شنبه , ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها!

اخبار ویژه روزنامه‌ها!

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

*********

کیهان

روزه سکوت رئیس‌جمهور صدای حامیان دولت را هم  درآورد!

سکوت رئیس‌جمهور و جواب ندادن او به سؤالات مردم و دغدغه‌های معیشتی آنان برخی از روزنامه‌های زنجیره‌ای حامی دولت را نیز به تکاپو انداخته و نسبت به آن منتقد ساخته است.

روزنامه آفتاب یزد در شماره چهارشنبه گذشته خود به دلایل لغو سخنرانی تلویزیونی روحانی در هفته اخیر پرداخته و بر نقش حسام‌الدین آشنا در این زمینه تاکید کرده بود.

این روزنامه در گزارش تیتر یک خود نوشته بود: «در بحبوحه شرایط بد اقتصادی، مردم منتظر پاسخ قانع‌کننده‌ای از سوی مسئولان بودند که سرانجام اعلام شد سه‌شنبه دوم مردادماه قرار است رئیس‌جمهور با مردم سخن بگوید اما در حالی که همه منتظر بودند مواضع حسن روحانی را بشنوند، اعلام شد که این گفت‌وگو به زمان دیگری موکول شده است.»

در بخش دیگری از این گزارش آمده بود : «تصمیم روحانی برای لغو این گفت‌وگوی تلویزیونی در لحظات آخر گرفته شده و حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی دولت حسن روحانی از مخالفان اصلی این گفت‌وگوی تلویزیونی بوده است.آشنا به روحانی گفته تنها باید زمانی در این شرایط با مردم رودررو سخن بگوید که اطلاعات و داده هایش کامل بوده و برای انتقادها و حل مشکلات پیش روی دولت راه‌حلی ارائه دهد».

آفتاب یزد در بخش دیگری از این گزارش نوشت:«شنیده‌ها حاکی از آن است که اظهارات آن روز روحانی(نشست خبری دوم بهمن 96) و اطمینان خاطر او (درباره قیمت دلار) و آینده اقتصاد ایران، به واسطه اطلاعات غلطی بود که اطرافیان به او دادند».

در این رابطه حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور در صفحه شخصی‌اش نوشت: «مطالب اخیر روزنامه آفتاب یزد در مورد خود را تکذیب می کنم.»

اما، فارغ از تائید و تکذیب‌های صورت گرفته، روزنامه قانون در شماره پنجشنبه اخیر خود به دلایل سکوت روحانی پرداخته و نسبت به روزه سکوت رئیس‌جمهور که با ورود نمایندگان و سؤال از روحانی شکسته شده است واکنش نشان داد.

در گزارش روزنامه قانون آمده است : « حسن‌روحانی که خود دست‌پرورده دوران سخت اداره کشور در دهه 60 و زمان جنگ است باید به بهترین شکل ممکن بتواند وضعیت شبه‌جنگی این روزهای کشور را کنترل و اداره کند ولی ما شاهد آن‌هستیم که نه تنها وضعیت این‌گونه نیست بلکه اوضاع را شاید بتوانیم از زمان جنگ نیز آشفته‌تر ببینیم زیرا در آن بازه اگر دشمن تمام سعی خود را برای ضربه زدن به کشور به کار می‌گرفت اما مردمی بودند که پشت دولت بایستند ولی امروز وضعیت به‌گونه‌ای‌ دیگر است و ملت نیز از دولت شکایت دارند و می‌دانند که تلاش خود را نمی‌کند. در آن زمان هر کاستی بود ولی مردم اطمینان داشتند که بیشتر مسئولان نیز با ملت در یک راستا حرکت می‌کنند و برای همین تاب می‌آورند. در آن زمان شاید برخی افراد نق می‌زدند ولی بیشتر مسئولان همگام با ملت بودند و از مشکلات کشور برای مردم سخن می‌گفتند و این روزها حتی شاهد آن هستیم که روحانی این سخن گفتن را نیز از مردم دریغ می‌کند. این رویه دولت و شخص حسن‌روحانی به حدی ادامه دار شد تا نمایندگان که دیدند از دست مردم کاری برنمی‌آید، کمر همت بستند و سؤال از رئیس دولت را اعلام وصول کردند.»

فارغ از اینکه شبه جنگی خواندن شرایط امروز کشور تلاش زنجیره ای‌ها برای توجیه مذاکره با آمریکا را پوشش می‌دهد می‌توان به این نکته بسنده کرد که روش و مشی دولت در بی‌توجهی به مشکلات جامعه، تا آنجاست که روزنامه‌های حامی رئیس‌جمهور را نیز به تکاپو انداخته و در زمره منتقدان قرار داده است.

یارانه 500 هزار دلاری دولت به سفارت تاجیکستان!

روزنامه رسالت در مطلبی با انتقاد از مصوبه اخیر هیئت وزیران برای اعطای کمک 50 میلیارد ریالی به سفارت تاجیکستان بنا به پیشنهاد وزارت امور خارجه نوشت‌: «برخی اعضای دولت پرداخت یارانه 45 هزار تومانی که طبق قانون باید به مردم پرداخت شود را عزای عظمای دولت نامیده‌اند. برخی از اعضای دولت به بهانه‌های مختلف ازجمله کمبود اعتبار، هزینه‌های ارائه خدمات درمانی و بهداشتی به مردم تحمیل نموده‌اند،..آیا به‌واقع برای برخی از خدمات ضروری اعتبار نداریم؟ اگر نداریم پس این همه هزینه‌های غیرضرور، غیرمنطقی و غیرعقلایی و البته غیرقانونی را دولت چگونه بر بودجه و بیت‌المال تحمیل می‌کند؟»

این روزنامه در ادامه نوشت:« هیئت وزیران در جلسه 31/4/1397 به پیشنهادات وزارت امور خارجه و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد ماده (55) قانون محاسبات عمومی کشور – مصوب 1366 – تصویب کرد: مبلغ پنجاه میلیارد (50/000/000/000) ریال به صورت تملک دارایی سرمایه‌ای از محل اعتبارات جزء ردیف (510000) قانون بودجه سال 1397 کل کشور تحت عنوان «هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده – سرمایه‌ای» به‌منظور احداث ساختمان سفارت جمهوری تاجیکستان در تهران به شرط عمل متقابل در اختیار وزارت امور خارجه قرار می‌گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود… آیا سفارت تاجیکستان در تهران هم یکی از دستگاه‌های اجرایی کشور است؟ هزینه‌های پیش‌بینی‌شده و پیش‌بینی‌نشده سفارتخانه‌ها در تهران باید توسط کشورهای متبوع خودشان از محل بودجه خودشان تامین شود. دولت این وسط چه وظیفه قانونی دارد که 50 میلیارد ریال بودجه برای ساخت‌وساز سفارت تاجیکستان در تهران هزینه کند؟

رسالت در ادامه نوشت: «مبلغ 50 میلیارد ریال موضوع مصوبه معادل ارزی حدود 500 هزار دلار است که باید دولت تاجیکستان برای احداث سفارتخانه خود در تهران وارد کشور کند. وزارت امور خارجه با این مصوبه فی‌الواقع جلوی ورود ارز برای تامین نیازهای یک سفارتخانه را گرفته است. آیا ممانعت از ورود ارز به کشور جزء ماموریت‌های وزیر امور خارجه است که چنین پیشنهادی را به دولت داده است؟ به موجب کدام قانون و مستند به کدام ماده از قوانین و مقررات موضوعه حاکم بر مصرف اعتبار به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور چنان اجازه‌ای را می‌دهد که چنین مصوبه‌ای را تایید کرده است؟گرفتن و دادن وام یا کمک‌های بلاعوض داخلی و خارجی از طرف دولت باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد. آیا هیئت وزیران ازجمله وزیر محترم امور خارجه خود را ملتزم به لفظ باید مصرح در اصول قانون اساسی نمی‌داند. اگر می‌داند، خروجی این التزام چیست؟ اگر نمی‌داند، چرا باید هزینه‌های دیپلماسی التماس را بر گرده بودجه کل کشور و مردم تحمیل نمایند؟

مقام ارشد آمریکایی : جنگ با ایران ترامپ را نابود می کند

پاتریک بوکانان٬ دستیار ارشد سه تن از روسای جمهور پیشین آمریکا طی یادداشتی در دوماهنامه «آمریکن کانزرواتیو» با اشاره به خروج ترامپ از برجام نوشت: «روحانی و متحدانش که آینده (ایران) را روی توافقی شرط‌بندی کردند که سلاح هسته‌ای را در ازای گشایش به سمت غرب رها کنند، اکنون در نظر مردم بی  سواد  هستند.  و مردم حق را به کسانی می‌دهند که با ایده اعتماد به آمریکا مخالفت کرده بودند»‌.

دستیار پیشین رؤسای جمهور آمریکا نفت را دلبستگی استراتژیک آمریکا و غرب در خلیج فارس دانسته و نتیجه گرفته است‌:‌ بستن تنگه هرمز می‌تواند باعث انفجار بهای جهانی نفت شود و اگر نیروی دریایی آمریکا وارد عمل شود، جنگ بزرگی برپا خواهد شد که در آن صورت آمریکا تلفات سنگینی را تحمل خواهد کرد، مخصوصا اگر ایران از حزب‌الله، سوری ها، عراقی‌ها و سایر متحدانش در منطقه بخواهد که وارد عمل بشوند.

بوکانان در بخش دیگری از تحلیل خود آورده است‌: از میان چهار نفری که تصمیم نهایی را برای آغاز جنگ می‌گیرند؛ ترامپ، پامپئو و جان‌بولتون درباره لزوم تغییر حکومت ایران صحبت کرده‌اند. اما، جیمزمتیس وزیر دفاع  این هدف را تقبیح کرده است. این مقام ارشد آمریکایی در پایان نتیجه گرفته است که جنگ با ایران  علاوه بر تلفات‌سنگین نیروهای آمریکایی، می‌تواند ریاست جمهوری ترامپ را هم نابود کند.

خاک بر سری که ترقی معکوس کرده است!

کاربران شبکه‌های اجتماعی رضا پهلوی را به نوکری شیوخ شن‌زارهای حاشیه خلیج‌فارس متهم کردند و گفتند دست‌کم پدر و پدربزرگ او نوکر غربی‌ها بودند!

روزنامه جوان نوشت: طی دیدارهایی که اخیراً در پایتخت یکی از کشورهای اروپایی بین برخی مقامات ارشد سعودی با پهلوی صورت گرفته است، او درخواست حمایت مالی از فعالیت‌های خود علیه حکومت ایران را مطرح کرده است که این درخواست با موافقت عربستان سعودی روبه‌رو شده است. منابع نزدیک به سعودی‌ها اعلام کرده‌اند که عربستانی‌ها حمایت از پهلوی را منوط به اجرای فعالیت‌هایی همچون برگزاری تجمعات و تظاهرات در شهرهای بزرگ ایران با حضور اقشار مختلف مردم کرده‌اند. براساس گفته‌های این منابع، در چند ماه گذشته جلسات متعددی بین رضا پهلوی و مقامات ارشد عربستان سعودی برگزار شده است. منابع سعودی درخصوص میزان کمک عربستان به رضا پهلوی سکوت کردند، اما با توجه به اخباری که پیش‌تر از قول جرج نادر، مشاور دربار امارات متحده و از نزدیکان لابی FDD و وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا درخصوص پیشنهاد حمایت ۳۰۰ میلیون دلاری عربستان سعودی از فعالیت‌های ضد حکومت ایران منتشر شد، به‌نظر می‌رسد که رضا پهلوی توانسته این کمک‌ها را به خود اختصاص دهد. کاربران شبکه‌های اجتماعی رضا پهلوی را به نوکری شیوخ شن‌زارهای حاشیه خلیج‌فارس متهم کردند و گفتند دست‌کم پدر و پدربزرگ او نوکر غربی‌ها بودند!

گفتنی است یکی از کاربران با اشاره به همین نکته – نوکری رضا پهلوی برای سعودی‌ها – خطاب به رضا پهلوی نوشته است؛ خاکت به سر، ترقی معکوس کرده‌ای!

دستور کار جدید زنجیره‌ای‌ها القاء ما نمی‌توانیم و بزک ترامپ!

روزنامه زنجیره‌ای آرمان در مطلبی نوشت: «ما در شرایطی هستیم که هر روز به نقطه‌های تاریک بیشتری از جهت اقتصادی می‌رسیم. پیشنهاد به دولت این است که اصل مذاکره اگر براساس منافع ملی ما باشد باید آن را بررسی کرد. اگر بر این اساس، اصل مذاکره را بپذیریم، می‌توانیم راجع به چگونگی آن صحبت کنیم. از آنجا که از جهت سیاست خارجی و هم از جهت داخلی، زمینه‌های نارضایتی اجتماعی در جامعه کاملاً فراهم است، می‌تواند ما را با مشکلاتی مواجه کند. با در نظر گرفتن اینکه سیزدهم مردادماه مرحله اول تحریم‌هاست و بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی بساط‌شان را جمع کرده و درحال خروج از ایران هستند، نقطه عطف اینجاست که ما نمی‌توانیم از یک دریچه به سیاست نگاه کنیم. سیاست یک امر متغیری است که با هیچ موضع ثابتی قابل قیاس نیست.»

طیف مدعی اصلاحات با سیاه‌نمایی وضعیت کشور و دلخوشی به سرابِ مذاکره، در پی آن است تا برجام‌های دیگری را به مردم تحمیل کند.

این طیف بدون توجه به تجربه پرهزینه و عبرت آموز برجام، همچنان مدعی است که با مذاکره، تمامی مشکلات رفع خواهد شد.

مدعیان اصلاحات که اکنون برای مذاکره با ترامپ ذوق زده شده‌اند، همان جماعتی هستند که در توجیه شکست و ناکامی برجام، با ایجاد دوگانه دروغین «اوبامای خوب-ترامپ بد»، تقصیرها را به گردن ترامپ می‌انداختند و او را دیوانه و تافته‌ای جدا بافته از حاکمیت آمریکا معرفی می‌کردند و هنگامی که ترامپ از برجام خارج شد، تیتر زدند که «مزاحم رفت»! حالا همین جماعت برای مذاکره با ترامپ، سر از پا نمی‌شناسد!

اما نکته قابل توجه اینجاست که مدعیان اصلاحات اکنون اکثریت مطلق کابینه را در اختیار دارند. اما متاسفانه به‌دلیل بی‌برنامگی و ناکارآمدی، همچنان به نقطه‌های خیالی چشم دوخته و از توجه به ظرفیت‌های عظیم داخلی غفلت می‌کنند.

آقای رئیس‌جمهور! شما را به سوگندی که خورده‌اید ارجاع می‌دهم

به دنبال تغییرات صورت گرفته در دولت که طی گزارشی کیهان به آن پرداخته و اعلام کرده بود« مسئله اصلی تغییر سیف و نوبخت نیست رویکرد اقتصادی دولت باید عوض شود» حامیان دولت نیز به این تغییرات واکنش نشان داده و آن را نمایشی خواندند.

سیده‌حمیده زرآبادی نماینده اصلاح‌طلب قزوین طی یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت : الحمدلله(!) مشکل فقط سخنگوی دولت بود که آن هم تغییر کرد!!! با این تدبیر هوشمندانه از فردا شاهد کاهش قیمت ارز، خودرو، طلا و…هستیم!!! آقای رئیس‌جمهور شما را به سوگندی که در پیشگاه ملت خورده‌اید ارجاع می‌دهم.

گفتنی است در هفته‌های گذشته روزنامه‌ها و چهره‌های متعدد حامی دولت خواستار تغییر در تیم اقتصادی دولت شده بودند بی‌آنکه به مشی اقتصادی آن بپردازند و از ضرورت تغییر این مشی اقتصادی سخن بگویند.

کیهان پس از تغییر سیف، رئیس ‌بانک مرکزی در گزارشی نوشت: «آنچه که در میانه اعلام استعفا و یا برکناری برخی مقامات دولتی از جمله روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه به آن پرداخته نمی‌شود آن است که مسئله اصلی سیف و یا نوبخت نیستند که با کناره‌گیری یا برکناری آنان مشکلات حل شود، رویکرد اقتصادی دولت باید عوض شود و طبیعی است که افراد تنها مهره‌هایی هستند که این رویکرد اقتصادی را اجرایی می‌سازند.»

به نظر می‌رسد امروز نمایشی بودن تغییرات در دولت صدای حامیان رئیس‌جمهور را نیز درآورده و نسبت به آن معترض ساخته است.

«جماران » کمی هم به فکر اندیشه‌های امام باشد!

سایت جماران وابسته به موسسه حفظ و نشر آثار امام (ره) که طبیعتا بایستی نگهبان امینی برای اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) باشد در رویدادهای متعدد تاریخی که به بازخوانی آنها می‌پردازد به فکر دفاع از جریان و شیوه خاصی است.

جماران به عنوان نمونه اخیرا مصاحبه‌ای را منتشر کرده که در آن به بازداشت فرزندان آیت‌الله طالقانی در روزهای پایانی فروردین 1358 پرداخته شده است، در این مصاحبه به عملکرد کمیته‌های انقلاب در سال 1358‌اشاره و به آن حمله شده بود.

روزنامه شرق در شماره پنجشنبه خود بخش‌هایی از این گفت‌وگو را به نقل از جماران بازنشر کرده و نوشته است : « ‌مسئولین کمیته وقت به سرپرستی آقای غرضی، در یک حرکت نسنجیده و عجولانه، تصمیم به بازداشت مجتبی طالقانی به اتهام فعالیت‌های گذشته وی می‌گیرند، این کار بدون مشورت و مراجعه به آقای طالقانی اتفاق می‌افتد. طبیعتا مرحوم آیت‌الله طالقانی به‌حق گله‌مند می‌شود که چرا نسبت به بستگان و خانواده‌اش بدون مشورت و کسب اطلاع ایشان، اقدامی صورت گرفته است و برای آنکه در معرض سؤال و جواب‌های بعدی قرار نگیرد و به نوعی آزردگی خود را نشان دهد، تصمیم به دوری از انظار می‌گیرد و مدتی را در نقطه‌ای که کسی از آن خبر ندارد، می‌گذراند.»

این همه در حالی است که امام خمینی(ره) 29 فروردین 1358 طی سخنانی با حمایت شدید از کمیته‌های انقلاب و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کردند:

«همه می‎دانند آن وقتی که این نابسامانی‌ها پیدا شد، از قوای انتظامی هم خبری نبود، و پاسدارها این کار را کردند و جلو همۀ این مفاسد را تا آن حدودی که امکان داشت [گرفتند] در همۀ بلاد کمیته‎ها و پاسداران انقلاب این کارهای مفید را انجام دادند.»

امام خمینی همچنین در این سخنرانی با مثال زدن فرزند خود تصریح کردند: «مثلاً فرض کنید که ـ یک کسی را می‎گیرند، مثلاً احمد ما را می‎گیرند ـ ولو اینکه اگر احمد را بگیرند بکُشند هم من حرفی نمی‎زنم اما می‎خواهند اینها [غائله]درست بکنند ـ یا مثلاً… از یکی از علمای ایران، پسرش را می‎گیرند یک کاری سرش می‎آورند، این یک غائله پیدا می‎شود. تا این شد، خودشان شروع می‎کنند قبل از اینکه صاحبکار مشغول بشود و اظهار تأثر بکند، آقایان [اظهار] تأثر می‎کنند، «وامصیبت» آقایان می‎گویند! خود صاحبکار هیچ حرفی نمی‎زند اما آقایان سینه می‎زنند!» (صحیفه امام ، جلد ۷، صفحه35)

جماران در بازخوانی تاریخ بدون هیچ‌اشاره‌ای به اصل ماجرا و اینکه نظر امام در این میان چه بوده است تنها به گزارش ناقصی بسنده کرده است. انتظار می‌رود جماران در کنار توجه به نظرات خاص برخی گروه‌ها و گروهک‌های سیاسی کمی نیز به فکر اندیشه‌های امام و بازخوانی آن باشد.

خراسان

ابلاغیه جدید برای جریمه خودروهای گذر موقت متخلف

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از مسئولان اقتصادی کابینه، اعلام شده حسب تصمیم هیئت دولت و با توجه به اختیارات ناشی از ماده 109 قانون امور گمرکی، وسایل نقلیه ای که به صورت عبور با مجوز بین المللی یا ورود موقت، وارد کشور شدند اگر در مهلت مقرر برای خروج از کشور یا تحویل به گمرک مراجعه نکنند، به ازای هر روز تأخیر مشمول جریمه 52 هزار تا 260 هزار تومان خواهند شد.

مجوزدولت درباره معافیت مالیاتی خرید وارداتی دردستگاه  ها

در حالی که بر اساس مصوبه سال 1387 دولت وقت، مقرر شده بود فهرستی از اقلام با مصارف دفاعی (نظامی و انتظامی) و امنیتی که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح وارد یا از داخل خریداری می شود، مشمول مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات برارزش افزوده نشود، طبق تصمیم روزهای اخیر کابینه، همچنین برخی اقلامی که از محل اعتبارات مصوب، توسط وزارت اطلاعات نیز خریداری یا وارد می شود، مشمول این معافیت خواهد بود.

ایران

جمعات پراکنده در چند شهر

خبر اول اینکه پنجشنبه گذشته شماری از شهرهای کشور برای ساعاتی شاهد تجمعات اعتراضی بود؛ تجمعاتی پراکنده و کم تعداد که البته با حضور مأموران نیروهای انتظامی همراه می‌شد.  در اصفهان عده‌ای برای سومین روز پیاپی در  میدان امیرکبیر جمع شدند.  بر اساس گزارش‌های رسمی در شاهین شهر و نجف آباد هم تجمعات مشابهی برگزار شد. در شیراز، تصاویر و اخباری از تجمع در چهارراه زند در مجاورت خیابان توحید (داریوش) از مکان‌های اصلی خرید و فروش تلفن همراه مخابره شد. به گزارش ایرنا، هرچند در فراخوان‌ها، هدف از تجمع اعتراض به گرانی عنوان شده  بود اما تجمع کنندگان بیشتر شعارهای ساختارشکنانه سر می‌دادند.  پنجشنبه ظهر حدود 40 نفر نیز در میدان شهدای مشهد واقع در نزدیکی حرم مطهر امام رضا(ع) تجمع کردند؛ همان میدانی که اعتراض‌های دی ماه از آنجا شروع شد. به گفته سرپرست فرمانداری مشهد این تجمع جزئی بود و شمار اندکی حضور داشتند اما  شعارهای مختلفی سر می‌دادند. سردار نظری فرمانده سپاه امام رضا (ع) در این تجمع حضور یافت و با شماری از معترضان گفت‌وگو کرد. جمعی از مردم ساری هم در اعتراض به وضعیت معیشتی خود در مقابل استانداری مازندران حاضر شدند.

چرا خبری از نامزدهای سابق نیست؟

خبر دیگر اینکه  سایت اصولگرای «رجانیوز» با طرح این سؤال که «چرا خبری از دغدغه‌مندی نامزدهای سابق ریاست جمهوری نیست؟» نوشته مدعیان اداره کشور، برنامه‌های خود برای عبور از بحران را ارائه دهند. این سایت به دو جلسه سعید جلیلی با «مسئولان سابق بانک مرکزی و کارشناسان اقتصادی» اشاره کرده و نوشته اینها اقدامات قابل تقدیری است که به نظر می رسد هنوز کافی نیست و درعین حال اذعان دارد «در بدنه مردم و مسئولان نادیده گرفته می‌شود.»

رد درخواست رفع حصر

شنیدیم که برخی منابع خبری مدعی شده‌اند درخواست رفع حصر مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با مخالفت روبه‌رو شده است.

همگروهی ایران و اسرائیل در «المپیک نظامی»

باخبر شدیم که،    اسرائیل برای دومین سال پیاپی در«بازی‌های بین‌المللی ارتش» روسیه شرکت کرده که قرار است در سه بخش شرکت کند که در بخش پزشکی صحرایی تیم ایران هم حضور دارد. به گزارش «پارسینه» به نقل از جروزالم پست، رقابت ایران و اسرائیل در بخش پزشکی صحرایی رویارویی مستقیم میان دو تیم نیست اما به خاطر ترتیب الفبای روسی، پرچم ایران و اسرائیل در وب سایت رسمی مسابقات درست کنار هم قرار گرفته‌اند.

دیدار وزیر خارجه انگلیس با همسر زاغری

دست آخر اینکه وزیر امور خارجه انگلیس با «ریچارد رتکلیف» همسر نازنین زاغری، تبعه ایرانی- انگلیسی که به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت شده ملاقات کرد. به گزارش ایرنا، «جرمی ‌هانت» روز جمعه با انتشار پیامی در حساب توئیتری‌اش نوشت: «شرایط سخت و تکان دهنده‌ای است و آنها از خود مقاومت قابل توجهی نشان می‌دهند.» وی افزود که از تمام توان خود برای بازگرداندن خانم زاغری استفاده خواهد کرد.

آرمان

نیروهای مسلح طومار هر متجاوزی را می‌پیچند

فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه نیروهای مسلح طومار هر متجاوزی را می‌پیچند، گفت: آنچه امروز در چرخه دفاعی نیروی زمینی به کار گرفته می‌شود، حاصل دسترنج متخصصان و سربازان ایرانی است و با افتخار اعلام می‌کنیم هیچ نیازی به ادوات و تجهیزات خارجی نیست. امیر سرتیپ کیومرث حیدری اظهار کرد: هیچ خطری مرزهای کشور را تهدید نمی‌کند و جنجال‌های رسانه‌ای و یاوه‌گویی‌های دشمنان بی‌نتیجه است. وی خاطرنشان کرد: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون دشمنان تا توانسته‌اند توطئه کرده‌اند و ملت ایران با اتکا به خدا، اطاعت از ولایت فقیه و با وحدت و انسجام ملی پاسخ قاطع و دندان‌شکن به دشمن داده‌اند و این مسیر ادامه خواهد داشت. امیر سرتیپ حیدری بر استفاده از تمام توان و اراده نیروهای مسلح تاکید کرد و افزود: استفاده از توانمندی محققان و دانشمندان داخلی به‌طور کامل محقق شده و این سیاست از همان روزهای آغازین جنگ تحمیلی با فرمان حضرت امام(ره) مبنی بر خودکفایی بومی نیروهای مسلح، عملیاتی شده است.

تاکید وزیران خارجه ایران و چین بر حفظ برجام

محمد جواد ظریف و «وانگ یی» وزیران امور خارجه ایران و چین در حاشیه نشست اتحادیه آ سه آن در سنگاپور با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار «وانگ یی» با تاکید بر دوستانه، راهبردی و همه جانبه بودن روابط ایران و چین اظهار کرد: دو کشور به همکاری های نزدیک تر خود در همه زمینه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی، بویژه حفظ برجام به عنوان یک دستاورد دیپلماسی و بهره مندی ایران از مزایای آن ادامه خواهند داد. محمد جواد ظریف نیز چین را کشوری مهم‌ و شریک راهبردی ایران خواند و بر حفظ و گسترش روابط دو جانبه و یافتن راه‌های نوآورانه در انتفاع ایران از دستاوردهای برجام تاکید کرد. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در ادامه دیدارهای خود با مقامات شرکت کننده در نشست وزیران خارجه اتحادیه آسه آن با وزیر امور خارجه نیوزیلند نیز دیدار کرد.

پیام وزیر اطلاعات به همتی

وزیر اطلاعات در پیامی به عبدالناصر همتی رئیس جدید بانک مرکزی نوشت: وزارت اطلاعات در کشف و خنثی کردن توطئه‌ها و دسیسه‌های اقتصادی دشمنان و حفظ امنیت اقتصادی از هیچ کمکی به آن مجموعه دریغ نخواهد کرد و همواره همراه جناب عالی و مدیران و کارشناسان متعهد و متخصص آن مجموعه است. محمود علوی، وزیر اطلاعات در پیامی به عبدالناصر همتی رئیس جدید بانک مرکزی نوشت: برادر ارجمند جناب آقای عبدالناصر همتی، انتصاب شایسته شما به ریاست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حکم ریاست محترم جمهوری در سالروز ولادت با سعادت حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) را صمیمانه تبریک عرض نموده و موفقیت روز افزونتان را از خداوند رحمان آرزومندم. امید است حضور ارزشمند شما در شرایط خطیر کنونی موجب به ثمر نشستن رهنمودهای خردمندانه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی) و تدابیر رئیس جمهور محترم در اجرای اقتصاد مقاومتی و ساماندهی امور مربوطه باشد. وزارت اطلاعات در کشف و خنثی نمودن توطئه‌ها و دسیسه‌های اقتصادی دشمنان و حفظ امنیت اقتصادی از هیچ کمکی به آن مجموعه دریغ نخواهد کرد و همواره همراه جناب عالی و مدیران و کارشناسان متعهد و متخصص آن مجموعه است.

دیدار ظریف با رئیس جمهور سنگاپور

«محمد جواد ظریف» که برای شرکت در اجلاس پنجاه و یکمین اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا «آسه آن» به سنگاپور سفر کرده است، صبح جمعه با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز با «ویویان بالاکریشنان» همتای سنگاپوری خود دیدار داشت که روابط دو جانبه، آ سه آن، مسائل منطقه ای و شرایط بین المللی از جمله مهمترین موضوعات مورد گفت وگوی دو مقام بود. وزیر امور خارجه سنگاپور ریاست اجلاس وزیران امور خارجه آ. سه. آن را بر عهده دارد. دیدارهای وزیر امور خارجه ایران در روز پنجشنبه با همتایانش در آ.سه. آن و دیگر کشورهای شرکت کننده بسیار فشرده و متعدد بود. وی همچنین با حلیمه یعقوب رئیس جمهوری سنگاپور نیز دیدار جداگانه و گفت و گوهایی دوجانبه داشت.

توئیت ظریف درباره حضورآمریکا درخلیج‌فارس

وزیر خارجه ایران با انتقاد از حضور آمریکایی‌ها در منطقه خلیج فارس تصریح کرد: به نظر می‌رسد که نیروی دریایی آمریکا نمی‌تواند راه و مسیر خود را در اطراف آب‌هایمان پیدا کند. وزیر خارجه ایران در یک اظهارنظر توئیتری به فعالیت‌های نیروی دریایی آمریکا در آب‌های خلیج فارس پرداخت. محمدجواد ظریف نوشت: «به نظر می‌رسد که نیروی دریایی آمریکا نمی‌تواند راه و مسیر خود را در اطراف آب‌هایمان پیدا کند شاید به این دلیل که نام آن را نفهمیده است: نامش خلیج فارس است و برای ۲۰۰۰ سال و بسیار طولانی‌تر از زمان ایجاد ایالات متحده نامش خلیج فارس بوده است یا شاید نمی‌داند که ۷۰۰۰ مایل دور از خانه (آمریکا) در حیاط خلوت ما چه کاری دارد انجام می‌دهد». وزیر خارجه ایران در این توئیت، عکسی را منتشر کرده و فاصله آب‌های آمریکا تا خلیج فارس را نشان داده است.

وضعیت مردم یمن نگران کننده است

سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن حملات جنگنده های ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به بیمارستان و بازاری در بندر الحدیده یمن که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها زن و مرد و کودک غیرنظامی و بیگناه شد را تکرار و استمرار نسل‌کشی و جنایات هولناک عربستان سعودی و هم پیمانانش در یمن دانست و گفت: به خاک و خون کشیدن و انتقام از مردم و حمله به اهداف غیرنظامی مانند بیمارستان ها، خانه ها و اماکن عمومی برای جبران ناکامی ها و شکست های عربستان و متحدانش در میدان جنگ، چیزی جز جنایت جنگی نیست و استمرار هر روزه آن و سکوت جامعه بین‌الملل در برابر اینگونه اقدامات، وضعیت مردم یمن را به صورت نگران کننده‌ای، وخیم کرده است. بهرام قاسمی افزود: بمباران هر روزه اهداف غیرنظامی و کشتار مردم بی‌گناه و بی پناه یمنی به دست جنگنده های عربستانی و اماراتی نباید در افکار عمومی کشورهای منطقه، جهان و در سطح بین‌المللی موجب عادی شدن جنایات متجاوزین و بی توجهی به وضعیت بحرانی و فجیع این کشور شود.

برگزای مراسم ترحیم «عباس دوزدوزانی»

مراسم ترحیم «عباس دوزدوزانی» از مؤسسین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نماینده ادوار مجلس صبح پنجشنبه در مسجد نور تهران برگزار شد. در این مراسم چهره هایی مانند کمال خرازی، عبدا… نوری، محمد عطریانفر، حسین مظفر، غلامعلی رجایی، یدا… طاهرنژاد، عبدا… ناصری، سردار حسین علایی، مصطفی تاجزاده، محمدنبی حبیبی، حسین مرعشی، علی اکبر محتشمی پور، فیض‌ا… عرب سرخی، عبدالواحد موسوی لاری، محمد سلامتی، محمد رحیمی، سید هادی خامنه‌ای و … حضور پیدا کردند.