دوشنبه , ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

سردار سلیمانی خطاب به ترامپ:شما تا به امروز چه غلطی کردید که برای ما خط‌ونشان می‌کشید؟/ من حریف تو هستم، نیروی قدس حریف شماست

قاسم سلیمانی

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خطاب به ترامپ گفت: شما تا به امروز چه غلطی کردید که برای ما خط و نشان می‌کشید؟ من حریف تو هستم، نیروی قدس حریف شماست.

به گزارش مشرق، سردار سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز در مراسم بزرگداشت عملیات رمضان در اجتماع مردم همدان اظهار داشت: همه باید دعا کنیم خدا عاقبتمان را ختم به خیر کند موضوعی که  امام معصوم (ع) نیز به آن تاکید دارد پس تکلیف ما به عنوان یک فرد عادی در این عرصه نیز معلوم است.

وی با بیان اینکه حقیقتا ما در همه ابعاد چه در بعد معنوی و چه در بعد عملکردی و کارکردی فقیر به ذات هستیم، افزود: خداوند جایگاه امام (ره) را متعالی کند اینکه امروز ما در جایگاه مسئولیت هستیم فرصتی است که امام‌(ره) به ما دادند تا اگر جوهری در وجود داریم آن را بروز دهیم.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: از حضور در چنین جمعی افتخار می‌کنم، از این جهت که با وجود گذشت قریب به 30 و چند سال از شهادت سرداران شهیدی که امروز این مجلس به مناسبت شهادت قهرمانانه و مظلومانه آن‌ها برقرار شده، این جمعیت به پاس گرامیداشت آن‌ها حضور یافته‌اند.

وی با اعلام اینکه همدان شهر دین و دیانت است، گفت: همدانی نیستیم اما در این کشور زندگی می‌کنیم و ویژگی شهرها را به خوبی می‌شناسیم، همدان شهر شهر علما و عرفا و برجسته، شهر فلاسفه و شعرای بزرگ است. همدان مفاخر بسیار بزرگ و ارزشمندی در دامن خود دارد که پدر، مادران و گذشتگان این شهر این افراد را در دامن خود پرورش دادند.

سرلشکر سلیمانی با اشاره به اینکه همدان مهد تمدن ایران و شهر نام‌آوران، شهر شهدای دیروز و امروز ماست، عنوان کرد: همدان شهر سردار شهید دیروز و امروز است، فردی که قافله سالار بود و در شهید پروری نقش ارزنده‌ای داشت و توانست حالت شهید ماندن را در دوره‌ای طولانی در خود حفظ کند.

وی ابراز کرد: شهید همدانی فرصت را مغتنم شمرد و با ذکاوت راهی پیدا کرد، خودش را داخل این راه کرد و سر به دار این راه شد، ابوالفضل این راه شد، آن وظیفه‌ای که دیروز در صحرای کربلا حضرت عباس(ع) به دفاع از حریم اهل بیت(ع) و خواهر مقدسه‌اش برعهده داشت، او آمد این وظیفه را چه زیبا برعهده گرفت و پر افتخار به اتمام رساند و نگذاشت گَرد اهانت و جسارت بر دامن بارگاه کبریایی حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س) بنشیند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه شهید همدانی ابو وهب معروف عالم اسلامی است، اظهار داشت: این شهر، شهر شهیدان بارز انقلاب است شهر شهید شهبازی، شهید حاج بابایی، شهید بزرگواری در عملیات رمضان، در یک جنگ سخت و در آن هوای  گرم با گردان خود وارد عملیات شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا در جواب رئیس جمهور ما مطالب سخیفی در توئیت خود بیان کرد، گفت:  شأن رئیس جمهور ما نیست که جواب تو را بدهد. من به عنوان یک سرباز جواب تو را می دهم.

سرلشکر سلیمانی اضافه کرد: تو مارا تهدید می‌کنی به این که اقدامی انجام می دهی که در دنیا سابقه ندارد. این ادبیات کاباره است. یک کاباره‌چی با دنیا اینگونه حرف می زند.

وی اضافه کرد: شما چه کاری می توانستید بکنید که در طول این 20 سال نکردید؟ شما با ده‌ها دستگاه تانک و نفربر و صدها فروند هلیکوپرتهای پیشرفته آمدید به افغانستان و جنایتهایی را انجام دادید. شما بعد از 2001 تا 2018 با 110هزار سرباز چه غلطی کردید؟ امروز دارید به طالبان برای گفتگو التماس می کنید.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: یادتان رفته برای سربازانتان پوشک بزرگسال تهیه می کردید و امروز آمدید ما را تهدید می کنید؟ شما در جنگ 33روزه چه غلطی کردید؟ غیر از این است که شروط حزب الله برای پایان جنگ را پذیرفتید؟

سرلشکر سلیمانی با بیان اینکه ترامپ قمار باز! من خودم به تنهایی در مقابلت می ایستم. ما ملت، حوادث سختی را پشت سر گذاشته ایم، گفت: جنگ را شما شروع می کنید اما ما به پایان می رسانیم، بروید از پیشینیان خود بپرسید. پس ما را تهدید به کشتن نکنید. ما آماده هستیم در مقابلت بایستیم.در گذشته آمریکا ابهتی داشت اما امروز زباله های ایران یعنی منافقین را دور خود جمع کرده اید تا چه چیزی را ثابت کنید؟ قدرت و توان ما را می دانید. چگونه است پس نمی توانید در مقابل ما و اعتقادات ما بایستید؟

سرلشکر سلیمانی با بیان اینکه هیچ شبی نیست که ما نخوابیم و به شما فکر نکنیم، گفت: تو مارا تهدید می کنی به این که اقدامی انجام می دهی که در دنیا سابقه ندارد ،این ادبیات کاباره است. از فرماندهان و سیاستمداران خود بپرسید، از سازمان‌های امنیتی خود بپرسید و حرف های ندانسته را به زبان جاری نکن. یادتان رفته برای سربازانتان پوشک بزرگسال تهیه می کردید، امروز آمدید ما را تهدید می کنید؟ آقای ترامپ، بپرسید از فرمانده وقت خودتان که چه کسی را به ایران فرستاد پیش من به عنوان سرباز، نه رئیس جمهور این کشور، که آیا می‌شود به ما مهلت بدهید و از نفوذتان استفاده کنید سربازان ما این چند ماه مورد حمله مجاهدین عراق قرار نگیرند تا ما از عراق خارج شویم!پس از حادثه جانسوز بمباران نماز جمعه روز قدس همدان، گفت: خلبانان شهیدی از این استان برای گرفتن انتقام خون صدها شهید این حادثه  سوار بر هواپیمای خود شد که انتقام خون این شهدا را بگیرد که به درجه رفیع شهادت نائل گشت که این حادثه در دوران انقلاب نمونه نداشت.

وی با گرامیداشت یاد و خاطر شهید علی خوش لفظ گفت: او شهیدی زنده در بین مردمان همدان بود و عطر او را استشمام می‌کردید که نوشته ارزشمند ایشان مورد تجلیل رهبری قرار گرفته و اشک را از چشمان مقام معظم رهبری جاری کرد. شهید خوش لفظ بود که خوش کلامی و خوش کرداری ایشان رهبر معظم انقلاب را به وجد آورد و ایشان در همان حال مجروحیت از ما می‌خواست تا به سوریه برود و به شهادت نائل شود.

سردار سلیمانی با بیان اینکه خاطرات شهید خوش لفظ بسیار زیبا صادقانه، عارفانه و عامیانه بود گفت: از دیگر حوادث مهمی که رزمندگان شهر همدان در آن بسیار نقش آفرین بودند عملیات رمضان بود که درود خداوند برآن شهدا و رحمت رودگار بر پدران و مادران گرانقدری که چنین فرزندانی را پرورش دادند.

وی با بیان اینکه هیچ انسانی بدون حرکت نیست و سرمنشع حرکات تعلقات است که انسان را وادار به حرکت می‌کند، فزود: این تعلقات یا از منشع عادی و منفی برخوردا است و یا از منشع معنوی و مثبت که هر چه این حرکت متعالی باشد به یک هیجان تبدیل شده و انسان با بی‌قراری به سمت آن می‌رود که در زندگی شهدا این حرکات منوی جوششی بود که عارفانه، عاشقانه بود و هدف‌گذاری آن‌ها رسیدن به معبود بود .

سردار سلیمانی افزود:اگر وجود انسان پر شود از تعلق به خداوند از دیگر تعلقات تهی می‌شود و تعلق شهدا به خداوند متعال در سطح عالی و الهی و برای رسیدن به خدا بود که به همین دلیل دیگر تعلقات والای دنیوی را فدای تعلق جاوید شدن و رسیدن به خداوند کردند.

فرمانده سپاه قدس با بیان اینکه امام راحل به عنوان فیلسوف و صاحب مدرسه سیر و سلوک، این مدرسه را در نسل امروز پایه گذاری کرد، گفت: هنوز این نسل زنده است و به عنوان نسل خمینی(ره)  نامگذاری شد. این بزرگ مرد تاریخ و پایه گذار مدرسه سیر و سلوک در مورد شهدا فرمودند “شهدا شمع محفل دوستانند و در قهقهه مستانه شان و در شادی وصولشان عند ربهم یرزقون‌اند که این فرمایش با دقت  به معرفت انسان می‌افزاید و باید خصوصا در محافل سیاسی الگو قرار گیرد.

سردار سلیمانی با بیان اینکه امام راحل در وصف جایگاه و شان شهدا می‌فرمایند که شهدا از از نفوس مطمئنه‌ای هستند که مورد خطاب “فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی” پروردگارند، گفت: پس ما باید ببینیم به کجا می رویم و دنبال چه هستیم در حالی که شهدا صاحبان معجزه و کرامت و راه اتصال بندگان به خداوند هستند و باید الگوی ما قرار گیرند.

فرمانده سپاه قدس در بخش دیگری از سخنان خود  با اشاره به سخنان رئیس جمهور در پاسخ به توطئه‌های آمریکا، گفت: رئیس جمهور عزیز و ارزشمند ما کلمات ذیقیتی که از قلب و وجدان ملت ایران برخواسته بود را بر زبان جاری کرد.البته  در کشور کسانی هستند که به نوعی می‌خواهند این بیانات را تضعیف کنند که این روش غلط است.

وی با بیان اینکه این بیانات رئیس جمهور در مقابل ادبیات روانی دشمن، انسجام و شجاعت و وحدت را به جامعه ما می‌دهد و این بسیار مهم است، تأکید کرد: بیانات شجاعانه و قابل افتخار رئیس جمهور بسیار اثرگذار بود و هر کس بخواهد این روش و بیان را تضعیف کند خائن است

وی افزود: رئیس جمهور آمریکا در جواب رئیس جمهور عزیزمان مطالب سخیفی را در توئیت خود بیان کرده است که در شأن رئیس جمهور کشور بزرگ اسلام نیست جواب این سخنان بی‌ارزش را بدهد اما من به عنوان سرباز وطن جواب  او را می‌دهم که آقای ترامپ تو به جرأتی ما را تهدید می‌کنی؟  یک سال از رئیس‌جمهوری ترامپ می‌گذرد هنوز ادبیات او قمارخانه و کاباره‌ای است.

سردار سلیمانی با بیان اینکه امروز در جنگ نابرابری با دشمن مواجه هستیم که دشمن و متفقان او از تمام توانمندهای خود علیه کشور ما استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه این دولت و دولت‌های قبلی همه خدمتگزار هستند و هر کدام کشور را به گونه‌ای پیش برده‌اند، گفت: اما نکات مهمی که برخواسته از تجربیات موفق دوران دفاع مقدس و انقلاب است باید در دوره کنونی مدنظر قرار گیرد چراکه تاثیرگذاری بسیاری در جامعه دارد البته شاید در مدیرت معجزه ایجاد نکند اما سبب برادری، برابری و رضایت‌مندی مردم می‌شود.

سردار سلیمانی با بیان اینکه مدیران در جامعه نقش قله را دارند و مدیران به هر سمتی حرکت کنند جامعه نیز به آن سمت می‌رود، اظهار داشت: دین‌داری و امانت‌داری مدیران بر دین‌داری و امانت‌داری اقشار جامعه اثرگذار است و از جمله عواملی که در دوران دفاع مقدس سبب شد که زیبایی‌هایی جلوه‌گر شود همین پیش‌گامی و دینداری فرماندهان بود زیرا در آن دوران جمع‌های شهدا عبارت بود از حلقه اتصال به خدا، محبت، اخلاص و غیره و حزب و گروه جایی نداشت که اگر در جایی مدیری با چنین رویکرد با محبت و اخلاص و خدا محور بود بدانید که خود را فراموش کرده و خادم مردم شده است که در البته در گوشه و کنار این کشور استانداران، فرمانداران و مسئولانی هستند که مخلصانه خادم مردم هستند.

وی با تاکید بر اینکه اثر مدیران بر جامعه اثر جمعی است، گفت: مدیر، رهبر یک جامعه است، امام جمعه، استانداران، فرمانداران، فرماندهان سپاه و دیگر مسئولان در جامعه افراد عادی نیستند بلکه اینها بر جامعه اثر دارند و مدیریت اینها باید همان مدیریت دروان دفاع مقدس باشد.

سردار سلیمانی اظهار اشت: وقتی نگاه به مدیریت همان نگاه شهید باکری باشد همه جامعه نیز همانند دوران دفاع مقدس اداره شده و در آن معنویت رونق و توسعه می‌یابد لذا اگر می‌خواهیم جامعه مقاوم باشد مدیران باید متناسب با چنین جامعه ای  باشند.

وی با بیان اینکه ما در گزینش مدیران فقط نباید توجه به موضوعات حزبی و جناحی داشته باشیم‌، افزود:مشکلی که در کشور وجود دارد ارزش و اهمیت مسئولیت قدری خدشه‌دار شده است‌. وقتی شخصی برای پستی گزینش می‌شود این ظلم بر جامعه است که  سئوال شود در خط چپ هستی یا راست؟ اصلاح طلب هستی یا اصول گرا؟ بلکه باید به لیاقت‌ها و قابلیت‌ها و امتحان داده‌ها توجه شود.

سردار سلیمانی با بیان اینکه گودال فساد از انتصابات جناحی و حزبی در انتخاب مدیران شکل می‌گیرد، گفت: یکی از مسائلی که این روزها در  انتخاب مدیران مورد توجه است مسئله  مدرک است،  اما مدرکی ارزشمند است که تبدیل به عمل شود و مدیران باید در بحران‌ها مبتکر و خلاق باشند.

سردار سلیمانی با بیان اینکه امام راحل(ره)  در شدیدترین بحران‌ها بزرگترین پیروزی‌ها را به دست آورد، گفت: امروز نیز اساس موضوع بر این است که در دل بحران‌ها مهم‌ترین فرصت‌ها وجود دارد، انقلاب ما در سختی به پیروزی رسید و در دل ناامیدی، رهبر کبیر انقلاب بزرگترین پیروزی را به دست آورد لذا باید مراقب بود  اگر مدیران و فرماندهان جامعه در بحران‌ها بهراسند و یا بلغزند لشکر آن جامعه از هم می‌پاشد.

وی افزود: مدیران چه اصول‌گرا و چه اصلاح طلب، اگر در پشت میزها منتظر اختصاص بودجه و اعتبارات بمانند و در صورت نبودن بودجه اقدام نکنند این مدیریت نیست، مدیر باید خلاق و نوآور و مبتکر باشد و از دل بحران خلاقیت ایجاد کند .

فرمانده سپاه قدس گفت:تاثیر مدیران بر جامعه تاثیری اساسی است لذا خطاب به خواهران و برداران می‌گویم وحدت در جامعه زمانی حاصل می‌شود که اصول مورد توجه قرار گرفته و جناح و حزب و غیره فرع باشد در کشور ما  ولایت فقیه، و نظام جمهوری اسلامی اصل است و احزاب و جریان‌ها اصل نیستند و اگر می‌خواهیم در جامعه وحدت به وجود بیاید باید به اصول توجه شود نه به فروع.

سردار سلیمانی با بیان اینکه اصل اساسی نگه دارنده نظام ولی فقیه است و برای ما همانند قرآن ناطق است که باید با جان و مالمان از او دفاع کنیم، گفت: امروز برای ما اصل نظام جمهوری اسلامی ایران است نظامی که هزاران سال در درون کتاب‌ها نهفته بود و امام راحل با شجاعت تمام آن را از کتاب‌ها خارج کرده و جمهوری اسلامی را تاسیس کرد که با هیچ نظام دیگری قابل قیاس نیست لذا ارزش‌ها و اصول حاکم بر نظام مهم است که یکی از آن ها قانون اساسی است.

سردار سلیمانی با تاکید بر اینکه امروز مدیران باید نسبت به آحاد جامعه فداکارتر باشند، گفت: اگر مدیر نسبت به اصول در جامعه بی‌اعتقاد باشد جامعه و مردم را به ناکجا آباد می‌برد و به انحراف می‌کشاند لذا اگر در همه حوزه‌ها مقاصد را عالی در نظر گیریم  انسجام بیشتر می‌شود. امروز اگر بخواهیم جامعه در مقابل هجمه‌های دشمن همانند ادوار مختلف سربلند و پیروز باشد شرط آن توجه به نوع مدیریت در دوران دفاع دمقدس و دوران انقلاب است.

تهدید فرمانده نیروی قدس علیه حضور آمریکایی‌ها در دریای سرخ


قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، با این تهدید که «دریای سرخ دیگر برای حضور آمریکایی‌ها امن نیست»، خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت: «من خودم به تنهایی در مقابلت می‌ایستم».

در ادامه واکنش‌های مقام‌های جمهوری اسلامی به اظهارات اخیر رئیس جمهوری آمریکا، قاسم سلیمانی روز پنج‌شنبه ۴ مرداد در یک سخنرانی در همدان با اشاره به اینکه «شأن رئیس جمهوری ما نیست که جواب ترامپ را بدهد» تهدید کرد که «سپاه قدس حریف شما است».

دونالد ترامپ چند روز پیش در توئیتی خطاب به حسن روحانی نوشت که هرگز آمریکا را تهدید نکند وگرنه با عواقبی روبه‌رو خواهد شد که در طول تاریخ کم‌تر کشوری آن را تجربه کرده است.

گفته‌های آقای ترامپ پاسخی بود به سخنرانی حسن روحانی که به آمریکا هشدار داده بود «با دم شیر بازی نکند».

قاسم سلیمانی در سخنان روز پنج‌شنبه‌اش گفته‌های رئیس جمهور آمریکا را «سخیف» و با «ادبیات کاباره» خواند و خطاب به او گفت: «برای سربازانتان پوشک بزرگسال تهیه می‌کردید».

آمریکا نام نیروی قدس سپاه پاسداران را در زمره «گروه‌های حامی تروریسم» (SDGT) قرار داده و فرمانده این نیرو، قاسم سلیمانی، نیز مشمول تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا است.

قاسم سلیمانی در سخنرانی‌اش با اشاره به اینکه «هیچ شبی نیست که ما نخوابیم و به شما فکر نکنیم» تهدید کرد: «دریای سرخ که امن بود، امروز دیگر برای حضور آمریکایی‌ها امن نیست».

گفته‌های قاسم سلیمانی یک روز پس از حملات شورشیان حوثی یمن به دو نفتکش در باب‌المندب، در جنوب دریای سرخ، ایراد شده است.

در آن حمله دو نفتکش غول‌پیکر عربستان هدف حمله قرار گرفت و به یکی از آنها آسیب جزئی رسید.

ظرفیت هر یک از این شناورها حدود ۲ میلیون بشکه نفت است و بنابر اطلاعیه ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان، حمله شورشیان «نزدیک بود به یک فاجعه زیست‌محیطی منجر شود».

جنگ لفظی بین مقام‌های ایران و آمریکا با گفته‌های حسن روحانی آغاز شد که جنگ و صلح با ایران را «مادر جنگ‌ها و مادر صلح‌ها» خوانده بود.

در پاسخ به این سخنان، دونالد ترامپ در هشداری شدیداللحن از رئیس جمهور ایران خواست که متوجه پیامدهای تهدیدش علیه آمریکا باشد.

با این حال دونالد ترامپ یک روز بعد، از آمادگی‌اش برای مذاکره برای رسیدن به «توافقی واقعی» با ایران خبر داد.

در مقابل، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه گفت که دولت آمریکا تصور «مذاکره یک‌سویه و از سر زیاده‌جویی و در سایه تهدید» را «برای همیشه فراموش کند».

در همین حال، خبرگزاری رویترز از قول برخی منابع گزارش کرده است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، قرار است در روزهای آینده نشستی با موضوع ایران در کاخ سفید برگزار کند.

از سوی دیگر مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در جلسه سنای این کشور گفت که فشارهای آمریکا طی پنج ماه گذشته بر رفتار ایران تاثیر گذاشته است.