یکشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها

اخبار ویژه روزنامه‌ها

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*********

کیهان

سلامتی: دولت فاقد برنامه و زیادی متکی به برجام بود

دبیرکل سازمان منحله مجاهدین انقلاب می‌گوید دولت یازدهم و دوازدهم بی‌برنامه و بدون عزم و اراده کافی عمل کرد و تکیه‌گاهش برجام بود و به همین دلیل موجب نارضایتی مردم شده است.

محمد سلامتی در گفت‌وگو با آفتاب یزد اظهار داشت: دولت درباره برنامه‌های اقتصادی اصل را بر بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری خارجی قرار دادند. این نگاه و نیز تفکر غالب دولتمردان مبنی براعتقاد به لیبرالیسم اقتصادی موجب شد تا ظرفیت‌های داخلی محورتحرک بخشیدن به فعالیت‌های اقتصادی قرار نگیرد.البته اگر برجام به شکل ایده آل ازسوی 1+5 عمل می‌شد شاید کمتر جای انتقاد به این نگاه و طرز تفکر وجود داشت. اما به نظر من دولتمردان واقعیت‌های معادلات سیاسی و مناسبات اقتصادی درسطح بین‌الملل را نادیده گرفته و بیش از حد متکی به برجام شدند. وی ‌می‌افزاید: آقای روحانی باید تیم اقتصادی‌ای تعیین کند که معتقد به این کار باشد.در این صورت می‌توان امیدوار شد که تحرکی درامور اقتصادی به وجود آید. والا اگر از افرادی شبیه کسانی که هم اکنون هستند و یا افراد نامتجانس انتخاب کند، بازدهی موثری نخواهند داشت. وی در پاسخ این سؤال که دولت روحانی باید در حوزه اقتصادی چه کار می‌کرد که نکرد؟ گفت: به نظر من آقای روحانی از ابتدای کار دولت یازدهم باید اصل را براحیا و بازسازی واحدهای تولیدی می‌گذاشت. اما بی‌اعتقادی دولتمردان به این امر و خوش‌بینی بیش از حد به برجام مانع از این امر شد. ضمنا باید اضافه کنم که معمولا دولت‌ها برای موفقیت درعرصه اقتصادی باید اولا برنامه مشخصی داشته باشند و ثانیا برای اجرای آن افراد همفکر و هماهنگ را انتخاب کنند. متاسفانه دولت‌های یازدهم و دوازدهم فاقد هردو این مهم بوده و هستند.

سلامتی در پاسخ این سؤال که اصلاح‌طلبان برای کمک به روحانی جهت خروج از بحران چه برنامه و پیشنهادی دارند؟ گفت: تا جایی که من اطلاع دارم اصلاح‌طلبان برنامه واحد و منسجمی برای ارائه به آقای روحانی ندارند. ولی صاحب نظران اصلاح‌طلب به شکل فردی پیشنهادهایی ارائه کرده و می‌کنند.

سلامتی همچنین گفته است: دولت باید برنامه و اراده لازم را می‌داشت که متاسفانه نداشت و به همین علت مقصر اصلی است. اینکه هم طرفداران آقای روحانی و نیز مخالفان وی در مورد مسائل اقتصادی تقریبا به یک میزان و به یک شکل انتقاد می‌کنند گواه براین قضیه است و اسف بارتر اینکه خود آقای روحانی نیز با این دو مجموعه همصدا شده ولی برای حل مشکل کاری انجام نداده است.

او می‌گوید: به نظر من دولت یازدهم و دوازدهم می‌توانستند مسائل اقتصادی را حل کنند.اما بی‌برنامگی و حضور تیم ناهماهنگ و غیرسازنده در هر دو دولت کار را به رکود کشاند. همانطور که در بالااشاره کردم هنوزهم دولت می‌تواند از پس مشکلات اقتصادی برآید. اما برای این کار باید برنامه داشته باشد، اراده کند و با تیم اقتصادی جدید مصمم عمل کند. اگر عملا دولت نشان دهد که دنبال حل مشکل است، مردم هم راضی می‌شوند و نیز کمک می‌کنند.

شرق: عملکرد یک ساله دولت خلاف برنامه ششم توسعه است

روزنامه شرق معتقد برنامه ششم توسعه دچار انقضای زودهنگام شد چرا که دولت،‌کمتر به اجرای آن اهتمام دارد.

این روزنامه ‌نوشت: عملکرد دولت، یک سال پس از اجرای برنامه ششم توسعه، از این برنامه فاصله دارد. امسال سال دوم اجرای برنامه ششم توسعه است؛ برنامه‌ای که با جنجال‌های فراوانی همراه بود و در نهایت برنامه ۳۵ماده‌ای دولت با اضافه‌شدن ۱۱۰ ماده از سوی نمایندگان مجلس، با یک سال تأخیر به سند مالی چهارساله دولت تبدیل شد.

حالا مقایسه اعداد پیش‌بینی‌ شده در برنامه ششم توسعه با ارقام محقق‌ شده تا به اینجای سال نشان می‌دهد این برنامه از لحاظ برآوردی با آنچه در صحنه اقتصاد رخ می‌دهد، چقدر فاصله دارد. درحالی‌ که در برنامه ششم رشد اقتصادی ۸ ‌درصدی در نظر گرفته شده بود، اقتصاد ایران در سال ۹۶ معادل 3/8 درصد رشد کرد و متوسط رشد ۱۷درصدی نقدینگی در این برنامه در سال گذشته با پنج واحد درصد اختلاف، به ۲۲ درصد رسید. دیگر شاخص‌های کلان اقتصادی این برنامه هم اختلاف زیادی با عملکرد سال ۹۶ دارد.

در برنامه ششم سهمی ۲۵درصدی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی لحاظ شده بود و حالا نه‌تنها این رقم رویایی است بلکه اقتصاد با خروج سرمایه ۲۶میلیارد دلاری روبه‌رو شده است. هرچند وقفه یک‌ساله بین برنامه پنجم و ششم توسعه نشان داد بدون اعتراض هیچ نهادی دستگاه‌های اجرایی بدون برنامه پنج‌ساله هم به کار خود ادامه می‌دهند؛ اما عمیق‌شدن فاصله بین برنامه جامع با عملکرد اجرایی، اقتصاد را در معرض بی‌نظمی و تعریف طرح‌های اقتصادی بدون پشتوانه اجرایی قرار می‌دهد.

به گزارش «شرق» برنامه ششم توسعه با پیش‌بینی رشد هشت‌درصدی سالانه اقتصاد تا پایان ۱۴۰۰ به تصویب رسید که با اختلاط جایگاه تدوینگر، اجراگر و ناظر بر برنامه مواجه شد. دولت یک لایحه ۳۵ماده‌ای را به مجلس برد و مجلسی‌ها معتقد بودند نام این لایحه را نمی‌توان برنامه ششم توسعه گذاشت. نمایندگان ۱۱۰ ماده نوشته و به لایحه دولت اضافه کردند و به تصویب رساندند.
مالیات بر درآمدهای غیرمولد چاره التهاب بازار

وضع مالیات بر عواید سرمایه‌ای، به جلوگیری  از ایجاد تورم‌های قیمتی و عواید غیرمنطقی و غیرمعقول در زمینه‌های غیرمولد اقتصادی می‌انجامد.

روزنامه قدس در این زمینه در یادداشتی خاطرنشان کرد: کم‌ریسک بودن و بازدهی بالای سرمایه‌گذاری در بخش‌های غیرمولد اقتصاد مانند مسکن، طلا، ارز، خودرو و … سبب شده که اقلام نامبرده به عنوان کالای سرمایه‌ای و نه مصرفی تلقی شود. اخذ مالیات بر عواید سرمایه‌ای و ایجاد هزینه برای حضور در این بازارهای غیرمولد راهکاری برای اصلاح رویه فعلی است که در بسیاری از کشورهای دنیا رواج دارد.
یکی از لوازم توسعه اقتصادی و رشد اشتغال هر کشور، توجه به بخش تولید خصوصا تولید با بیشترین سهم نیروی انسانی داخلی است که به هدایت سرمایه‌های در اختیار مردم به این سمت نیاز دارد. حلقه گمشده این زنجیره، هدایت هوشمند سرمایه‌های موجود به سمت بازارهای مولد و دارای ارزش افزوده بالا است. متاسفانه به دلیل نبود سیاست‌گذاری هدفمند برای هدایت سرمایه، خصوصا در سال‌های اخیر، بازارهای غیرمولد موازی با بخش تولید بسیار رونق گرفته و باعث ایجاد رکود در بخش مولد اقتصاد شده‌اند.

بازارهای سفته‌بازانه مانند بازار مسکن، زمین، خودرو، طلا، ارز و … که بدون هرگونه تغییر شکل یا ایجاد ارزش افزوده، در مدت زمان کوتاهی به سود بالایی می‌رسند، نمونه‌هایی از توسعه بخش‌های غیرمولد است. همچنین اتخاذ سیاست‌های نادرست محیط کسب و کار موجب اختلال در فعالیت‌های اقتصادی شده و ادامه حیات بسیاری از واحدهای تولیدی را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده است. در این شرایط، نظام بانکی نیز به دلیل ریسک بالای فعالیت‌های تولیدی، علاقه‌مند به اعطای وام به فعالیت‌های کم‌ریسک و پرسود است که نتیجه آن روبه‌رو شدن بخش تولید با مشکل تامین مالی خواهد بود.

آمارها نشان از آن دارد که در سال‌های گذشته، بخش تولید همواره تسهیلات کمتری نسبت به میزان مصوب دریافت کرده است. یکی از راهکارهای مورد استفاده در بسیاری از کشورهای پیشرفته برای جلوگیری از رونق بازارهای غیرمولد، محور قرار دادن بخش تولید و بالا بردن هزینه برای شکل‌گیری فعالیت‌های غیرمولد است. از نمونه‌های ایجاد هزینه‌ برای بازارهای غیرمولد، اخذ مالیات‌هایی با عنوان «مالیات بر عواید سرمایه‌ای» یا Capital Gains Tax است.

مالیات بر عایدی سرمایه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا، فرانسه و کره جنوبی رواج دارد و نقش مهمی در کنترل قیمت مسکن ایفا می‌کند. این مالیات به عنوان یکی از اجزای مالیات بر درآمد، بر عواید سرمایه‌ای که حاصل سرمایه‌گذاری در تملک دارایی است، وضع می‌شود که به موارد زیر تعلق پیدا می‌کند: 1- دریافت کردن سود از محل نگهداری دارایی 2- فروش دارایی‌ها با قیمتی بیشتر از قیمت خریدوضع مالیات بر عواید سرمایه‌ای به جلوگیری از ایجاد تورم‌های قیمتی و عواید غیرمنطقی و غیرمعقول سرمایه‌گذاری در زمینه‌های غیرمولد اقتصاد می‌انجامد. علاوه بر این، مالیات بر عواید سرمایه‌ای موجب کاهش شکاف طبقاتی جامعه نیز می‌شود چراکه در شرایط فعلی، افرادی که در سطح بالاتری از نظر درآمد قرار دارند، قادر خواهند بود با سرمایه‌گذاری در بخش‌های غیرمولد، عواید زیادی را کسب کنند. این مالیات فقط به بازار مسکن اختصاص ندارد و با استفاده از آن، می‌توان روش‌های هوشمندی را برای هزینه‌سازی ورود به سایر بازارهای غیرمولد مانند ارز، طلا و خودرو نیز به وجود آورد.

ایران

گزارش «یاهو»از مواجهه ایرانی‌ها با ترامپ

خبراول اینکه، «یاهو نیوز» در گزارشی با اشاره به سیاست اعمال فشار ترامپ بر ایران نوشت: تهران پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با ایران را رد کرده است. مردم ایران از هشتگ «ترامپ خفه‌شو» و «در امور ایران دخالت نکنید» برای محکوم کردن سیاست‌های امریکا در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. به گزارش ایلنا، در بخشی از این گزارش آمده است:  این سیاست و تشدید اظهارات ضدایرانی علیه جمهوری‌اسلامی به تقویت اقلیت تندرویی در ایران می‌انجامد که علاقه زیادی به آتش زدن پرچم امریکا دارند. مقامات دولت امریکا گفته‌اند که از اعتراضات مردم ایران حمایت می‌کنند؛ اما ایرانی‌ها و تحلیلگران معتقدند امریکا فاقد استراتژی مشخص در قبال ایران است. از سویی دیگر مقامات دولتی با گروهک مجاهدین خلق که در ایران منفور است، متحد شده و از این جهت انسجام ضدامریکایی مردم ایران را تقویت کرده است.

ضیا نبوی بازداشت و آزاد شد

باخبر شدیم که، ضیا نبوی، فعال سیاسی و دانشجویی که سه‌شنبه شب پس از ورود به تهران بازداشت و به بند 209 زندان اوین منتقل شده بود، دیروز آزاد شد. به گزارش سایت امتداد، نبوی بدون گذاشتن وثیقه آزاد و قرار شده که صبح شنبه برای ارائه پاره‌ای توضیحات به بازپرسی مراجعه کند. گفتنی است ضیا نبوی 25 بهمن ماه سال گذشته و پس از تحمل ۸ سال حبس؛ از زندان آزاد شده بود.

داعش ادعای تاجیکستان علیه ایران را رد کرد

خبر دیگر اینکه، گروه تروریستی داعش با انتشار تصاویری اعلام کرد مردانی که روز یکشنبه چهار گردشگر خارجی را در تاجیکستان به قتل رساندند با این گروه بیعت کرده بودند. تصاویری که داعش منتشر کرده، پنج مرد جوان را نشان می‌دهد که در منطقه‌ای کوهستانی زیر پرچم داعش نشسته‌اند. به گزارش «انتخاب»، پیش‌تر مقامات تاجیکستان با تکیه بر آنچه اعترافات یکی از مظنونان خواندند، حزب ممنوعه نهضت اسلامی تاجیکستان را به قتل این اتباع خارجی متهم کردند. وزارت کشور تاجیکستان در سایت رسمی خود گفت که حسین عبدالصمدف، رهبر مهاجمان در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی در ایران (در قم و مازندران) آموزش نظامی و ایدئولوژیک دیده و در آنجا به حزب نهضت اسلامی پیوسته بوده است.

تلاش امریکا برای  مقابله با شکایت ایران در لاهه

دست آخر اینکه،  یک پایگاه خبری- تحلیلی امریکا  گزارش داد که مقامات کشور امریکا بشدت در تلاشند با شکایت ایران علیه واشنگتن در دیوان بین‌المللی دادگستری مقابله و از امریکا دفاع کنند. به گزارش ایسنا، «فیری بیکن» به نقل ازیک مقام وزارت امور خارجه امریکا نوشت: ما از شکایتی که در ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۸ توسط ایران علیه امریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری مطرح شده است، مطلعیم. من نمی‌توانم درباره جزئیات آن اظهار نظر کنم، اما اقدام ایران بی‌پایه و اساس است و مصمم هستیم که با تمام توان از امریکا در این دادگاه دفاع کنیم. موضعگیری  که در نهایت به معنای آن است که دولت امریکا صلاحیت دادگاه لاهه برای رسیدگی به شکایت ایران و طرفیت این دعوا را پذیرفته است.

وطن امروز

سردار غیب‌پرور: دولت آرایش جنگ اقتصادی به خود بگیرد

سردار غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمــان بسیج مستضعفیـن در جمع مسؤولان بسیج اقشار و بسیج وزارتخانه‌ها با اشاره به تشدید نابسامانی در بازار ارز و طلا، اظهار داشت: مسؤولان دولتی باید باور کنند دشمن جنگ اقتصادی را شروع کرده و انتظار ملت این است که دولت نیز آرایش جنگ اقتصادی به خود بگیرد. وی افزود: ما همانگونه که برادرانه از قوه قضائیه خواستیم در مقابل مفسدان اقتصادی برخورد قاطعانه و انقلابی داشته باشد، از برادران خود در دولت هم می‌خواهیم با رویکرد انقلابی وارد کارزار اقتصادی شوند و اجازه ندهند اقتصاد کشور و معیشت مردم بیش از این دچار تلاطم شود. رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به فشارهای اقتصادی ای که دشمن از ابتدای پیروزی انقلاب به ملت ایران وارد کرده است، خاطرنشان کرد: مردم در دهه ۶۰ وقتی مسؤولان را کنار خود می‌دیدند فشارها را تحمل می‌کردند و اکنون نیز مسؤولان باید در مشکلات موجود کنار مردم قرار گیرند و به حل مشکلات آنان بپردازند. سردار غیب‌پرور ‌با انتقاد از کم‌تحرکی دستگاه‌های نظارتی گفت: در حالی که عده‌ای معدود با دلالی و اخلال در اقتصاد کشور بر مشکلات مردم می‌افزایند، انتظار از دستگاه‌های نظارتی آن است که با هماهنگی و هم‌افزایی در برخورد با مفسدان اقتصادی تعلل نکنند. رئیس سازمان بسیج مستضعفین با تاکید بر آمادگی بسیج برای همکاری و کمک به دولت تصریح کرد: ما بارها به مسؤولان دولتی اعلام کردیم بسیج با ظرفیت عظیمی که در اختیار دارد می‌تواند به دولت در حوزه‌های مختلف کمک کند و معتقدیم اگر دولت از این ظرفیت عظیم مردمی استفاده کند، قطعا مشکلات کشور بسیار سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر برطرف خواهد شد.

کاخ سفید:  فشار به ایران را ادامه خواهیم داد

هوگان گیدلی، معاون سخنگوی کاخ سفید گفت سیاست دولت آمریکا در قبال ایران تغییری نکرده و واشنگتن قصد دارد به اعمال تحریم و فشار به ایران ادامه دهد. به گزارش فارس، بر اساس بیانیه کاخ سفید، گیدلی که در مسیر سفر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به «تامپا»ی فلوریدا، در هواپیمای ریاست‌جمهوری با گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سوال که آیا از زمان اعلام آمادگی ترامپ برای گفت‌وگوی بی‌قید و شرط با همتای ایرانی‌اش، ارتباطی بین طرفین برقرار شده یا نه و اینکه آیا ترامپ هنوز حاضر به انجام چنین دیداری است یا نه، گفت: «این مساله تغیری نکرده است اما او آنچه از ایران می‌خواهد را به صراحت اعلام کرده است». وی افزود: ما تحریم‌ها علیه ایران را تشدید و برخی شراکت‌های‌مان را تقویت کردیم تا فشار بیشتری به ایران تحمیل کنیم.

نشست سران ایران، روسیه و ترکیه  در تهران برگزار می‌شود

الکساندر لاورنتیف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور سوریه اعلام کرد نشست سران کشورهای ترکیه، ایران و روسیه در تهران برگزار خواهد شد. به گفته وی، تاریخ برگزاری مذاکرات مشخص نشده است اما احتمالا در سال جاری میلادی برگزار می‌شود. به گزارش تسنیم، وی گفت: تقریبا در ماه سپتامبر، اجلاس  رؤسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه در قالب اجلاس آستانه در تهران برگزار می‌شود. پیش‌تر، لاورنتیف گفته بود: توجه ویژه در دور دهم مذاکرات در سوچی در تاریخ 30 و31 جولای به تشکیل کمیسیون قانون اساسی سوریه بوده است.  پیش از این سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با شبکه «یورونیوز» گفت: دمشق و مخالفان دولت سوریه براحتی به یک توافق مشترک درباره قانون اساسی جدید سوریه دست نخواهند یافت به این دلیل که دید هر یک از آنها به موضوع متفاوت است، از این‌رو ایران، روسیه و ترکیه برای تحقق این امر کمک‌های لازم را انجام خواهند داد.  بر اساس گفته لاورنتیف به لطف نشست آستانه، میزان خشونت تا حد قابل توجهی در سوریه کاهش یافته است.

در نامه به رئیس‌جمهور 193 نماینده مجلس خواستار تغییر حداکثری در کابینه شدند

محمدعلی وکیلی، عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در نشست علنی دیروز پارلمان نامه 193 نفر از نمایندگان پارلمان به حسن روحانی، رئیس‌جمهور را در صحن علنی مجلس قرائت کرد. به گزارش فارس، در این نامه نمایندگان مجلس خواستار تغییر حداکثری کابینه شدند و تاکید کردند این مساله به صلاح کشور خواهد بود. در این نامه، نمایندگان ضمن تشکر از رئیس‌جمهور به دلیل تغییر رئیس کل بانک مرکزی معتقدند این اقدام به عنوان نقطه شروع اصلاحات خوب است ولی معطوف کردن تغییرات به یک مورد پاک کردن صورت مساله است. نمایندگان تاکید کردند: بر این اساس همانگونه که در گذشته یادآور شدیم، شرایط کنونی اقتصادی تغییرات حداکثری را می‌طلبد و خیر و صلاح کشور در تغییر حداکثری کابینه است.

کشف نیم میلیون دلار تقلبی

وزارت اطلاعات از متلاشی شدن باندهای قاچاق ارز، طلا، جعل اسکناس‌های خارجی و ضرب سکه‌های تقلبی در استان‌های آذربایجان‌غربی، تهران و برخی استان‌های دیگر خبر داد.
به گزارش «وطن‌امروز» به نقل از روابط‌عمومی وزارت اطلاعات، سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات آذربایجان‌غربی با اقدامات اطلاعاتی و تخصصی و با هماهنگی مراجع قضایی 2 باند قاچاق ارز و طلا به همراه 2 باند جعل اسکناس‌های خارجی (دلار، یورو، لیر و دینار عراقی) و ضرب سکه‌های تقلبی را طی چند مرحله عملیات هوشمندانه در سطح استان‌های آذربایجان‌غربی، تهران و برخی استان‌های عمقی کشور شناسایی کرده و مورد ضربه قرار داده و از تداوم فعالیت مجرمانه آنها ممانعت به عمل آوردند.

در این عملیات 15 نفر از عوامل باندهای مورد نظر دستگیر و انواع ارزهای خارجی شامل بیش از500 هزار دلار، یورو و لیر و همچنین بیش از نیم میلیون دلار جعلی و 122 میلیون دینار جعلی عراقی به همراه همه تجهیزات و ملزومات جعل اسکناس و ضرب سکه‌های تقلبی کشف و ضبط شد.

آرمان

نامه خانواده فعالان محیط زیستی

خانواده‌های فعالان محیط زیستی که از چندماه قبل بازداشت‌ شده‌اند، در نامه‌ای به رؤسای قوای سه‌گانه، خواستار تشکیل هیأتی از نمایندگان منتخب مجلس و دولت به منظور آنچه شفاف‌سازی پرونده و دیدار با بازداشتی‌ها خوانده‌اند، شدند.

بازار خودرو در دست 5 خانواده!

نماینده همدان در پاسخ به سوالی مبنی بر این که گفته می‌شود بازار خودرو در دست مافیایی قرار دارد، آیا شناسایی شده‌اند، گفت: پنج خانواده بزرگ بازار خودرو کشور را مدیریت می‌کنند، نام‌شان را از لحاظ قضائی نمی‌توانیم ببریم این کار بر عهده دستگاه قضاست که بگویند. امیرخجسته تاکید کرد: از مدیران خودرو در بین این خانواده‌ها قرار دارند که این بازار را مدیریت می‌کردند.

مردم سوخت ذخیره نکنند!

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: شایعه‌ها مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی در کشور بی‌اساس است. سیدمحمدرضا موسوی‌خواه با بیان اینکه نگهداری بنزین در منازل و خودروها بسیار خطرناک است و مردم با جان و مال و سرمایه عزیزان خود بازی نکنند، گفت: مردم به شایعات توجهی نداشته باشند و این مخاطره را برای خانواده خود ایجاد نکنند، زیرا آتش‌سوزی و انفجار، تلفات بسیار ناگواری برجای خواهد گذاشت.

نامه 190 نماینده به رئیس قوه قضاییه

190 نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به آیت‌ا… صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه خواهان اقدام عاجل این قوه در برخورد با اخلالگران اقتصادی شدند. محمد علی وکیلی عضو هیات رئیسه در جلسه علنی دیروز مجلس نامه 190 نماینده به رئیس قوه قضاییه را قرائت کرد. در این نامه خطاب آمده است: پس از اظهار نظر سخنگوی قوه قضائیه، شما با صراحت و شجاعت اعلام کردید «افرادی که در جریانات اخیر بازار ارز و سکه ایجاد اخلال و باعث به وجود آوردن جو روانی منفی شدند مصداق افساد فی الارض و طبق قانون اخلال در نظم اقتصادی محاکمه و با قاطعیت مجازات می‌شوند». نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این نامه از مواضع انقلابی و اسلامی رئیس قوه قضائیه تشکر کردند و خواهان اقدام عاجل در این زمینه شدند.

اظهارات درباره ماندن و یا نماندن افشانی

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان اظهار کرد: این قانون در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است و برای تایید به شورای نگهبان ارسال شده است. محسن هاشمی با اشاره به اظهارات شهردار تهران مبنی بر اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان بیان کرد: همانطور که آقای افشانی اعلام کردند این قانون پس از تصویب شورای نگهبان اجرا خواهد شد. وی با بیان این که اگر شبهه‌ای در خصوص اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان و حضور افشانی در شهرداری تهران باشد قطعاً شورا استفساریه از مراجع مرتبط خواهد گرفت، اظهارکرد: با توجه به این که این قانون هنوز به تایید شورای نگهبان نرسیده است، به طبع حضور افشانی در شهرداری تهران بلامانع است. هاشمی گفت: البته در قانون قبلی منع به کارگیری بازنشستگان، شهردار تهران هم تراز وزیر دیده شده است، که در قانون فعلی ظاهراً این بخش را اصلاح کرده‌اند.

متلاشی شدن باندهای قاچاق ارز و طلا

وزارت اطلاعات از متلاشی شدن باندهای قاچاق ارز و طلا و باندهای جعل اسکناس‌های خارجی و ضرب سکه‌های تقلبی خبر داد. بر اساس اعلام وزارت اطلاعات، سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات آذربایجان غربی با اقدامات اطلاعاتی و تخصصی و با هماهنگی مراجع قضائی دو باند قاچاق ارز و طلا به همراه دو باند جعل اسکناس‌های خارجی (دلار، یورو، لیر و دینار عراقی) و ضرب سکه‌های تقلبی را طی چند مرحله عملیات هوشمندانه در سطح استان‌های آذربایجان غربی، تهران و برخی از استان‌های عمقی کشور شناسایی و مورد ضربه قرار داده و از تداوم فعالیت مجرمانه آنها ممانعت به عمل آوردند. در این عملیات 15 نفر از عوامل باندهای مورد نظر دستگیر و بیش از پانصد هزار انواع ارزهای خارجی (دلار، یورو و لیر) و همچنین بیش از نیم میلیون دلار جعلی و 122 میلیون دینار جعلی عراقی به همراه همه تجهیزات و ملزومات جعل اسکناس و ضرب سکه‌های تقلبی کشف و ضبط شد.

دولت آرایش جنگ اقتصادی به خود بگیرد

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت : درحالی که دشمن در حال جنگ اقتصادی با ایران است دولت باید آرایش جنگ اقتصادی به خود بگیرد. سردار غیب پرور که در جمع مسئولان بسیج اقشار و بسیج وزارتخانه‌ها سخن می‌گفت با اشاره به تشدید نابسامانی در بازار ارز و طلا افزود: مسئولان دولتی باید باور کنند که دشمن جنگ اقتصادی را شروع کرده و انتظار ملت این است که دولت نیز آرایش جنگ اقتصادی به خود بگیرد. وی اظهار کرد: ما همانگونه که برادرانه از قوه قضائیه خواستیم که در مقابل مفسدان اقتصادی برخورد قاطعانه و انقلابی داشته باشند، از برادران خود در دولت هم می‌خواهیم که با رویکرد انقلابی وارد کارزار اقتصادی شوند و اجازه ندهند اقتصاد کشور و معیشت مردم بیش از این دچار تلاطم گردد. وی ‌با انتقاد از کم تحرکی دستگاه‌های نظارتی گفت: در حالی که عده‌ای محدود با دلالی و اخلال در اقتصاد کشور بر مشکلات مردم می‌افزایند، انتظار از دستگاه‌های نظارتی آن است که با هماهنگی و هم افزایی در برخورد با مفسدان اقتصادی تعلل نکنند.