یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » دستهبندی نشده » رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون، سفیر فرانسه در تهران را به عنوان نماینده مخصوص و شخصی خود در سوریه نامیده است.

رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون، سفیر فرانسه در تهران را به عنوان نماینده مخصوص و شخصی خود در سوریه نامیده است.

روزانا رمّال در البناء نوشت: پس از گذشت 8 سال از تراژدی ملت سوریه و بعد از آنکه این کشور بدترین روزهای تاریخ معاصر خود را پشت سر گذاشت، تصور لحظه اعتراف بین المللی به شکست، دشوار به نظر می رسد،بویژه آنکه با توجه به طولانی شدن جنگ، پایان آن از نظری خیلی ها بعید بود. درست است که فصلهای نبرد سوریه به پایان نرسیده است، اما عملا اهداف سیاسی و نظامی آن از سوی دشمنان سوریه ساقط شده است.

به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب زبان ادامه داد: همه چیز برای جامعه بین المللی حکایت از آن دارد که سوریه نزدیک به اعلام پیروزی نهایی است و این اعلام به معنای پیشروی نظامی نیروهای ارتش سوریه است که می تواند جامعه بین المللی را از اوراق مذاکره و بالا بردن سقف خواسته های آن در این مذاکرات محروم کند. واقعا مذاکره بر سر چه؟ در حالی که تمام خاک سوریه ازاد شده است؟!

واشنگتن به خوبی می داند که ربع ساعت آخر جنگ سوریه فرا رسیده است و حفظ اوراق ارزشمند آن در جنوب سوریه از حساسیت زیادی برخوردار است. علاوه بر اینکه اسرائیل نیز منتظر سرنوشت خود است و درگیری آن با ایران و حزب الله ارتباط عمیقی به مشخص شدن شرایط حضور آنها در جنوب سوریه دارد.

در این میان، تحول مستقیم از سوی فرانسوی ها اتفاق افتاد که تصمیم گرفتند اشکال اولیه عادی سازی با نظام سوریه به ریاست اسد را به صورت رسمی نمایان کنند؛ در همین راستا، کاخ الیزه اعلام کرد رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون، سفیر فرانسه در تهران را به عنوان نماینده مخصوص و شخصی خود در سوریه نامیده است!

این خبر، در سکوت، از شکست غربی می گوید و نشان از آن دارد که نقطه تحول بزرگی در سوریه آغاز شده است.

همه به شکست طرح خود در مورد سوریه اذعان می کنند. این در مورد سوریه است؛ اما سوال در مورد ایران در روزهای آینده نیز به قوت سر جای خود باقی است. این روزها حسن روحانی ملت خود را به همدلی داخلی برای غلبه بر فشارها دعوت می کند. او می داند که این بار وضعیت اقتصاد کشورش خطرناک است، همانطور که اطمینان دارد فشارها، او را از ادامه دادن سیاست ایران منصرف نخواهد کرد.

در این شرایط، این موضوع سوریه است که دو رهبر ایالات متحده و روسیه را پس از کش و قوس های فراوان و تحولات و فشارهایی که در هر دو در میدان سوریه شاهد آن بودند، برای مذاکره با یکدیگر، جمع می کند و به احتمال زیاد این نشست، نشستی سرنوشت ساز خواهد بود.

مترجم:مریم نصرالهی