دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » پنتاگون: فعالیت‌های دریایی ایران در آب‌های جنوب افزایش یافته است!

پنتاگون: فعالیت‌های دریایی ایران در آب‌های جنوب افزایش یافته است!

 

پنتاگون: فعالیت‌های دریایی ایران در آب‌های جنوب افزایش یافته است

رادیو فردا

شبکه خبری سی‌ان‌ان، دهم مرداد ماه، در گزارشی از آماده‌شدن نیروهای نظامی ایران برای انجام یک «رزمایش بزرگ» در آب‌های خلیج فارس خبر داده بود. ساعتی بعد خبرگزاری رویترز نیز گزارش مشابهی را منتشر کرد.

رسانه‌های دولتی ایران با وجود این‌که به این گزارش‌ها اشاره کرده‌اند، اما تاکنون گزارشی درباره واکنش یا اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی در این‌باره منتشر نکرده‌اند.

کاپیتان بیل اوربان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، ستاد ناظر بر عملیات در غرب آسیا و شمال آفریقا، گفته است: «ما از افزایش فعالیت‌های نظامی دریایی ایران در خلیج فارس، تنگه هرمز و خلیج عمان اطلاع داریم».

کاپیتان اوربان افزوده است: «از نزدیک این فعالیت‌ها را زیر نظر داریم و به همکاری با متحدان خود برای تضمین آزادی دریانوردی و ترابری تجاری در آب‌های بین‌المللی ادامه می‌دهیم».

سخنگوی ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در خاورمیانه توضیحات بیشتری نداده‌است.

خبرگزاری رویترز به نقل از شماری از مقام‌های دولتی آمریکا می‌گوید احتمال دارد ایران طی ۴۸ ساعت آینده دست به انجام یک رزمایش بزند. این مقام‌ها گفته‌اند سپاه پاسداران بیش از صد شناور را برای این رزمایش آماده کرده و صد‌ها تن از نیروهای زمینی نیز ممکن است در آن شرکت کنند.

به گفته مقام‌های ایالات متحده به نظر می‌رسد انجام احتمالی این رزمایش در این بازه زمانی، با هدف ارسال پیام به واشینگتن صورت می‌گیرد؛ دولت آمریکا از زمانی که از برجام خارج شد، بر اقدامات سیاسی و دیپلماتیک خود برای افزایش فشارها بر تهران افزوده است.

رویترز به نقل از مقام‌های ایالات متحده می‌گوید سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، فشار چشم‌گیری بر اقتصاد ایران وارد کرده‌است، هرچند سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده احتمال می‌دهند این فشارها در نهایت به افزایش نارضایتی از آمریکا و قوی‌تر شدن افراطیون در جمهوری اسلامی بیانجامد.

از طرف دیگر شماری از مقام‌های دولت ترامپ می‌گویند در حکومت ایران تفاوتی میان افرادی که «میانه‌رو» توصیف می‌شوند و چهره‌های تندرو وجود ندارد. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، اخیرا در جریان یک سخنرانی در جمع گروهی از ایرانی‌آمریکایی‌ها در کالیفرنیا گفته بود «توافق اتمی آن‌ها را میانه‌رو نکرد؛ این توافق آن‌ها را به گرگ‌هایی در لباس بره تبدیل کرد».

انتشار گزارش‌ها در مورد احتمال انجام رزمایش در آب‌های جنوب، همزمان است با دور تازه‌ای از اعتراضات و تظاهرات در شهرهای مختلف ایران که به دنبال سقوط ارزش ریال، وضعیت اقتصادی، گرانی و افزایش روزانه بهای ارز و سکه صورت گرفته است.