین تأکید کرد، پکن همواره مخالفت خود را با تحریم‌های یکجانبه آمریکا اعلام کرده است.