شنبه , ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

استقرار نیروهای ویژه آمریکایی در نزدیکی مرز ایران، تقویت تیم خاورمیانه کاخ سفید با استخدام نیروهای جدید، واکنش اسرائیل به ترور دانشمند موشکی سوریه، عملیات گسترده الحشد الشعبی در شمال شرق دیالی عراق و اخراج سفیر کانادا از عربستان از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، استقرار نیروهای ویژه آمریکایی در نزدیکی مرز ایران نیز از جمله خبرهای قابل توجه بوده است.

به گزارش «تابناک»؛ سخنگوی وزارت خارجه عراق روز یکشنبه از امضای توافقنامه نظامی ـ امنیتی با اردن خبر داد.

«احمد محجوب» با انتشار بیانیه ای گفته است که هدف از این توافقنامه، ارتقای همکاری های نظامی و امنیتی از طریق تبادل اطلاعات و تجارب در زمینه امنیت مرزهای دو کشور و توسعه توانمندی های اطلاعاتی و آموزشی با هدف مبارزه با تروریسم است.

وی خاطر نشان کرده است که از طرف عراق «عرفان الحیالی» وزیر دفاع و از طرف اردن سرلشکر «محمود فریحات» رییس ستاد مشترک ارتش اردن امضا کردند.

به گفته وی، در مراسم امضای توافقنامه که در امان برگزار شد، سفیر عراق در امان و تعدادی از نمایندگان نهادهای امنیتی و نظامی و وزارت خارجه عراق به علاوه فرماندهان و مسئولانی از ستاد ارتش اردن حضور داشتند.

سایت ستاد ارتش اردن نیز در بیانیه ای هدف از امضای این توافقنامه نظامی و امنیتی را تبادل تجارب و اطلاعات در زمینه مرزها و توسعه توانمندی اطلاعاتی و برگزاری رزمایش های نظامی مشترک و پژوهش و توسعه فناوری ذکر کرده است.

دو کشور عراق و اردن دارای 181 کیلومتر مرز مشترک هستند که گذرگاه «طریبیل» در 570 کیلومتری غرب بغداد و 370 کیلومتری شرق امان، مهمترین گذرگاه مرزی دو کشور برای تبادل کالا و عبور مسافران است.

استقرار نیروهای ویژه آمریکایی در نزدیکی مرز ایران

وزارت دفاع افغانستان خبر داد که پس از اعلام استراتژی جدید ترامپ برای افغانستان برای نخستین بار نیروهای ویژه آمریکایی در ولایت «فراه» واقع در غرب افغانستان و در نزدیکی مرز ایران مستقر شدند.

ژنرال «محمد رادمنش» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به «صدای آمریکا» گفت که برای نخستین بار پس از اعلام استراتژی ترامپ برای افغانستان، تیم نیروهای ویژه آمریکایی در ولایت «فراه» مستقر شده‌اند.

وی تأکید کرد: این نیروها در چهارچوب مأموریت «حمایت قاطع» برای آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای امنیتی افغان به این ولایت غربی اعزام شده‌اند و نقش رزمی در میدان‌های نبرد نخواهند داشت.

با این حال، این نظامیان برای ایفای نقش مشاوره‌ای خود کنار نیروهای افغان در میدان نبرد حاضر خواهند شد.

استقرار نیروهای ویژه آمریکایی در نزدیکی مرز ایران/ امضای توافق نامه نظامی اردن و عراق/تقویت تیم خاورمیانه کاخ سفید با استخدام نیروهای جدید/اخراج سفیر کانادا از عربستان

سپاه «207 ظفر» نیز با انتشار بیانیه کوتاهی ضمن تأیید این خبر گفت، این تیم برای «سرکوب گروه‌های تروریستی» شنبه ‌شب در فرودگاه فراه مستقر شده است.

فراه حدود 48 هزار کیلومترمربع، چیزی حدود نیمی از مساحت کره جنوبی، وسعت دارد و از شمال به هرات، شمال شرق به غور، جنوب شرق به هلمند، جنوب به نیمروز و از غرب نیز با ایران همسایه است.

این ولایت چهارمین ولایت بزرگ افغانستان محسوب می‌شود و جمعیتی بالغ بر 925 هزار تن در 11 شهرستان آن به‌طور پراکنده زندگی می‌کنند.

فراه به‌ عنوان ولایت هم‌مرز با ایران اهمیت ویژه‌ای برای واشنگتن دارد و ترامپ که از آغاز دوره ریاست جمهوری‌اش همواره بر طبل ایران‌هراسی و جنگ علیه این کشور کوبیده، اگر به ‌راستی بخواهد اقدامی علیه جمهوری اسلامی انجام دهد، پایگاه نظامی در این ولایت و همچنین فرودگاه ولایت فراه موقعیت بسیار استراتژیکی خواهد شد.

حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان نیز به تازگی تصریح کرد، حضور نظامی آمریکا در افغانستان به ‌دلیل رقابت با کشورهای منطقه از جمله چین، روسیه و ایران است.

تقویت تیم خاورمیانه کاخ سفید با استخدام نیروهای جدید

مقامات آمریکایی می گویند، دولت این کشور در حال استخدام کارمندانی برای حضور در تیم خاورمیانه هستند.

این افراد تازه استخدام شده تحت مدیریت «جرد کوشنر» داماد ترامپ و مأمور ویژه کاخ سفید در امور خاورمیانه و «جیسون گرین بلات» مشغول به کار می شوند.

کاخ سفید به شدت در تلاش است تا به هر نحو ممکن، پروژه خود در خاورمیانه موسوم به معامله قرن را به سرانجام برساند و استخدام نیروهای جدید نیز در همین راستا انجام می شود.

استقرار نیروهای ویژه آمریکایی در نزدیکی مرز ایران/ امضای توافق نامه نظامی اردن و عراق/تقویت تیم خاورمیانه کاخ سفید با استخدام نیروهای جدید/اخراج سفیر کانادا از عربستان

واکنش اسرائیل به ترور دانشمند موشکی سوریه

«یوال گالانت» وزیر ساخت و ساز رژیم صهیونیستی، روز یکشنبه به ترور یک دانشمند موشکی سوریه واکنش نشان داد و همان طور که انتظار می‌رفت، مدعی شد که نمی‌داند چه کسی این ترور را انجام داده است.

شنبه‌ شب رسانه‌های سوری اعلام کردند که دکتر «عزیز اسبر»‌ مدیر مرکز پژوهش‌های علمی منطقه «مصیاف» در انفجاری که خودرو او را هدف گرفته، جان باخته است.

به نوشته روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، گالانت که از فرماندهان سابق ارتش رژیم صهیونیستی و از اعضای کنونی کابینه امنیتی این رژیم است، گفت: «در سوریه جنگی در جریان است و افراد زیادی در این جنگ دخیل هستند. تا الان ۶۰۰ هزار تن کشته شده‌اند. گویا تا کنون یک تن دیگر هم کشته شده است.»

وی درباره اسبر افزود: «من توصیف او را در روزنامه خواندم. به نظر نمی‌آید که آدم مثبتی بوده باشد.»

سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی سابقه‌ای طولانی در ترور مسئولان کشورهای مختلف دارد، اما همواره بعد از هر ترور سیاست ابهام را در پیش می‌گیرد و مسئولیت این اقدامات را نمی‌پذیرد. نشریه «دیلی میل» هفته پیش گزارش داد که موساد تنها در ۱۰ سال گذشته در جریان ۸۰۰ عملیات ترور، چند هزار تن را کشته است.

پایگاه «عاجل» سوریه امروز در واکنش به ترور این دانشمند سوری نوشت: «عملیات تروریستی مذکور، نشانه‌های موساد صهیونیستی را با خود دارد. این نخستین بار نیست که رژیم صهیونیستی تلاش کرده، عزیز اسبر را ترور کند. در بیست‌ودوم ماه جولای گذشته، اسرائیل با چند موشک مرکز پژوهش‌های علمی در مصیاف را هدف گرفت و به نظر می‌رسد هدفش دکتر اسبر بود اما در آن زمان، هیچ کشته‌ای در نتیجه حمله بر جای نماند.»

استقرار نیروهای ویژه آمریکایی در نزدیکی مرز ایران/ امضای توافق نامه نظامی اردن و عراق/تقویت تیم خاورمیانه کاخ سفید با استخدام نیروهای جدید/اخراج سفیر کانادا از عربستان

وبگاه شبکه اسرائیلی «آی۲۴» نیز با انتشار این خبر، به نقل از معارضان نوشت: «دکتر اسبر از شخصیت‌هایی بود که با توجه به مأموریت محوّله به او از جانب بشار اسد رئیس جمهور سوریه در حوزه صنعت موشک‌های میان‌برد و دوربُرد، زندگی محرمانه‌ای داشت».

عملیات گسترده الحشد الشعبی در شمال شرق دیالی عراق

نیروهای حشد الشعبی عراق عملیاتی را ضد داعش در شمال شرق دیالی آغاز کردند.

بر اساس این گزارش، منابع وابسته به الحشد الشعبی عراق اعلام کردند: نیروهای مردمی صبح امروز عملیات گسترده ای را ضد داعشی ها در روستاهای جلولاء در شمال شرق دیالی آغاز کردند.

این منابع بیان کردند: عملیات با مشارکت تیپ های ۱۱۰ و ۲۳ حشد و نیروهای عملیات محور دیالی حشد شعبی انجام می شود.

منابع عراقی اعلام کردند، عملیات طبق طرح های ترسیم شده تا زمان تأمین امنیت کامل منطقه ادامه می یابد.

اخراج سفیر کانادا از عربستان

وزارت امورخارجه عربستان بامداد دوشنبه سفیر کانادا در ریاض را عنصر نامطلوب خواند و به وی 24 ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کند.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، وزارت امورخارجه عربستان همچنین سفیر خود در کانادا را برای رایزنی در این مورد فراخواند.

وزارت امورخارجه عربستان با بیان این که موضع کانادا در مورد آن چه فعالان جامعه مدنی سعودی اعلام شده، ادعایی نادرست و خلاف واقعیت است، موضع گیری اتاوا در این مسأله را دخالت آشکار در امور داخلی عربستان دانسته است.

عربستان همچنین اعلام کرد، در پی این موضع گیری دولت کانادا، کلیه تعاملات تجاری و سرمایه گذاری جدید خود را با این کشور به حالت تعلیق درخواهد آورد.