شنبه , ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پنجمین روز اعتراضات در جنوب عراق یک کشته داد

پنجمین روز اعتراضات در جنوب عراق یک کشته داد

 

پنجمین روز از اعتراض مردم به بیکاری، فساد و کمبود در خدمات‌رسانی شهری در جنوب عراق یک کشته و ده‌ها زخمی بر جا گذاشت. برخی از معترضان وارد فرودگاه نجف شدند و پروازهای آن را مختل کردند.

رسانه‌های جمعی عراق از گسترش دامنه اعتراضات علیه اوضاع نابسامان اقتصادی، خدمت‌رسانی شهری و قطعی مکرر آب و برق در جنوب عراق گزارش می‌دهند.

به گفته منابع بیمارستانی‌، اعتراضات روز جمعه ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) که فساد و بیکاری را نشانه گرفته بود یک کشته داد. همچنین متجاوز از ۴۰ پلیس ضدشورش زخمی شدند.

وبسایت خبری “السومریه”‌ عراق به نقل از منابع آگاه در استان میسان از یک کشته و ۱۵ زخمی در جریان درگیری پلیس با معترضانی که قصد ورود به مراکز دولتی را داشتند خبر می‌دهد.

السومریه خبر داده که ۲۵ مأمور پلیس ضدشورش نیز در درگیری با معترضانی که قصد حمله به فرمانداری استان ذیقار را داشتند زخمی شده‌اند. وبسایت این شبکه خبری از بازداشت چندین معترض خبر داده است.

پیش از آن گروهی از معترضان به فرودگاه نجف حمله‌ور شده و به گفته شاهدان عینی، پروازها را مختل کردند. شاهدان می‌گویند، برخی از معترضان پرچم‌های عراق را به دست داشته و وارد سالن‌های فرودگاه شدند.

به گفته خبرگزاری آلمان، رسانه‌های عراقی سپس از خروج معترضان بعد از دخالت مأموران امنیتی خبر دادند.

همچنین خبرهایی از مسدود شدن جاده بندر “ام القصر” و کشیده شدن دامنه اعتراضات به منطقه شعله، واقع در غرب بغداد منتشر شده است.

توییتی از مقتدی صدر، از شخصیت‌های بانفوذ شیعیان عراق منتشر شده که در آن از نیروهای امنیتی عراق می‌خواهد به “تظاهرکنندگان مظلوم” شلیک نکنند.

“حمله به حزب مورد حمایت رژیم ایران”

همچنین خبرهایی از حمله به دفتر “حزب الدعوه” مورد حمایت ایران پخش شده است. در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی و صفحه یوتیوب منتشر شده معترضان ظاهرا در حمله به دفتر این حزب در شهر عماره در استان میسان شعارهایی علیه ایران سر می‌دهند.

ویدئویی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که ظاهرا در آن معترضان در فرودگاه نجف به هواپیمایی متعلق به ایران حمله کرده‌اند.

رسانه‌های محلی از برقراری مقررات منع آمد و شد در استان نجف خبر داده‌اند.

تنش‌ها بعد از آن بالا گرفت که حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق بعد از شروع تظاهرات اعتراضی با عده‌ای از مقام‌های امنیتی و دولتی در استان بصره دیدار کرد.

عبادی برای حل مشکلات برق‌رسانی در بصره با مدیرکل شرکت توزیع برق جنوب این کشور دیدار کرد. او با فرماندار بصره و مقام‌هایی در ارتش نیز در این استان نیز ملاقات کرد.

کمی بعد از آن معترضان به هتلی که او در آن مذاکراتی را با سران عشایر ترتیب داده بود حمله‌ور شدند.

روز پنج‌شنبه صدها معترض خیابان‌ها را مسدود کرده و اقدام به آتش زدن لاستیک‌های خودرو کردند. به گفته خبرگزاری السومریه، نیروهای امنیتی به روی معترضانی که در نزدیکی یک میدان نفتی تجمع کرده بودند ‌آتش گشودند و یک نفر از آن‌ها را کشتند.

معترضان خواستار استخدام نیروهای بومی در شرکت‌های خارجی نفتی شده‌اند. بخش اعظمی از منابع نفتی عراق در جنوب این کشور قرار دارد که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند.

رویترز می‌گوید، آیت‌الله علی سیستانی، از مراجع تقلید شیعیان در نجف روز جمعه ۱۳ ژوئیه با معترضان اعلام همبستگی کرده و آن‌ها را فراخوانده تا خواسته‌های خود را از راه‌های مسالمت‌آمیز بیان کنند. او از دولت مرکزی عراق و مقام‌های محلی خواسته تا با مردم وارد گفت‌وگو شده و “برنامه‌ای تدوین کنند که مشکلات آن‌ها را سریعا حل کند.”

به گفته خبرگزاری الجزیره اعتراضات در جنوب عراق روز شنبه (۱۴ ژوئیه) وارد ششمین روز خود شد.