یکشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » یک عدد شهرام جزایری در بار عدس!

یک عدد شهرام جزایری در بار عدس!

این دومین بار است که جزایری برای فرار از کشور اقدام می‌کند و دستگیر می‌شود.

رشوه میلیاردی برای فرار از بدهی میلیونی!
صبح یک‌شنبه با خبر تعجب‌برانگیز شناسایی و دستگیری «شهرام جزایری» در بار عدس در مرز بازرگان آغاز شد. اولین سؤالی که به ذهن رسید این بود که شهرام جزایری اگر می‌خواهد از کشور خارج شود، چرا باید به کمک قاچاقچیان انسان و به صورت غیرقانونی این کار را انجام دهد و دلیل ممنوع الخروجی او چیست؟
شما قیافه‌ات آشناست!
منبع: روزنامه جوان  – اولین خبر رسمی را معاون سیاسی- اجتماعی استاندار آذربایجان غربی اعلام کرد که «شهرام جزایری حین خروج غیرمجاز از کشور در مرز بازرگان دستگیر شد. وی همراه با چند نفر افغانی قصد داشت با مخفی شدن در داخل یک کامیون به صورت قاچاق از مرز ایران به سمت ترکیه خارج شود که توسط دستگاه ایکس ری شناسایی و دستگیر شد. جزایری پس از دستگیری خود را تبعه افغان معرفی کرده بود، اما سپس به هویت خود اعتراف کرد.» ماجرا، اما با همین روایت رسمی و ساده به پایان نرسید و خبر‌های بعدی سؤالاتی را ایجاد کرد.
جزئیات ماجرا هم به این شکل توسط رسانه‌ها بیان شد که شهرام جزایری در یک کانتینر حمل بار کشور ترکیه مخفی شده بود که هنگام عبور از زیر دستگاه ایکس ری مأموران گمرک متوجه جاسازی افراد در بار عدس می‌شوند. او پس از دستگیری خود را یکی از اتباع افغانستان معرفی می‌کند و می‌گوید قصد رفتن به ترکیه را داشته است. جزایری که خود را به دروغ رحمت‌الله احمدی معرفی کرده، به همراه ۸۰ نفر دیگر از اتباع افغانستانی از سوی بازپرس دادسرا به طرد از کشور و بازگشت به افغانستان محکوم می‌شود و سپس به همراه سایر اتباع بیگانه به محل نگهداری اتباع فرستاده می‌شود، اما شب‌هنگام زمانی که معاون هنگ مرزی در حال بازدید از بازداشت‌شدگان بوده است به وی شک می‌کند. این مسئول هنگ مرزی به جزایری می‌گوید: شما قیافه ات آشناست و بعید است که افغانستانی باشید.
شهرام جزایری که به شناسایی هویتش آگاه می‌شود خود را معرفی کرده و به این ترتیب علت و انگیزه‌اش برای خروج از کشور را رفتن به کانادا عنوان می‌کند و به مأموران می‌گوید: من به علت بدهی مالیاتی ممنوع‌الخروج هستم و نمی‌توانستم از کشور خارج شوم.
علی معصومی مدیرکل گمرک بازرگان در گفت‌وگویی می‌گوید: روز گذشته در مرز بازرگان یک کانتینر ترانزیتی از مبدأ ترکمنستان به ترکیه اظهارنامه خود را ارائه کرد که پس از انجام تشریفات قانونی به دلیل برخی مغایرت‌ها در اطلاعات این کانتینر که بار عدس و ماش به مقصد ترکیه داشت، به سمت دستگاه تصویربرداری ایکس‌ری هدایت شد. در بخش ایکس‌ری متوجه شدیم، دو نفر در محموله این کانتینر هستند. پس از آن بر اساس شواهد و قرائن، فردی که خود را تبعه بیگانه معرفی کرده بود، شناسایی و معلوم می‌شود وی شهرام جزایری‌عرب است. صورت‌جلسه تنظیم شده و سپس این دو نفر به مرزبانی تحویل شدند. در بررسی‌های به‌عمل‌آمده توسط گمرک مشخص شد که پلمب کانتینر شکسته شده و با چسب به یکدیگر متصل شده است.
پیشنهاد رشوه یک میلیاردی!
خبر‌های بعدی حکایت از آن داشت که یک زن و مرد همراه شهرام جزایری بوده‌اند که به مأموران هنگ مرزی پیشنهاد رشوه یک میلیاردی داده‌اند تا آن‌ها جزایری را آزاد کنند که البته مأموران هنگ مرزی این رشوه میلیاردی را رد می‌کنند. از طرفی جزایری مدعی شده که به دلیل بدهی مالیاتی ۲۸۰ میلیون تومانی ممنوع‌الخروج است و عقل قبول نمی‌کند که برای فرار از بدهی مالیاتی، چند برابر مبلغ بدهی، پیشنهاد رشوه داده شود!
بازی جزایری و اطرافیان با افکار عمومی
در حالی که خبر رسمی بازداشت جزایری حین فرار از کشور منتشر شد، او در کانال تلگرامی‌اش فیلمی منتشر کرد که نشان می‌داد او مشغول تفریح در شهر مرزی ماکو است و انتشار فیلم به این معنا تلقی شد که خبر بازداشت او صحت ندارد! در حالی که پس از آن روشن شد فیلم مربوط به دو روز قبل بوده است. برخی رسانه‌ها به پوشش بی‌توضیح ادعای کانال تلگرامی جزایری پرداختند. او البته در سال‌های اخیر از حمایت برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب برخوردار بود و مورد مصاحبه آن‌ها قرار می‌گرفت.
عکسی از جزایری در خبرگزاری فارس منتشر شد که او را در اتاق حفاظت گمرک ایران نشان می‌داد. مجدداً کانال تلگرامی جزایری که مشخص نیست توسط چه کسی به روزرسانی می‌شود، این عکس را تکذیب کرد که نشان از برنامه قبلی برای بازی با افکار عمومی در صورت دستگیری داشت.
وکیل شهرام جزایری از اساس بازداشت او را تکذیب‌کرده و مدعی است او به خاطر بدهی مالیاتی ۴۸۰ میلیون تومانی ممنوع‌الخروج است.
جزایری فعلاً بازداشت است
توکل حیدری رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی هم با اشاره به جزئیات دستگیری شهرام جزایری در مرز بازرگان اظهار کرد: روز شنبه مأموران گمرک به کانتینری که قصد خروج از کشور را داشته و پلمب آن شکسته شده، مشکوک می‌شوند، به همین دلیل کانتینر را باز کرده و دو نفر را در آن پیدا می‌کنند که خود را ابتدا تبعه افغانستانی معرفی می‌‎نمایند که در بازرسی‌های بعدی مشخص می‌شود یکی از آن‌ها شهرام جزایری است. این فرد هنگام دستگیری پیشنهاد رشوه یک‌میلیارد تومانی را به مأموران می‌دهد که این رشوه توسط مأموران وظیفه‌شناس رد شده است.
رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی با تقدیر از اقدام مأموران گمرک در عدم‌پذیرش رشوه و گزارش سریع آن به مرجع قضایی، به بیان انگیزه شهرام جزایری برای خروج غیرقانونی از کشور پرداخت و ادامه داد: این فرد به دلیل بدهی زیاد مالیاتی ممنوع‌الخروج بوده و در بازپرسی ادعا می‌کند که برای دیدار و سرکشی از یکی از اعضای خانواده‌اش که در کانادا سکونت دارد، قصد خروج از کشور را داشته است.
حیدری با اشاره به اینکه متهم در حال حاضر در اختیار دستگاه قضایی است و تحقیقات ادامه دارد، خاطرنشان کرد: شهرام جزایری فعلاً به اتهام پیشنهاد رشوه و خروج غیرمجاز از کشور در بازداشت به سر می‌برد و تفهیم اتهام صورت گرفته است. این متهم ظاهراً یک پرونده مفتوح نیز در دادگستری مشهد دارد که از این حوزه قضایی خواسته شده تا در صورت اقتضا، نیابت داده شود تا اقدامات قضایی در این زمینه صورت گیرد.